شنبه , 2 تیر 1403 - 8:11 بعد از ظهر

بلندترین آبشارهای دنیا | 14 آبشار مرتفع و دیدنی جهان

در سراسر جهان هزاران هزار آبشار زیبا وجود دارد که هیچ کدام شبیه دیگری نیست، اما آیا می دانید بلندترین آبشارهای دنیا در کدام کشورها قرار گرفته اند؟ تماشای آب زمانی که از ارتفاعی بلند وارد یک استخر طبیعی می شود یا تماشای به صخره خوردن آب واقعا زیبا است. سمفونی آب خروشان آبشارها همیشه جزو مهیج ترین و آرامش بخش ترین سمفونی های طبیعت بوده و هست. معرفی 17 آبشار مرتفع جهان که شاید هرگز نام آن ها را نشنیده باشید، موضوع این مقاله از سفررو ایرانیان است.

همراه ما بمانید.


14 _ آبشار کلونیال کریک (واشنگتن، ایالات متحده آمریکا)

آبشار کلونیال کریک “Fall Creek Falls” در ایالات واشنگتن آمریکا با ارتفاع 783 نه به عنوان بلندترین آبشار دنیا بلکه به عنوان یکی از خارق العاده ترین دیدنی های آبی جهان شناخته می شود. این آبشار برخلاف بسیاری از آبشارهای طبیعی در 12 ماه سال پر از آب بوده و به عنوان جاذبه ای بکر و دیدنی شناخته می شود. یخچال های طبیعی سرچشمه اصلی آبشار کلونیال کریک است.

آبشار کلونیال کریک، بلندترین آبشارهای دنیا
Colonial Creek Falls

13 _ آبشار ترس هرماناس (آیاکوچو، پرو)

آبشار ترس هرماناس “Tres Hermanas” با ارتفاع 914 متر یکی دیگر از گزینه های اصلی فهرست آبشارهای مرتفع جهان محسوب می شود. آبشاری که در زبان اسپانیایی معنایی جالب دارد. این آبشار به علت داشتن سه ردیف مختلف آبشار سه خواهر نامیده می شود. هرماناس در منطقه آیاکوچو در کشور پرو قرار دارد.

آبشار ترس هرماناس؛ بلندترین آبشارهای دنیا
Three Sisters Falls

12 _ آبشار وینوفوسن (مور اگ رامسدال، نروژ)

بشار وینوفوسن “Vinnufossen” هر چند بلندترین آبشار دنیا نیست اما به عنوان بلندترین آبشار در یکی از زیباترین قاره های جهان یعنی قاره اروپا شناخته می شود. این آبشار زیبا و حیرت انگیز در حقیقت یک بخش از رودخانه وینو است که از یخچال های طبیعی جان می گیرد. وینوفوسن با ارتفاع 860 متری دارای چهار ریزشگاه است.

آبشار وینوفوسن؛ بلندترین آبشارهای دنیا
Vinofosen waterfall

11 _ آبشار اسکریکفوسن (هوردالند، نروژ)

در فهرست بلندترین آبشارهای دنیا آبشار اسکریکیوفوسن (SKRIKJOFOSSEN) با ارتفاعی کمتر از 455 متر در هوردالند، نروژ قرار می گیرد. این آبشار هم درست مانند آبشارهای دیگر دنیا از رود سرچشمه می گیرد. حوضه آبریز این آبشار رودی به همین نام یعنی رود رود اسکریکیو فوسن است.

آبشار اسکریکفوسن
Skrikfossen waterfall

10 _ آبشار ساترلند فالز (فیوردلند، نیوزلند)

آبشار ساترلند یکی دیگر از مرتفع ترین آبشارهای دنیا است که ارتفاع آن به 580 متر می رسد. ساترلند به عنوان زیباترین آبشار نیوزلند نیز شناخته می شود و به دلیل بارانی بودن منطقه همواره مملو از آب است. این آبشار از دریاچه ای که در همین منطقه قرار گرفته، سرچشمه می گیرد. ساترلند Sutherland Falls در پارک فیوردلند، نیوزلند است.

آبشار ساترلند فالز
Sutherland Falls

9 _ آبشار لانگفوس (هوردالند، نروژ)

آبشار لانگفوس یکی دیگر از بلندترین آبشارهای دنیا است. آب در این آبشار سقوطی 612 متری را تجربه می کند. یخچال Folgefonn سرچشمه اصلی این آبشار در هوردالند، نروژ است.

آبشار لانگفوس
Langfoss waterfall

8 _ آبشار فرشته (آبشار آنجل، ونزوئلا)

آبشار آنجل در ونزوئلا یکی از بلندترین آبشارهای جهان با ارتفاع 979 متر است. آبشار فرشته نام های دیگری نیز دارد، از جمله: آبشار آنخل و آنجل. سرچشمه این آبشار رودخانه چورون است. ارتفاع آبشار فرشته 15 برابر آبشار نیاگارا است. برای رسیدن به این آبشار ابتدا باید به پارک Canaima در بولیوار ونزوئلا بروید.

آبشار فرشته؛ بلندترین آبشارهای دنیا
Angel waterfall

دیدنی ترین و بلندترین آبشاهای دنیا؛ آنجل

آبشار آنجل “Angel Falls” بلندترین آبشار دنیا است. ریزشگاه اصلی این آبشار تپه اویان است که ارتفاع ریزش آب روی سطح این تخته حدودا 807 متر تخمین زده می شود. آب در طول 12 ماه سال در این آّبشار جریان دارد.


7 _ آبشار هاواسو (آریزونا، ایالات متحده آمریکا)

آبشار هاواسو نه تنها در فهرست آبشارهای بلند جهان قرار می گیرد، بلکه به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای آمریکا شناخته می شود. آبشاری که تعداد افراد محدودی می توانند در طول یک روز از آن بازدید کنند. بنابراین لیست انتظار بازدیدکنندگان آبشار هاواسو معمولا همیشه پُر است!

آبشار هاواسو
Havasu Falls

6 _ آبشار نیاگارا (ایالات متحده آمریکا/کانادا)

جلوه های بصری و صوتی آبشار نیاگارا به عنوان یکی از بلندترین آبشارهای دنیا چشم نواز و خیره کننده است. این آبشار از سه آبشار دیگر تشکیل شده که بزرگ ترین آن ها آبشار نعل اسب است. آبشار نیاگارا جزو پدیده های طبیعی منحصر به فردی است که از ایالات متحده تا کانادا را در برگرفته و از نیویورک تا انتاریو می توان آن را مشاهده کرد.

آبشار نیاگارا
Niagara Falls

جوان ترین و بلندترین آبشارهای دنیا؛ نیاگارا

نیاگارا جوان 12000 ساله است. اسکرپ این آبشار جوان بر اثر فرسایش یخ و آب ایجاد شده است. نیاگارا از جمله محبوب ترین جاذبه های گردشگری بین المللی است که هر ساله میلیون ها گردشگر از سراسر جهان جذب آن می شوند. آبشار نیاگارا جزو معدود آبشارهای مرتفع دنیا است که هرگز جریان عظیم آب در آن متوقف نمی شود.


5 _ آبشار دودساگار (گوا، هند)

آبشار دودساگار جزو معدود آبشارهای چهار طبقه دنیا است که بیش از 310 متر ارتفاع دارد. در بین آبشارهای کشور هند، دودساگار عنوان پنجمین آبشار را از آنِ خود کرده است. سرعت و شدت آبی که در این آبشار جریان دارد باعث شده تا دودساگار «دریای شیر» نامیده شود. این آبشار در 45 کیلومتری مودگان داخل یک پناهگاه به نام باگوان ماهاور قرار گرفته است. بازدید از این آبشار یکی از بهترین تفریحات هند محسوب می شود.

آبشار دودساگار
Dudsagar waterfall

4 _ آبشار یوسمیتی (کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا)

آبشار یوسمیتی “Yosemite Falls” یکی دیگر از مرتفع ترین آبشارهای جهان در کالیفرنیا آمریکا با ارتفاعی بیش از 739 متر است. یوسمیتی در حقیقت ترکیبی از سه آبشار مختلف با ارتفاع حدودی 2452 فوتی است که در نهایت منظره ای خیره کننده از یک آبشار عظیم را ایجاد می کنند. سرچشمه این آبشار، برف های ذوب شده است. بنابراین فصل تابستان فصل مناسبی برای بازدید از آبشار یوسمیتی نیست، چرا که احتمال خشک یا کم آب شدن آن وجود دارد.

آبشار یوسمیتی، بلندترین آبشارهای دنیا
yosemite falls

3 _ آبشار شوشون (آیداهو، ایالات متحده آمریکا)

آبشار شوشون “Shoshone Falls” یا نیاگارای غربی از دیگر آبشارهای بلند کشور ایالات متحده آمریکا است. ارتفاع آبشار شوشون به 65 متر می رسد و حدودا 900 فوت یا 300 متر عرض دارد. شوشون روی رودخانه مار قرار گرفته و به دره ای بسیار عمیق سرازیر می شود. نقاط دیدنی این آبشار بسیار زیاد و البته منحصر به فرد است.

آبشار شوشون
Shoshone Falls

2 _ آبشار روبی فالز (تنسی، ایالات متحده آمریکا)

روبی فالز نه تنها یکی از بلندترین آبشارهای دنیا است، بلکه به عنوان یکی از عمیق ترین آبشارها در جهان نیز شناخته می شود. آبشار روبی فالز “Ruby Falls” در کشور ایالات متحده آمریکا و در منطقه تنسی قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار در کوه کوه لوک‌آوت بیشتر از 341 متر با عمیق 1120 فوت است. روبی فالز در فهرست چشمگیرترین آبشارهای زیرزمینی جهان قرار دارد. برای بازدید از اعماق این آبشار یا تماشای صخره های حیرت انگیزش می توان از امکانات موجود در این منطقه استفاده کرد.


1 _ آبشار اولوپنا (هاوائی، ایالات متحده آمریکا)

آبشار اولوپنا “Oloʻupena Falls” با 900 متر ارتفاع بعد از آبشار آنجل چهارمین آبشار مرتفع جهان است. اولوپنا به عنوان یکی از بلندترین آبشارهای دنیا در منطقه مولوکایِ هاوائیِ ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

آبشار اولوپنا
Olupna waterfall

جریان های فصلی سرچشمه تشکیل آبشار اولوپنا در جزایر هاوایی است. برای تماشای این آبشار هیچ راهی جز سفر به اقیانوس یا آسمان وجود ندارد.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *