سه شنبه , 5 تیر 1403 - 10:50 بعد از ظهر

تالاب لیپار چابهار | صورتی ترین دریاچه ایران + عکس ها

تالاب لیپار چابهار در 20 کیلومتر این استان (چابهار) قرار گرفته، که در هیچ نقطه دیگری بجز استرالیا مثل و مانندی ندارد. پلانکتون ها عامل اصلی صورتی رنگ بودن این دریاچه است. پلانکتون هایی که رنگدانه های مختلفی دارند. تالاب لیپار محل زندگی بسیاری از جانوران و گیاهان دریایی است. این تالاب در جاده چابهار به گواتر قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید کمی از مسیر را پیاده روی کنید. همراه ما در این مقاله از سفررو ایرانیان برای معرفی صورتی ترین دریاچه ایران، تالاب لیپار چابهار بمانید.

برای رزرو تور چابهار کلیک کنید.

تالاب لیپار چابهار
Lipar Chabahar Lagoon

تالاب لیپار کجاست؟

تالاب لیپار کجاست؟ در چابهار. این تالاب زیبا در استان سیستان و بلوچستان، چابهار قرار گرفته است. محلی ها لیپار را به عنوان محلی می شناسند که آب رودخانه به دریا می ریزد. به همین دلیل نام لیپار را برای این تالاب انتخاب کردند. اکوسیستم تالاب صورتی نشآت گرفته از جزر و مد است.

چرا تالاب لیپار به رنگ صورتی است؟

صورتی رنگ بودن دریاچه ها و تالاب های دنیا دلایل مختلفی دارد. اما تالاب لیپار چابهار به دلیل داشتن پلانکتون ها صورتی به نظر می رسد. این تالاب مملو از مواد معدنی است که باعث تغییر رنگ آن می شود. جلبک های دونالیلا سالینا Dunaliella salina که در تالاب چابهار رشد می کنند، نوعی جلبک مقاوم در آب شور محسوب می شوند.

رنگ صورتی تالاب لیپار چابهار
Why is Lipar lagoon pink

میزان شور بودن آب و جنس خاکی که در کف دریا وجود دارد، اصلی ترین عوامل رشد این جلبک ها است. در نتیجه تجمع تعداد زیادی از جلبک های دونالیلا سالینا پدیده ای به نام Red Tide رخ می دهد. پدیده ای که باعث تشکل آب سرخه می شود. آب سرخه در نهایت به کاهش شدید اکسیژن در آب و مرگ تمامی جانداران، آبزیان ختم می شود.

رنگ تالاب در برخی از ماه های سال نسبت به دیگر زمان ها سرخ تر بنظر می رسد. بهمن و اسفند، خرداد و شهریور از جمله این ماه ها است. دلیل تغییر رنگ تالاب در ماه های مختلف ورود مواد معدنی از سایر تالاب ها و دریاچه ها به لیپار است. موضوعی که باعث افزایش فعالیت جلبک ها می شود.

بهترین زمان سفر به تالاب لیپار چه فصلی است؟

تالاب صورتی در همه روزهای هفته و همه ماه های سال جذاب و دیدنی است. اما اگر فصل زمستان تا بهار را برای بازدید از تالاب چابهار در نظر بگیرید، دیدنی ترین مناظر در انتظار شما خواهد بود. سطح آب تالاب از زمستان تا بهار به بیشترین حد خود می رسد. همین موضوع باعث افزایش ورود مواد معدنی و همینطور تغییر رنگ تالاب به صورتی می شود. پرندگان مهاجر نیز در پائیز به این تالاب سفر می کنند.

سفر به تالاب لیپار چابهار
The best time to travel to Lipar Lagoon

تفریحات اطراف تالاب صورتی رنگ چابهار

در اطراف تالاب صورتی رنگ چابهار جوانان محلی را می بینید که مشغول نواختن آوازهای سنتی هستند. کپرهایی را می بینید که در آن صنایع دستی فروخته می شود. محصولاتی را می بینید که نمادی از چابهار و جنوب ایران هستند.به طور کلی در اطراف این دریاچه صورتی جنوبی ایران دیدنی های زیادی وجود دارد.

اگر عاشق طراحی دست با حنا هستید، می توانید در اطراف دریاچه این کار را امتحان کنید. زنان هنرمندانی اینجا حضور دارند که این کار را برای شما انجام می دهند. در اطراف دریاچه صورتی می توانید شتر سواری کنید. قایق سواری به شرط وجود آب در تالاب تفریح دیگری است که می توانید امتحانش کنید.

تفریحات تالاب لیپار چابهار
Recreations around Chabahar’s pink lagoon

پوشش گیاهی تالاب صورتی

تالاب لیپار چابهار میزبان بسیاری از جانوران از جمله پلانکتون جانوری، ماهی ها، پلانکتون گیاهی، نرم تنان، سخت پوستان، مایوبنتوز و جلبک ها است. مرغ ماهی خوار، طاووسکن، باقرقره، تیهو، فلامینگوهای صورتی و سفید و پرنده چینگر از دیگر جانوران و موجودات زنده این تالاب است. در تالاب صورتی چابهار پوشش های گیاهی خاصی دیده می شود. این تالاب محلی برای رشد گیاه اقاقیا، گز، کهور، گزنه و بلوط است.

با نگاهی به فضای اطراف تالاب متوجه رویش پنبه می شوید. محصولی که محلی ها از آن بالشت و تشک می سازند. اگر نمی دانید بهترین زمان سفر به چابهار چه فصلی است، در بهار به این استان سفر کنید. در این صورت موفق می شوید دشتار که یکی از دشت های اطراف تالاب است را ببینید. دشتی که منظره فوق العاده اش آن را به یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی تبدیل کرده است.

پوشش گیاهی تالاب لیپار چابهار
Vegetation of Chabahar pink lagoon

5 دیدنی های اطراف تالاب لیپار چابهار

هر چند که تالاب لیپار به تنهایی یکی از جذاب ترین پدیده های گردشگری چابهار محسوب می شود، اما دیدنی جذاب زیادی نیز در اطراف آن وجود دارد. تالاب صورتی چابهار از پدیده های گردشگری نادری است که در سراسر دنیا تنها یک نمونه مشابه دیگر از آن وجود دارد. در کشور استرالیا. در ادامه 5 دیدنی های اطراف این تالاب زیبا در چابهار را معرفی می کنیم.

راه دسترسی به تالاب لیپار

تالاب صورتی ایران به فاصله کمتر از 30 دقیقه از چابهار قرار گرفته است. اگر ما اتومبیل شخصی به این تالاب سفر کنید با رفتن به بلوار قدس، سپس فلکه مادر در چابهار وارد بلوار اقیانوس و سپس جاده اصلی تالاب می شوید. برای رسیدن به تالاب صورتی باید جاده چابهار به گواتر که جاده ای ساحلی است را انتخاب کنید.

با طی کردن کمتر از 20 کیلومتر از مسیر 98 روستای رمین را می بینید. تالاب لیپار بعد از این روستا قرار گرفته است. باتلاقی بودن زمین های اطراف تالاب ممکن است خطراتی را برای شما به دنبال داشته باشد. تا حد امکان کمی از راه را برای حفظ سلامت خود، پیاده طی کنید.

راه دسترسی تالاب لیپار چابهار
Access road to Lipar lagoon

نتیجه گیری

تالاب لیپار چابهار کجا است؟ آیا از دیدن دریاچه ای که رنگ آن صورتی است هیجان زده می شوید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت باشد، تالاب لیپار همان جایی است که باید حداقل یک بار به آن سفر کنید. در این مقاله اطلاعات کاملی در رابطه با این تالاب در اختیار شما قرار دادیم. از تفریحاتی که در اطراف تالاب می توانید انجام دهید تا جاذبه های دیدنی لیپار چابهار صحبت کردیم. بهترین زمان سفر به تالاب و راه دسترسی به این نقطه از چابهار از دیگر موضوعات مهم این مقاله بود.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

راهنمای سفر به قطر

سفر به قطر را دارید راهنمای سفر به قطر و داشتن اطلاعات کافی در ارتباط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *