شنبه , 2 تیر 1403 - 7:28 بعد از ظهر

معرفی موزه مادام توسو استانبول

حتماً تا به حال نام موزه مادام توسو را شنیده‌اید، موزه مادام توسو یکی از موزه‌های محبوب و معروف در جهان به سبک مومی است. موزه مادام توسو استانبول یک موزه مومی است که در مرکز خرید گرند پری ( Grand Prai ) در استانبول، ترکیه واقع شده است. این موزه بیست و یکمین موزه مادام توسو در جهان و اولین موزه مادام توسو در ترکیه است. در این موزه مجسمه‌های مومی در اندازه واقعی افراد مشهور از سراسر جهان از جمله بازیگران، موسیقی دانان، ورزشکاران و شخصیت‌های تاریخی به نمایش گذاشته شده است. اگر شما هم به موزه مادام توسو هستید پیشنهاد می‌کنیم حتماً از موزه مادام توسو ترکیه دیدن کنید. در این مقاله قصد داریم تا موزه مادام توسو استانبول و موارد مربوط به بازدید از این موزه را بررسی کنیم.

موزه مادام توسو استانبول

موزه‌های زنجیره‌ای مادام توسو

پیش از اینکه موزه مادام توسو استانبول را بررسی کنیم بهتر است در ابتدا موزه‌های مادام توسو و علت ایجاد آن‌ها را بررسی کنیم. نام موزه مادام توسو برگرفته از نام زنی هنرمند و مجسمه ساز به نام ماری گروشوتس استراسبورگ است فرانسه و در شهر پاریس متولد شده است. مادام توسو پس از گذراندن دوران کودکی و نوجوانی به همراه دایی مجسمه ساز خود به شهر ورسای رفت و ساخت مجسمه‌های مومی را یاد گرفت. پس از سال‌ها و در آستانه ۳۰ سالگی ماری یک هنرمند حرفه‌ای در زمینه ساخت مجسمه‌های مومی شده بود.   به همین دلیل تصمیم گرفت نمایشگاه مجسمه‌های مومی خود را در کشورهای مختلف برپا کند. نمایشگاه‌های مادام توسو در سراسر جهان با استقبال‌های بسیار زیادی مواجه شدند و مورد تحسین اغلب مردم قرار گرفتند.

به همین دلیل مادام توسو در نهایت تبدیل به یک نمایشگاه دائمی در شهر لندن شد. ماری یا همان مادام توسو که سازنده مجسمه‌های مومی موزه مادام توسو است فردی بسیار سخت کوش بود که با هنر بی‌نظیرش در جهان شناخته شد. مادام توسو حتی تا سن ۷۰ سالگی نیست به ساخت مجسمه‌های مومی خود ادامه داد و او مجسمه‌های شخصیت‌های معروف سیاسی، تاریخی،   فرهنگی و ورزشی را و ظرافتی به کمک موم می‌ساخت که پیدا کردن تفاوت آنها با شخصیت واقعی افراد بسیار سخت است. یکی دیگر از نکاتی که سبب شده موزه مادام توسو در استانبول و سایر شهرها از سایر موزه‌هایی که مربوط به شخصیت‌های معروف هستند متمایز شود این است که مادام توسو برای ساخت مجسمه هر فرد به مطالعه شخصیت و بررسی زندگی او می‌پرداخت، اثری کاملاً شبیه به شخص مورد نظر را خلق کند.  در بین مجسمه‌هایی که در موزه مادام توسو کشور‌های مختلف خصوصاً در موزه مادام توسو استانبول قرار دارند می‌توانید شخصیت‌های سیاسی مختلفی را مشاهده کنید.

موزه مادام توسو استانبول 1

موزه مادام توسو استانبول چیست؟

حدود 200 سال پیش، ماری گروشولتز با موزه مادام توسو، پس از انقلاب فرانسه شروع به نمایش مجسمه‌های مومی در فرانسه کرد. امروزه این موزه موفق‌ترین موزه زنجیره‌ای موم در جهان است و بیست و یکمین شعبه آن در استانبول قرار دارد. تقریباً 60 شخصیت معروف از امپراتوری عثمانی تا جمهوری ترکیه و همچنین شخصیت‌های بین المللی در این موزه قرار دارند. موزه مادام توسو استانبول یک موزه مومی با شهرت جهانی است که در قلب استانبول، ترکیه واقع شده است.  در آن مجسمه‌های مومی زندگی واقعی افراد مشهور، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و ستارگان ورزشی از سراسر جهان نمایش داده می‌شود.

موزه مادام توسو استانبول یک تجربه منحصر به فرد و تعاملی را برای بازدیدکنندگان در هر سنی فراهم می‌کند.  این فرصتی است که از نزدیک با برخی از مشهورترین و تأثیرگذارترین افراد جهان آشنا شوید.  موزه مادام توسو استانبول با نمایشگاه‌های تعاملی، فعالیت‌های جذاب و مجسمه‌های مومی باورنکردنی، یکی از مکان‌هایی است که باید ببینید. در واقع موزه مادام توسو استانبول را می‌توان یکی از منحصر به فرد‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های استانبول دانست. شعبه اصلی موزه مادام توسو در لندن قرار دارد.

این موزه دارای مدل‌های مومی از افراد مشهور جهان است که می‌توانید آنها را از نزدیک ببینید.  به راحتی در قلب شهر جدید واقع شده است، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفتن به این موزه جذاب استفاده کنید.  آنچه در داخل موزه مادام توسو استانبول می‌بینید افراد مشهور جهان و شخصیت‌های معروف تاریخ امپراتوری عثمانی و جمهوری ترکیه هستند.

موزه مادام توسو استانبول کجاست؟

موزه مادام توسو استانبول در خیابان معروف استقلال قرار گرفته است موزه مادام طوسی استانبول هم مانند سایر موزه‌های مادام توسو در سراسر جهان دارای تندیس و مجسمه‌های بازیگران هنرمندان ورزشکاران سیاستمداران و افراد تاثیرگذار و سلبریتی‌ها است.   موزه مادام توسو استانبول در تاریخ ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۶ در خیابان استقلال و در منطقه بی‌اوغلو ساخته شد یکی از مشهورترین چهره‌هایی که در موزه مادام توسو استانبول قرار دارد و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت این موزه می‌کشاند مجسمه مولانا جلال الدین بلخی عارف و شاعر ایرانی است.

مجسمه ای که از مولانا در موزه مادام توسو وجود دارد به دلیل نبودن هیچ عکس و نقاشی خاصی از مولانا از حالت و مشخصات جسمانی بیست و دومین نواده او به نام فاروق چلبی ساخته شده است و ساخت آن بسیار طولانی‌تر و زمانبرتر از سایر مجسمه‌های مومی موزه مادام توسو استانبول بوده است.

موزه مادام توسو استانبول 2

در موزه مادام توسو استانبول مجسمه‌های مومی سایر افراد مشهور مانند:   مصطفی کمال آتاتورک، سلطان سلیمان، آردا توران، برن سات، کیوانچ تاتلیتوع و تولگا تویچ، رجب طیب اردوغان، مسی، رافائل نادال، ماریا شاراپوآ، محمد علی کلی، برد پیت، آنجلینا جولی، دیوید بکام، آلبرت انیشتین، مونا لیزا، لئوناردو داوینچی، موتزارت و استیو جابز معروف بین المللی و ترک دیگری به نمایش گذاشته شده است. به صورت کلی در موزه مادام توسو استانبول مجسمه مومی ۶۰ چهره مشهور و محبوب بین المللی و محلی قرار دارد.

موزه مادام توسو استانبول 3

پرداخت ورودی برای موزه مادام توسو استانبول الزامی است، موزه مادام توسو استانبول در سه سطح مختلف ارائه می‌شوند، در اولین سطح بلیط یک بار ورود بر اساس شرایط به افراد بزرگسال و بالای ۱۲ سال به قیمت هر نفر حدود ۵۰ لیر ترکیه ارائه می‌شود. دوم موزه مادام توسو استانبول برای دو بار ورود ئه می‌شود که شرایطش شامل ورود و بازدید از موزه آکواریوم سی لایف نیز که در کنار موزه مادام توسو قرار دارد می‌شود، قیمت این نوع بلیط نیست برای هر فرد بزرگسال بالای ۱۲ سال ۷۵ لیر ترکیه است. سطح سوم بلیط ورودی که به نام بلیط V. I. P شناخته می‌شود، با قیمت ۱۰۰ لیر و تنها به صورت آنلاین ارائه می‌شود اگر این نوع بلیط را تهیه کنید می‌توانید بدون ایستادن در صف ورودی وارد موزه شوید، بلیط از طرف موزه یک عکس یک جلد کتاب راهنما، و تندیسی مومی ساخته شده از دست شما به عنوان یادگاری به شما هدیه داده می‌شود.

موزه مادام توسو استانبول 4

بخش های مختلف موزه مادام توسو استانبول

موزه دارای‌بخش های زیادی از جمله چهره‌های برتر در دنیای علم، موسیقی، ورزش، سینما و سیاست بود. در هر‌بخش اکسسوری‌ها و آداب و رسومی مانند پروک، کلاه، کت، روسری، عینک و… وجود دارد که می‌توانید با پوشیدن و ژست گرفتن با ستاره مورد علاقه خود، عکس بگیرید. پس زمینه، دکوراسیون و موسیقی با‌بخش و فیگور هماهنگی زیادی داشت که فضای فوق العاده‌ای برای لذت بردن ایجاد می‌کرد. به شما توصیه می‌کنیم که با خانواده یا دوستان خود از موزه دیدن کنید تا لذت بیشتری ببرید. در‌بخش پایانی، یک مانیتور وجود دارد که می‌توانید بازخورد بدهید و در بهبود کیفیت همه بازدیدکنندگان کمک کنید.

پس از خروج از موزه، وارد فروشگاهی می‌شوید که می‌توانید آهن ربا، جاکلیدی، حیوانات عروسکی، اسکار و موارد دیگری از این دست که مربوط به موزه و شخصیت‌های موجود در آن هستند را خریداری کنید.

موزه مادام توسو استانبول 5

موزه مادام توسو استانبول چه نام‌های معروفی دارد؟

کودکان هنگام بازدید از موزه مادام توسو در خیابان استقلال، با اجرای موسیقی بر روی پیانوی موتزارت و ملاقات با نویسنده در صندلی راحتی یاشار کمال، با شخصیت‌های تاریخی از جمله آتاتورک، فاتح سلطان محمد و معمار سنان آشنا می‌شوند.  از آردا توران تا هدایت تورکولو، از انیشتین تا لئوناردو دی وینچی، از زکی مورن تا مدونا، از جاستین بیبر تا لیدی گاگا، از آدیله ناشیت تا بارش مانچو.. مجسمه مومی تمامی این اشخاص در موزه مادام توسو ترکیه قرار دارد. کودکان با بازدید از موزه مادام توسو استانبول لحظات بسیار خوبی را سپری خواهند کرد.

در موزه مادام توس استانبول بخشی قرار دارد که تصویر دولت آتاتورک را در سال 1931 نشان می‌دهد، زمانی که او به عنوان یک رهبر در سطح جهانی به شهرت رسید، این‌بخش توسط بیش از 30 مجسمه ساز و محقق در طول چهار ماه در استودیو مادام توسو در لندن خلق شده است.  مجسمه مومی جدید که با کمک اداره موزه انتکبیر ساخته شده و بر اساس مجسمه آتاتورک است که اکنون در موزه مادام توسو در لندن، پس از تحقیقات و تلاش‌های دقیق شکل گرفت.  چهره مصطفی کمال آتاتورک به عنوان اولین چهره در محلی که تور بازدیدکنندگان در موزه مادام توسو در استانبول آغاز می‌شود، از مهمانان ترکی و خارجی استقبال می‌کند.

موزه مادام توسو استانبول 6

نمایشگاه‌ها و سرگرمی‌های موزه مادام توسو استانبول

مشاهیر از صنعت فیلم و موسیقی

موزه مادام توسو استانبول برخی از بزرگ‌ترین نام‌های صنعت سرگرمی را به نمایش می‌گذارد، از جمله افراد مشهور ترک و بین‌المللی مانند بیانسه، جاستین بیبر و لئوناردو دی کاپریو.

شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی

بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند مجسمه‌های مومی شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی تأثیرگذار مانند مصطفی کمال آتاتورک، باراک اوباما و نلسون ماندلا را مشاهده کنند.

چهره‌های ورزشی

طرفداران ورزش می‌توانند به ورزشکاران مورد علاقه خود از جمله اسطوره فوتبال لیونل مسی، ستاره بسکتبال کوبی برایانت و قهرمان تنیس سرنا ویلیامز نزدیک شوند.

مشاهیر از صنعت فیلم و موسیقی ترکیه

این موزه گنجینه‌ای برای طرفداران فیلم و موسیقی ترکیه است که مجسمه‌های مومی بزرگ‌ترین ستاره‌های ترکیه را به نمایش می‌گذارد.  بازدیدکنندگان می‌توانند با افرادی مانند تارکان Tarkan، Ajda Pekkan آیده پکان، ابراهیم تاتلیس İbrahim Tatlıses، و بسیاری دیگر هنرمندان موسیقی ترکیه به صورت اختصاصی عکس بگیرند.

نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های تعاملی

موزه مادام توسو استانبول همچنین نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های تعاملی را ارائه می‌کند، مانند فناوری صفحه سبز که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد صحنه‌های فیلم، مجموعه‌های در اندازه واقعی و فرصت گرفتن سلفی با مجسمه‌های مومی مورد علاقه‌شان را به نمایش بگذارند.

موزه مادام توسو استانبول 7

چند نکته برای بازدید از موزه مادام توسو استانبول

برای صرفه جویی در زمان، بلیط خود را از قبل به صورت آنلاین خریداری کنید.

برای جلوگیری از شلوغی زودتر برسید.
کفش راحت بپوشید زیرا پیاده روی زیادی انجام خواهید داد.
یک دوربین برای ثبت خاطرات خود به همراه داشته باشید.

قیمت بلیط مادام توسو استانبول

قیمت ورودی از 176 لیر ترکیه شروع شده و تا 430 لیر ترکیه می‌رسد. توجه داشته باشید که قیمت بلیط آنلاین ارزان‌تر از گیشه است.

شما می‌توانید با مراجعه به موزه مادام توسو کلیه فعالیت‌های زیر را انجام دهید:

مجسمه‌های مومی افراد مشهور از سراسر جهان را ببینید.
با فیگورها عکس بگیرید
در نمایشگاه‌های تعاملی شرکت کنید.
با فرهنگ و تاریخ ترکیه آشنا شوید.

موزه مادام توسو استانبول 8

سوالات متداول

معمولا چقدر طول می‌کشد تا از موزه مادام توسو استانبول دیدن کنیم؟

یک بازدید معمولی از موزه مادام توسو استانبول حدود 1-2 ساعت طول می‌کشد، اما مدت زمان آن بسته به اندازه گروه و میزان علاقه به نمایشگاه‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

آیا محدودیت سنی یا محدودیتی برای بازدید از موزه مادام توسو استانبول وجود دارد؟

هیچ محدودیت سنی یا محدودیتی برای بازدید از موزه مادام توسو استانبول وجود ندارد.  این یک تجربه خانوادگی است که بازدیدکنندگان در هر سنی می‌توانند از آن لذت ببرند.  با این حال، کودکان زیر 14 سال باید با یک بزرگسال همراه باشند.

آیا بازدیدکنندگان اجازه دارند با مجسمه‌های مومی عکس بگیرند؟

بله، بازدیدکنندگان مجاز به گرفتن عکس با مجسمه‌های مومی هستند.  در واقع تشویق می‌شود! با این حال، از بازدیدکنندگان درخواست می‌شود هنگام عکاسی از دست زدن یا آسیب رساندن به مجسمه‌های مومی خودداری کنند.

آیا موزه مادام توسو استانبول برای بازدیدکنندگان دارای معلولیت قابل دسترسی است؟

بله، موزه مادام توسو استانبول برای بازدیدکنندگان دارای معلولیت کاملاً قابل دسترسی است.  موزه مجهز به آسانسور، رمپ و مسیرهای قابل دسترسی با ویلچر در سراسر ساختمان است.  بازدیدکنندگان دارای معلولیت نیز حق دریافت بلیط‌های تخفیف دار را دارند.

کدام جاذبه‌های دیگر را می‌توان در نزدیکی موزه موم مادام توسو استانبول مشاهده کرد؟

از دیگر جاذبه‌های موجود در نزدیکی موزه موم مادام توسو استانبول می‌توان به میدان تقسیم، خیابان استقلال، برج گالاتا، موزه اوهام استقلال، اقامتگاه گالاتا مولوی اشاره کرد.

کدام افراد مشهور را در موزه موم مادام توسو استانبول می‌توان مشاهده کرد؟

در موزه موم مادام توسو استانبول فهرست بلندبالایی از افراد مشهور پیدا می‌کنید. مصطفی کمال آتاتورک، انیشتین، بروس ویلیس، لیدی گاگا، کارلا دی بلو، مایکل جکسون، دیوید بکهام، مایا دیاب و بسیاری دیگر از این جمله هستند .

اندازه مجسمه‌های مومی مادام توسو چقدر است؟

ممکن است شنیدن آن احساس ترسناکی به نظر برسد، اما تمام مجسمه‌های مومی اندازه واقعی افراد مشهور هستند. به طور خلاصه، همه آنها مجسمه‌های مومی در اندازه واقعی هستند.

آیا مجاز به لمس مجسمه‌ها هستیم؟

بله، شگفت انگیز است که می‌توانید به مجسمه‌های مومی نزدیک شوید و حتی با آنها عکس بگیرید.

موزه مادام توسو استانبول چه ساعتی باز می‌شود؟

موزه موم مادام توسو همه روزه از ساعت 11:00 تا 20:00 باز است.  آخرین ورودی ساعت 19:00 است.

چگونه به موزه موم مادام توسو برویم؟

از هتل‌های شهر قدیمی؛ با تراموا T1 به سمت کاباتاس Kabatas بروید. از کاباتاس به سمت میدان تکسیم بروید، سپس از میدان تقسیم به خیابان استقلال بروید، موزه مادام توسو در این خیابان واقع شده است.

سخن پایانی

موزه مادام تووس استانبول به عنوان یکی از شعبه های محبوب موزه مادام توسو در جهان شناخته می شود به همین دلیل بازدید از این موزه در برنامه اغلب تورهای استانبول قرار دارد.در این مقاله ساختار کلی موزه مادام توسو استانبول و بخش هایم ختلف آن را بررسی کردیم. شما می توانید براساس زمان و وقتی که در اختیار دارید یکی از انواع بلیت مربوط به موزه مادام توسو استانبول را تهیه و از این موزه زیبا دیدن کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *