شنبه , 2 تیر 1403 - 7:24 بعد از ظهر

موزه نیروی دریایی استانبول

استانبول از گذشته به دلیل ارتباط با دو قاره آسیا و اروپا به عنوان محل مبادلات کالا مورد توجه بوده است، حمل و نقل دریایی در ترکیه و استانبول به دلیل نزدیکی استانبول به دریای مرمره و دریای سیاه اهمیت زیادی دارد، نزدیکی به دریا در کنار مزیت‌های زیاد معایبی نیز دارد از جمبه حملات به کشور از طریق دریا، دزدان دریایی و جنگ‌های مختلف به همین دلیل از گذشته ارگان‌ها و لشکر‌هایی برای حفاظت از دریاهای استانبول فعالیت می‌کردند با توجه به قدمت نیروی دریایی در استانبول در حال احضر موزه جامع و کاملی در استانبول به نام موزه نیروی دریایی تاسیس شده است. اگر از علاقه مندان به تاریخ هستید و می‌خواهید می‌دانید استانبول این شهر زیبا و سواحل آن چه تاریخ پنهانی در دل دریای خود دارند حتما سری به این موزه بزنید.

موزه نیروی دریایی استانبول

اهمیت موزه نیروی دریایی استانبول

نیروی دریایی همواره از آغاز حکومت امپراتوری عثمانی برای ترک‌ها اهمیت زیادی داشته است. موزه نیروی دریایی استانبول، واقع در منطقه بشیکتاش این فرصت را به شما می‌دهد تا با بررسی تجهیزات دریایی نظامی و غیرنظامی، شاهد تمام تغییرات و پیشرفت‌های نیروی دریایی استانبول در طول تاریخ باشید. از آنجا که این موزه میزبان بیش از 20000 قطعه مرتبط با نیروی دریایی نظامی و غیرنظامی است، مکانی منحصر به فرد برای شناخت کامل نیروی دریایی ترکیه به شمار می‌رود.

موزه نیروی دریایی تحت فرماندهی نیروهای دریایی استانبول فعالیت می‌کند. ساختمان نمایشگاهی موزه در سه طبقه و در زمینی به مساحت 1500 متر مربع واقع شده است. نام‌گذاری سالن‌های موجود در منطقه نمایشگاهی براساس جهت‌های باد هستند؛ بیش از 20000 قایق امپراتوری، مدل کشتی، نقاشی، دکل و تریمر در ساختمان و حیاط نمایشگاه در معرض نمایش عموم قرار دارند.

از زمانی که ترکیه به عنوان یکی از مقاصد اصلی برای سفر و حتی مهاجرت افراد مختلف در جهان مطرح شد، دولت ترکیه تصمیم گرفت تا با ساخت موزه و مکان‌های مختلف تاریخچه دیرینه خود و افتخارات خود را در معرض دید عموم قرار دهد، ترکیه در سال‌های گذشته با ساخت موزه و مکان‌های گردشگری زیاد در استانبول به عنوان مقصد توریستی اول این شهر نظرات جهانی را نسبت به خود تغییر داده است، در حال احضر مردم جهان ترکیه را با فرهنگ دیرینه، سنت‌های خاص، قدرت قوی در گذشته و اقتصاد قدرتمند می‌شناسند که بخشی از این شناخت براساس تاریخچه غنی ترکیه در موزه‌ها و بازدید گردشکران از این موزه‌ها شکل گرفته است. موزه نیروی دریایی استانبول نیز در همین راستا تاسیس شده است.

اهمیت موزه نیروی دریایی استانبول

تاریخچه موزه نیروی دریایی استانبول

تاریخچه موزه نیروی دریایی استانبول به قرن نوزدهم باز می‌گردد. در ابتدا، این موزه در سال 1897 به دستور حسن حسنو پاشا، اولین لرد دریاسالاری افتتاح شد، یکی از ساختمان‌های واقع در کارخانه کشتی سازی دولت عثمانی در نتیجه تلاش‌های ستوان سلیمان ناتکو و سرهنگ حکمت بیگ به موزه تبدیل شد.

این موزه در سال 1914 به دستور جمال پاشا دوباره طراحی شد. علی سامی بویار، ستوان و نقاش، رئیس گروه مرمت شد و موزه به عنوان یک ساختمان مدرن مجددا طراحی شد.

این موزه شامل مجموعه مهمی از آثار نظامی مربوط به نیروی دریایی عثمانی است . در زمینه دریایی، این بزرگترین موزه ترکیه است که مجموعه‌های بسیار متنوعی دارد. حدود 20000 قطعه در مجموعه موزه وجود دارد، از جمله گالری مربوط اواخر قرن 16 یا اوایل قرن 17 عثمانی معروف به Tarihi Kadırga، که در دوره بین سلطنت سلطان مراد سوم (1574-1595) و سلطان محمد چهارم (1648-1687) ساخته شده است. همانطور که توسط تاریخ سنجی رادیوکربن AMS و تحقیقات دندروکرونولوژیکی مشهود است، این گالری قدیمی تنها بخش اصلی بازمانده در جهان است، و دارای قدیمی ترین بدنه چوبی جهان است که به طور مداوم نگهداری می‌شود. این موزه که به فرماندهی نیروی دریایی ترکیه اداره می‌شود، اولین موزه نظامی کشور ترکیه است.

در اوایل قرن بیست و یکم ساختمان جدید نمایشگاهی ساخته شد. ساخت و ساز در سال 2008 آغاز شد و ساختمان در 4 اکتبر 2013 بازگشایی شد. دارای دو طبقه بالاتر از سطح زمین و یک طبقه زیرزمین است که همگی 20000 متر مربع ( 220000 فوت مربع) را پوشش می‌دهند.

تاریخچه موزه نیروی دریایی استانبول

زیرزمین شامل اقلام متنوعی مانند سر مجسمه‌ها، زیورآلات کشتی‌های دریایی، مدل‌های کشتی و قطعات زنجیره بیزانسی است که برای مسدود کردن ورودی شاخ طلایی در زمان فتح قسطنطنیه (استانبول) توسط عثمانی‌ها در سال 1453 استفاده می‌شد. در طبقات دوم، تعداد زیادی کائیک امپراتوری و غیره به نمایش گذاشته شده است.

بسیاری از اقلام نمایشگاهی به دلیل تغییر شکل مواد اولیه ناشی از گرما، نور، رطوبت، شرایط جوی، خرابکاری و عوامل دیگر، تحت امور بازسازی و حفاظتی خاصی قرار گرفته‌اند.

تأثیر نیروی دریایی در نوسازی استانبول

دوره کلاسیک امپراتوری عثمانی بین قرن‌های 15 و 18 ادامه داشت. با این حال، پس از دهه 1700، امپراتوری عثمانی با نفوذ سلاطین اصلاح طلب مانند محمود دوم، روند سریع غربی شدن را تجربه کرد. جنیچرها (یگان پیاده نظام زبده) که در زمان ظهور امپراتوری عثمانی بسیار موفق بودند، پس از روند غربی شدن منسوخ شده و دوباره سازماندهی شده بودند.  در این دوره نیروی دریایی نیز دستخوش تحول بزرگی شد. نیروی دریایی تأثیر زیادی در روند مدرن سازی امپراتوری عثمانی داشت.  زیرا نیروی دریایی نقش اساسی در روابط عثمانی با اروپا را بر عهده داشت.  افسران نیروی دریایی سربازان عثمانی بودند که بیشترین تعامل را با جهان خارج داشتند.

تأثیر نیروی دریایی در نوسازی استانبول

بخش‌های مختلف موزه نیروی دریایی استانبول

مجموعه موزه نیروی دریایی استانبول تجربه‌ای جذاب را به دوستداران تاریخ ارائه می‌دهد.  اگرچه موزه به طور کلی در مورد دریا است، اما دارای ابزار و تجهیزاتی است که تاریخی دریایی استانبول را روشن میکنند، اگر می‌خواهید اطلاعات کلی در مورد تاریخ عثمانی و ترکیه به دست آورید، حتما باید از این موزه دیدن کنید.

متعلقات آتاتورک

در بخش متعلقات آتاتورک ، وسایلی وجود دارد که او در قایق‌های تفریحی به نام‌های ارطغرول و ساوارونا استفاده کرده است.  علاوه بر این، می‌توانید مکاتبات و اشیایی در مورد مطالعات دریانوردی به دستور آتاتورک را در این بخش مشاهده کنید. مصطفی کمال آتاتورک در طول جنگ جهانی اول سرهنگ دوم ارتش عثمانی بود.  این افسر جوان که با موفقیت‌های خود به ویژه در عملیات گالیپولی توجه‌ها را به خود جلب کرد، در اواخر جنگ به ژنرال تبدیل شد. مصطفی کمال جنگ استقلال ترکیه را پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی آغاز و رهبری کرد.  مصطفی کمال، بنیانگذار ترکیه مدرن، توسط پارلمان ترکیه با نام خانوادگی آتاتورک به معنای “پدر ترک ها” مورد تقدیر قرار گرفته است.

قایق‌های تاریخی

در قسمت کایک‌های تاریخی می‌توانید قایق‌هایی را مشاهده کنید که روزگاری به عنوان وسیله نقلیه برای رفت و آمد در دو سوی تنگه بسفر مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مخصوصاً قایق‌های امپراتوری سلاطین و افراد سرشناس کاخ در این قسمت در معرض نماش عمومی قرار دارند. در این مجموعه مدل‌های مختلف کایک مانند سه گانه، قایق نجات و قلاب به نمایش گذاشته شده است.

نساجی و بافندگی

در بخش نساجی و بافندگی لباس‌هایی که دریانوردان استفاده می‌کردند به نمایش گذاشته شده است. در همین قسمت بنرها، پرچم‌ها و قالیچه‌های مورد استفاده در کشتی‌ها را مشاهده می‌کنید. اگر به تاریخ نظامی علاقه دارید، حتماً باید به این بخش نگاهی بیندازید.

آثار فلزی

در بخش فلزات، تفنگ، ابزار ناوبری، چراغ، ساعت و دماسنج مخصوص دریانوردی به نمایش درآمده‌اند. در این قسمت می‌توانید سکه‌ها و اسکناس‌های اصل را نیز مشاهده کنید.

اقلام کاغذی

در بخش اقلام کاغذی، ضمانت نامه‌ها، دستورات شاهنشاهی و دست نوشته‌هایی درباره دریانوردی وجود دارد. علاوه بر این اسناد آرشیوی، می‌توانید عکس‌ها و گواهی‌های مربوط به اقدامات دریایی، باربری و جنگ‌های دریایی را نیز مشاهده کنید.

هزینه ورودی موزه نیرو دریایی استانبول

هزینه ورودی موزه نیروی دریایی استانبول در سال 2023 برای بزرگسالان 200 لیر ترکیه است. این موزه دارای وضعیت ویژه‌ای است زیرا وابسته به نیروی دریایی ترکیه است و کارت بازدید از موزه استانبول در این موزه معتبر نیست.

هزینه ورودی موزه نیرو دریایی استانبول

ساعات کار موزه نیروی دریایی استانبول 2024

ساعات کاری موزه دریانوردی استانبول در روزهای کاری بین 09:00 صبح تا 17:00 بعد از ظهر است. بازدید از موزه از ساعت 10:00 تا 18:00 در روزهای آخر هفته امکان پذیر است. همچنین توجه داشته باشید که موزه روزهای دوشنبه تعطیل است.

زمان بازدید از موزه‌های استانبول ممکن است به دلیل رویدادها و بازسازی‌ها تغییر کند. توصیه می‌کنیم قبل از رفتن به موزه به وب سایت رسمی موزه سر بزنید و آخرین وضعیت موزه را بررسی کنید.

چگونه به موزه نیروی دریایی استانبول برویم؟

برای رفتن به موزه نیروی دریایی استانبول، باید به منطقه بشیکتاش بروید. از آنجایی که بشیکتاش یکی از مراکزعمومی حمل و نقل استانبول است دسترسی راحتی دارد، شما می‌توانید با اتوبوس و یا کشتی به این محله برسید.

برای رفتن به موزه نیروی دریایی استانبول از محله سلطان احمد می‌توانید از تراموا T1 استفاده کنید. پس از پیاده شدن در ایستگاه کاباتاس، آخرین ایستگاه تراموا، می‌توانید با سوار شدن به اتوبوس به سمت بشیکتاش برویئ، 5 تا 10 دقیقه بعد به میدانی که موزه در آن قرار دارد خواهید رسید. اگر نمیی خواهید سوار اتوبوس شوید می‌توانید با 20 دقیقه پیاده روی از کاباتاس به بشیکتاش بروید.

چگونه به موزه نیروی دریایی استانبول برویم؟

راه دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید عبارت است از: استفاده از اتوبوس یا دلموش (تاکسی مشترک) از میدان تقسیم به موزه نیروی دریایی استانبول. دولموش با 7 مسافر از نزدیکی مرکز فرهنگی آتاتورک حرکت می‌کند و در عرض 10 دقیقه شما را به بشیکتاش می‌رساند. جایگزین دیگر این است که با فونیکولار F1 به سمت کاباتاس بروید و سپس با پیاده روی از سمت دریا به سمت موزه نیرو دریایی استانبول حرکت کنید.

کسانی که از سمت آسیایی استانبول برای دیدن موزه می‌آیند می‌توانند با کشتی از Kadikoy کادیکوی یا Uskudarاوسکادور به بشیکتاش برسند. کشتی سفری دلپذیر با منظره بسفر به شما ارائه می‌دهد، سپس می‌توانید با 15 یا 20 دقیقه پیاده روی به بشیکتاش برسید. موزه نیروی دریایی استانبول تنها 5 دقیقه با اسکله کشتی فاصله دارد.

چگونه به موزه نیروی دریایی استانبول برویم؟

سخن پایانی

در استانبول برای آشنایی توریست‌ها با فرهنگ و افتخارات حکومت عثمانی که دولمتردان ترکیه خود را از آنان می‌دانند، موزه‌های مختلفی بنا شده است، اغلب این موزه‌ها از گذشته وجود داشته‌اند اما در حال حاضر اهمیت بیشتری دارند و در تور‌های روزانه استانبول توسط هتل‌ها، بازدید ازم وزه نیروی دریایی و سایر موزه‌ها قرار داده می‌شود. استانبول به عنوان تاریخی ترین شهر ترکیه موزه و مراکز تاریخی زیادی دارد، در تور استانبول خود حتما بازدید از موزه نیروی دریایی و سایر مراکز تارخیی استانبول را قرار دهید.

موزه نیروی دریایی استانبول گنجینه‌ای پنهان برای علاقه مندان به تاریخ دریا و توسعه کشتی‌های دریایی است. به همین دلیل یکی از بهترین موزه‌های استانبول است. اگر می‌خواهید موزه‌های دیگری را ببینید که تجربه شما را تکمیل کنند، می‌توانید از موزه نظامی استانبول نیز دیدن کنید. اگر به تاریخ عثمانی علاقه مند هستید، بازدید از موزه پانوراما 1453 نیز برای شما لذت بخش خواهد بود.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *