سه شنبه , 5 تیر 1403 - 10:38 بعد از ظهر

سفر با هواپیما در بارداری

آیا سفر با هواپیما در  زمان بارداری برای مادر و کودک مشکلاتی را ایجاد میکند؟ این یکی از سوالاتی است که زوج هایی که در شرف، سه نفر شدن میباشند برایشان پیش میاید، آنها میخواهند بدانند، آیا مسافرت کردن با هواپیما برای یک خانم باردار خطرناک است؟! و چطور میتوان از این خطر کم نمود ، همچنین اگر پرواز برای شما مناسب نیست چه جایگزینی را میتوان انتخاب نمود؟

سفر در بارداری
Traveling during pregnancy

خطرات سفر با هواپیما در بارداری

دانستن خطرات سفر با هواپیما در بارداری به خانم های باردار کمک میکند تا استرس کمتری در پرواز داشته باشند. سفر هوایی در چند سال اخیر رتبه دوم را در امنیت مسافران داشته است، اما خانم هایی که قصد دارند با هواپیما به سفر بروند، میبایست نکاتی را مد نظر داشته باشند، که در ادامه به آن‌ها میپردازیم.

قبل از پرواز حتما با پزشک خود مشورت کنید و گواهی را که دارای اطلاعاتی از قبیل “تاریخ حدودی زایمان” و “گروه خونی شما” و همچنین “شماره تماس پزشک” در آن وجود دارد را همراه خود داشته باشید. برای مشاهده‌ی قیمت تورهای داخلی و خارجی سفرو کلیک نمایید.

سفر هوایی در بارداری چه مشکلاتی را برای خانوم ها ایجاد میکند؟

سه ماهه دوم بارداری

بهترین زمان برای سفر اواسط بارداری (هفته 14 تا 28) است. در این هفته ها انرژی شما برگشته، تهوع صبحگاهی بهبود یافته یا از بین رفته است و شما همچنان می توانید به راحتی سفر کنید. بعد از 28 هفتگی، ممکن است حرکت کردن یا نشستن برای مدت طولانی سخت‌تر باشد.”اگر در سه ماهه دوم بارداری خود پرواز می کنید، ایده خوبی است که هیدراته بمانید، برای جلوگیری از لخته شدن در پروازهای طولانی به فکر پوشیدن جوراب های ساق بلند باشید و مطمئن شوید که در صورت بروز شرایط اضطراری، تحقیقات خود را در مورد بیمارستان های نزدیک مقصد خود انجام داده اید.

سفر در 3 ماه اول بارداری

سفر در ماه های اول بارداری مشکلی به وجود نمی آورد و فلز یاب ها به جنین شما آسیب نمیزنند

یکی از مواردی که مسافران هوایی باردار باید در هر سه ماهه نسبت به آن احتیاط بیشتری کنند، مشاهده‌ لخته های خون است، که احتمال ایجاد آن در افراد باردار 7 برابر بیشتر می‌باشد- به خصوص در طول پروازهای طولانی. برای حداقل رساندن خطر می توانید یک صندلی در راهرو رزرو کنید، هر چند دقیقه یکبار راه بروید و پاها و انگشتان پا را در حالتی که نشسته اید تکان دهید.

ممکن است به بیماران پرخطر – و به ویژه آنهایی که فشار خون، دیابت و سلول داسی شکل ناشی از بارداری دارند – توصیه شود که بعد از ۲۴ هفته کمتر پرواز کنند – یا اصلاً پرواز نکنند.

و از آنجایی که تهوع صبحگاهی و خستگی ممکن است بزرگترین شکایت شما در سه ماهه اول باشد، ممکن است بخواهید با دکتر خود در مورد همراه داشتن داروی ضد تهوع در هواپیما مشورت کنید.

شرکت های هواپیمایی معمولا قوانین یکسانی در رابطه با خانوم های باردار دارند، که در لیست زیر به آنها اشاره میکنیم.

قوانین شرکت های هواپیمایی در رابطه با خانوم های باردار

 • به دلیل بالا رفتن شانس زایمان بعد از 37 هفته (اگر دو قلو دارید این مدت به 32 هفته کاهش پیدا میکند.) برخی از شرکت های هواپیمایی به شما اجازه پرواز را نمیدهند، (برای اطلاعات بیشتر میتوانید این موضوع را از شرکت هواپیمایی پیگیری کنید.)
 • میبایست بعد از هفته 28 بارداری ،حتما گواهی پزشکی همراه خود داشته باشید.
 • از سفر هایی که بیشتر از 4 ساعت طول میکشد خودداری کنید.

مراقبتی های شخصی در سفر با هواپیما در بارداری

 • قبل از رزرو بلیط این موضوع رو با شرکت هواپیمایی و رزرواسیون تور هماهنگ کنید، با این کار صندلی کنار راه رو و نزدیک به سرویس به شما تعلق میگیرد و شما میتوانید به راحتی بلند شوید و مقداری قدم بزنید تا پاهای شما ورم نکند.
 • لباس های راحتی بپوشید و از پوشیدن لباس های جذب در پرواز خودداری کنید.
 • به دلیل هوای خشک کابین بهتر است، آب و مایعات زیاد بنوشید.
 • اگر در صندلی خود راحت نیستید میتوانید از مهمان دار بالشت بخواهید.
 • از کثیف ترین قسمت های هواپیما میتوانیم به میزهای تاشو، دستگیره ها و سگک کمربندها اشاره کنیم که بعد از لمس آنها میبایست دست های خودتان را ضدعفونی کنید.
 • کمربند هواپیما را زیر شکم خود ببندید.
 • قبل از پرواز از موادی که نفاخ هستند دوری کنید، مثل کلم بروکلی و نوشابه های گازدار.

در پرواز های که مقاصد شما با مبدا شما اختلاف زمانی بسیار بالایی دارد احتمالا دچار مشکل جت لگ شوید یعنی شب هنگام پرواز کنید و دوباره در تاریکی هوا به مقصد برسید.

 نشانه‌هایی که می‌تواند موجب مخالفت دکتر زنان برای پرواز می‌شود:

+داشتن بیماری‌های خاصی مانند فشار خون بالا یا دیابت در بارداری

+ناهنجاری‌های مربوط به جفت جنین

+دو قلو یا چند قلو بودن جنین بعد از هفته‌ی 28 بارداری

+سابقه‌ی مشاهده‌‌ی لخته‌ی خون

+سابقه‌ی سقط جنین یا مشکلات دیگر حین بارداری قبلی

+نشانه‌های انقباض زودرس

+نشانه‌های نزدیک بودن پارگی کیسه‌ی آب

واکسن در پرواز برای خانم های باردار

به دلیل اجباری بودن کارت واکسن در برخی از شرکت های هواپیمایی ، شما مجبور به زدن واکسن هستید.

در حالی که ممکن است عادت داشته باشید برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید یا فقط وسایل مورد نیاز خود را جمع آوری کنید چند نکته‌ی مهم وجود دارد که باید قبل از رزرو پرواز در دوران بارداری انجام دهید

اقدامات لازم قبل از سفر در بارداری

اگر در هوای گرم سفر می کنید:

 • یک بطری آب همراه داشته باشید و مرتب آب بنوشید.
 • از عجله و جنب وجوش بیش از حد خودداری کنید – فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید و به خودتان زمان زیادی بدهید.
 • چک کردن بیمه مسافرتی
 • حتما پزشک خود را از سفر خود مطلع کنید

همچنین اگر می‌خواهید برای اولین سفر خارجی خود اقدام کنید، مطلب صفر تا صد سفر خارجی برایتان راهگشا خواهد بود.

اگر محدودیت‌های سفر تغییر کند، پزشک توصیه می‌کند در خانه بمانید، یا اگر علائم نگران‌کننده‌ای مانند خونریزی، درد شکم، تورم، سردرد، تغییرات بینایی یا کاهش حرکت جنین را تجربه کردید، برنامه ‌سفر خود را به تعویق بیندازید یا لغو کنید. و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ به برخی از سوالات شما

بهترین زمان برای سفر رفتن خانوم باردار چه زمانی است؟ بهترین زمان رای سفر رفتن خانوم بارداراواسط حاملگی بین هفته 14 تا 28  است.

آیا قبل از سفر باید با پزشک متخصص صحبت کنم؟ب له، بهتر است درمورد سلامت سفر خود با پزشک و یا ماما خود صحبت کنید و سلامت خود و بچه را بسنجید.

آیا سفر هوایی در دوران بارداری بی خطر است؟ برای زنان باردار که دارای سلامت کامل هستند ، سفر هوایی در اکثر موارد کاملا ایمن هستند.

چه زمانی نباید پرواز کنید؟ اگر شرایط پزشکی یا بارداری خاصی دارید ممکن است با پرواز بدتر شود که نیازمند مراقبت های اورژانسی سریع داشته باشید.

جایگزین سفر هوایی

اگر  مجبور به سفر هستید و نمیخواهید با هواپیما سفر خود را انجام دهید میتوانید به سفر جاده ای بپردازید، اما توجه داشته باشید بصورت منظم باید توقف کنید و مقداری راه بروید ، لباس های راحتی بپوشید که به راحتی قابل تعویض باشند. همچنین برای رزرو تور زمینی استانبول کلیک کنید.

نکات پایانی سفر با هواپیما در بارداری:

 • از پوشیدن لباس‌های جذب(انواع ساپورت‌ها و شلوارهای تنگ) در طول پرواز خودداری نمایید.
 • سعی کنید که صندلی‌ رزرو شده‎‌ی شما در راهرو باشد که فضای بیشتری برای جا به جایی پاهای خود داشته باشید.
 • خود را به کاری مشغول کنید تا از استرس‌های حین پرواز دور باشید(کتاب بخوانید یا جدول حل کنید).
 • تا حد امکان از سفر تنهایی بپرهیزید و در طول پرواز همراهی که با او احساس صمیمیت می‌کنید داشته باشید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *