سه شنبه , 5 تیر 1403 - 10:20 بعد از ظهر

کوچک ترین کشورهای جهان | از مالت تا واتیکان

واتیکان با 770 نفر جمعیت در همسایگی رم (ایتالیا) قرار گرفته و اولین کشور در فهرست کوچک ترین کشورهای جهان محسوب می شود. کشورهایی که در ادامه نام آن ها را می خوانید با در نظر گرفتن مساحت در این لیست جای گرفته اند. کشورهایی که به دلیل کوچیک بودن مساحت می توان آن ها را با شهر شانگهای چین یا جزیره بالی مقایسه کرد! همراه سفررو ایرانیان باشید تا در ادامه 13 کوچک ترین کشورهای جهان از واتیکان تا مالت را به شما معرفی کنیم.

کوچک ترین کشورهای جهان
The smallest countries in the world

آیا کوچک ترین کشورهای جهان را می شناسید؟

کشورهایی در جهان وجود دارند که برخلاف کشور روسیه که مساحتی حدودا ۱۷٬۰۹۸٬۲۴۶ کیلومتر مربعی دارد، تنها 0.44 وسعت دارند. کشوری مانند واتیکان!

13 _ باربادوس (Barbados)

در شرقی ترین قسمت اقیانوس اطلس کشور جزیره ای باربادوس (Barbados) با مساحت 430 کیلومتر مربع قرار گرفته است. کشوری که جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری نزدیک به 280000 نفر گزارش شده و فاصله زمانی آن با کشور هلند تقریبا 9 ساعت است. باربادوس محبوب ترین مقصد گردشگری در کارائیب محسوب می شود.

باربادوس ؛ کوچک ترین کشورهای جهان
Barbados

12 _ گرانادا (Granada)

در دریای کارائیب و در یکی از بخش های مجمع الجزایر گرنادین های کوچک کشوری با 344 کیلومتر مربع و 90 هزار نفر جمعیت قرار گرفته است. گرانادا (Granada) محصور در جزایر آتشفشانی حاصلخیزی است که تجارت انواع محصولات از جمله زنجبیل، دارچین، مراکبات و البته قهوه در آن رواج دارد. این کشور کوچک دنیا خانه انسان هایی است که 80 درصد آن ها فرزندان بردگان هستند.

گرانادا
Granada

11 _مالت (Malta)

مالت با 400000 نفر جمعیت و مساحتی به حدود 316 کیلومتر مربع به عنوان یکی از کوچک ترین کشورهای جهان شناخته می شود. مساحت کم مالت البته تاثیری در غنی بودن تاریخ این کشور نداشته و از مالت با کشوری با پیشینه تاریخی عظیم یاد می شود. با قدم زدن در کشور مالت به عنوان یک کشور با حاکمیت جمهوری می توان آثار تهاجم دولت های ایتالیا، بریتانیا و موری را به وضوح مشاهده کرد.

مالت
Malta

10 _ مالدیو (Malediven)

مالدیو با 340000 نفر جمعیت به عنوان یکی از کوچک ترین دولت های مستقل جهان (در آسیا) شناخته می شود. این کشور جزیره ای به دو بخش در شمال و جنوب تقسیم می شود و دارای پوشش های گیاهی بسیار زیبایی است. در اطراف جزایر مرجانی مالدیو مکان های ایده آلی برای انجام غواصی وجود دارد.

مالدیو ؛ کوچک ترین کشورهای جهان
مالدیو

9 _ سنت وینسنت و گرنادین ها (St. Vincent und die Grenadinen)

سنت وینسنت و گرنادین ها (St. Vincent und die Grenadinen) با مساحت بیش از 280 کیلومتر مربع کشوری در محدوده دریای کارائیب است که بیش از 117000 نفر جمعیت دارد. سنت وینسنت و گرنادین ها با بیشتر از 32 جزیره که بسیاری از آن ها خالی از سکنه است، دارای سواحلی شنی مناسب برای گردشگری است. این کشور از جمله قطب های مهم غواصی در منطقه نیز شناخته می شود. کینگستون پایتخت این کشور است.

سنت وینسنت و گرنادین ها
Saint Vincent and the Grenadines

8 _ سنت کیتس و نویس (St. Kitts und Nevis)

سنت کیتس و نویس به عنوان بخشی از جزایر دریای کارائیب با 261 کیلومتر مربع مساحت یکی دیگر از کوچک ترین کشورهای جهان است. این کشور جمعیتی نزدیک به 39000 نفر دارد و به عنوان کشور (دولت) مستقل در ایالات متحده آمریکا شناخته می شود. بومیان لقب جزیره عشق را به این کشور داده اند. فرهنگ حاکم در این جزیره ترکیبی از فرهنگ های کارائیب و بریتانیایی است.

سنت کیتس و نویس
Saint Kitts and Nevis

7 _ جزایر مارشال (Marshallinseln)

در شمال اقیانوس آرام یکی دیگر از کشورهای کوچک جهان (کشوری جزیره ای) به نام جزایر مارشال با 181 کیلومتر مربع مساحت قرار گرفته است. جمعیت این جزیره حدودا 58000 نفر بوده و از 1156 جزیره کوچک تر تشکیل شده است. حدودا دو میلیون کیلومتر مربع از جزایر مارشال به عنوان پناهگاه کوسه های جهان اختصاص داده شده است.

جزایر مارشال ؛ کوچ ترین کشورهای دنیا
Marshall Islands

6 _ لیختن اشتاین (Fürstentum Liechtenstein)

در بین کشورهایی که مساحت کمی دارند، ایالت لیختن اشتاین نامی آشنا است که جمعیت آن به 34000 نفر می رسد. این کشور در قلب اروپا قرار دارد و مساحت آن نزدیک به 160 کیلومتر مربع است. لیختن اشتاین Fürstentum Liechtenstein استقلال خود را در سال 1866 به دست آورد و از آلمان جدا شد. همسایگی لیختن اشتاین با Oostenrijk از شرق و با سوئیس از غرب و جنوب تاثیر بسزایی در تبدیل شدن این کشور به یکی از توریستی ترین کشورهای اروپا داشته است.

لیختن اشتاین
Liechtenstein

لیختن اشتاین در فهرست کوچک ترین کشورهای جهان

لیختن اشتاین به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که دریافت ویزای شینگن برای بازدیدکنندگان از آن ضروری است. کشوری که علیرغم داشتن وسعتی بسیار کم جزو سرسبزترین کشورهای اروپایی شناخته می شود. این کشور را به عنوان کشوری شاهزاده نشین می شناسند.

5 _سن مارینو (San Marino)

سان مارینو یا سن مارینو (San Marino) از شهرهای قرون وسطایی منطقه امیلیا رومانیا است که در فهرست کوچک ترین کشورهای جهان قرار می گیرد. سن مارینو همچنین یکی از قدیمی ترین جمهوری های ایتالیایی است که تاسیس آن به سال 301 باز می گردد. این جمهوری قدیمی در ایتالیا حدودا 61 کیلومتر وسعت و بیش از 29 هزار نفر جمعیت دارد.

سن مارینو ؛ کوچک ترین کشورهای جهان
San Marino

4 _ تووالو (Tuvalu)

در فهرست کوچک ترین کشورهای جهان توالو (Tuvalu) به عنوان چهارمین سرزمبن با وسعت حدودی 26 کیلومتر مربع قرار می گیرد. تووالو از جمله کشورهای جزیره ای است که از روی نقشه موقعیت آن را می توان در جنوب اقیانوس آرام مشاهده کرد. واتیکان به عنوان یک کشور جزیره ای از 16 جزیره صخره ای تشکیل شده است. جمعیت این کشور 10500 نفر است. این کشور کوچک اگرچه تا قبل از سال 2000 با کمک های مالی اداره می شد، اما بعد از این تاریخ با دریافت حق امتیاز اینترنت پرسرعت tv که بیش از 50 میلیون دلار هزینه داشت، ناگهان به کشوری ثروتمند تبدیل شد.

تووالو
Tuvalu

3 _ نائورو (Nauru)

در اقیانوس آرام جنوبی کشور جزیره ای کوچکی به نام نائورو (Nauru) وجود دارد که مساحت آن به 21 کیلومتر مربع می رسد. نائورو نه تنها کشوری کوچک در جهان محسوب می شود، بلکه کوچک ترین جمهوری جهان نیز نام می گیرد. جمعیت نائورو حدودا 13000 نفر است و یک باند فرودگاه ساحلی در آن وجود دارد. داشتن تنها یک جاده ماشین رو در نائورو یکی از دلایل شناخته شدن این کشور است. جاده ای که منظره ای فوق العاده در اطراف آن دیده می شود.

2 _ موناکو (Monaco)

در سواحل جنوب شرقی فرانسه، موناکو (Monaco) با مساحت 1.98 کیلومتر مربع قرار گرفته است. ایالت_شهری که آن را با نام «بهشت مالیاتی» می شناسند. موناکو یکی از کوچک ترین کشورهای جهان محسوب می شود. موناکو (Monaco) بزرگترین نیروی پلیس جهان را دارد. این کشور همچنین به دلیل داشتن رالی مشهور مونت کارلو محبوب طرفداران رالی است. موناکو هیچ پایتختی ندارد.

موناکو ؛ کوچک ترین کشورهای جهان
Monaco

1 _ واتیکان (Vatican City)

سرانجام به کوچک ترین کشور جهان یعنی واتیکان می رسیم. کشوری که از نظر مساحت اولین کشور کوچک در دنیا شناخته می شود و در همسایگی شهر رم قرار دارد. کشور واتیکان به عنوان کوچک ترین پادشاهی در تمام دنیا شناخته می شود. از طرفی دیگر این کشور هیچ پایتختی نیز ندارد.

واتیکان مهم ترین نام در فهرست کوچک ترین کشورهای جهان

واتیکان از جمله کشورهایی است که دموکراسی در آن نقشی ندارد. البته به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد نیز شناخته نمی شود. واحد رسمی پول در این کشور یورو است. تاسیس این کشور به سال 1929 باز می گردد. مردم کشور واتیکان به زبان ایتالیایی صحبت می کنند.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

کوه های مریخی چابهار | سفر به مریخِ رویِ زمین

سیاره مریخ 485 کیلومتر مربع ناقابل با زمین فاصله دارد! تماشای مریخ با وجود این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *