شنبه , 2 تیر 1403 - 8:47 بعد از ظهر

بهترین حمام‌های ترکی استانبول

حمام ترکی در ترکیه بخش مهمی از فرهنگ ترکی است که از قرن شانزدهم به بعد ایجاد شده است. حمام‌های استانبول بهترین تجربه استفاده از حمام ترکی را برای شما ایجاد فراهم میکنند و پس از اولین استفاده، احساس متوجه تفاوت این حمام با سایر حمام‌ها خواهید شد. حمام‌های ترکی استانبول خدمات متفاوتی ارائه می‌دهند و تنها محلی برای شست و تمیز کردن نیستند، با توجه به اینکه حمام‌های ترکی بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ ترکیه هستند و هر ساله توریست‌های زیادی خصوصا توریست‌های آمریکایی و اروپایی در سفر خود به استانبول حداقل یکبار استفاده از آن را قرار می‌دهند در ادامه مقاله بهترین حمام‌های ترکی استانبول را بررسی خواهیم کرد. اگر قصد سفر به استانبول را دارید پیشنهاد میکنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید و استفاده از حمام ترکی را در برنامه سفر خود قرار دهید.

بهترین حمام‌های ترکی استانبول

حمام ترکی چیست؟

در حالی که حمام‌ها مکانی برای تمیز کردن افراد در طول زمان بودند، حمام‌های ترکی به مکان‌هایی برای تجمع بسیاری از مردم تبدیل شدند. زنان و مردان در روزهای مختلف هفته به حمام دسترسی داشتند، به تدریج حمام ترکی مکانی اجتماعی تبدیل شد که مردم می‌توانستند ساعت‌ها در آن باشند و با هم صحبت و تبادل نظر کنند، جای تعجب نیست که حمام‌های ترکی همیشه پر از جمعیت بودند.

امروزه فرهنگ حمام ترکی در ترکیه تغییر چندانی نکرده است. بیشتر حمام‌های استانبول بخش‌ها یا ساعات خاص از روز برای زنان و مردان دارند به صورت اختصاصی دارند و از آیین‌های سنتی حمام همچنان در آن‌ها انجام می‌شود. در اغلب حمام‌های ترکی استانبول شست و شو به مدت 45 انجام می‌شود و شامل شستشوی سنتی بدن با پارچه دستباف (کیسه)، شستشوبا فوم و ماساژ است. آیا راهی آرامش‌بخش‌تر و شاداب‌کننده‌تر از دراز کشیدن روی یک سنگ مرمر گرم در یک حمام ترکی برای اسکراب کامل بدن وجود دارد؟

ساختار حمام ترکی

همان طور که اشاره کردیم حمام ترکی شاید در لغت مشابه سایر حمام‌ها باشد، اما از نظر مفهوم و ساختار تفاوت‌هایی با حمام‌های معمولی و رایج دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد.

حمام ترکی چیست؟

آماده سازی

اولین گامی که انجام می‌شود این است که مردان و زنان از هم جدا می‌شوند. (در استانبول حمام‌های کمی وجود دارد که در آن خدمات به صورت مختلط ارائه می‌شود) شما در ابتدا به کمک راهنما به رختکن راهنمایی می‌شوید.

هر چند که در حال بازدید از یک حمام عمومی هستید، شاید این موضوع برایتان جالب باشد که بدانید برهنگی کامل در حمام‌های ترکی رایج نیست. پوشاندن قسمت پایین بدن یک قانون کلی است، بنابراین اتاقک‌های خصوصی برای تعویض لباس وجود دارد. به شما دمپایی و پارچه‌ای مخصوص به نام پشتمال داده می‌شود. پشتمال یک حوله نخی رنگارنگ است که به شدت جذب می‌شود و از شما خواسته می‌شود قبل از شروع شستشو قسمت پایین بدن خود را با آن بپوشانید.

در زمان استفاده از حمام ترکی شما نباید هیچ وسیله اضافی در اختیار داشته باشید، به شما یک کمد داده می‌شود که می‌توانید وسایل خود را در آن قرار دهید و سپس به حمام بروید، کلید کمد نیز در اختیار شما قرار دارد و جای نگرانی از این بابت نخواهید داشت.

تجهیزات حمام ترکی عبارتند از: تکونیا (دمپایی)، پشتمال (حوله)، صابون و حمام تاسی (کاسه آب)

سالن آب داغ

بخش آب داغ حمام ترکی با سنگ مرمر پوشیده شده است، این بخش معمولا برای اغلب افراد آشنا است چرا که عمده تصویرهایی که از حمام‌های ترکی منتشر می‌شود مربوط به این بخش است. یک تخته سنگ مرمر به نام göbektaşı در وسط این قسمت قرار دارد در طرفین نیز حوض‌های آب قرار دارند.

در این مرحله، مسئول حمام شما را به مدت حدود 15 دقیقه در این فضا تنها می‌گذارد، دلیل این امر این است که بدن شما شروع به عرق کردن کند و پوستتان نرم شود. وقتی بدن شما خیس شدید، مسئول حمام که برایی در حال حاضر خدمتکار شما نام دارد، دوباره وارد می‌شود و شما را به سمت گوبکتاشی راهنمایی می‌کند. آنجا با پشتمال دراز می‌کشید و خدمتکار مقداری آب گرم روی شما میریزد. سپس شروع به شستن شما می‌کند. اگر اولین باری است که حمام ترکی را تجربه میکنید، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. با این حال، کیسه – مانند لوفا – به از بین بردن پوست مرده، کثیفی و جرم بدن کمک می‌کند طوری که حتی یک اسکراب بدن نمی‌تواند این گونه آلودگی‌ها را از پوست خارج کند. برای استفاده از خدمات اضافی دیگر مانند ماساژ گردن باید پول اضافی پرداخت کنید، اگر این کار را انجام داده باشید خدمتکار این کار را نیز برای شما انجام می‌دهد. اگر ماساژ کامل بدن را خریداری کرده باشید، معمولاً پس از اتمام حمام ترکی، شما را به اتاق ماساژ راهنمایی میکنند.

سالن آب داغ

به بدن شما کف صابون می‌زنند و بدن شما را با فوم ماساژ می‌دهند (1-2 دقیقه) می‌توانید آن را به عنوان یک حمام حباب بزرگ در نظر بگیرید. سپس به سمت حوضچه‌های مرمر هدایت خواهید شد. در آن مرحله، خدمتکار شما را با آب سرد شستشو می‌دهد. وقتی همه چیز تمام شد، مهماندار شما را تنها می‌گذارد تا هر زمانی که بخواهید استراحت کنید، شاید ساختار حمام ترکی در این مرحله بیشتر جلب توجه کند، نحوه برخورد پرتو نور به بخار تا حدی سورئال است.

حمام ترکی شما هنوز تمام نشده است، وقتی به اندازه کافی استراحت کردید و کمی غذا خوردید( نوشیدنی و شیرینی که اغلب در حمام‌های ترکی سرو می‌شود) می‌توانید به سوغوکلوک (اتاق خنک کننده) بروید که دارای توالت و دوش است و یک پشتمال تازه و خشک تهیه کنید. برخی از حمام‌های مجلل استانبول دارای استخر و جکوزی نیز هستند که می‌توانید به صورت رایگان از آنها استفاده کنید.

وقتی همه مراحل حمام ترکی تمام شد، نوشیدنی‌هایی مانند چای ترکی یا شربت به شما پیشنهاد می‌شود. این مرحله را نادیده نگیرید. جدا از انعام دادن به خدمتکاران، باید به بدن خود اجازه دهید تا بهبود پیدا کند و کم کم خنک شود. بدن شما باید به دمای طبیعی خود برگردد. شما می‌توانید تا زمانی که بخواهید در حمام ترکی بمانید، این تجربه باعث می‌شود که شما آنقدر احساس تمیزی داشته باشید که احساس کنید یک فرد جدید هستید!

در حمام ترکی چه بپوشیم؟

اگر حمام ترکی بدون خدمات اضافی را انتخاب کرده‌اید، باید تقریباً همه چیز از صابون گرفته تا حوله را به همراه داشته باشید. (در حال حاضر اکثر حمام‌های ترکی خدمات سلف دارند و تمامی لوازم لازم در حمام ترکی در اختیار شما قرار داده می‌شود) اکثر حمام‌های استانبول تمام مواد مورد نیاز (پشتمال، دمپایی، حوله، شامپو و صابون) را در طول اقامت در حمام در اختیار شما قرار می‌دهند و شما تنها نیاز به یک دست لباس اضافه دارید تا پس از حمام بپوشید.

در حمام ترکی چه بپوشیم؟

بهترین حمام‌های ترکی استانبول:

حمام ترکی کیلیچ علی پاشا Kılıç Ali Paşa Hamamı

حمام ترکی کیلیچ علی پاشا یکی از بهترین حمام‌های ترکی در ترکیه است. کیلیچ علی پاشا حمام ترکی است که به افتخار ملوانی که ساخت آن را به معروف ترین معمار دوران عثمانی سفارش داده بود، نامگذاری شده است. در ابتدا حمام ترکی کیلیچ علی پاشا برای ارائه خدمات به نیروی دریایی عثمانی ایجاد شد، ایده این بود که این حمام قرن‌ها پس از ساخته شدن همچنان پابرجا بماند. حمام ترکی کیلیچ علی پاشا به خاطر گنبد باشکوهش که شاید بزرگترین گنبد در بین تمام حمام‌های استانبول است، شناخته میشود. درحال حاضر نیز خدمات در بهترین حالت ممکن در حمام ترکی کیلیچ علی پاشا ارائه می‌شوند.

لحظه‌ای که وارد می‌شوید، با یک لیوان شربت گرم کننده از شما استقبال می‌شود در حالی که راهنمای شما روند استفاده از حمام را برای شما توضیح می‌دهد، دکوراسیون زیبا حمام توجه شما را جلب خواهد کرد.

حمام ترکی کیلیچ علی پاشا نمونه کمیاب حمامی است که می‌توانید با هزینه نصف قیمت فرزندانتان را همراه خود به حمام ترکی ببرید. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید در حین استراحت از خوردنی خوشمزه در کافه لذت ببرید. علاوه بر این، می‌توانید از فروشگاه سوغاتی نزدیک ورودی ملزومات سنتی ترکیه را خریداری کنید، این فروشگاه محلی عالی برای خرید صابون سنتی ترکی یا شیر بز است حمام ترکی کیلیچ علی پاشا حمام صبح و ظهر برای خانم‌ها و بعد از ظهر و شب برای آقایان است، بهتر است از قبل حمام را رزرو کنید.

حمام ترکی کیلیچ علی پاشا Kılıç Ali Paşa Hamamı

حمام ترکی ایاصوفیه Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

حمام ترکی ایاصوفیه یکی دیگر از حمام‌های ترکی محبوب در استانبول است که توسط معمار مشهور معمار سینان به درخواست خرم سلطان ساخته شده است. حمام ترکی ایاصوفیه، بین ایاصوفیه و مسجد آبی قرار دارد. همچنین به کاخ توپکاپی در شهر قدیمی استانبول نیزنزدیک است. حمام ترکی ایاصوفیه تنها حمام ترکی است که بر روی خرابه‌های یک حمام قدیمی‌تر ساخته شده است: حمام زئوسیپوس متعلق به دوران بیزانس.

قیمت بلیت حمام ترکی ایاصوفیه از 30 دقیقه با مبلغ 55 یورو شروع می‌شود. اگر تصمیم گرفتید از همه خدمات حمام استفاده کنید در پایان یک پک نیز به شما داده می‌شود که دارای صابون طبیعی روغن زیتون، کیسه (دستکش لوفا)، شامپو، نرم کننده و ژل دوش علاوه بر خدمات رایگان معمول در طول حمام ترکی است. حمام ترکی ایاصوفیه یکی ازحمام‌های تاریخی استانبول است که از صبح زود تا پاسی از شب باز است. اگر واقعاً می‌خواهید خو خستگی بدنتان را درمان کنید، می‌توانید انواع ماساژ را از صورت تا پاهایتان در این حمام ترکی دریافت کنید.

حمام ترکی ایاصوفیه Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

حمام ترکی آگی Ağa Hamamı

اگر تجربه حمام به خودی خود شما را هیجان زده نمی‌کند، شاید غوطه ور شدن در تاریخ عثمانی در این مکان بتواند این کار را برای شما انجام دهد. حمام ترکی آگی تنها یک بار بازسازی شده است: در دهه 1980 و در دوره عثمانی توسط سلطان عبدالمجید، این حمام دارای تاریخ غنی است که به دوران محمد فاتح باز می‌گردد. حمام ترکی آگی قدیمی‌ترین حمام ترکی در فهرست ما است که در سال 1454 ساخته شده است. حمام ترکی آگی یک سال پس از فتح قسطنطنیه (استانبول کنونی) برای سلطان مهمت و پسرانش ساخته شده است، در واقع حمام ترکی آگی اولین حمام ترکی در استانبول است.

ارزان‌ترین بسته حمام ترکی آگی، شامل شستشوی سنتی بدن می‌شود و قیمت آن از 250 TL (تقریباً 22 یورو) شروع می‌شود. حمام ترکی آگی در بین حمام‌های ترکی فعال در استانبول قیمت مناسبی دارد که این حمام را به یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه در میان حمام‌های تاریخی برجسته تبدیل می‌کند. در حمام ترکی آگی اگر بسته خدمات به صورت کامل را دریافت کنید حدود سه ساعت کار شما طول میکشد. نکته‌ی دیگری که در ارتباط با حمام ترکی آگی وجود دارد این است که زنان و مردان اجازه دارد با هم وارد اتاق بخار شوند، در مرحله بعدی زنان و مردان از هم جدا هستند اما در زمان صرف چای و شیرینی مجددا در یک اتاق قرار دارند.

حمام ترکی چاع لوغلو Cağaloğlu Hamamı

پس از بازدید از کاخ توپکاپی و ایاصوفیه در شهر قدیمی اگر می‌خواهید استراحت کنید حمام ترکی گزینه خوبی برای شما است. حمام ترکی چاع لوغلو یکی از آخرین حمام‌های ترکی تاریخی در استانبول است، حمام ترکی چاع لوغلو یکی از محبوب ترین حمام‌های بین المللی است. حمام ترکی چاع لوغلو تنها حمامی است که در پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز، “1001 مکان برای بازدید قبل از مرگ” قرار دارد. اگر حمام ترکی چاع لوغلو به اندازه کافی برای شما شیرین نیست، شاید شیرینی ترکی مجلل که همراه با چای پس از حمام برای شما سرو می‌شود جذاب و شیرین باشد. در حمام ترکی چاع لوغلو همه چیز در اختیار شما قرار دارد شما می‌توانید مانیکور کنید و با یک کیسه لوازم آرایشی و ادکلن خوب آنجا را ترک کنید. اگر در استانبول ازدواج می‌کنید، حمام ترکی چاع لوغلو یک بسته مخصوص حمام عروس نیز ارائه می‌دهد.

حمام ترکی چاع لوغلو Cağaloğlu Hamamı

حمام ترکی سمبرلیتاس Hamamı Çemberlitaş

حمام ترکی سمبرلیتاس برای فرزندان پادشاه عثمانی ساخته شده است، میمار سنان توسط خانواده سلطنتی مأمور ساخت این حمام شد. این بار همسر سلطان فعلی، سلطان سلیم دوم دستور ساخت این حمام را داد. او به دلیل داشتن فرزند پسر سلطان حرم شناخته میشد. حمام قدیمی هندی قرن هجدهم به سبک این حمام ترکی ساخته شده است. وقتی این واقعیت را بدانید، تعجب نخواهید کرد که این حمام ترکی مجموعه‌ای از ماساژهای بین المللی مانند ماساژ سر هندی، شیاتزو یا تایلندی (فقط برای بانوان) را ارائه می‌دهد. بخش‌های مردانه و زنانه در این حمام ترکی از هم جدا هستند حمام ترکی سمبرلیتاس در نزدیکی بازار بزرگ استانبول قرار دارد.

حمام ترکی سلیمانیه Süleymaniye Hamamı

حمام ترکی سلیمانیه یکی از قدیمی ترین حمام‌های ترکی استانبول است که در سال 1554 توسط معروف ترین معمار امپراتوری عثمانی ساخته شده است، معمار بزرگ سینان حمام ترکی سلیمانیه را این بار برای سلطان سلیمان ساخت. حمام سلیمانیه، بر خلاف سایر حمام‌های تاریخی، (همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب) باز است. حمام ترکی سلیمانیه بهترین حمام ترکی برای رزرو و تجربه حمام سنتی ترکی برای سالگرد ازدواج یا حتی هدیه روز ولنتاین است، شما می‌توانید به صورت دو نفره و زوج نیز از این حمام استفاده کنید.

حمام ترکی چوکوجوما Çukurcuma Hamamı

از میان تمام حمام‌های ترکی استانبول، فرزان اوزپتک کارگردان ایتالیایی/ترکی این حمام را برای اولین فیلم بلند خود انتخاب کرد: حمام ترکی چوکوجوما. حمام ترکی چوکوجوما برخلاف دیگر حمام‌های موجود در این فهرست، دارای یک بخش است حمام ترکی چوکوجوما یکی دیگر از حمام‌های مختلط در استانبول است که زوج‌ها می‌توانند با هم از آن استفاده کنند این حمام در چند قدمی خیابان استقلال و میدان تقسیم قرار دارد. زمانی که در حال بازدید از شهر قدیمی استانبول هستید، می‌توانید در انتهای بازدید خود برای رفع خستگی سری نیز به این حمام بزنید.

حمام ترکی چوکوجوما Çukurcuma Hamamı

حمام ترکی چاتما مسجیت Çatma Mescit Hamamı

حمام ترکی چاتما مسجیت حمام پادشاهان عثمانی بوده است، استفاده از آن این فرصت را به شما می‌دهد که برای یک بار احساس کنید یکی از سلطان‌های عثمانی هستید. این حمام ترکی به محصولات ارگانیک خود افتخار می‌کند. برخلاف سایر حمام‌های ترکی مسیرهای دیگر، می‌توانید طیف وسیعی از لایه‌برداری‌ها مانند شکر قهوه‌ای، نمک دریایی یا گل رز را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید تجربه حمام ترکی سنتی را داشته باشید، در کنار یک ماساژ با سنگ داغ داشته باشید، حمام ترکی چاتما مسجیت انتخاب مناسبی برای شما است.

حمام ترکی مهریماه سلطان Mihrimah Sultan Hamamı

مهریماه سلطان، تنها دختر سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان، معمار سینان را مأمور ساخت حمام دیگری در استانبول کردند.

در حمام ترکی مهریماه سلطان قیمت‌ها بسیار کمتر از سایر حمام‌های موجود در این لیست است زیرا حمام ترکی مهریماه سلطان تنها حمام سنتی ترکی است که محلی‌ها ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند. این بدان معناست که ممکن است برای برقراری ارتباط با خدمتکار دچار مشکل شوید. بخش‌های زنانه و مردانه حمام ترکی مهریماه سلطان کاملا از هممجزا هستند. این حمام می‌تواند یک انتخاب عالی باشد اگر شما یک گروه بزرگ از دوستان دارید در سفر کنار خود زیرا خیلی شلوغ نیست.

حمام ترکی تاریخی Acemoğlu

این حمام ترکی در شهر قدیمی استانبول قرار دارد، قدمت این حمام به چند صد سال پیش می‌رسد و و یک حمام تاریخی در استانبول به شمار می‌آید. در حمام اسیم اوغلو چای داغ با شیرینی‌های ترکی مانند باقلوا ارائه می‌شود. تاریخ دقیق ساخت این حمام ترکی مشخص نیست اما براساس گفته افراد محلی این حمام قرن هاست که در این منطقه از استانبول قرار دارد.

حمام ترکی تاریخی Acemoğlu

سخن پایانی

برای افرادی که از استانبول دیدن میکنند، حمام ترکی نه تنها برای استراحت مناسب است، بلکه به شما این امکان را می‌دهد تا فرهنگ ترکی و آداب و رسوم این کشور پهناور را تجربه کنید. حمام‌های ترکی استانبول در برنامه تورهای استانبول به صورت عادی قرار ندارند اما شما می‌توانید به راحتی از این حمام‌ها با پرداخت ورودی استفاده کنید و تجربه‌ای متفاوت از تمامی مسافران استانبول داشته باشید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *