شنبه , 2 تیر 1403 - 8:37 بعد از ظهر

منطقه بشیکتاش استانبول

بشیکتاش یکی از قدیمی ترین محله‌های استانبول است که در سمت اروپایی شهر واقع شده است. بشیکتاش به عنوان یکی از مراکز اصلی شهراستانبول شناخته برای سکونت و تجارت به ویژه برای مشاغل کوچک در نظر گرفته می‌شود. در عین حال، بشیکتاش علاوه بر داشتن یک ترمینال بزرگ اتوبوس عمومی و دلموس، یکی از قطب‌های دریایی تنگه بسفر است که از آنجا قایق‌ها به سمت محله‌های مختلف در سمت سواحل آسیایی حرکت می‌کنند. اغلب مکان‌های تاریخی، فرهنگی و مراکز خرید استانبول در بشیکتاش قرار دارند، اگر قصد دارید در بخش اروپایی استانبول ساکن شوید لازم است بشیکتاش را بشناسید تا بتوانید در مدت اقامت یا سفر خود بخش‌های مختلف این محله قدیمی و زیبا را ببینید.

منطقه بشیکتاش استانبول

تاریخچه منطقه بشیکتاش

طبق منابع قدیمی، عثمانی‌ها این منطقه را «بستاس» (پنج سنگ) می‌نامیدند که احتمالاً از 5 ستون انباشته شده در ساحل برای پهلوگیری کشتی‌ها به وجود آمده است. اما بشیکتاش در لغت به معنای “سنگ گهواره” در ترکی است و داستان‌های دیگری نیز در مورد ریشه این نام وجود دارد که به دوره بیزانس باز می‌گردد. می‌دانیم که بشیکتاش پس از فتح قسطنطنیه زمانی که عثمانی‌ها به دزدان دریایی که از دریای سیاه می‌آمدند و روستاهای خارج از دیوارهای شهر بیزانس را غارت می‌کردند پایان دادند، به یک منطقه مسکونی مهم تبدیل شد.

بر اساس سرشماری سال 2000، جمعیت بشیکتاش حدود 191000 نفر است و شامل برخی از معروف ترین محله‌های استانبول است: ببک، اتیلر، لونت، آرناووتکوی، اورتاکوی، اولوس، نیسانتاسی است، چندین موزه و کاخ نیز در بشیکتاش قرار دارند. در محدوده این منطقه بزرگ (11000 کیلومتر مربع یا 4. 247 مایل مربع) کاخ دولما باغچه، کاخ یلدیز، کاخ چیراگان، کاخ‌های فریه، غرفه ایهلامور، موزه نیروی دریایی، مقبره بارباروسا قرار دارند. بشیکتاش دانشگاه‌های زیادی دارد و محل مناسبی برای دانشجویانی است که قصد مهاجرت به استانبول را دارند.

در میدان بارباروس در کنار مقبره بارباروسا و موزه نیروی دریایی، اسکیت‌بوردهای جوان گرد هم می‌آیند تا ترفندهای خود را تمرین کنند، گاهی نیز کنسرت‌های کوچکی برگزار در این بخش برگزار می‌شود. بشیکتاش یکی از قدیمی ترین باشگاه‌های فوتبال استانبول را دارد که در لیگ برتر ترکیه بازی می‌کند. تیم فوتبال بشیکتاش معروف به BJK و با نام مستعار “عقاب سیاه” شناخته می‌شود.

اهمیت بشیکتاش در زمان حکومت عثمانی‌ها بین سال‌های 1846-1879 افزایش یافت، زمانی که اقامتگاه سلطان ابتدا به کاخ دولما باغچه و سپس به کاخ یلدیز منتقل شد، در این زمان بود که بشیکتاش جایگاه ویژه‌ای در شهر پیدا کرد. در زمان سلطنت سلطان عبدالحمید دوم بین (1876-1909) این شهر به شکل «شهر مقدس» درآمد و تحت مراقبت شدید قرار داشت و نام تیپ پلیس بشیکتاش یا به اصطلاح گارد بشیکتاش را داشت. در میان مردم امروزه، این منطقه همچنان از مکان مهم استانبول است، چرا که مهم ترین مکان‌های گردشگری استانبول را در خود جای داده است و یکی از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه به حساب می‌آید، به خصوص با توجه به موقعیت آن در مقابل تنگه بسفر. زمانی که نام شهر استانبول قسطنطنیه بود، بشیکتاش فعلی خارج از مرز بیزانس و ناامن بود. عثمانی‌ها به اهمیت این منطقه پی بردند و با تصرف آن، آن را به منطقه‌ای مهم تبدیل کردند که تا به امروز باقی مانده است.

H2 تاریخچه منطقه بشیکتاش

مکان‌های گردشگری بشیکتاش

  • بشیکتاش مرکز فرهنگ، هنر و آموزش استانبول است و در نزدیکی محله‌های اورتاکوی، آرناووتکوی و ببک، با ارزش ترین منطقه در تنگه بسفر است.
  • بشیکتاش دارای یکی از مهم ترین مراکز حمل و نقل شهر است، به ویژه اسکله تاریخی بشیکتاش با ساختار معماری و کاشی‌های ساخته شده توسط معمار علی طلعت بیگ (1869-1922) در نمای جلوی اسکله که کشتی‌های عمومی از آن خارج می‌شوند.
  • میدان و بازار بشیکتاش نیز مملو از انواع کافه‌ها و رستوران‌های عالی با چشم اندازهای زیبا از بسفر است.
  • موزه ناول نیز در بشیکتاش قرار دارد و مجموعه‌ای از بیش از 20000 قطعه و سند مربوط به تاریخ دریای ترکیه را در خود جای داده است.  قایق‌های تزیین شده سلاطین عثمانی بیشترین بازدید کننده را در این موزه دارند.

پرسه زدن در اطراف میدان بشیکتاش، تماشای جمعیت، استراحت و نوشیدن چای یا قهوه در کافه‌های مختلف نزدیک دریا در کنار تنگه بسفر یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در بشیکتاش انجام دهید.

میدان باشگاه بشیکتاش و بازار بشیکتاش از جمله مکان‌های شلوغ هستند، زیرا پر از انواع کافه‌ها و رستوران‌های فوق العاده با چشم انداز زیبای رو به بسفر هستند.

همچنین ممکن است بخواهید از کاخ‌های مختلفی مانند کاخ ییلدیز، کاخ معروف دولما باغچه و کاخ سیراگان و بسیاری از موزه‌ها دیدن کنید مهم ترین موزه در بشیکتاش را می‌توان موزه نقاشی و مجسمه سازی دانست. در ادامه مقاله مکان‌های دیدنی منطقه بشیکتاش در استانبول را بررسی خواهیم کرد.

H2 مکان‌های گردشگری بشیکتاش

میدان بشیکتاش Beşiktaş

میدان بشیکتاش یکی از شگفت انگیزترین مکان‌ها با کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های مختلف است. گذراندن وقت در میدان احاطه شده توسط رستوران‌ها و کافه‌های مشرف به بسفر و تماشای مناظر فوق العاده بسفر از ساحل بشیکتاش بسیار جالب است. موزه معروف دریایی و گورستان بارباروس هایرتین پاشا نیز در کنار میدان بشیکتاش در نزدیکی دریا واقع شده است.

بازار بشیکتاش Beşiktaş

بازار بشیکتاش مکانی بسیار پر جنب و جوش در قلب بشیکتاش است، بازار بشیکتاش تنوع کالایی بالایی دارد و شامل کتابفروشی‌های زیادی، فروشگاه‌های طراحان لباس، بازار ماهی فروشان، خواربار فروشی‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و بسیار مغازه متنوع دیگر است.

H3 بازار بشیکتاش Beşiktaş

اسکله بشیکتاش Beşiktaş

اسکله تاریخی بشیکتاش با معماریخاصی که دارد قطعا ارزش دیدن دارد!کاشی کاری‌های معمار علی طلعت بیگ (1869-1922) در نمای جلویی پیاده رو بسیار جذاب و چشمگیر هستند. در این اسکله بسیاری از کشتی‌های عمومی را خواهید دید که شما را به کادیکوی و اسکودور Üsküdar و Kadikoy می‌برند.

موزه نیروی دریایی Deniz Müzesi

موزه نیروی دریایی یک موزه فوق العاده است که در بشیکتاش قرار دارد و مجموعه‌ای از بیش از 20000 قطعه مربوط به تاریخ دریایی ترکیه را در خود جای داده است، قایق‌های تزئین شده سلاطین عثمانی نیز بیشترین توجه را به خود جلب می‌کنند. پس از بازدید از موزه، می‌توانید یک روز فوق العاده را در بشیکتاش سپری کنید و در کافه‌های متعدد مشرف به بسفر، گردش کنید و استراحت کنید.

کاخ دولما باغچه Dolma Baghche Sarayı

کاخ دولما باغچه یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است که توسط سلطان عبدالمجید اول عثمانی در سال 1853 ساخته شده است. این کاخ در سواحل تنگه بسفر واقع شده است و منظره‌ای خیره کننده از سنگ مرمر سفید و معماری باروک اروپایی و شرقی دارد، فضای داخلی کاخ به گونه‌ای تزیین شده است که نشان دهنده عظمت دوران حکومت سلاطین عثمانی بر استانبول باشد.

H3 کاخ دولما باغچه Dolma Baghche Sarayı

کاخ یلدیز Yıldız Sarayı

کاخ ییلدیز کاخ زیبایی است که در دامنه تپه مشرف به تنگه بسفر، بین بشیکتاش و اورتاکوی قرار دارد و مساحتی بالغ بر 500000 متر مربع دارد. این کاخ شامل سوئیت‌ها، کیوسک‌ها و ویلاهای متعلق به قرن نوزدهم است که در باغی زیبا قرار گرفته‌اند.

پارک یلدیز

پارک یلدیز یکی از زیباترین پارک‌های استانبول است که از آبشارها و برکه‌های زیبا و همچنین باغ‌ها و درختان شگفت انگیز تشکیل شده است؛ برخی از درختان پارک حدود 400 سال قدمت دارند. پارک یلدیزیکی از بهترین پارک‌های استانبول است، زیرا گذراندن یک روز فوق العاده در پارک، پیاده روی و استراحت در کافه‌ها و رستوران‌ها به شما احساس آرامش فوق العاده‌ای می‌دهد.

کاخ سیرگان یا چیرگان Şırgan veya Çırgan sarayı

کاخ چیراگان که بین بشیکتاش و اورتاکوی قرار دارد، یکی از معروف ترین کاخ هاست و با زیبایی شگفت انگیزش مانند کاخ دولما باغچه توجه مردم را به خود جلب می‌کند. ساخت این کاخ در سال 1974 در زمان سلطان عبدالعزیز به پایان رسیده است. امروزه کاخ سیرگان یک هتل مجلل است و صبحانه نیز هر یکشنبه برای عموم افراد سرو میشود، اما کمی گران است.

دره لیندن Ihlamur Pavilion

دره لیندن که بین دو محله یلدیز و نیسانتاسی Yildiz و Nişantaşı در پشت تپه‌های بشیکتاش واقع شده است، یکی از زیباترین سوئیت‌های استانبول با ساختاری خیره کننده است. به شما توصیه می‌کنیم از غرفه ایهلامور که سلطان احمد سوم از آن به عنوان باغ خصوصی استفاده می‌کرد دیدن کنید و صبحانه خوبی را در کافه آن میل کنید.

اورتاکوی Ortakoy

یکی از محله‌های ساحلی محبوب در بشیکتاش اورتاکوی است که در مجاورت بشیکتاش قرار دارد و به به خاطر بازار رنگارنگ و خیابان‌های باریکش با کافه‌ها و مغازه‌های فراوان و فضایی سرزنده معروف است.

اورتاکوی یکی از محبوب ترین نقاط برای ملاقات گردشگران و افراد محلی است. با فعالیت‌های محبوب شبانه، بارها، میخانه‌ها و کلوب‌ها، و میدان زیبای مشرف به تنگه بسفر با انواع کافه‌ها و رستوران‌ها.

بشیکتاش به مدت 24 ساعت پر جنب و جوش می‌ماند و طیف گسترده‌ای از رستوران‌های ناهارخوری عالی در کنار رستوران‌ها و کافه‌های محلی دارد که هم گردشگران و هم مردم محلی به آنجا می‌روند. در بشیکتاش می‌توانید انواع غذاها، نوشیدنی‌ها و غذاهای ترکی و بین المللی را مطابق با سلیقه خود پیدا کنید.

در ساحل، می‌توانید چندین باغ چای، کافه‌ها و رستوران‌های فوق‌العاده پیدا کنید همچنین در سایر مناطق محبوب مانند منطقه بازار بشیکتاش و رستوران‌های پشت بازار ماهی بشیکتاش و خیابان بارباروس نیز کافه و رستوران‌های خوبی قرار دارند.

H3 اورتاکوی Ortakoy

امکانات آموزشی، فرهنگی و هنری در بشیکتاش

18 گالری هنری

12 سالن تئاتر

8 سینما

دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه فنی یلدیز

زندگی شبانه در بشیکتاش

زندگی شبانه در بشیکتاش بسیار پر جنب و جوش است، سواحل بشیکتاش، آکارتلر و منطقه بازار بشیکتاش مناطق محبوب برای تفریحات شبانه هستند. در بشیکتاش می‌توانید مجموعه‌ای از کافه‌ها، بارها، رستوران‌های کوچک، بارهای موسیقی زنده و کلوپ‌های شبانه را پیدا کنید. بشیکتاش دارای طیف گسترده‌ای از اقامتگاه‌ها از آپارتمان‌های ارزان قیمت تا هتل‌های دو تا پنج ستاره است. هتل رویال سوئیت، هتل چیا و هتل میدان بشیکتاش از محبوب ترین هتل‌های بشیکتاش هستند.

حمل و نقل عمومی در بشیکتاش

اتوبوس، مترو و تاکسی از تمام نقاط استانبول برای رفتن به بشیکتاش در دسترس هستند.  توصیه ما این است که به جای استفاده از تاکسی که گران است، از مترو و اتوبوس استفاده کنید و در عرض 10 تا 15 دقیقه به بشیکتاش استانبول برسید. دسترسی به بشیکتاش بسیار آسان است زیرا یکی از محبوب ترین مراکز برای گردشگران و افراد محلی استانبول است.

دسترسی به بشیکتاش با وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر است:

شما می‌توانید با کشتی از کادیکوی یا اوسکادور به بشیکتاش بروید یا از طریق میدان تکسیم از طریق دلموس، تاکسی یا اتوبوس‌های عمومی به بشیکتاش بروید.

از محله سلطان احمد Sultanahmet و Eminonu ایمینیو می‌توانید با خط تراموا Bagcilar-Kabatas و سپس 10 دقیقه پیاده روی به بشیکتاش برسید.

برای رفتن به بشیکتاش، از فرودگاه جدید استانبول یا فرودگاه سابیها گوکچن، می‌توانید با هزینه هر نفر 18 لیر ترکیه از شاتل فرودگاه Havaist استفاده کنید یا با تاکسی حداقل 130 لیر به این منطقه بروید.

H2 حمل و نقل عمومی در بشیکتاش

مسکن و املاک در بشیکتاش

منطقه بشیکتاش از نظر استراتژیک در بخش مناسبی از استانبول قرار دارد، علاوه بر این که درنزدیکی ساحل تنگه بسفر قرار دارد، تنها چند دقیقه با منطقه تقسیم فاصله دارد، فاصله بشیکتاش با این دو منطقه کمتر است سه کیلومتر است.

از آنجایی که این منطقه یکی از مناطق حیاتی و مهم استانبول به حساب می‌آید، این امر به خودی خود مزیتی است که در همه مناطق وجود ندارد، بشیکتاش دومین مرکز مهم و حیاتی استانبول است، در سال‌های اخیر پاساژ‌ها و مراکز خرید متعددی در کنار بازار‌های سنتی در این بخش ساخته شده‌اند.

به لطف ترکیب این عوامل و ویژگی‌ها، خرید آپارتمان در بشیکتاش از خرید آپارتمان در مناطق دیگر استانبولمهم تر است، زیرا قیمت املاک و مستغلات در این منطقه به طور مداوم در حال افزایش هستند که فرصت‌های سرمایه گذاری موفق را افزایش می‌دهد. بسیاری از مردم نیز به دلیل مزایایی که این منطقه از آن برخوردار است مانند مراکز خدماتی و امکانات گردشگری و حیاتی، تمایل به زندگی در این منطقه از استانبول را دارند.

H2 مسکن و املاک در بشیکتاش

خرید خانه در بشیکتاش

در ابتدا مطمئن باشید با خرید خانه در این محله اقامت ترکیه را دریافت خواهید کرد.  پس از آن بهتر است بدانید که قیمت ملک در منطقه بشیکتاش از تمام محله‌های استانبول گرانتر است.
قیمت‌ها در محله‌های مختلف بشیکتاش متفاوت است.  مثلا در گران ترین محله خانه متری 82000 لیر 82000 لیر است اما در لونت 34000 لیر است که ارزان ترین محله در بشیکتاش است.  متوسط ​​قیمت هر متر مربع خانه در بشیکتاش 47 هزار لیر است.  در مجموع برای خرید یک خانه معقول در این منطقه باید ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار لیر هزینه کنید.

مناطق همجوار بشیکتاش

بشیکتاش در منطقه اروپایی استانبول واقع شده است. تنگه بسفر درست در کنار این منطقه قرار دارد. این ناحیه ساحلی از شرق با کاژاخنا و شیشلی شمال و جنوب و از شمال با سریر همسایه است. مساحت این منطقه ۲۲ کیلومتر مربع است و از نظر جمعیت جزو مناطق کم تراکم است.

بهترین محله‌های بشیکتاش

منطقه بشیکتاش از 23 محله تشکیل شده است که عبارتند از: اورتاکوی، اولوس، لونت، ییلدیز، بالمومچو، غیرت تپه، اسانیه، ترکالی و. … اما بهترین محله‌ها در این منطقه ببک، آرناووتکوی، اورتاکوی، یلدیز، کوروچشمه و بالمومجو هستند.

بهترین محله‌های بشیکتاش

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم جذابیت بشیکتاش آنقدر زیاد است که هرکسی را ترغیب می‌کند در صورت سفر به استانبول حداقل یک بار هتل خود را در این محله رزرو کند.  خرید ملک در بشیکتاش استانبول نیز یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور برای کسانی است که قصد دارند در ترکیه پول زیادی پس انداز کنند.  منطقه بشیکتاش را به عنوان یک منطقه استراتژیک و مهم در لیست مناطق مورد نظر خود برای خرید ملک و گردشگر در استانبول قرار دهید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *