سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:45 بعد از ظهر

مناطق دیدنی و تفریحات اورتاکوی استانبول

اورتاکوی Ortakoy یکی از زیباترین مناطق در سواحل تنگه بسفر است. مردم محلی استانبول در تعطیلات آخر هفته برای گذراندن وقت و استراحت به میدان اوتاکوی می‌روند. استانبولی‌ها آخر هفته‌ها برای عکس گرفتن و گذراندن اوقات خوش به میدان اورتاکوی می‌روند. هر استانبولی یک عکس کلاسیک با با مسجد اورتاکوی و پل بسفر دارد. اورتاکوی یکی از محله‌های قدیمی و تاریخی استانبول است و جاذبه هاب تاریخی و منازق گردشگری مختلفی را در خود جای داده است. برخی از مناطق گردشگری استانبول مانند تنگه بسفر در نزدیکی اورتاکوی قرار دارند.

مناطق دیدنی و تفریحات اورتاکوی استانبول

اورتاکوی استانبول

به نظر من، خوردن صبحانه خوب در اورتاکوی و سپس پیاده روی به سمت ببک یکی از بهترین تفریحات رایگان در استانبول است. می‌توانید یک صبحانه ترکی با کیفیت را در کافه خانهاورتاکوب با منظره دریا میل کنید. سپس می‌توانید با صرف یک قهوه در یکی از کافه‌های فوق العاده ببک به تفریح و استراحت خود ادامه دهید.

اگر ظهر به اورتاکوی آمده‌اید، می‌توانید در میدان عکس بگیرید، از مسجد زیبای اورتاکوی متعلق به قرن نوزدهم دیدن کنید و کومپیر را به عنوان میان وعده بخورید. کومپیر، یکی از غذاهای خیابانی محبوب در استانبول است که در اورتاکوی به صورت تخصصی طبخ می‌شود و به نوعی غذای سنتی این محله از استانبول شناخته می‌شود.

مناطق دیدنی اورتاکوی

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم اورتاکوی مناطق گردشگری و تاریخی زیادی دارد در ادامه مقاله برای اینکه با دید کاملی به این منطقه از استانبول بروید و بتوانید در سفر خود به استانبول برنامه ریزی کاملی داشته باشیدف برخی از مهم ترین مناطق اورتاکوی را بررسی خواهیم کرد.

مناطق دیدنی اورتاکوی

مسجد اورتاکوی و تنگه بسفر Ortakoy Mosque and Bosphorus Strait

اگر قصد دارید در سفر خود به استانبول سری به اورتاکوی بزنید، می‌توانید از مساجد، کلیساها و کنیسه‌هایی است که بسیار نزدیک به یکدیگر هستند در این منطقه دیدن کنید، همچنین می‌توانید عکس‌های اینستاگرامی عالی بگیرید زیرا میدان اورتاکوی بهترین نماظر را به سمت پل و تنگه بسفر دارد و اغلب افراد برای گرفتن عکس با سواحل بسفر به اورتاکوی می‌آیند.

اورتاکوی بین بشیکتاش و سارییر، دو منطقه بزرگ استانبول در سواحل بسفر واقع شده است. به همین دلیل در اطراف اورتاکوی مکان‌های خرید، موزه‌ها، هتل‌های مجلل و رستوران‌های مجلل زیادی وجود دارد.

اگر از اوراکوی به سمت ببک پیاده روی کنید ، می‌توانید بهترین کلوپ‌های شبانه استانبول مانند Reina رینا را در راه ببینید. فراتر از ببک، بناهای تاریخی مربوط به دوره عثمانی، مانند قلعه روملی نیز بین اورتاکوی و ببک قرار دارند.

اگر از اورتاکوی به سمت شمال به منطقه ساریر بروید، می‌توانید از موزه‌های معروف استانبول مانند موزه سابانچی و موزه سادبرک دیدن کنید. از سوی دیگر، از اورتاکوی به سمت جنوب، بشیکتاش، یکی از شلوغ ترین محله‌های استانبول قرار دارد. در بشیکتاش، می‌توانید مکان‌هایی مانند موزه نیروی دریایی استانبول و بازار ماهی بشیکتاش را مشاهده کنید.

مسجد اورتاکوی و تنگه بسفر Ortakoy Mosque and Bosphorus Strait

کاخ چیراگان کمپینسکی Chiragan Kempinski Palace

کاخ چیراگان یکی از کاخ‌هایی است که در آخرین دوره امپراتوری عثمانی در سواحل بسفر ساخته شده است. کاخ چیراگان، ساخته در دهه 1860، معاصر با موزه معروف استانبول و کاخ دولما باغچه ساخته شده است. امروزه کاخ سیراگان به عنوان هتلی تحت نام کیراگان پالاس کمپینسکی شناخته می‌شود. علاوه بر هتلی مجلل، کاخ سیرگان میزبان مراسم عروسی بسیاری از افراد مشهور داخلی و خارجی است. قصر سیرگان فقط برای مهمانان هتل باز است. با این حال، نوشیدن یک قهوه در حیاط این هتل و عکاسی از منظره کاخ از بیرون در زمانی که در اورتاکوی هستید، تجربه جذابی برای شما رقم خواهد زد.

کاخ چیراگان کمپینسکی Chiragan Kempinski Palace

میدان اورتاکوی Ortakoy square

میدان اورتاکوی مکانی شاد، پر از جمعیت و کبوتر‌های زیاد در طول روز است. در هر زمانی از روز می‌توانید ده‌ها نفر را در اورتاکوی ببینید که با مناظر این میدان سلفی می‌گیرند. همچنین در هر گوشه میدان غرفه‌هایی برای فروش صنایع دستی سنتی استانبول وجود دارد. مرسوم است که در میدان اورتاکوی با قاب بندی مسجد اورتاکوی و پل بسفر عکس بگیرید، و خاطره‌ای به زیبایی یک کارت پستال در استانبول داشته باشید. حتما عکس‌هایی از استانبول یا ویدیو‌هایی از این شهر را دیده‌اید که در آن مردم به کبوتر‌ها غذا می‌دهند و کبوتر را روی دست مردم می‌نشینند، این تصاویر عمدتا مربوط به میدان اورتاکوی است.

مسجد اورتاکوی Ortakoy Mosque

مسجد اورتاکوی مشهورترین مسجد اواخر دوره عثمانی است. این مسجد ترکیبی فوق العاده از معماری باروک و نئوکلاسیک با معماری سنتی عثمانی است. مسجد اورتاکوی در قرن نوزدهم توسط خانواده بالیان که چندین نسل معمار کاخ بودند ساخته شد. خانواده Balyan بالیان همچنین کاخ‌های دولما باغچه Dolmabahce، Ciraganسیرگان وبیلربیی Beylerbeyi را در سواحل بسفر طراحی کردند. بارزترین ویژگی معماران خانواده بالیان این بود که در فرانسه تحصیل کرده بودند. به همین دلیل کاخ‌هایی که توسط افراد این خانواده طراحی می‌شد براساس معماری روز دنیا و متد‌های اروپایی بود.

مسجد اورتاکوی Ortakoy Mosque

کلیسای ارتدکس آگیوس فوکاس Agios Fokas Orthodox Church

کلیسای ارتدکس آگیوس فوکاس یکی از متمایزترین بناهای تاریخی اورتاکوی است. کسانی که از خیابان اصلی به اورتاکوی می‌آیند بلافاصله متوجه برج ناقوس این کلیسا می‌شوند، در ورودی برج که در ناقوس کلیسا قرار دارد، به حیاط کلیسا باز می‌شود.

نام کلیسا از نام دوره بیزانسی منطقه، آگیوس (سنت) فوکاس گرفته شده است. همچنین اعتقاد بر این است که تاریخ کلیسای ارتدکس آگیوس فوکاس اصلی به دوره بیزانس باز می‌گردد. با این حال، ساختار و ساختمان فعلی کلیسای ارتدکس آگیوس فوکاس در سال 1856 ساخته شد.

کنیسه اتز آهاییم Etz Ahaiim Synagogue

کنیسه اتز آهاییم به همراه نیو شالوم (در منطقه گالاتا) و آهریدا (در منطقه بالات) یکی از سه کنیسه مهم استانبول است. نام کنیسه که تاریخچه‌ای عمیق دارد به معنای “درخت زندگی” است. اعتقاد بر این است که تاریخچه کنیسه اتز آهاییمبه سال 1400 باز می‌گردد. اما در اثر آتش سوزی کنیسه اتز آهاییم چندین بار آسیب دیده است و مجددا بازسازی شده است. ساختمانی که تا به امروز از کنیسه اتز آهاییم باقی مانده است متعلق به بازسازی و ترمیم در سال 1941 است.

کنیسه اتز آهاییم Etz Ahaiim Synagogue

خانه اسماء سلطان یالیسی House of Asma Sultan Yalisi

خانه اسما سلطان یالیسی در دهه 1800 برای دختر سلطان عبدالعزیز عثمانی ساخته شد. این بنا که به عنوان هدیه عروسی به اسماء سلطان داده شد، یکی از باشکوه ترین خانه‌های آن دوره به شمار می‌رفت و زیبایی و شکوه عجیبی داشت که مورد توجه تمامی مردم قرار می‌گرفت. خانه اسماء سلطان یالیسیدر آتش سوزی در دهه 1920 تخریب شد. خانه اسماء سلطان یالیسی که مدت‌ها به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گرفت، سرانجام توسط گروه مارمارا Marmara در دهه 1990 خریداری و بازسازی شد.

دیوارهای بیرونی ساختمان به شدت آسیب دیده بودند و با مرمت ترمیم شده و با شیشه احاطه شده‌اند. بدین ترتیب، یک منطقه سرپوشیده وسیع با چشم‌اندازهای فوق‌العاده از خانه اسماء سلطان یالیسی رو به تنگه بسفر برای گردشگران فراهم شده است. امروزه این ساختمان میزبان رویدادهای ویژه‌ای است، از رویداهای هنری تا رویداهای علمی و فرهنگی.

خرید در اورتاکوی Shopping in Ortakoy

خرید از بازارهای خیابان اورتاکوی یکی از سنت‌های شیرین این منطقه است، فروشگاه‌های سنتی اورتاکوی معمولا شامل گردنبند، دستبند و انگشتر دست ساز هستند که توسط فروشندگان خیابانی به فروش می‌رسند که اطراف میدان اورتاکوی قرار دارند. به جای سوغاتی‌های تولید انبوه در بازارهای توریستی استانبول، می‌توانید طرح‌های منحصر به فردی را در بازار و بین دست فروشان میدان اورتاکوی انتخاب کنید.

از آنجایی که این منطقه از یک میدان و رستوران‌ها و کافه‌های اطراف آن تشکیل شده است، مراکز خرید بزرگی ندارد، اما اگر به دنبال مراکز خرید بزرگ هستید می‌توانید به منطقه بشیکتاش در نزدیکی اورتاکوی سر بزنید.

خرید در اورتاکوی Shopping in Ortakoy

پیاده روی از اورتاکوی به ببک Walking from Ortakoy to Bebek

محله ببک در تنگه بسفر قرار دارد، پیاده روی از اورتاکوی Ortakoy به Bebekببک یکی از سرگرم کننده ترین فعالیت‌های رایگان و بدون هزینه در استانبول است. دلیل اصلی این امر این است که این مسیر پیاده روی زیباترین مناظر را در سواحل بسفر دارد که در کمترین نقاط استانبول می‌توانید آن را مشاهده کنید.

شما می‌توانید بسیاری از اهالی استانبول را ببینید که در تعطیلات آخر هفته بین این دو منطقه پیاده روی میکنند و قدم می‌زنند. مردم محلی به خصوص در ماه‌های بهار و پاییز که هوا مناسب پیاده روی است، در اورتاکوی جمع شده و به سمت ببک پیاده روی میکنند.

از آنجایی که ببک محله‌ای است که خوانندگان، نویسندگان و ستاره‌های تلویزیونی استانبول در آن زندگی می‌کنند، می‌توانید در این مسیر با افراد مشهور ترکیه آشنا شوید. اگر از دوستداران سریال‌های ترکی هستید این پیاده روی می‌تواند برای شما جذاب و منحصر به فرد باشد.

پیاده روی از اورتاکوی به ببک Walking from Ortakoy to Bebek

کافه‌ها و رستوران‌های اورتاکوی

کافه‌ها و رستوران‌های اورتاکوی مناظر فوق العاده‌ای از رو به تنگه بسفر به شما ارائه می‌دهند. سه عنوان اول این لیست، رستوران‌های لوکس منطقه هستند. در دو عنوان آخر، می‌توانید دو گزینه را پیدا کنید که محلی‌ها برای غذاهای خیابانی این دو رستوران را ترجیح می‌دهند.

کافه خانه Cafe House

بهترین صبحانه در اورتاکوی را می‌توانید در کافه خانه این محله پیدا کنید. کافه خانه یک رستوران در کنار دریا در اورتاکوی است. این رستوران کانسپت بسیار شیک و مدرنی دارد و یکی از بهترین رستوران‌های استانبول به شمار می‌رود.

صبحانه ترکی در کافه خانه از ترکیبی بسیار متعادل از مواد غذایی سرد و گرم تشکیل شده است. از آنجایی که صبحانه با منظره تنگه بسفر یک سرگرمی بسیار محبوب در استانبول است، می‌توانید تعداد زیادی از افراد محلی را در اینجا کافه ببینید که برای صرف صبحانه به کافه خانه مراجعه کرده‌اند. چای ترکی جزء لاینفک میز صبحانه ترکی در کافه خانه اورتاکوی است. یک فرد ترک به طور متوسط ​​5-6 فنجان چای با این صبحانه می‌نوشد و درخواست چای مجدد در این کافه امری طبیعی است.

کاخ‌های فریه Freya palaces

رستوران قصر فریه در محله اورتاکیو و رو به دریای بسفر قرار دارد.

مجموعه کاخ ‌های فریه خانه‌‌ای کنار دریا است که در دوره عثمانی برای اعضای خاندان سلطنتی ساخته شده بود. امروزه برخی از این سازه‌ها توسط مؤسسات آموزشی و برخی توسط شرکت‌های گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فریه مجموعه‌ای از رستوران‌ها است که به نام این کاخ نامگذاری شده است. در میان آنها، لوکانتا فریه مکانی است که غذاهای محلی ترکی عالی با منظره دریا در آن سرو می‌شوند. در کنار این رستوران آن یک رستوران سرو ماهی به نام SeaSalt سی سالت وجود دارد که ماهی‌های تازه و خوشمزه‌ای در آن سرو میشوند و برای دویتداران غذای دریایی خصوصا ماهی انتخاب مناسبی در اورتاکوی هستند.

علاوه بر این، یک کافی شاپ مدرن به نام Voi Coffee Company وی کافه نیز در مجموعه فریه وجود دارد. و در نهایت، یک بار به نام Kult Palace کولت در مجموعه کاخ فریه وجود دارد که به کوکتل‌های عالی خود در محله اورتاکوی مشهور است.

کاخ‌های فریه Freya palaces

رستوران توگرا Togra restaurant

رستوران توگرا در سیرگان کیمپینسکی Ciragan Kempinski قرار دارد. رستوران توگرا یک رستوران ترکی است که سال هاست در کیراگان پالاس کمپینسکی غذای ترکی سرو می‌کند. یک شام در سیرگان، بهترین هتل استانبول در تنگه بسفر، برای اکثر اهالی استانبولی خاص و منحصر به فرد است.

ترک هارستوران توگرا را برای مناسبت‌های خاص مانند تولد و سالگرد ترجیح می‌دهند. دهند، سرآشپز‌های این رستوران توانایی بالایی در طبخ انواع غذاهای ترکی دارند.

فروشگاه‌های کیمپر Kumpir

یکی از غذای خیابانی محبوب در ترکیه و استانبول که در محله اورتاکوی به شکل تخصصی سرو میشود کیمپر است.

فروشگاه‌های کیمپر تقریباً از ساحل دریای اورتاکوی تا خیابان اصلی در کنار هم قرار دارند. دلیل وجود تعداد زیادی مغازه برای فروش سیب زمینی پخته شده پر شده در این منطقه این است که کیمپر در اورتاکوی غذای محبوب و به عنوان شناسناهم این منطقه شناخته می‌شود.

برخی از غذاهای خیابانی در استانبول به نام یک منطقه مشخص معروف هستند. برخی از انواع این غذاها عبارتند از: ساندویچ ماهی در ایمینیو Eminonu، باقلوا ترکی در کاراکای Karakoy، و همبرگر مرطوب درtakim تکسیمو همچنین کیمپر Kumpir در اورتاکوی

وافل اورتاکوی Ortakoy waffles

وافل اورتاکوی یکی از فروشندگان سیب زمینی پخته در این محله است. با این حال، همانطور که از نام آن پیداست، این فروشگاه به خاطر غذاهای مخصوص وافل معروف است. به لطف این فروشگاه، استانبولی‌ها اورتاکوی را به نام وافل شناختند، همانطور که کومپیر باعث شد مردم ترکیه با اورتاکوی آشنا شوند. این غذای خیابانی به خصوص در بین جوانان محلی بسیار محبوب است.

وافل اورتاکوی Ortakoy waffles

سخن پایانی

اورتاکوی مکانی شاد است که استانبولی‌ها با عزیزان خود از آنجا دیدن می‌کنند. در یک روز بهاری، می‌توانید کودکان شاد و زوج‌های خندان را ببینید که در اطراف میدان اورتاکوی می‌دوند.

بازدید از این منطقه خنک احاطه شده توسط زیبایی‌های طبیعی از جمله کارهایی است که در استانبول می‌توانید با هزینه‌ای کم انجام دهید اورتاکوی یکی از مناطق خاص در استانبول است و در دسته مناطق و جاذبه‌های طبیعی استانبول قرار دارد که دیدن آن به همه‌ی افراد در سفر به استانبول توصیه می‌شود. اگر با تور استانبول به شهر رویایی ترکیه آمده‌اید برای کامل کردن بازدید خود حتما سری به اورتاکوی بزنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *