پنجشنبه , 24 خرداد 1403 - 11:09 بعد از ظهر

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن متعلق به کجا است؟ آیا ایران جزو قدیمی ترین کشورهای جهان است؟ مورخان برای شناخت قدمت جهان به کمک ما آمده اند و از واقعیت های زیاده پرده برداشته اند. تمدن هاراپا یکی از مهم ترین نشانه های وجود میلیاردها قدمت جهان است. در این مقاله از سفررو ایرانیان با کشورهایی آشنا می شوید که حتی فکرش را هم نمی کردید که قدیمی ترین کشورهای جهان باشند. همراه ما بمانید تا 11 تمدن کهن و قدیمی جهان را بشناسید.

قدیمی ترین کشورهای جهان
The oldest countries in the world

9 _ بقای یک امپراطوری عظیم؛ اتیوپی

در فهرست قدیمی ترین کشورهای جهان اتیوپی یازدهمین سرزمین در شاخ آفریقا است. ماجراجویان تاریخ بر این باورند که قدمت اتیوپی به عنوان یکی از کشورهای آفریقا به بیش از پنج میلیون سال (5 میلیون سال) می رسد.

در حقیقت رد پای تاریخ در ویرانه ها، شهرهای شلوغ و تپه های آرام اتیوپی به قرن دهم قبل از میلاد باز می گردد. در اتیوپی می توان به نشانه های رمزآلودی از گذشته دست یافت.

نه تنها تاریخ، بلکه جغرافیا نیز اتیوپی را به نقطه ای متفاوت در قاره آفریقا تبدیل کرده است. کشوری که برخلاف موقعیت مکانی خود پوشیده از جنگل های بارانی است و به موازات آن می توان شاهد وجود بیابان های خشک و وسیع و سوزان در آن نیز بود. مناطق بکری که عمر برخی از آن ها بیش از 3000 سال است و هنوز به عنوان منطقه ای بکر شناخته می شوند.

اتیوپی
Ethiopia

8 _ سیری در گذشته های باشکوه؛ گرجستان

گرجستان از دیگر نام هایی است در فهرست کشورهای کهن جهان جای می گیرد. کشوری که تمدن های آن دست کم 1300 تا 1500 سال قبل از میلاد شکل گرفته است. با کاوش در میان مناظر طبیعی، صخره ها و دهکده های گرجستان می توان همه چیز درباره گذشته این کشور را کشف کرد.

آغاز پادشاهی پادشاه افسانه‌ای کولخیس، شروع تمدن گرجستان بوده است. افسانه ای که در داستان ها می توان رد پای آن را دید. با سیر و سفر در تاریخ گرجستان به این نتیجه می رسیم که قبلیه های قدرتمندی در این کشور شکل گرفتند. قبیله هایی که زمان تاسیس آن ها پیش از قرن دوازده میلادی بوده است.

گرجستان از جمله کشورهایی است که ارتباطی تنگاتنگ با ایران دارد. کشوری که ایرانیان در سال 66 قبل از میلاد برای به دست آوردن آن با رومیان جنگیدند. در برگ دیگری از تاریخ پر فراز و نشیب گرجستان، به تصرف درآمدن این کشور توسط مسلمانان دیده می شود. در سال ۱۹۹۱ این کشور به عنوان یک کشور مستقل شناخته شد.

گرجستان
Georgia

7 _ تمدنی در غرب؛ یونان

یونان نام آشنایی در برگ های تاریخی است. کشوری که قدمت آن به 3200 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. رد پای یونان در پیدایش بسیاری از کشورهای غربی دیده می شود. از سویی، یونان را به عنوان مهد فلسفه، ادبیات و البته هنر جهان مدرن می شناسند.

یونان که به عنوان یک کشور کوچک یا کشور مدیترانه ای شناخته می شود، دارای تمدن عظیم و شگفت آوری است. تمدنی که برای شناخت آن می توان نگاهی به مکان های تاریخی یونان یا اسطوره های بی بدیل این کشور انداخت. زئوس و آفرودیت تنها یکی از صدها اسطوره یونانی اند.

یونان
Greece

6 _ زمان بی زمان؛ چین

باید بدانید که تاریخ چین به سال ۲۲۰ قبل از میلاد مسیح باز می گردد. چین یکی از پرارزش ترین و به نوعی قدیمی ترین کشورهای جهان محسوب می شود. کشوری که برای هر سلیقه و هر فرد تاریخ را متفاوت روایت می کند. شاید مشهورترین جاذبه گردشگری چین یعنی دیوار چین اولین نامی است که بعد از شنیدنش به تاریخ فکر کنید.

سلسله دودمان شانگ Shang Dynasty طولانی ترین دوران حکومت در چین را رقم زدند و بیش از 6 قرن بر چین حکمرانی کردند. شنگدو و پکن امروزه به عنوان یکی از دیدنی ترین مکان های گردشگری چین شناخته می شوند. خط چینی که امروزه در چین به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، نمونه های اولیه ای در دوران گذشته داشته است.

چین
china

5 _ نقطه ای مهم در تاریخ جهان؛ ارمنستان

آغاز حکومت و تمدن در ارمنستان به سال ۷۸۲ پیش از میلاد باز می گردد. ارمنستان خاستگاه قدیمی ترین کلیساهای جهان یعنی کلیسای جامع اچمیاتسین است. سرزمینی که علاوه بر خانه های باستانی، مناظر شگفت انگیز طبیعی نیز در آن چشم هر تماشاگری را به خود جلب می کند.

کتیبه ها و آثار تاریخی به جای مانده از گذشته در ارمنستان نشان می دهد که این کشور قدمتی 90 هزار ساله دارد. ارمنستان یکی از مهم ترین کشورهای جهان محسوب می شود و بر همین اساس نیز نام «سرزمین مقدس» را برای آن انتخاب کرده اند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید: گرجستان یا ارمنستان برای سفر بهتر است؟

ارمنستان
Armenia

4 _ میراث ماندگار جهان؛ هند

با نگاهی به گذشته هند به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان پی می بریم که قدمت شبه قاره هند بیشتر از 6 هزار سال است. هر چند که در کتاب های تاریخی عمدتا نام هند را در کنار نام بریتانیا می بینیم، اما این کشور در سال 1947 به عنوان یک کشور مستقل شناخته شد.

ودیک Vedic اولین تمدن در هند بود که به واسطه پی ریزی آن آئین هندو نیز ایجاد شد. تاریخ شکل گیری این تمدن به 1500 سال پیش از میلاد باز می گردد. یکی از سردرمداران عرصه علم در هند آریابهاتا است که به عنوان ریاضی دان برجسته هندی شناخته می شود.

هند؛ قدیمی ترین کشورهای جهان

از 1500 سال پیش از میلاد تا 900 سال بعد یعنی در دوران ودایی اصلی ترین سنگ بنای تاسیس کشور هند گذاشته شد. زبان اقوامی که در فرهنگ ودایی زندگی می کردند، سانسکریت ودایی بود. این تمدن اساس ایجاد هندوئیسم بود. تمدنی که تا به امروز برای هندی ها مقدس شناخته می شود.

هند
India

3 _ تمدن، تمدن، تمدن؛ ویتنام

اولین تمدن در ویتنام 30000 سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت. اولین قبایل ویتنام به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان دستاوردهای ارزنده ای را از خود به جای گذاشتند. شواهد باستان شناسی نشان از وجود سفالگری و بافندگی در میان اولین تمدن های ویتنامی است.

ویتنامی ها همچنین از اولین تمدن های جهان بودند که توانستند حیوانات را اهلی کنند. حیواناتی مانند فیل ها! در طول تاریخ ویتنام بارها مورد تعرض و تجاوز توسط اقوام و تمدن های دیگر قرار گرفت. امروزه ویتنام را به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری جهان معرفی می کنند.

ویتنام
Vietnam

2 _ سفر به دلِ تاریخ؛ مصر

سفر به مصر سفر به ماشین زنده زمان است. شاهکارهای مهندسی جهان، مقبره های باشکوه، ساختمان هایی با معماری اصیل و چشم نواز، همه و همه تنها بخشی از ماجرای سفر به دلِ تاریخ در مصر است. مصرف در حقیقت هدیه ای از گذشته از تاریخ برای آیندگان است.

اگر اولین اشکال و اولین نشانه های اختراع خط را در نظر بگیریم، تاریخ مصر از آن نیز قدیمی تر است. مصر نه تنها به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان بلکه به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری دنیا نیز شناخته می شود. تاریخ مصر به سال 3200 پیش از میلاد مسیح باز می گردد. مصر قطعا در فهرست بهترین مقاصد برای اولین سفر خارجی قرار می گیرد.

مصر
Egypt

1 _ سرزمین شاهان و پادشاهان؛ ایران

اما ایران! هر چند که آوازه متمدن بودن ایران و قرار گرفتن این نام در فهرست قدیمی ترین کشورهای جهان بارها و بارها شنیده شده اما بسیاری از مردم ما هنوز هم اطلاعات چندانی درباره تاریخ ندارند. ایلامیان و هخامنشیان را باید به عنوان اولین سلسله های پادشاهی در کشور ایران معرفی کرد.

ایران
Iran

ایران از جمله کشورهایی است که فرهنگی متاثر از زبان فارسی یا پارسی دارد. ایلامیان اولین حکومت در ایران را تاسیس کردند. دوران حکومت این سلسله به 3900 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

بلندترین آبشارهای دنیا | 14 آبشار مرتفع و دیدنی جهان

در سراسر جهان هزاران هزار آبشار زیبا وجود دارد که هیچ کدام شبیه دیگری نیست، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *