شنبه , 2 تیر 1403 - 8:30 بعد از ظهر

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی
Public transportation in Istanbul

حمل و نقل عمومی استانبول درواقع مقاله ای است در جهت سهولت جا به جایی شما هنگام سفر و یا مهاجرت به آن جمع آوری شده است.

ترکیه به ویژه شهر استانبول دارای سیستم حمل و نقل کامل و جامعی است. در این شهر شما می‌توانید با مترو، تراموا، اتوبوس و تاکسی به نقاط مختلف شهر دسترسی داشته باشید.

به علاوه‌ی همه این ها، یکی دیگر از سیستم های حمل و نقل استانبول، کشتی و قایق های اتوبوسی آن است که می‌توانید با آن به بخش های آسیایی و اروپایی استانبول بروید.

یکی از محاسنی که استفاده از حمل و نقل عمومی در استانبول دارد،در دسترس بودن استانبول کارت است که بدون نیاز به پول نقد، استفاده از مترو، اتوبوس و  تراموا را برای شما راحت تر می‌کند.

جهت رزرو تور استانبول کلیک کنید.

رفتن به مرکز استانبول با وسایل نقلیه عمومی

رفتن به استانبول با وسایل نقلیه عمومی اولین مشکل و سوالی است که برای گردشگران در بدو ورود به‌وجود می‌آید. اگر از فرودگاه بخواهید به مرکز شهر استانبول بروید، در مقاله راهنمای سفر به استانبول می‌توانید روش رفتن از فرودگاه به داخل شهر استانبول را مطالعه کنید.

شاید مقاله راهنمای سفر به استانبول برای شما جالب باشد.

مترو استانبول

ISTANBUL METRO

مترو استانبول یکی از کامل ترین و مهم ترین وسایل نقلیه عمومی رایج آن است. این مترو دارای 7 خط می‌باشد که رفتن به نقاط مختلف شهر را برای شما ممکن می‌سازد. دو خط مهمی که معمولا گردشگران از آن استفاده می‌کنند، خط M1A و خط M1B است.

MA1: فرودگاه آتاتورک تا محله ینی کاپی در محله سلطان احمد

M1B: محله ینی‌کاپی تا تیزازلی باجلار که از شیشلی، تکسیم و لونت عبور میکند.

ساعت کاری مترو استانبول: ساعت کاری مترو استانبول از ساعت 6 صبح تا 12 نیمه شب است، که ساعت تعطیلی آن بستگی به خط مربوطه دارد.

مترو شبانه: در تعطیلات آخر هفته مترو استانبول به صورت شبانه روزی فعال است؛ به این صورت که از ساعت 12 نیمه شب شروع می‌شود و تا ساعت 11:59 روز تعطیل باز است.

پرداخت هزینه استانبول کارت: با استفاده از استانبول کارت و یا بلیط‌های کاغذی می‌توانید از مترو استانبول استفاده کنید.

تراموای استانبول

راهنمای استفاده از تراموای استانبول
Istanbul tram

یکی از جالب ترین و همچنین پر استفاده ترین وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول، تراموای آن است. تراموای استانبول وسیله ای است که با استفاده از آن میتوانید به مناطق توریستی و گردشگری دسترسی داشته باشید. در مجموع چهار خط تراموا در استانبول موجود است.

خط T1: این خط از محله کاباتاش به باغجیلاش Bagcilar متصل میشود.

T2 : خط تراموای قدیمی استانبول که از استانبول به تونل شیشانه می‌رود.

T3 : خط سه تراموای استانبول، دارای مسیر کوتاهی است که از ایستگاه کادیکوی به مسجد اسکله می‌رود.

T4 : خط تراموای شماره چهار از ایستگاه توپکاپی در منطقه فاتح آغاز می‌شود و تا مسجد سلام در منطقه سلطان غازی ادامه دارد.

نکته قابل توجه این است که اگر بخواهید در بین سلطان احمد و بی اوغلو رفت و آمد کنید، بهترین گزینه استفاده از تراموا است. فراموش نکنید که هر 5 دقیقه یک تراموا از ایستگاه خارج می‌شود.

ساعت کاری: ترامواهای استانبول از 6 صبح شروع به کار میکنند و تا 12 نیمه شب یا گاهی 1 بامداد کار می‌کنند، که بستگی به مسیر و خط مورد نظر دارد.

هزینه بلیط تراموا: برای پرداخت هزینه های تراموا می‌توانید از استانبول کارت و یا بلیط های کاغذی استفاده کنید.

قطار های کابلی استانبول

قطارهای-کابلی-استانبولIstanbul cable trains
Istanbul cable trains

قطارهای کابلی استانبول یکی از وسایل نقلیه عمومی استانبول به شمار می آیند که شامل دو خط می‌شوند، خط F1 که یکی از خطوط آن ست از میدان تکسیم به اسکله کاباتاش و خط F2 از تونل شیشانه به محله کادیکوی و یا برج گالاتا متصل میشود. پس برای رفتن به برج گالاتا و یا استفاده از کشتی های استانبول میتوانید از خط دو این قطار های کابلی استفاده کنید.

ناگفته نماند که خط دو را بیشتر محلی های استانبول به نام تونل می‌شناسند. و بعد از قطار زیر زمینی لندن دومین خط ریلی زیر زمینی جهان به شمار می‌آید.

ساعت کاری: از 6 صبح تا 12 بعد از نیمه شب و گاهی برخی از خط ها تا 1 بامداد هم فعال هستند.

پرداخت هزینه: برای پرداخت هزینه های رفت و آمد قطار کابلی استانبول میتوانید از استانبول کارت استفاده نمایید.

اتوبوس های استانبول

اتوبوسهای-استانبولBuses-Istanbul
Buses-Istanbul

استانبول دارای دو نوع اتوبوس است که به صورت خصوصی و شهری در دسترس هستند. رنگ اتوبوس های خصوصی سبز و آبی است؛ اما اتوبوس های عمومی شهر رنگ و ظاهر متفاوتی دارند. اتوبوسهای قدیمی شهر استانبول در رنگ های قرمز و سبز در سطح شهر تردد میکنند.

اگر میخواهید در محله سلطان احمد و یا تکسیم تردد کنید به شما پیشنهاد میکنیم که از مترو و یا تراموا استفاده کنید.

ساعت کاری اتوبوس های استانبول: 6 صبح تا نیمه شب

نحوه پرداخت کرایه: نقد و یا با استانبول کارت

اتوبوس های بی آرتی

اتوبوس های بی آر تی استانبول یکی از جدید ترین نوع های اتوبوس در استانبول است که در سریع ترین حالت ممکن شما را به مقصد می‌رسانند و نام آنها مترو باس است. این اتوبوس ها که در لاین های مختلف کار میکنند برخی از آنها به صورت شبانه روزی هستند.

ساعت کاری: 6 صبح تا نیمه شب

پرداخت هزینه: استانبول کارت

از جمله ایستگاه های که در 24 ساعت شبانه روز فعالیت می‌کنند میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • خط73: مسیر میدان تکسیم تا فرودگاه بین المللی آتاتورک
  • خط 110: میدان تکسیم تا کادیکوی
  • خط 112: میدان تکسیم تا بوستانسی
  • خط 25 T: میدان تکسیم تا ساری یر

قایق و کشتی

یکی از جالب ترین و هیجان انگیز ترین سواری هایی که میتوانید در استانبول تجربه کنید استفاده از کشتی و قایق های استانبول است. عبور از منطقه گلدن هورن و رفتن از قسمت اروپایی به آسیایی میتواند یکی از لذت بخش ترین کارهایی باشد که در استانبول تجربه کرده‌اید.حمل و نقل عمومی استانبول

دولموش های استانبول / ون

دولموش های استانبول یکی از انواع وسایل نقلیه معروف در استانبول است که شبیه به ون هستند. این دلموش ها زرد رنگ هستند و ظرفیت آنها 8 نفر است.

همچنین قیمت رفت و آمد با این وسایل نقلیه نسبت به دیگر وسایل نقلیه موجود (به جز اتوبوس) در استانبول ارزان تر است. برای این که بتوانید سوار دلموش ها بشوید، شما باید به دنبال ون های زرد رنگ با تابلو دولموش باشید.

این دلموش ها در خیابان های معروف و مهم استانبول از جمله تکسیم تردد می‌کنند.

تاکسی های عمومی

نرخ پایه قیمت تاکسی های عمومی در استانبول به این صورت است که به ازای هر 1 کیلومتر مبلغی به هزینه های شما اضافه میشود.حمل و نقل عمومی استانبول

تاکسی های آنلاین

تاکسی های آنلاین استانبول یکی دیگر از گزینه های موجود برای حمل و نقل در شهر هستند که برای استفاده از آنها کافیست برنامه‌ی مربوطه را در گوشی خود نصب کنید. البته بهتر است بدانید که این تاکسی ها نسبت به تاکسی های سطح شهر ممکن است که کمی گران تر باشند و این موضوع کاملا به شرکتی که انتخاب کرده اید بستگی دارد.حمل و نقل عمومی استانبول

سخن نهایی 

همانطور که مشاهده کردید استانبول دارای روش های حمل و نقل و تردد شهری بسیاری است. تردد در این شهر پر ترافیک استانبول با مترو یا منو ریل ها میتواند خیلی سریع و راحت باشد که به شما توصیه می‌کنیم که حتما امتحان کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *