سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:43 بعد از ظهر

مراسم بزرگداشت مولانا در قونیه

مولانا

مولانا از بزرگ‌ترین شاعران جهان است و ایرانیان اهمیت و احترام زیادی برای آن قائل هستند. مراسم پرشور و عرفانی این شاعر بلند آوازه همه ساله در اواخر آذرماه و مصادف با 10 تا 17 دسامبر در شهر قونیه‌ی ترکیه برگزار می‌شود و با وجود مسافتی که بین شهر قونیه با ما وجود دارد، افراد و مولانادوستان زیادی خودشان را به این شهر می‌رسانند. برای رزرو تور قونیه سفرو کلیک کنید.

درباره‌ی مولانا:

کم‌تر کسی را می‌توانید پیدا کنید که تا به حال اسم مولوی به گوش او نخورده باشد. اما چه چیزی باعث شهرت این شاعر قرن هفتمی شده است؟ مولانا شاعر همه‌ی انسان‌هاست و به گروه خاصی تعلق ندارد. این ویژگی او باعث شده است که هر کسی با هر سلیقه‌ای بتواند با اشعار مولانا ارتباط بگیرد.

موضوعات قالب شعرهای او عرفانی هستند اما وجه تمایز آنها با سایر اشعار عرفانی این است که از طرف نظرایات و افکار متفاوت در نوشته‌های خود صحبت می‌کند و در قضاوت‌های خود یک طرفه به قاضی نمی‌رود.

شیوه‌ی برگزاری مراسم بزرگداشت مولانا:

این مراسم با برنامه‌های مختلفی در قونیه و مرکز فرهنگی مولانا همراه است و اگر در دهه‌ی آخر آذرماه خودتان را به این محل برسانید از تماشای مراسم رقص سماع، سخنرانی مولاناشناسان بزرگ و برنامه‌های متنوع دیگر لذت خواهید برد.

مراسم رقص سماع:

رقص سماع نوعی رقص عرفانی است که در آن افراد رقصنده با فرو رفتن در خلسه‌ی معنوی، در یک محوری به دور خود می‌چرخند.

یک دستشان را به سمت آسمان(برای دریافت فیض الهی) و یک دستشان را به سمت زمین(برای بخشش به کل موجودات) می‌گیرند. همچنین آیین دیگر سماع، لباس‌های سفید و بلند آن‌هاست که به نوعی نمادی از روح و جهان روحانی است.

مولانا و رقص سماع:

مولوی از دوستداران این نوع رقص بوده و گفته می‌شود که در حالت از خود بیخود شدن‌های عرفانی ، به شکل ناخود آگاه سماع می‌کرده است. مولانا برای این نوع رقص ارزش زیادی قائل بوده و آن را یکی از ابزار رسیدن به کمال و شکوفایی روحانی می‌دانسته است. گفته می‌شود که مراسم تدفین صلاح الدین زرکوب، عارف نامدار ایرانی، به وصیت خود او، در حالت سماع برگزار شد.

مرکز فرهنگی مولانا در قونیه

مرکز فرهنگی مولانا در قونیه:

این مرکز به مساحت 100.000 متر مربع و در قلب قونیه طراحی شده است و روزانه مراسمات مختلفی در  آن برگزار می‌شود.(از شعر و سرود و بحث‌های عرفانی گرفته تا رقص سماع) اما بیشتر شهرت مرکز فرهنگی مولانا به دلیل برپایی سالانه‌ی مراسم بزرگداشت این شاعر بلند آوازه است. به دلیل محبوبیت مولانا، در ماه دسامبر و مصادف با سالگرد او، علاقه مندان زیادی از سراسر دنیا خودشان را به قونیه می‌رسانند تا دقایقی از دنیای روزمره و فانی خود جدا شوند.

موزه‌ی مولانا:

در نزدیکی مرکز فرهنگی مولانا و در یک کیلومتری آن، مقبره و موزه‌ی وی قرار گرفته است.  ابتدا فقط مقبره‌ی مولانا ساخته شد اما بعدها به دلیل محبوبیت روز افزون مولانا، بخش‌های مختلفی به آن اضافه شد که می‌توانیم از مهم‌ترین آن‌ها به بخش کتب و نسخ خطی، سنگ زیبای آرامگاه مولوی، سالن برگزاری مراسم عرفانی، شمانه، اتاق‌های تزکیه نفس صوفیان و مطبخ اشاره کنیم.

موزه‌ی مولانا

سخن پایانی:

مولانا از بزرگترین شاعران ایران و جهان است و طبیعتا مراسم بزرگداشت او باید باشکوه خاصی برگزار شود. قونیه، یکی از شهرهای مطرح ترکیه است و به خوبی از میراث مولانا محافظت می‌کند. همچنین می‌توانید برای اطلاع از قیمت سایر تورهای داخلی و خارجی سفرو کلیک کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *