سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:25 بعد از ظهر

کشتی یونانی کیش | به گِل نشسته‌ای در خلیج فارس

داستان های مشترک زیادی بین کشتی ها، هواپیماها و انسان ها وجود دارد. با شنیدن داستان کشتی یونانی کیش و دلیل به گِل نشستن اش که روزی سازه ای بزرگ محسوب می شده، می فهمیم هیچ چیز دائمی نیست. داستان به گل نشستن کشتی یونانی، آدرس دقیق برای بازدید از این کشتی، اقامتگاه ها و هتل های نزدیک کشتی یونانی از مهم ترین موضوعاتی است که در این مقاله از سفررو ایرانیان درباره آن ها صحبت می کنیم. همراه ما بمانید.

برای رزرو تور کیش کلیک کنید.

کشتی یونانی کیش
Kish Greek ship

چه تاریخچه ای پشت کشتی یونانی پنهان است؟

کشتی یونانی در سال 1943 میلادی (نهم مارس) در اسکاتلند توسط شرکت کشتی سازی ویلیام همیلتون (و شرکا) ساخته شد. آن ها تصمیم گرفتند که نام این کشتی را امپایر ترومپت یا شیپور امپراتور (Empire Trumpet) بگذارند. فروش کشتی امپایر ترومپت در همان سال به وزارت حمل و نقل کشور بریتانیا باعث شد تا این کشتی به مدت 2 سال در اختیار شرکت بخار لاریناگا قرار گیرد.

اما سرگذشت کشتی یونانی کیش به همینجا ختم نمی شود. این کشتی در سال 1945 به شرکت تی اند جی هریسون فروخته شد. پیش از شرکت بخار شرانت کشتی که شرکت ویلیام همیلتون آن را ساخته بود، خریداری کند، این کشتی به مدت سه سال توسط دولت آفریقای جنوبی اجاره شده بود.

خریداری این کشتی در سال 1959 توسط یک شرکت ایرانی (لوید اند کو خرمشهر) باعث تغییر نام این کشتی به کوروش ایرانی شد. اما حدودا 6 سال بعد این کشتی توسط خطوط کشتیرانی ایران خریداری شد و نام آن تغییر کرد. اکنون کشتی با نام «همدان» تحت اختیار شرکت جدید بود.

چه تاریخچه ای پشت کشتی یونانی پنهان است؟
What history is hidden behind the Greek ship

کوالا اف (Koula F) آخرین نام کشتی

اما سرنوشت پرفراز و نشیب کشتی یونانی نقطه اتصال نامگذاری این کشتی با آخرین خریدارانش یعنی دو یونانی بود. ای.آی کلیافز و پی.جِی فرانگولیس آخرین خریداران کشتی بودند که نام آن را کوالا اف یا (Koula F) گذاشتند. کشتی که آن را در سال 1966 خریداری کردند و در همان سال نیز شاهد به گل نشستن اش در آب های ایران بودند.

کشتی یونانی حامل ذخایر نفتی فراوانی بود که عدم وجود فانوس دریایی در سال 1345 (مرداد ماه این سال) باعث شد تا این کشتی برای همیشه در عمق گل های خلیج همیشه فارس جای گیرد. بر اساس داستان ها و شواهد موجود یک احتمال دیگر هم وجود دارد. محاسبه های اشتباه و نادرست کاپیتان کشتی نیز می تواند باعث به گل نشستن آن شده باشد.

عدم وجود فانوس دریایی اصلی ترین علت به گل نشستن کشتی یونانی در کیش بود. بدون شک این کشتی یکی از مهم ترین دیدنی های کیش در جنوب ایران محسوب می شود.


بازدید از کشتی یونانی کیش؛ فرصتی هیجان انگیز برای هر ایرانی

تماشای غروب خورشید از منظره ای متفاوت قطعا یکی از دلایل مهمی است که می توان به واسطه آن بازدید از کشتی یونانی را انتخاب کرد. این کشتی صرفا یک جاذبه گردشگری نیست و می توان آن را به عنوان نماد جزیره کیش معرفی کرد.

برخلاف تصاویر جذاب و روتوش شده ای که از کشتی یونانی در شبکه های اجتماعی مشاهده می کنیم، فرسودگی شدید کشتی احتمال نابود شدن آن در سال های آینده را تقویت می کند.

بازدید از کشتی یونانی کیش
Visiting the Greek ship Kish

بازدید از داخل کشتی امکانپذیر نیست!

فرسودگی کشتی یونانی باعث شده تا آهن آلاتی که در ساخت کشتی مورد استفاده قرار گرفتند، بُرنده شده و زنگ بزنند. بنابراین به جز افرادی که در سال های گذشته از داخل کشتی یا فضای زیر آن دیدن کردند، گروه دیگری موفق به بازدید از داخل کشتی نشدند.


به گل نشستن کشتی یونانی چه دلیلی داشت؟ ابهامی بزرگ!

در سال 1345 بعد از اینکه کشتی یونانی به گل نشست با وجود انجام تلاش های فراوان برای خارج کردن آن از گل، نتیجه مایوس کننده بود. ذخایر نفتی که در این کشتی وجود داشت به طور کامل تخلیه شد اما حتی یدک کش هلندی نیز نتواست به نجات این کشتی از گل ها کمک کند. نام این یدک کش «اورینکو» بود.

بومیان روستای باغو که در همسایگی کشتی یونانی زندگی می کنند، روایت های شنیدنی را درباره این کشتی نقل می کنند. آن ها می گویند که یونانی ها بعد از به گل نشستن کشتی، آن را آتش زدند و به تماشای آتش ایستادند. با توجه به عدم وجود چوب یا هر نوع ماده دیگری بجز فولاد و آهن در کشتی، این روایت تا حدودی درست به نظر می رسد.

به گل نشستن کشتی یونانی چه دلیلی داشت؟
What was the reason for the sinking of the Greek ship?

بومیان منطقه نام دیگری برای این کشتی در نظر گرفته اند. آن ها این کشتی را «عروس یونانی» می نامند.


اقامت در کیش؛ نزدیک ترین هتل ها به کشتی یونانی

کشتی یونانی تنها جاذبه جزیره کیش نیست! بنابراین برای بازدید از تمام دیدنی های این جزیره رویایی قطعا برای اقامت در کیش وسوسه می شوید. با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید می توانید یکی از بهترین هتل‌ های کیش را برای اقامت انتخاب کنید. اما نزدیک ترین هتل ها در کیش به کشتی یونانی را در ادامه به شما معرفی می کنیم.

  • هتل گامبرون کیش
  • هتل قائم کیش
  • هتل گلدیم کیش
  • هتل بین‌المللی کیش
  • هتل صدف کیش
  • هتل لوتوس کیش
  • هتل آفتاب شرق کیش

برای بازدید از کشتی یونانی به حداکثر 30 دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارید.


ساده ترین راه دسترسی به کشتی یونانی

برای دسترسی به کشتی یونانی کیش و بازدید از آن پیش از انجام هر کاری باید به هرمزگان سفر کنید. با سفر به این نقطه از جنوب غربی کیش و رفتن به خیابان غروب کیش به پارک ساحلی نزدیک می شوید. حالا باید میدان غروب پارک ساحلی را رد کنید و چیزی که مشاهده خواهید کرد، پارک ساحلی کشتی یونانی است.


تفریحاتی که می توانید در کنار کشتی یونانی تجربه کنید

در کنار کشتی یونانی که هر لحظه بیم نابود شدنش وجود دارد، تفریحاتی است که می توانید از انجام دادن آن ها لذت ببرید. تفریحاتی که مناسب برای تمام سلیقه ها است. در ادامه 4 دیدنی اطراف کشتی یونانی کیش را معرفی می کنیم.

4_ اسب سواری و شتر سواری

در نزدیکی های کشتی یونانی می توانید اسب سواری را تجربه کنید. شتربان هایی که در این منطقه هستند با اجاره شتر به مسافران، شانس شترسواری در ساحل خلیج فارس برای تجربه یک حس ناب را می دهند.

تفریحات کشتی یونانی
Greek ship entertainment

3_ تماشای غروب آفتاب

هر چند که برای سوارکاری و شترسواری در کیش باید هزینه بپردازید، اما تماشای غروب آفتاب در کنار کشتی یونانی هیچ هزینه ای را برای شما به همراه ندارد. لحظه تماشایی غروب آفتاب در کیش، تکرار نشدنی است.

2_ بازدید از پارک ساحلی کشتی یونانی کیش

اجاره دوچرخه و رکاب زدن در کنار کشتی یونانی به واسطه احداث پارک ساحلی برای گردشگران و بازدیدکنندگان از این کشتی، امکانپذیر شده است. پارک ساحلی که در نزدیکی این کشتی است حدودا 60 هزار متر مربع وسعت دارد. اگر به وسیله نقلیه شخصی به کیش سفر کرده باشید، در این نقطه هیچ نگرانی از بابت پارک خودرو وجود ندارد.

پارک ساحلی کشتی یونانی کیش
Kish Greek Ship Beach Park

1_ عکاسی کنید

گزینه های تفریح در کنار کشتی یونانی محدود نیستند، اما در عین حال برخی از این تفریحات مانند عکاسی لذت بیشتری دارند. سوژه های عکاسی در این نقطه از کیش آنقدر زیاد است که می توانید از هر زاویه به آن ها نگاه کنید. ساعت سُکانی شکل کنار کشتی، سازه ها و مجسمه ها برخی دیگر از سوژه های مناسب برای عکاسی محسوب می شوند.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

تالاب لیپار چابهار | صورتی ترین دریاچه ایران + عکس ها

تالاب لیپار چابهار در 20 کیلومتر این استان (چابهار) قرار گرفته، که در هیچ نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *