شنبه , 2 تیر 1403 - 6:22 بعد از ظهر

ماراش دوندورما – بستنی مخصوص ترکی

اگر به استانبول سفر کرده باشید حتما بستنی فروشی‌های متعدد و مختلف این شهر را دیده‌اید، افرادی که اغلب با لباس‌های سنتی عثمانی بستنی را در نان یا در ظرف سرو میکنند. بستنی مخصوص ترکیه ماراش دوندورما نام دارد، این بستنی از نظر روش تولید و مواد اولیه تفاوت‌های زیادی با بستنی‌های رایج در بازار دارد به همین دلیل محبوب است و اغلب افراد در استانبول حداقل یکبار آن را تست کرده‌اند. ماراش دوندورما در بین مردم محلی استانبول مانند باقلوا محبوبیت زیادی دارد، در واقع بستنی‌های عادی که در اغلب کشور‌ها یاقت می‌شوند در استانبول جایی ندارند چراکه نمی‌توانند با ماراش دوندورما رقابت کنند.

H1 ماراش دوندورما، بستنی مخصوص ترکی

چه چیزی بستنی ترکی را متفاوت می‌کند؟

دوندورما به معنای واقعی کلمه ترکی به معنای “یخ زده یا یخ ” است که واژه‌ای محلی برای توصیف خوشمزه بستنی است. ماراش دوندورما کمی متفاوت از بستنی‌های سبک غربی است. بستنی سنتی ترکیه در عین حال شیرین، خامه‌ای، کشدار و جویدنی است. این بافت کشسان به لطف گنجاندن یک ریشه نشاسته‌ای از ارکیده‌های وحشی به نام سیلپ در ماراش دوندورما ایجاد می‌شود. سفر به استانبول بدون خوردن بستنی ترکی مانند رفتن به ایتالیا بدون تست کردن پاستا مخصوص این کشور است.

سالپ نوع خاصی از پیاز ارکیده پودری است. این ارکیده‌ها بومی منطقه قهرمانماراش ترکیه هستند و بستنی سنتی ترکی دوندورما برای اولین بار قرن‌ها پیش در این شهر ساخته شده است. علاوه بر سالپ، دستور سنتی دوندورما بر پایه شیر بز و شکر است.

در برخی از مناطق ترکیه و استانبول، ماراش دوندورما را با صمغ معطری به نام ماستیک صمغی نیز درست می‌کنند. این ماستیک صمغی از درختان صمغی که در سواحل دریای اژه ترکیه و یونان رشد می‌کنند، برداشت می‌شود.

H2 چه چیزی بستنی ترکی را متفاوت می‌کند؟

مواد اولیه ماراش دوندورما

ریشه‌های خشک شده ارکیده وحشی

شیر بز

قند

سالپ (پیازهای پودری ارکیده وحشی)

ماستیک صمغ (به ندرت استفاده می‌شود)

مهم نیست اولین بار است که به استانبول سفر میکنید یا چندمین سفر خود به این شهر را انجام می‌دهید، ماراش دوندورما یکی از خوراکی‌هایی محبوبی است که حتما باید آن را تست کنید. می‌توانید به راحتی ماراش دوندورما را در سراسر استانبول پیدا کنید، در فصل های رگ سال مانند تابستان ماراش در کنار باقلوا و کنافه سرو می شود. ترکیب باقلوا ترکی و ماراش طم فوق العاده ای دارد، پیشنهاد میکنیم این ترکیب جذاب را همراه با چای یا قهوه ترکی امتحان کنید.

ماراش دوندورما در طعم‌های مختلف و متفاوتی سرو می‌شود، از طعم‌های کلاسیک ساده و کاکائویی تا طعم‌های میوه‌ای مانند بلوبری، انبه و… ، رایج ترین و محبوب ترین طعم‌های بستنی ماراش دوندورما اما طعم‌های پسته‌ای، ساده و کاکائویی هستند.

تابستان در ترکیه بهشت ​​دوستداران بستنی است. بستنی ترکی به جای اینکه تنها به صورت کاسه‌ای یا قیفی سرو شود، در کنار انواع دسر‌های ترکی از جمله کنافه قرار داده می‌شود و طعم متفاوتی به این دسر‌ها می‌دهد.

H3مواد اولیه ماراش دوندورما

ماراش دوندورما ماستیک

خرید بستنی از فروشندگان محلی به اندازه خوردن آن تازگی دارد. مردان فس پوش با لباس‌های خریداران را با هر فروش سرگرم می‌کنند. این افراد در تمام نقاط استانبول هستند، گاری‌های بستنی سنتی در اغلب نقاط شهر که دارای زنگ‌هایی هستند و بستنی فروش با زدن این زنگ سنتی مردم را دعوت میکند تا از او بستنی بخرند. ماراش دوندورمایک راه عالی برای خنک شدن در یک بعد از ظهر گرم تابستانی استانبول است.

ماراش دوندورما در زمستان

اگر قصد دارید خارج از ماه‌های تابستان از ترکیه دیدن کنید، نگران نباشید! در تمام طول سال می‌توانید به راحتی دوندورما را پیدا کنید. اما، اگر فکر می‌کنید که این بستی برای زمستان انتخاب مناسبی نیست، می‌توانید پس از آن یک فنجان داغ سلپ را امتحان کنید. سالپ از همان مواد بستنی ترکی تهیه می‌شود، اما به صورت گرم و با دارچین طعم دار و سرو می‌شود. بسیاری از بستنی‌فروشی‌های ترکیه در طول زمستان به کافه‌های سیلپ تبدیل می‌شوند تا کسانی که به نوشیدنی گرم نیاز دارند، این نوشیدنی خاص ترکی را که از همان مواد اولیه بستنی سنتی ترکیه ساخته شده است میل کنند.

معروف ترین بستنی فروشی‌های سنتی استانبول

متاسفانه دوندورما ترکی اغلب در صحنه بین المللی فراموش می‌شود، ماراش دوندورما در استانبول به شکل‌های مختلف و طعم‌هایم تفاوتی سرو می‌شود. چه گیاهخوار باشید، چه دیابتی، یا سایر رژیم‌های غذایی را داشته باشید، نگران نباشید. ماراش دوندورما و سایر بستنی‌ها در استانبول که براساس ساختار این بستنی سنتی تولید می‌شوند، تمامی انواع سلایق و رژیم‌های غذایی را پوشش میدهند.

درست است که ماراش دوندورما در اغلب بستنی فروشی‌های ترکیه، خصوصا استانبول به دلیل توریستی بودن این شهر سرو می‌شود، اما همه‌ی آن‌ها طعم اصیل این بستنی را ندارند، اگر می‌خواهید ماراش دوندورما اصل را تجربه کنید به یکی از بستنی فروشی‌هایی که در ادامه مقاله بررسی خواهیم کرد سر بزنید.

H2 معروف ترین بستنی فروشی‌های سنتی استانبول

جیراندولا Girandola

جیراندولا یکی از محبوب ترین بستنی فروشی‌های استانبول است. شما می‌توانید ترکیب بستنی خود را انتخاب کنید، اما فروشندگان از قبل بستنی‌های کلاسیک را آماده کرده‌اند. ترکیب‌های مختلف ماراش دوندورما با تزئینات زرق و برق دار، طعم‌های غنی و خلاقانه، مانند موهیتو، باعث می‌شود شما بخواهید همه انواع بستنی در منو را امتحان کنید. هر چقدر هم که همه چیز اشتها آور به نظر می‌رسد، مراقب باشید در مدت زمان کوتاه بستنی زیاد نخورید چون ممکن است به دلیل سرمای زیاد این بستنی دچار سردرد شوید.

دوندورماسی اوسر اوستا Dondurmacı Yaşar Usta

برای افرادی که می‌خواهند بستنی سنتی را امتحان کنند که مردم محلی استانبول آن را میخوردند، دوندورماسی اوسر اوستا بهترین انتخاب است. این رستوران را تا ساعت 2 بامداد باز است، در اطراف این رستوران و بستنی فروشی دانشگاه‌های متعددی وجود دارند به همین دلیل دانشجویان زیادی را در اینجا خواهید دید. ممکن است با دانشجویان دانشگاه‌های اطراف روبرو شوید. قیمت مناسب، همراه با تنوع طعم مختلف، دوندورماسی اوسر اوستا را برای یک میان وعده شیرین در آخر شب به یک انتخاب مناسب تبدیل میکند.

H3 دوندورماسی اوسر اوستا Dondurmacı Yaşar Usta

کرمریا میلانو Cremeria Milano

کرمریا میلانو بستنی در دل استانبول با طراحی ایتالیایی است که در یک کوچه سنگفرش عابر پیاده قرار گرفته است، کرمریا میلانو چندان دور از خیابان‌های اصلی استانبول نیست اما بافت متفاوتی دارد، شما احساس می‌کنید در یکی از محله‌های جذاب اروپا قدم گذاشته‌اید، کرمریا میلانو تم کلاسیک و روستایی دارد و قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد. کرمریا میلانی مکانی مناسب برای تماشای مناظر زیبا و دریا در استانبول است.

مشور دوندورماسی علی اوستا Meşhur Dondurmacı Ali Usta

اگر در حال گردش در بخش آسیایی استانبول هستید، باید قبل از انجام هر کاری اول سری به مشور دوندورماسی علی اوستا بزنید. با تنها 20 دقیقه پیاده روی از اسکله‌های کادیکوی Kadıköy، به مشور دوندورماسی علی اوستا خواهید رسید. اینجا بهترین محلی است که می‌توانید قبل از ورود به خانه/موزه Barış Manço خوراکی خوشمزه‌ای بخورید. از طرف دیگر، اگر با دوستانتان به این مکان می‌روید، ممکن است بخواهید یک یا دو مخروط بستنی ترکی بگیرید تا در پارک محلی مودا بنشینید و از هوای دلپذیر استانبول لذت ببرید. لذت ببرید. اگر حوصله راه رفتن ندارید، طراحی شیک و آینده نگر مشور دوندورماسی علی اوستا به شما یادآوری می‌کند که این فروشگاه آینده بستنی است. مشور دوندورماسی علی اوستا انواع مختلف بستنی ترکی در طعم‌های مختلف را تولید و عرضه میکند، بستنی ترکی با طعم شکلات و آجیل دار این بستنی فروشی محبوبیت زیادی دارد اما اگر در انتخاب طعم شک دارید می‌توانید از فروشندگان این مغازه کمک بگیرید، آن‌ها با رویی خوش به شما کمک میکنند تا بهترین ترکیب را انتخاب کنید و تجربه خوبی از بستنی ترکی برای شما رقم می‌زنند.

H3 مشور دوندورماسی علی اوستا Meşhur Dondurmacı Ali Usta

دوندورماچی Dondurmacci

دوندورماچی یک فروشگاه دنج در استانبول است که از نظر کیفیت با سوهو (نیویورک یا لندن) برابری میکند. دوندورماچی فضای شاد و جوان پسندی دارد اما مشتریان هدف آنها فقط جوانان نیستند. دوندورماچی برای کسانی که واقعا عاشق بستنی هستند بهترین انتخاب در استانبول است.

دوندورماچی جایی است که می‌توانید طعم‌های عجیب بستنی مانند گل رز، زعفران، اسطوخودوس و حتی دارچین شکلاتی چیلی را امتحان کنید. علاوه بر این، بستنی ترکی با ترکیبات گیاهی و استفاده از استویا برای کسانی که رژیم دارند نیز در دوندورماچی مجود است. اگر ویلی ونکا یک کارخانه بستنی داشت، دوندورماچی همان کارخانه بود.

بایلان Baylan

بایلان افسانه‌ای در سال 1923 تاسیس شده است. اگر روش‌های صدساله برای ایجاد طعم‌های جذاب برای متقاعد کردن شما کافی نباشد، شاید مناظر مسحورکننده این کار را انجام دهند. در بایلان در کنار انواع مختلف بستنی ترکی، غذاهای مختلف سنتی ترکی نیز برای نهار و شام سرو می‌شوند. اگرچه این رستوران گران قیمت است، اما ساختاری شیک و مجلل دارد و مانند فیلم‌های قدیمی و کلاسیک فضای خاصی را در یک شب رویایی برای شما ایجاد میکند.

H3 بایلان Baylan

ورو جلاتو Vero Gelato

ورو جلاتو هر چند بستنی فروشی ترکی است، اما مالک آن فردی ایتالیایی است و به همیت دلیل ساختار و طراحی آن به فضای مغازه‌های ایتالیایی شباهت زیادی دارد. وروجلاتو در کنار طراحی متفاوت خود به دلیل استفاده از مواد فصلی تازه محبوب است. این رستوران توسط گروهی از بانوان طراحی و اداره می‌شود اگر به بستنی‌های ترکی شیرین علاقه مند نیستید می‌توانید بستنی‌های بدون شکر وروجلاتو را امتحان کنید.

داملا دوندورما Damla Dondurma

چیزی که در دستان خود می‌گیرید ممکن است شبیه یک گل باشد، اما در واقع یک مخروط است. در داملا دوندورما یکی از بهترین بستنی‌های ترکی استانبولی سرو می‌شود. می‌توانید رویه مغزی کوچکی را انتخاب کنید که تفاوت‌های قابل توجهی در طعم ایجاد می‌کنند. تنوع طعم‌های بستنی در داملا دوندورما کمتر است اما رویه‌های مختلف که در کنار بستنی سرو می‌شوند طعمی متفاوت را ایجاد میکنند.

مینی دوندورما Mini Dondurma

مینی دوندورما یک بستنی فروشی کوچک و جذاب در محله ببک است. مینی دوندورما در ببک محبوبیت زیادی دارد و در اغلب ساعت‌های روز سفی طولانی جلوی آن است. به گونه‌ای است که باید در صف منتظر بمانید و بعید است جایی برای نشستن پیدا کنید. با این حال، مینی دوندورما مکانی عالی برای خرید بستنی ماراش ​​و پیاده روی به سمت خط ساحلی یا پارک نزدیک آن است.

گلاتریا بوناچی Gelateria Bonacci

گلاتریا بوناچی تا پاسی از شب باز است، این مکان با طراحی شیک و مدرن و نمای ایتالیایی خود، انواع دسر‌های کرمی را در کنار بستنی سرو و ارائه میکند. قهوه‌ها و شکلات‌های داغ گلاتریا بوناچی نیز بافتی کرمی دارند. یک نقطه توریست پسند، کارکنان انگلیسی صحبت می‌کنند و می‌توانند توصیه‌های جذابی به شما ارائه دهند. طراحی چوبی و لمس گیاهان، حال و هوای ظریف تری به این نقطه می‌بخشد. می‌توان تصور کرد که طعم تلخ کار را با طعم شیرین ژلاتو به سبک ایتالیایی در اینجا تلطیف شده است.

آیکون کرمی دوندورما Icon Creamery Dondurma

این مکان یک بوتیک بستنی فروشی ترکی تحت رهبری زنان است، در آیکون کرمی دوندورما طعم‌های مختلفی از بستنی ترکی سرو می‌شود بازدیدکنندگان غربی حتی نامشان را هم نشنیده‌انداگر خوش شانس باشید، ممکن است طعم جدیدی از میوه‌های فصل پیدا کنید.

لو ژلاتو Lu Gelato

یک موزه اسباب بازی در نزدیکی آن وجود دارد، اما این به تنهایی یک ستاره است. ردیف‌های براق بستنی طعم‌هایی دارد که برای افراد دیابتی، گیاهخواران و وگان‌ها مناسب است. لو ژلاتو با استفاده از کالاهای با کیفیت برتر، به استفاده از تازه ترین میوه‌ها، آجیل‌های مغذی و شیر خوشمزه گاوهای جرسی افتخار می‌کند. این نقطه هنری تحقق سالها آموزش و تجربه موسس آن Veysel Kılıç است. علاوه بر این، آنها نسل بعدی بستنی سازان را در اینجا پرورش می‌دهند. با بیش از صد طعم، لو ژلاتو یکی از بستنی فروشی‌هایی است که حتما باید بستنی‌های آن را تست کنید.

مادو

در مادو بستنی ترکی با طعم سلپ تولید و سرو می‌شود که منشأ آن در Kahramanmaraş است. اگرچه گزینه‌هایی از طعم‌های بدون شکر وجود دارد، اما بیشتر مردم بستنی‌های شیرین مادو را ترجیح می‌دهند. در مادو باقلوا، کونیفه و وافل نیز هر شب سرو می‌شوند. مادو یک برند معروف بستنی در ترکیه است که در سراسر کشور شعبه دارد. سیلپ (پیاز ارکیده وحشی) است و بستنی با پایه شیر بز آنقدر غلیظ است که برای خوردن آن به چاقو و چنگال نیاز دارید.

H3 مینی دوندورما Mini Dondurma

سخن پایانی

در این مقاله بهترین بستنی فروشی‌های محلی استانبول و ترکیب بستنی سنتی ماراش دوندورما را بررسی کردیم. چه بستنی با طعم‌های کلاسیک را دوست داشته باشید چه عاشق بستنی با طعم‌های عجیب و جدید باشید، در استانبول هر بستنی سنتی با هر طعمی که دوست داشته باشید پیدا میکنید. اگر اطلاعات کافی در مورد استانبول ندارید می‌توانید از تورهای غذایی که توسط هتل‌ها ارائه می‌شوند استفاده کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *