سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:02 بعد از ظهر

کوه های مریخی چابهار | سفر به مریخِ رویِ زمین

سیاره مریخ 485 کیلومتر مربع ناقابل با زمین فاصله دارد! تماشای مریخ با وجود این فاصله طولانی هیچ شباهتی با سفرهای یکی دو روزه آخر هفته به شمال ندارد، اما این پایان ماجرا نیست. بازدید از کوه های مریخی چابهار برای حس کردن تجربه سفر به مریخ بدون طی کردن 485 میلیون کیلومتر مسافت انتخاب هوشمندانه ای است. در این مقاله از سفرو ایرانیان به کوه های مریخی چابهار سفر می کنیم، همراه ما در این سفر باشید.

اگر مایل به رزرو تور چابهار هستید، کلیک کنید.

کوه های مریخی چابهار | سفر به مریخِ رویِ زمین

چرا باید از کوه های مریخی چابهار دیدن کنیم؟

تماشای کوه های جذابی که منظره ای شگفت انگیز را پیش چشم ها تداعی می کنند، خالی از لطف نیست. کوه های مریخی چابهار جزو منظره های کمتر شناخته شده گردشگری در ایران است که با طی کردن جاده ای زیبا به آن می رسیم.

این کوه های تماشایی به نوعی سیاره ای جدید را در ایران پدید آورده اند که شباهت زیادی با مریخ دارد. کمپ گردشگری موجود در اطراف این کوه ها باعث شده تا گردشگران دغدغه اقامت و گذران وقت در کنار سیاره مریخِ ایران را نداشته باشند.

اما نکته مهم درباره این کوه و منظره اطراف آن، عدم وجود سایه یا آلاچیق و چیزهایی شبیه به این است. بنابراین بهترین زمان بازدید از کوه های مریخی چابهار ابتدا روز یا انتهای روز هنگام غروب آفتاب است.

چگونگی پدید آمدن کوه های مریخی چابهار؛ عجیب اما واقعی!

برای لذت بردن از سفر در دل این پدیده مریخی باید چابهار را بیشتر بشناسید. زیبایی این کوه ها هیچ ارتباطی به برف یا منظره های مرتبط با سرسبزی ندارد، در حقیقت این کوه منظره ای طبیعی اما فوق العاده عجیب و چشم نواز است.

کوه های مریخی جزو مناطقی است که بد لند یا Badland یا سرزمین بد نامیده می شود. این نوع نامگذاری مرتبط با رشته زمین شناسی است. از نظر زمین شناسی شاهکار کوه های مریخی چابهار جزو سرزمین هایی است که پوشش گیاهی ندارد و مناسب برای کشاورزی یا چرای دام ها نیست.

این کوه مانند بسیاری از کوه های رسوبی دیگر در ایران و جهان حکایت های شنیدنی بسیاری دارد. کاوش های انجام شده در این کوه از وجود بقایای جانوران در دل مریخ ایران حکایت دارد. موضوعی که اگر به آن عمیق تر نگاه کنیم متوجه می شویم که کوه مریخی ایران زمانی پدیده ای زیر دریایی بوده است. پدیده ای که امروز آن را روی خشکی می بینیم، زمانی زیر دریای عمان پنهام بوده است.

چگونگی پدید آمدن کوه های مریخی چابهار؛ عجیب اما واقعی!

کوه های مینیاتوری چابهار 5 میلیون سال قدمت دارند!

زمانی که با دقت به کوه های مریخی نگاه می کنیم متوجه موضوعی می شویم که ما را برای چند ثانیه مات و مبهوت می کند. این کوه ها چقدر شبیه به عکس های ارسالی از مریخ است! کوه های مینیاتوری چابهار از رسوبات ماهی ها و جانداران دریایی تشکیل شده است.

رسوباتی که در برخورد با ماسه و خاک رس ناهمواری های جذابی را شکل داده است. قدمت این کوه های ناهموار به بیش از 4 یا 5 میلیون سال قبل باز می گردد. کوه هایی که بافت اصلی آن ها مارن و سنگ است.

اشکال ناهماهنگ و متفاوت یا گوناگون در کوه های مریخی به علت فرسایش سریع ایجاد شده اند. فرسایش سریع آبی و بادی باعث عدم امکان رشد گیاه می شود. موضوعی که در نهایت به شکل گیری کوه ها یا ستون هایی با شکل و شمایل گوناگون می شود.

کوه های مینیاتوری چابهار 5 میلیون سال قدمت دارند!

4 تفریح هیجان انگیزی که می توانید در کوه های مریخی تجربه کنید

فاصله کوتاه 40 تا 50 کیلومتری شرق چابهار با کوه های مریخی باعث خستگی گردشگران نمی شود. برعکس، این فاصله کوتاه اشتیاق برای دیدن کوه هایی که نمادی از مریخ در ایران هستند را بیشتر و بیشتر می کند. چرا که جاده رسیدن به کوه های مریخی از آن دست جاده هایی است که گردشگران آرزو می کنند این جاده هرگز به پایان نرسد.

بعد از طی کردن جاده ای رویایی به کوه های مینیاتوری چابهار می رسید. شاید بپرسید بهترین زمان سفر به چابهار چه فصلی است؟ بهار، تابستان، پاییز و زمستان. تقریبا همیشه، در هر فصل و در هر روزی از سال می توان چابهار را به عنوان یک گزینه طلایی برای سفر در نظر گرفت. گزینه های زیادی برای گشت و گذار و خوشگذرانی در کنار کوه های مریخی چابهار دارید. اما 4 گزینه را به شما پیشنهاد می کنیم.

1. عکاسی کنید

لوکیشن کوه های مریخی، لوکیشن بی نظیری برای عکاسی است. البته منظور از عکاسی، عکاسی حرفه ای نیست، عکاسی با بی کیفیت ترین نوع دوربین موبایل در این منظره نیز باعث خلق عکسی هنری می شود. فراموش نکنید که شاید به این زودی ها دوباره به این نقطه از مریخ برنگردید، پس تا می توانید عکس های خلاقانه بگیرید.

2. برای فرا رسیدن شب لحظه شماری کنید

انتظار کشیدن معمولا یکی از بهترین کارهایی است که می توانیم در طبیعت برای رسیدن شب یا تماشای منظره های خاص، انجام دهیم. تماشای آسمان پرستاره شب در کنار کوه های مریخی جزو به یادماندنی ترین لحظاتی است که شاید هرگز فرصت تکرار دوباره آن را پیدا نکنیم. در این نقطه از جهان می توانید 14 صور فلکی را بببینید. حتی تصورش هم فوق العاده دلنشین است.

3. از هر فرصتی برای صخره نوری استفاده کنید

صخره نوردی در کنار کوه های مینیاتوری مانند تماشای آسمان در شب نیست که ساعت خاصی را به آن اختصاص دهید. بنابراین اگر تجربه صخره نوردی دارید و از تماشای همه زیبایی های این گوشه مریخی ایران آن هم از نوک صخره لذت می برید، صخره نوردی یک پیشنهاد هیجان انگیز برای شما است.

4. از تماشای کوه های سفید و خاکستری لذت ببرید

آخرین پیشنهاد برای گردشگرانی که کوه های مریخی چابهار را برای سفر انتخاب می کنند، تماشای اصلی ترین سوژه این منظره گردشگری یعنی کوه های سفید و خاکستری مینیاتوری است. شکل و شمایل خاصِ این کوه های مینیاتوری بهترین فرصت ماجراجویی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. کوه هایی که با تماشای آن ها می توانید متوجه شکل کله قندی آن ها شوید. اینجا همه زیبایی ها به کوه های مریخی ختم می شود.

نگاهی کلی بر چابهار

چابهار نامی آشنا در جنوب ایران، یکی از مهم‌ترین بنادر کشور است که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این بندر با داشتن دو اسکله مجهز به ظرفیت بالا، نقش مهمی در ورود کالاهای اساسی به کشور دارد. اما چه چیزی چابهار را از سایر بنادر کشور متمایز می‌کند؟

  • موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد چابهار در کرانهٔ دریای مکران واقع شده‌ است. این موقعیت جغرافیایی باعث شده تا این بندر به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران شناخته شود. همچنین، بیش از ۶۰ درصد از کالاهای اساسی کشور از طریق این بندر وارد می‌شود.
  • اهمیت استراتژیک با توجه به موقعیت راهبردی چابهار، این بندر نقش مهمی در ارتباط با کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه دارد. این امر باعث می‌شود تا چابهار به عنوان یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور (دالان ترابری) شمال-جنوب بازرگانی جهانی شناخته شود.

نگاهی کلی بر چابهار

جمع بندی

با گذشتن از چابهار و حرکت به سمت گواتر مسحور زیبایی هایی می شوید که مثل و مانندش را هرگز جایی ندیده اید. برخلاف بسیاری از دیدنی های ایران، جاده منتهی به کوه های مریخی چابهار دست کمی از این کوه ها ندارد. پُر از پستی و بلندی هایی است که هیجان رسیدن به مقصد را چندین برابر می کند.

هیچ پوشش گیاهی در این نقطه وجود ندارد. همه چیز برای لذت بردن و مبهوت شدن مهیا است. بهترین و ساده ترین راه دسترسی به کوه های مریخی چابهار استفاده از خودرو شخصی است. چرا که وسایل نقلیه عمومی در این نقطه وجود ندارد.برای مشاهده و رزرو تور چابهار میتوانید از سایت سفرو اقدام نمایید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

کوچک ترین کشورهای جهان | از مالت تا واتیکان

واتیکان با 770 نفر جمعیت در همسایگی رم (ایتالیا) قرار گرفته و اولین کشور در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *