شنبه , 2 تیر 1403 - 8:09 بعد از ظهر

بهترین کنافه فروشی استانبول

کنافه استانبولی ترکیبی است ازشیرینی فیلو خرد شده آغشته به شربت شکر شیرین با پنیر بی نمک بی نظیر. مقداری پسته، آجیل، خامه و بستنی ترکی مخصوص. این دسر معروف استانبول و ترکیه در فیلم معروف هزار و یک شب به عنوان یک دسر ترکی معرفی شد و پس از آن اغلب مردم جهان تمایل خود را به امتحان کردن این دسر بی نظیر نشان دادند، در حال حاضر کنافه به عنوان یک دسر معروف و محبوب ترکیه در اغلب رستوران‌های استانبول سرو می‌شود. کنافه در کشور‌های عربی و آفریقای شمالی نیز طبخ و سرو می‌شود اما کنافه استانبولی از نظر مواد تشکیل دهنده و و نحوه سرو متفاوت با کنافه استانبولی است. بزرگترین کنافه استانبول با وزن تقریبی 1550 کیلوگرم و طول 78 متر – در هاتای ترکیه برای مراسمی که به مناسبت هفتاد و هشتمین سال پیوستن استان مرزی جنوبی هاتای به ترکیه برگزار شد، ساخته شد.

در ترکیه، این دسر پر از پنیر یک سنت قدیمی از منطقه هاتای (جنوب غربی ترکیه، نزدیک به مرز سوریه) است. اگر به دنبال تست کنافه در استانبول هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا معروف ترین و بهترین کنافه فروشی‌های استانبول را بررسی کنیم. درست است که کنافه در اغلب رستوران‌های استانبول و مغازه‌های خیابانی استانبول طبخ می‌شود اما تنها در مراکز خاصی در استانبول کنافه را با مواد تازه و به شکل سنتی آن طبخ و سرو میکنند.

بهترین کنافه فروشی استانبول

کنافه استانبولی چیست؟

کنافه ( کونفه یا کانافه) یکی از دسرهای معروف خاورمیانه است. بسته به منطقه‌ای که در آن درست می‌شود، تنوع و نام‌های مختلفی دارد. شیرینی کادایف خرد شده، با کره ذوب شده پوشانده می‌شود و در تابه قرار می‌گیرد. روی آن مقداری پنیر و سپس یک لایه دیگر از شیرینی کادایف می‌ریزند. روی اجاق گاز به آرامی پخته می‌شود و سپس روی آن شربت خاصی ریخته می‌شود.

چیزی که این دسر را از سایر دسرهای شربتی متمایز می‌کند این است که باید آن را گرم و بلافاصله بعد از پختن میل کرد. در این حالت پنیر داخل آن فوق العاده نرم و رشته‌ای است. کنافه قبلاً فقط در ماه رمضان سرو می‌شد، اما امروزه می‌توانید آن را در منوی رستوران‌های مختلف در استانبول مشاهده کنید.

اساس دسر کنافه مدرن، کادایف اولین بار در یک کتاب آشپزی عربی در قرن پانزدهم ذکر شد و از سرزمین‌های عربی به کشورهای دیگر مانند ایران، ترکیه و یونان گسترش یافت. یکی از نسخه‌های مدرن این دسر از شهر نابلس فلسطین سرچشمه گرفته است. به آن کنافه نابلسیه می‌گویند و با پنیر سفید ملایم و گندم خرد شده درست می‌شود.

کنافه استانبولی چیست؟

اساساً دو نوع کناف وجود دارد: کنافه عربی و کنافه ترکی.

نسخه‌هایی از این کنافه به عنوان شیرین عربی نیز وجود دارد که به جای کادایف معمولی خرد شده از خمیر بلغور ریز برای لایه‌های در آن استفاده می‌شود. همچنین، تابه را با کمی ملاس انگور چرب می‌کنند، احتمالاً برای رنگ قهوه‌ای طلایی خوب کنافه پس از پخت این کار را انجام می‌دهند. این نوع از کنافه در شربتی با طعم گلاب یا آب شکوفه پرتقال خیس می‌شود.

نسخه ترکی کنافه که در زبان ترکی استانبولی به آن کونفه می‌گویند برای اولین بار در هاتای آنتاکیا (آنتیوک) که در کنار مرز سوریه قرار دارد ابداع و پخته شد. این نسخه با رشته‌های شیرینی کادایف و پنیر نرم (پنیر هاتای) که شبیه پنیر موزارلای تازه است درست می‌شود و پس از پخت با یک شربت ساده که کمی با آب لیمو غلیظ شده است، شیرین می‌شود.

امروزه کنفه ترکی یکی از دسرهایی است که بعد از غذای اصلی مانند دونر کباب که در اغلب رستوران‌های ترکیه و استانبول سرو می‌شودف محبوب ترین دسر در ترکیه شناخته می‌شود. اما خوشمزه ترین کنافه را می‌توان در شهرهای جنوبی ترکیه از جمله هاتای، آدانا، مرسین، غازیانتپ، دیاربکر، شانلی اورفا و ماردین پیدا کرد.

مواد تشکیل دهنده کنافه استانبولی

کادایف

نوعی خمیر خرد شده است. یک خمیر نازک روی یک صفحه فلزی داغ چرخانده می‌شود و روی آن پخته می‌شود. رشته‌های بسیار نازکی از خمیر که شبیه ورمیشل هستند. این رشته‌های نازک اغلب برای تهیه دسر تل کادایف در ترکیه استفاده می‌شود و در غذاهای یونانی نیز با نام کاتایفی بسیار محبوب است.

کره

از کره بدون نمک مرغوب برای پخت کنافه استفاده میشود، معمولا در استانبول از کره‌های محلی برای این کار استفاده می‌شود.

پنیر

کنافه هاتای که در ترکیه به عنوان کنافه اصلی ترکی شناخته می‌شود، در آن از پنیر مخصوصی که در منطقه هاتای ترکیه قرار دارد استفاده می‌شود. این نوع پنیر یک پنیر نرم بدون نمک است که کاملاً با طعم‌های شیرین مطابقت دارد. بافتی کاملاً شکننده و طعم ملایمی دارد. پیدا کردن پنیر هاتای حتی در شهرهای دیگر ترکیه آسان نیست،

شربت

با شکر گرانول، آب و لیمو درست می‌شود.

مواد تشکیل دهنده کنافه استانبولی

طرز تهیه کنافه استانبولی

به طور سنتی، کنافه را یا در تابه‌های کوچک برای قسمت‌های جداگانه یا در سینی‌های بزرگ به نام سینی / تپسی پخته می‌شود.

کنافه دسر روی اجاق گاز پخته می‌شود.

شکر، آب و یک تکه لیمو را در یک قابلمه کوچک با هم مخلوط می‌کنند و آن‌ها را هم می‌زنند تا زمانی که به جوش بیایند سپس 15 دقیقه شربت کنافه می‌جوشد، بعد آن را از روی حرارت بر می‌دارند تا به دمای محیط برسد.

رشته کادایف را جدا کرده و آن را به قطعات کوچک (حدود ½ اینچ / 1 سانتی متر) خرد میکنند سپس رشته‌ها را با کره ذوب شده خوب می‌پزند. باید تمام قطعات کادایف به خوبی با کره آغشته شده باشند.

2 تابه کوچک یا یک تابه بزرگ را با کره نرم شده زیاد چرب میکنند. یک مشت کادایف کره‌ای را در دو تابه کوچک آماده شده می‌ریزند به طوری که تمام ته و لبه‌ها با رشته پوشانده شود سپس آن را با دست یا ته لیوان فشار می‌دهند تا یکدست و سفت شود. پنیر بدون نمک را روی آن می‌ریزند و در نهایت یک مشت دیگر از کادایف را روی پنیر قرار می‌دهند. تمامی قسمت‌های پنیر باید با رشته کدایف پوشانده شود وگرنه کنافه به لبه‌های ظرف می‌چسبد.

پس از این مرحله تابه یا ظرف مخصوص را روی حرارت ملایم قرار می‌دهند تا رشته‌های کادایف طلایی شود معمولا برای پخت هر طرف کنافه حدود ده دقیقه زمان نیاز است.

نکات تهیه کنافه استانبولی

همیشه ابتدا شربت را درست کنید و بگذارید تا دمای اتاق خنک شود و سپس شروع به تهیه دسر کنید. اگر هم شربت و هم دسر داغ باشد نتیجه کنافه رضایت بخش نیست، کنافه شما خیس و بسیار نرم می‌شود. از فشار دادن تکه‌های کادایف در تابه غافل نشوید. مهم است که آن را یکنواخت و محکم مخلوط کنید. معمولا در استانبول برای طبخ کنافه از از تابه‌های کوچک و تکی استفاده میکنند که مخصوص درست کردن دسر کنافه هستند. پس از اینکه یک طرف کنافه پخته شد، سمت دیگر آن را روی شعله می‌پزند.

برای آماده کردن کنافه در استانبول معمولا، می‌توانید شربت را از قبل درست میکنند، همچنین شیرینی و پنیر کادایف را در تابه‌ای آماده میکنند و در یخچال نگهداری میکنند تا آماده طبخ شوید.

دسر کونیفه وقتی تازه خورده شود، درست بعد از درست شدن، بهترین طعم را دارد. بافت ترد خوب کنافه استانبولی پس از مدتی از بین می‌رود و پنیر داخل آن هنگام نشستن نرم و کشدار نخواهد بود.

برای گرم کردن مجدد در صورت تمایل می‌توانید قبل از خوردن آن را کمی در تابه گرم کنید یا حدود 30 ثانیه در مایکروویو قرار دهید. اما انتظار نداشته باشید همان طعم شگفت انگیزی را که وقتی تازه تهیه می‌شود دریافت کنید. اگر کنافه استانبولی را به عنوان سوغات تهیه میکنید این روش بهترین گزینه برای گرم کردن مجدد آن است.

نکات تهیه کنافه استانبولی

رستوران‌های فروش کنافه در استانبول

رستوران ترکی لذت شرقی Lezzet-i Şark Antep Sofrası

این رستوران برای کسانی که می‌خواهند طعم لذیذ کنافه استانبولی و کباب را بدون پرخات هزینه بالا تجربه کنند بهترین انتخاب است. این رستوران چهارطبقه است و برای صرف وعده غذایی خانوادگی انتخاب مناسبی است. در رستوران ترکی لذت شرقی انواع غذاهای دوران عثمانی و کباب‌های لذیذ نیز سرو می‌شوند. سوپ‌های تند اما خوشمزه بیران یا کله پاچه رستوران ترکی لذت شرقی نیز در استانبول زبان زد هستند. در رستوران ترکی لذت شرقی اناوع سوپ‌ها و غذاهای مختلف سرو میشوند مراقب باشید که این مواد شما را از تست کنافه این رستوران منصرف نکنند، اغلب افراد تنها به دلیل خوردن کنافه به رستوران ترکی لذت شرقی می‌آیند. کنافه خیلی شیرین نیست (به لطف شربت شکر سبک)، بنابراین گلوی شما به دلیل شیرینی زیاد آزاد نمی‌دهد، رستوران ترکی لذت شرقیدر نزدیکی بازار مصر قرار دارد، یکی از آن مکان‌های غیرمنتظره‌ای است که می‌تواند آنقدر شما را به وجد می‌آورد که ممکن است بارها و بارها و بارها به آن سر بزنید.

رستوران ترکی لذت شرقی Lezzet-i Şark Antep Sofrası

کیفیدر کنافه کاتمر Keyfeder Künefe Katmer

حال و هوای اصیل ایجاد شده توسط فضای داخلی تکمیل شده با گذرگاه سنگ فرشی فضای داخلی متفاوتی را در کیفیدر کنافه کاتمر ایجاد کرده است. این رستوران به عنوان رستوران تخصصی پخت انواع کنافه استانبولی شناخته می‌شود و 14 نوع کنافه مختلف در منوی این رستوران برای سرو قرار دارند.

حتی اگر بستنی بز، میوه و چای رایگان ارائه در کنار کنافه در کیفیدر کنافه کاتمر نشوند، قیمت‌های مناسب و کنافه‌های عالی شما را خوشحال خواهند کرد. در کیفیدر کنافه کاتمر در کنار کنافه چای رایگان ارائه می‌شود که پیشنهاد میکنیم حتما این چای را تست کنید. این کافه خوشمزه کنافه تا ساعت دو شب باز است و زمان کافی برای تست کنافه را خواهید داشت. کارکنان کیفیدر کنافه کاتمر خوش برخورد هستند و به شما در انتخاب کنافه‌ای متفاوت از بین 14 نوع کنافه مختلف در منو کمک خواهند کرد. کیفیدر کنافه کاتمردر بخش بی اوغلو واقع شده است.

کیفیدر کنافه کاتمر Keyfeder Künefe Katmer

هاتای عاصی کنافه Hatay Asi Künefeleri

هاتای عاصی کنافه که مانند فضای داخلی یک کاخ عثمانی تزئین شده است، شما را به دوران متفاوتی خواهد برد. آنها از بشقاب‌ها و فنجان‌هایی استفاده می‌کنند که طراحی سنتی دارند، با انواع مختلفی از انواع دسر که شبیه کنافه هستند.

ممکن است خود را از دست بدهید. هاتای عاصی کنافه نه تنها سورئال است، بلکه دارای ویژگی رویایی است، فضای داخلی آن کاملامتفاوت با رستوران‌های معمول در استانبول طراحی شده است. پنیر مخصوص کنافه در هاتای عاصی کنافه بدون نمک است و از سرزمین اصلی محل تولد کنافه یعنی هاتای تهیه می‌شود. با وجود داشتن تنها پنج شعبه در سراسر ترکیه، هاتای عاصی کنافه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنافه در این کشور است و محصولات آن را حتی می‌توان در برخی از سوپرمارکت‌ها یافت. هر چند که پیشنهاد میکنیم در سفر به استانبول حتما به صورت حضوری به این رستوران مراجعه کنید و کنافه داغ و پنیری آن را امتحان کنید. شعبه استانبول رستوران هاتای عاصی کنافه در محله فاتح قرار دارد.

هاتای عاصی کنافه Hatay Asi Künefeleri

حافظ مصطفی Hafız Mustafa

کشور ترکیه در سال 1923 به عنوان یک کشور جمهوری تاسیس شد، غذاخوری حافظ مصطفی در سال 1864 تاسیس شده است. سرآپشز‌های این رستوران از قدیمی ترین افراد در استانبول هستند که در پخت کنافه تخصص دارند، طعم و مزه اصیل کنافه حافظ مصطفی نشان دهنده دانش و تجربه بالای سرآشپزان این رستوران است، رستورانی که عمر آن از تاسیس جمهوری در ترکیه بیشتر است.

منوی حافظ مصطفی مانند رمان پر از تصاویر دسر است که شما را مجبور می‌کند فقط یکی از آنها را انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید انتخاب کنید، جعبه‌های هدیه را به عنوان یک سوغات یا هدیه عالی ارائه می‌دهند. اگر تصمیم به صرف کنافه در محل رستوران دارید، دسرها در بشقاب‌های جذاب سرو می‌شوند. حافظ مصطفی چندین شعبه در حومه توریستی استانبول دارد. حافظ مصطفی منظره مناسب و زیبایی دارد که اغلب در اینستاگرام آن را دیده‌اید یکی از شعب حافظ مصطفی در محله فاتح استانبول خیابان 51 قرار دارد.

حافظ مصطفی Hafız Mustafa

اکل هاتای کونیفه Ekol Hatay Künefe

اکل هاتای کونیفه در حال حاضر یک نام تجاری بین المللی است. در اکل هاتای کونیفه اصیل ترین و بهترین کنافه‌های استانبول سرو می‌شوند. لمس سنت و طراحی ظریف مینیمالیستی گویای همه چیز است: غذای اکل هاتای کونیفه به اندازه‌ای خوش طعم و جذاب است که شما را غافلگیر کند. اگر به طور جدی به دنبال کنافه‌ای عالی در استانبول هستید، اکل هاتای کونیفه یکی از بهترین گزینه‌هایی است که حتما باید آن را امتحان کنید.

دسرفروشی صفا Tatlıcı Safa

دسر فروشی صفا توسط دو برادر که می‌خواستند شگفتی‌های خوراکی غازیانتپ را به استانبول بیاورند، تأسیس شده است، خلاقیت منوی شگفت‌انگیز تمام حواس شما را فریفته می‌کند. در این رستوران فقط دسرهای ترکی سرو می‌شوند. کنافه استانبولی این دسر فروشی ساده بدون شک یکی از بهترین کنافه‌ها با قیمت مناسب در استانبول است که در هوبیار، حمیدیه. 2/الف، فاتح/استانبول قرار دارد.

دسرفروشی صفا Tatlıcı Safa

هاتای گورمه Hatay Gurme

کمی دورتر از مسیر معمولی توریستی، هاتای گورمه شما را به دنیای محلی دعوت می‌کند. اگرچه تصاویر اشتها آور منو شما را وسوسه می‌کند، اما غذاهای ارائه شده نسبتا قیمت بالایی دارند. یکی از معایب اصلی هاتای گورمه این است که منو این رستوران فقط به زبان ترکی است. ترکیبی از خلاقیت با غذاهای سنتی ترکیه که اکثر رستوران‌ها نادیده می‌گیرند در هاتای گورمه ارائه می‌شود، اینجا مکانی است که می‌توانید طعم واقعی کنافه استانبولی و غذاهای سنتی استانبول را بچشید. هاتای گورمهیکی از بهترین رستوران‌های استانبول است در این رستوران غذاهای سنتی هاتای نیز سرو می‌شوند.

اگر کالری‌های خود را برای خوردن کنافه استانبولی است ذخیره می‌کنید، سالادها ذائقه‌تان را وسوسه می‌کنند. علاوه بر این، می‌توانید غذاهای طبیعی مانند ملاس، روغن زیتون، مربا و غیره را به عنوان سوغات از هاتای گورمه خریداری کنید.

هاسکرال هاتای Haskral Hatay Sofrası

هاسکرال هاتای منویی چند زبانه دارد و می‌توانید راحت تر دسر مورد علاقه‌تان را سفارش دهید، هاسکرال هاتای در کنار کنافه استانبولی انواع کباب‌ها را نیز سرو میکند. هاسکرال هاتای یک رستوران سرو کباب ترکی فوق العاده است که در آن می‌توانید از کنافه استانبولی لذیذ و اصیل لذت ببرید.

صیفیکگولار کنافه Şefikoğulları Künefe

در صیفیکگولار کنافه چهار نوع مختلف کنافه سرو میشود، کنافه همراه با میوه و آجیل رایگان در صیفیکگولار کنافه به صورت رایگان سرو می‌شود. میزها پر از گروه‌های دوستی از هر سن، جنسیت و فرهنگ است. اگر تصمیم به بازدید از صیفیکگولار کنافه دارید، کباب معروف بوریان را در رستوران نزدیک واقع در Kadınlar Pazarı نیز تست کنید. کنافه‌های استانبولی در این رستوران نیز با شیر بز سرو می‌شوند که طعم خاصی دارد.

کنافه فروشی کاشی بیاز بسفر Kaşıbeyaz Bosphorus

کمی متفاوت از مکان‌های ذکر شده در بالا، کنافه فروشی کاشی بیاز بسفر یک رستوران خوب با مناظر فوق‌العاده تنگه بسفر است و یک کنافه عالی ارائه می‌کند. جای تعجب نیست که این مکان افراد مشهور و گردشگران را به یک اندازه جذب می‌کند.

کنافه فروشی کاشی بیاز بسفر Kaşıbeyaz Bosphorus

سوالات متداول

آیا کنافه و باقلوا یکی هستند؟

خیر این دو دسر کاملاً متفاوت هستند. کونیفه با خمیر خرد شده مخصوصی به نام کادایف درست می‌شود در حالی که باقلوا با استفاده از خمیر فیلو درست میشود. علاوه بر این کونیفه پنیر دارد و روی اجاق پخته می‌شود در حالیکه باقلوا را با آجیل پر می‌کنند و در فر می‌پزند.

آیا کنافه با رشته ورمیشل درست می‌شود؟

خیر، کنافه از رشته‌های کادایف درست می‌شود که بسیار شبیه ورمیشل هستند.

چرا با کنافه شیر یا بستنی میخورند؟

شیر یا بستنی دهان شما را برای دسر آماده می‌کند. این امر کمک می‌کند تا مزه‌های موجود در دهان شما از بین بروند. هنگامی که درست قبل از خوردن کونیفه شیر می‌خورید، جوانه‌های چشایی شما آماده هستند تا طعم دسر را حس کنند. به همین دلیل است که در برخی مناطق کمی شیر یا بستنی بز با کنافه سرو می‌شود.

سخن پایانی

اگر به دنبال تست یک دسر خاص و متفاوت در استانبول هستید، ما در این مقاله لیستی از بهترین کنافه فروشی‌های استانبول را ارائه کرده‌ایم که هر کدام بهترین کنافه‌های استانبول را ارائه میکنند که طعمی اصیل و طبیعی دارد، سفر به استانبول بدون امتحان کردن کنافه اصیل استانبولی بی فایده است.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *