سه شنبه , 5 تیر 1403 - 10:31 بعد از ظهر

موزه‌های استانبول | بخش دوم

استانبول شهری عجیب در دل تاریخ است، حکومت عثمانی و جنگ‌های مختلف بین رومیان و عثمانی‌ها استانبول را به شهری تاریخی و پر از بناهای مختلف تبدیل کرده است، یکی از جاذبه‌های اصلی شهر استانبول موزه‌های این شهر هستند. موزه‌های استانبول تنوع بالایی دارند از تابوت‌های سنگی تا موزه هنر‌های مدرن همگی در شهر استانبول قرار دارند. در این مقاله تعدادی دیگر از موزه های شهر استانبول که معروف و دیدنی هستند معرفی خواهیم کرد.

موزه‌های استانبول | بخش دوم

موزه‌های مشهور استانبول

استانبول را می‌توان به نوعی شهر موزه‌ها دانست، برخی از موزه‌ها در استانبول مانند ایران کاخ‌هایی هستند که پادشاهان عثمانی در آن زندگی می‌کردند و برخی نیز مراکزی هستند که در طول سال‌ها برای نشان دادن فرهنگ ترکیه در استانبول به دلیل سابقه تاریخی این شهر ایجاد شده‌اند، استانبول موزه‌های متعدد و زیادی دارد و بازدید از همه آن‌ها عملا در یک سفر توریستی به استانبول غیر ممکن است اما شما می‌توانید بازدید تعدادی از محبوب ترین موزه‌های استانبول را در برنامه سفر خود قرار دهید، حتی اگر با تور استانبول به این شهر رویایی سفر میکنید می‌توانید به صورت شخصی برای دیدن موزه‌های مختلف این شهر اقدام کنید. موزه‌های استانبول تاریخچه‌ای چندین هزار ساله را در دل خود جای داده‌اند.

موزه‌های مشهور استانبول

موزه‌ پرا Pera Museum

موزه پرا در هتل واقع شده است، موزه پرا یک موزه شخصی است که توسط سونا و اینان کراچ در هتل بریستول برپا شده است. درحال حاضر موزه پرا بخشی از موسسه تحقیقاتی استانبول است و دارای کتابخانه تحقیقاتی و نمایشگاه‌های موقت نیز می‌شود.

موزه پرا، در اوایل ژوئن 2005 افتتاح شد، اولین گام از یک ابتکار فرهنگی جامع است که توسط بنیاد Suna سونا و İnan اینان کراچ Kıraç به منظور ارائه خدمات فرهنگی و هنری در این نقطه از شهر استانبول اجرا شد. برای موزه پرا، که در این پروژه وظیفه یک «موزه-مرکز فرهنگی» را بر عهده گرفته است، ساختمان تاریخی که توسط معمار آشیل مانوسوس در منطقه مورد علاقه استانبول تپه‌باشی در سال 1893 ساخته شده است، به عنوان محل موزه انتخاب شده است. این ساختمان در ابتدا کاملا بازسازی شده و به عنوان یک موزه مدرن و مجهز افتتاح شده است.

موزه‌ پرا Pera Museum

مجموعه‌هایی از نقاشی‌های شرق‌شناس، اوزان و ابزار‌های اندازه گیری دوران آناتولی، و کاشی‌ها و سرامیک‌های کوتاهیا متعلق به بنیاد سونا و اینان کیراچ هستند. هدف از ایجاد موزه انتقال تجربه‌ها و دستاورد‌های گذشتگان به نسل آینده است، موزه پرا  با نمایشگاه‌های موقت خود میزبان نام‌های مهم هنر جهان است.

موزه پرا مانند تیت بریتانیا، موزه ویکتوریا و آلبرت، موزه لوور، موزه ریکس، موزه دولتی روسیه سنت پترزبورگ، مدرسه هنرهای تجسمی نیویورک، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، پروژه‌های هنری مشترکی را با موزه‌ها، مجموعه‌ها و بنیادهای برجسته جهان تولید کرده است.  این موزه با نمایشگاه‌های دوره‌ای میزبان آثار، ژان دوبوفه، رامبراند، هانری کارتیه برسون، نیکو پیروسمانی، خوان میرو، جوزف کودلکا، مارک شاگال، آکیرا کوروساوا، فریدا کالو، دیگو ریورا، فرناندو بوترو، گویا، اندی وارهول، پابلو پیکا سیسیل بیتون، گریسون پری، آلبرتو جاکومتی، جورجیو دی کیریکو بوده است.

موزه پرا،  که از زمان افتتاح هر ساله نمایشگاه‌هایی را برای حمایت از هنرمندان جوان برگزار می‌کند و با همکاری موسسات آموزشی و هنری ملی و بین‌المللی، از تمامی نمایشگاه‌های خود با کتاب، فعالیت و برنامه‌های آموزشی برای سنین مختلف حمایت می‌کند

موزه پرا که از بدو تاسیس با فعالیت‌های خود به یکی از با کیفیت ترین، پیشگام ترین و دوست داشتنی ترین موزه‌های ترکیه تبدیل شده است، به عنوان یک مرکز موزه-فرهنگی جامع و معاصر در استانبول بسیار فعال است.

موزه‌ پرا Pera Museum 1

بنیاد سونا و اینان کیراک

بنیاد سونا و اینان کیراچ؛  توسط Suna Kıraç، İnan Kıraç و İpek Kıraç در 27 اکتبر 2003، به منظور پرورش شهروندان مفید و میهن پرست در جامعه ترکیه، فراهم کردن فرصت‌های مادی و معنوی برای افراد و موسسات، کمک به زندگی اجتماعی و اجرای آن تاسیس شد. این بنیاد برای دستیابی به اهداف خود در زمینه آموزش، انواع کمک‌ها را به دانش آموزان نیازمند اما مستعد به کمک و موسسات آموزشی ارائه می‌کند و با ارائه فرصت‌هایی مانند بورسیه، تحصیل و پژوهش از این افراد حمایت میکند.

سه نمایشگاه دائمی در موزه پرا استانبول وجود دارند:

نقاشی‌های شرقی – آثار مهم هنرمندان اروپایی که از فرهنگ عثمانی الهام گرفته‌اند.

وزن و ابزار اندازه گیری دوران آناتولی – این بخش شگفت آور از هزاران قطعه ابزار اندازه گیری در بخش‌های حکومت آناتولی مرکزی تشکیل شده است.

کاشی و سرامیک کوتاهیا – فرصتی برای دیدن شاهکارها و بهترین نمونه‌های صنایع دستی از کوتاهیا، شهری که به هنرمندان با استعداد کاشی و سرامیک معروف است.

یکی دیگر از بخش‌های محبوب در موزه پرا بخش مربوط به قهوه ترک است که زیر مجموعه بخش کاشی و سرامیک کوتاهیا شناخته می‌شود.

همچنین در سه طبقه بالا موزه پرا نمایشگاه‌های موقتی برپا می‌شوند. معروف ترین نمایشگاه‌های موزه پرا تا به امروز شامل نمایشگاه موزه گویا در سال 2012، موزه نمایشگاه اندی وارهول در سال 2014 و دیگر هنرمندان مهم از جمله رامبراند، خوان میرو، پابلو پیکاسو، فرناندو بوترو، فریدا کالو و دیگو ریورا می‌شوند.

سه نمایشگاه دائمی در موزه پرا استانبول

ساعت کاری موزه پرا

ساعات کاری موزه پرا از سه شنبه تا شنبه 10:00 صبح تا 7:00 بعد از ظهر و یکشنبه از 12:00 بعد از ظهر تا 6:00 بعد از ظهر است.  هزینه ورودی 25 لیر است. در برخی از شب‌ها نیز در موزه پرا کنسرت‌های مختلفی برگزار می‌شود.

طبقه همکف این موزه کافه پرا قرار دارد که با دکور مدرن خود محل مناسبی برای صرف چای و قهوه ترک است.

مهم ترین اثر موزه پرا

مشهورترین نقاشی تاریخ هنر ترکیه به نام “مربی لاک پشت” اثر عثمان حمدی بیگ شاهکاری است که پس از خرید 3. 5 میلیون دلاری در سال 2004، گرانترین اثر هنری فروخته شده در استانبول است که می‌توانید آن را در موزه پرا مشاهده کنید.

موزه‌ موزاییک استانبول Istanbul Mosaic Museum

موزاییک‌های کشف شده در بخش شمال شرقی صومعه در کاخ بزرگ روم شرقی در سال 1935، هم از نظر هنری و هم از نظر غنای تصاویر صحنه‌های مختلف باشکوه هستند.  آثار به نمایش گذاشته شده در موزه موزاییک کاخ بزرگ، مربوط به سال‌های 450 تا 550 میلادی، تصاویر برگرفته از زندگی روزمره، طبیعت و اساطیر هستند.

این موزه در داخل بازار آراستا در مجموعه مسجد آبی قرار دارد و برای پوشش کف موزاییکی که تا حدی در قسمت شمال شرقی حیاط ستون دار کاخ بزرگ متعلق به دوره روم شرقی حفظ شده، شکل گرفته است.

موزه‌ موزاییک استانبول Istanbul Mosaic Museum

موزه موزاییک کاخ بزرگ در سال 1953 تحت مدیریت موزه باستان شناسی استانبول بود اما از سال 1979، این موزه به یکی از واحدهای موزه ایاصوفیه تبدیل شد.  مرمت و حفاظت از موزه موزاییک که در سال 1982 با پروتکل بین اداره کل بناهای تاریخی و موزه‌های وزارت فرهنگ و آکادمی علوم اتریش آغاز شد، در سال 1997 به پایان رسید.

سنگ فرش بزرگی در موزه موزاییک قرار دارد که در حفاری‌های اطراف مسجد آبی پیدا شده است، براساس یافته‌های تاریخی گفته می‌شود که این سنگ‌فرش را ژوستینین به کاخ شاهنشاهی بیزانس اضافه کرده است و اصل این سنگ‌فرش ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ متر مربع است. 250 متر مربع از این سنگ فرش در موزه موزاییک به نمایش درآمده است و تنها بخش در دسترس این سنگ فرش است، بخش‌های باقی مانده از این سنگ فرش زیبا یا زیرم سجد آبی و هتل‌های اطراف آن همچنان مدفون هستند و یا به صورت کامل از بین رفته‌اند.

موزه‌ موزاییک استانبول Istanbul Mosaic Museum 1

موزه موزاییک ، زیباترین موزاییک‌های رومی را که در استانبول باقی مانده است در معرض نمایش عموم مردم قرار می‌دهد،  موزاییک‌های مربوط به دوره‌ای که هنر رومی به طور کامل مسیحی نشده بود و به اعتقادات بت پرستی اشاره دارند نیز در این مجموعه قرار دارند.

موزاییک‌هایی که در حفاری‌ها از کاخ به دست آمده‌اند، پوششی زیبا و رنگی از کاشی‌ها را تشکیل می‌دهند که صحنه‌هایی از طبیعت و داستان‌های اساطیری را به تصویر می‌کشند.

موزاییک‌ها هیچ مفهوم یا تأثیر مذهبی ندارند و مناظر، فرهنگ عامه، حیوانات، صحنه‌های شکار و تصاویر زندگی روزمره را جشن می‌گیرند.  مثال‌ها عبارتند از: کودکی که به الاغ غذا می‌دهد، خرس‌هایی که سیب می‌خورند، شکارچی که با ببر می‌جنگد. اگرچه قدمت کاشی‌ها به قرن‌ها قبل برمی‌گردد، اما با عشق بازسازی و نگهداری شده‌اند، بنابراین رنگ‌ها و جزئیات پیچیده هنوز هم بسیار چشمگیر هستند.

ساعت کاری و دسترسی موزه موزاییک استانبول

ساعات کار موزه موزاییک از 09:00 صبح تا 19:00 عصر است.  لطفا توجه داشته باشید که باجه بلیط ساعت 18:30 بسته می‌شود.  این موزه هر روز هفته باز است.

برای رفتن به موزه موزاییک، ابتدا باید به محله سلطان احمد بیایی، محله سلطان احمد توریستی ترین منطقه استانبول است و سازه‌هایی مانند مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی را در خود جای داده است.

موزه موزاییک در محوطه مسجد آبی (که در محلی به نام سلطان احمد کامی شناخته می‌شود) واقع شده است.  با گذر از بازار آراستا در کنار مسجد کبود می‌توانید موزه را پیدا کنید.

بازار آراستا مدل کوچکی از  بازار بزرگ استانبول است.  مغازه‌هایی که در داخل بازار وجود دارند نمونه‌هایی از صنایع دستی ترکیه را برای فروش دارند. وقتی به وسط بازار آراستا می‌آیید، تابلوهایی را می‌بینید که روی آن نوشته شده است: «موزه موزاییک استانبول، اگر این علائم را دنبال کنید، می‌توانید موزه موزاییک استانبول را پیدا کنید.

موزه اسباب بازی استانبول Istanbul Toy Museum

موزه اسباب‌بازی استانبول مکانی است که به کودکان اجازه می‌دهد اوقات خوبی را سپری کنند و در عین حال برای بزرگسالان نیز فضایی نوستالژی و خاطره انگیز را فراهم میکند. این موزه که در سمت آسیایی استانبول واقع شده است، یکی از موزه‌ها و مکان‌های خاص استانبول در بازدید از این شهر به شمار می‌رود.

موزه اسباب بازی استانبول Istanbul Toy Museum

تاریخچه موزه اسباب بازی استانبول

موزه اسباب بازی استانبول که در سال 2005 توسط شاعر و نویسنده سونای آکین تأسیس شد، میزبان برجسته ترین نمونه‌های اسباب بازی از دهه 1700 تا کنون است. این موزه که در یک عمارت تاریخی در سمت آسیایی استانبول واقع شده است، مجموعه‌ای را که سونای آکین در 20 سال گرد هم آورده است، به نمایش می‌گذارد. اسباب‌بازی‌های موزه با دقت از کلکسیونرها، فروشندگان عتیقه‌فروشی و حراجی‌ها در بیش از 40 کشور خریداری شده‌اند.

موزه اسباب بازی استانبول نه تنها اولین موزه اسباب بازی در ترکیه بلکع پیشگام سازمان‌های بین المللی است. به عنوان مثال، TOYCO-2012 (اجلاس انجمن موزه‌های اسباب بازی و کودکان اروپا) که اولین اجلاس در حوزه اسباب بازی کودکان در جهان بود، با همت موزه اسباب بازی استانبول در ترکیه برگزار شد. به این ترتیب، موزه اسباب بازی استانبول در تأسیس انجمن جهانی موزه‌های کودکان و اسباب بازی پیشگام شد و استانبول عنوان “پایتخت موزه‌های اسباب بازی” را به خود اختصاص داد.

از جمله مواردی که در موزه اسباب بازی استانبول باید دید ، اسباب بازی‌هایی هستند که فرهنگ‌های مختلف را از نقاط مختلف جهان نشان می‌دهند.  دکوراسیون موزه مکانی است که سه نسل می‌توانند در کنار هم وقت بگذارند و توسط هنرمند طراحی صحنه، آیهان دوغان طراحی شده است.

در موزه اسباب‌بازی استانبول همه بازدیدکنندگان، کودکان یا بزرگسالان، می‌توانند احساس کنند که در یک ماشین زمان سفر کرده‌اند.  حتی می‌توانیم بگوییم بزرگترها بیشتر از جوانترها تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

تاریخچه موزه اسباب بازی استانبول

بخش‌های مختلف موزه اسباب بازی استانبول

بخش اسباب بازی‌های فضایی

بخش اسباب بازی‌های فضایی درباره تلاش بشر برای رسیدن به ماه است.  همانطور که مشخص است بین سالهای 1957 تا 1975 رقابت بزرگی بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی برای ارسال هواپیماهای سرنشین دار به فضا وجود داشت.  نتایج این مسابقه در ابعاد مختلف از برنامه‌های تلویزیونی گرفته تا اسباب بازی منعکس شد که موارد مربوط به اسباب بازی‌ها در این بخش از موزه به نمایش درآمده‌اند.

برای متولدین دهه 70 و 80 ممکن است این بخش بسیار جالب تر باشد،  چرا که دوران کودکی این نسل‌ها با تاثیر تولیداتی جنگ ستارگان و پیشتازان فضا سپری شده است. به همین دلیل، دیدن اسباب بازی‌های فضایی حس دلتنگی شیرینی به بزرگسالان می‌دهد.

بخش‌های مختلف موزه اسباب بازی استانبول

بخش اسباب بازی‌های قطار

بخش اسباب بازی قطار وسایل نقلیه حمل و نقل ریلی را معرفی می‌کند که سهم بزرگی در تحول جهان دارند.  قطارها که انقلاب صنعتی را در قرن 18 و 19 ممکن ساختند، تقریباً چهره جهان را تغییر دادند.  شما می‌توانید تاثیر این تغییر بزرگ را از طریق اسباب بازی‌ها مشاهده کنید.

کافه موزه اسباب بازی استانبول

کافه موزه که در طبقه همکف موزه قرار دارد، به بازدیدکنندگانش این حس را می‌دهد که در داخل خانه عروسک هستند.  کافه موزه همچنین میزبان جشن‌های مختلف است. برخی از رویدادهای فرهنگی در باغ موزه نیز برگزار می‌شوند که در آن نویسندگان و شاعران شرکت می‌کنند.

علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی، فعالیت‌های آموزشی نیز در موزه اسباب بازی استانبولارائه می‌شوند.  از جمله کارگاه چاپ، کارگاه ساخت عروسک پارچه‌ای و کارگاه خلاقیت

بخش‌های مختلف موزه اسباب بازی استانبول 1

هزینه ورودی موزه اسباب بازی استانبول

هزینه ورودی موزه اسباب بازی استانبول 250 لیر ترکیه در سال 2023 است. قیمت بلیط تخفیف دار برای کودکان بالای 3 سال و شهروندان 65 سال به بالا 200 لیر است.

موزه ساکیپ سابانچی استانبول Sakip Sabancı Museum, Istanbul

موزه ساکیپ سابانچی در امیرگان یکی از زیباترین مناطق تنگه بسفر واقع شده است.  این موزه که در یک عمارت تاریخی واقع شده است کندگهگاه مهم ترین مجموعه‌های نقاشی جهان را به نمایش می‌گذارد.  به عنوان مثال، آثار سالوادور دالی، نقاش مشهور اسپانیایی، در نمایشگاهی با عنوان «سوررئالیست در استانبول» به بازدیدکنندگان معرفی شد.

سابانچی که یکی از خانواده‌های پیشرو در دنیای تجارت ترکیه، مدیریت موزه را بر عهده دارد.  در دهه 2000 با پیشرفت گردشگری، موزه‌های زیادی در استانبول افتتاح شد.  در این دوره هلدینگ‌های Koc، Sabanci و Eczacibasi یکی پس از دیگری موزه‌ها را افتتاح کردند.  هر کدام از این موزه‌ها در زمینه خود بسیار موفق بوده‌اند و به حیات فرهنگی استانبول کمک کرده‌اند.

موزه ساکیپ سابانچی استانبول Sakip Sabancı Museum, Istanbul

تاریخچه موزه ساکیپ سابانچی

تاریخچه موزه ساکیپ سابانچی به سال 2002 برمی گردد. اگرچه سابانچی یک موزه جوان است، اما یکی از پربازدیدترین موزه‌های استانبول است. ساختمان اصلی موزه در سال 1925 توسط معمار ایتالیایی ادواردو د ناری ساخته شده است. این عمارت در سال 1951 توسط سابانچی، یکی از خانواده‌های برجسته صنعت ترکیه خریداری و مجددا بازسازی شد.

مهمترین بخشی که در طول بازسازی به بنا اضافه شد مجسمه‌های اسب در باغ بود. زیرا یکی از این مجسمه‌ها کپی دقیقی از مجسمه‌های برنزی است که در دوره بیزانس، هیپودروم قسطنطنیه را زینت می‌دادند.

در جریان جنگ صلیبی چهارم در سال 1204، قسطنطنیه، مرفه ترین شهر قرون وسطی، غارت شد و گنجینه‌های گرانبهای آن به ایتالیا برده شد. از جمله این آثار گرانبها، 4 مجسمه اسب برنزی بود که هیپودروم را زینت داده بود. این مجسمه‌ها اکنون در کلیسای جامع سنت مارک در ونیز قرار دارند. امروزه در دایره المعارف‌های آنلاین از این اسب‌ها به عنوان اسب‌های سنت مارک یاد می‌شود.

ساکیپ سابانچی، یکی از افراد مشهور خانواده سابانچی، مدت‌ها در این خانه زندگی می‌کرد. در طول سال‌هایی که ساکیپ سابانچی در این عمارت زندگی می‌کرد، مجموعه هنری این خانه نیز گسترش یافت. بعدها این مجموعه خوشنویسی و نقاشی به دانشگاه سابانچی اهدا شد. پس از تصمیم گیری برای تبدیل این عمارت به موزه، برخی از الحاقات مدرن به ساختمان اضافه شدند و در سال 2002 ساختمان به عنوان موزه ساکیپ سابانچی مورد بهره برداری قرار گرفت.

تاریخچه موزه ساکیپ سابانچی

بخش‌های مختلف موزه ساکیپ سابانچی

1. مجموعه کتاب هنر و خوشنویسی

مجموعه هنرهای کتاب و خوشنویسی هسته اصلی موزه را تشکیل می‌دهد. این مجموعه برای اولین بار از زمانی شروع شد که ساکیپ سابانچی یک خط نوشته سلطان محمود دوم را خرید و با گذشت زمان این بخش رشد کرد. دلیل اینکه توصیه می‌کنم هنگام بازدید از موزه اولویت را به این بخش بدهید این است که دست نوشته‌ها و آثار خوشنویسی این بخش مربوط به دوره کلاسیک امپراتوری عثمانی است.

کتاب‌های خطی که هنگام بازدید از موزه خواهید دید، زمانی ارزشمندترین مجموعه افراد ثروتمند بودند.  این کتاب‌ها که با صحافی‌های مخصوص پوشانده شده بود، توسط استاد کاتبی نوشته شده بسیار ارزشمند هستند. اگر از کاخ توپکاپی دیدن کرده باشید حتما کتابخانه را در حیاط طبقه سوم دیده‌اید که توسط سلطان احدم سوم برای نگهداری آثار تاریخی ایجاد شده بود.

خوشنویسی یک حرفه بسیار معتبر در دوره عثمانی بود.  سلاطین شخصاً در این زمینه آموزش دیده بودند.  تا آنجا که سلاطین مساجد و کاخ‌ها و فواره‌هایی را که ساخته بودند با آثار خوشنویسی خود تزیین می‌کردند.  بازتاب این میراث فرهنگی از امپراتوری عثمانی را می‌توانید در موزه ساکیپ سابانچی مشاهده کنید.

2. مجموعه نقاشی

به خصوص پس از دهه 1850 که تاج و تخت عثمانی به کاخ دولما باغچه منتقل شد، هنر نقاشی مورد حمایت سلاطین قرار گرفت. در این دوره بسیاری از نقاشان غربی در استانبول زندگی می‌کردند و به عنوان نقاش کاخ کار می‌کردند. از دهه 1970، ساکیپ سابانچی برخی از نقاشی‌های ساخته شده در آخرین دوره امپراتوری عثمانی را جمع آوری کرد. مجموعه‌ای که او خلق کرد نیز نشان‌دهنده تأثیر غرب‌گرایی در هنر عثمانی است. در این بخش می‌توانید نقاشی‌های فائوستو زونارو که نقاش کاخ امپراتوری عثمانی بود و همچنین بسیاری از نقاشان ارزشمند دیگر را مشاهده کنید.

بخش‌های مختلف موزه ساکیپ سابانچی

3. مجموعه مبلمان و آثار تزئینی

مجموعه مبلمان و آثار تزئینی به ما این امکان را می‌دهد که مانند سایر بخش‌ها شاهد تحول فرهنگی امپراتوری عثمانی در تاریخ باشیم. از اواخر دهه 1700، جنبش غرب زدگی در امپراتوری عثمانی آغاز شده بود. این روند که با سلطان محمود دوم آغاز شد در زمان سلطان عبدالمجید به اوج خود رسید. باشکوه ترین گلدان‌ها، لوسترها و مبلمان دهه 1800 را می‌توان در کاخ دولما باغچه که توسط سلطان عبدالمجید ساخته شد، مشاهده کرد. ساکیپ سابانچی در دکوراسیون عمارت خود از سبک‌های باروک، روکوکو و نئوکلاسیک که در اواخر دوره عثمانی مد بود، الهام گرفته است.

هنگام بازدید از این قسمت از موزه، می‌توانید همان مبلمان و وسایل تزئینی مورد استفاده سلاطین عثمانی و خانواده‌های برجسته استانبول در قرن نوزدهم را مشاهده کنید.

4. آرشیو عابدین دینو

آرشیو عابدین دینو شامل طراحی‌ها و نقشه‌های این هنرمند برای مجسمه‌های او می‌باشد. ابیدین دینو، به عنوان مهم ترین نقاش ترک قرن بیستم، از تمام تحولات دهه 1900 به عنوان منبع الهام برای آثار خود استفاده می‌کرد. او دوران جنگ جهانی را در آثارش جاودانه کرده بود، زمانی که جنگ‌های جهانی رخ داد و زندگی بشر به شدت تغییر کرد.

کمک‌های عابدین دینو به هنر محدود به نقاشی نبود. او همچنین یک کاریکاتوریست، نویسنده و کارگردان بود. شما می‌توانید خاطرات زیادی در مورد ابیدین دینو، شخصیت همه کاره در تاریخ هنر ترکیه، در موزه ساکیپ سابانچی بیابید.

5. آرشیو امیرگان

آرشیو امیرگان حاوی مطالب نوستالژیک زیادی در مورد امیرگان، یکی از زیباترین مناطق تنگه بسفر است.

در این بخش از موزه می‌توانید عکس‌های زیادی از زندگی روزمره در امیرگان از اوایل دهه 1900 مشاهده کنید. این عکس‌ها که شامل عمارت‌های چوبی، کشتی‌ها و کاخ‌های کنار دریا در امیرگان است، شما را به سفری تاریخی در دل تنگه بسفر می‌برد.

6. مجسمه اسب

مجسمه‌های اسب در باغ موزه ساکیپ سابانچی در نوع خود آثار تاریخی هستند، یکی از این دو مجسمه، کپی دقیقی از مجسمه‌های برنزی است که ورودی هیپودروم قسطنطنیه، مهم ترین عرصه امپراتوری بیزانس را زینت داده است.

مجسمه دیگر توسط مجسمه ساز فرانسوی لویی دوماس در سال 1864 در پاریس ساخته شد. این مجسمه اسب که عمارت آبراهام پاشا، یکی از بوروکرات‌های ارشد دوره عثمانی را زینت می‌داد، بعدها توسط خانواده سابانچی خریداری شد.

بخش‌های مختلف موزه ساکیپ سابانچی 2

رستوران MSA

رستوران MSA مکانی است که بازدید شما از موزه ساکیپ سابانچی را لذت بخش تر می‌کند. زیرا وقتی از گشت و گذار در موزه خسته می‌شوید، می‌توانید وعده غذایی با کیفیت رو به تنگه بسفر میل کنید.

MSA یکی از معتبرترین مدارس آشپزی در ترکیه است. در دهه گذشته در مدرسه خود در Maslak سرآشپزهایی را برای معروف ترین رستوران‌های شهر آموزش داده است. رستوران MSA در این موزه از سال 2017 فعال شده است. در بسیاری از موزه‌های جوان استانبول که در دهه 2000 افتتاح شد، هنر و غذا در هم تنیده شده‌اند. به عنوان مثال، موزه هنر مدرن استانبول و موزه رحمی کوچ نیز رستوران‌های عالی دارند.

هزینه ورودی موزه ساکیپ سابانچی

هزینه ورودی موزه ساکیپ سابانجی 90 لیر ترکیه است. بلیط‌های تخفیف دار برای دارندگان پاس استانبول و بازدیدکنندگان بالای شصت سال 60 لیر ترکیه است. قیمت بلیط دانشجویی 45 لیر است. ساعات کاری موزه ساکیپ سابانچی بین 10 صبح تا 18 عصر است. موزه روزهای دوشنبه به روی بازدیدکنندگان بسته است. سه شنبه‌ها در موزه روز عمومی است و ورودی رایگان است.

موزه ساکیپ سابانچی در منطقه امیرگان در ساحل بسفر واقع شده است. برای اینکه از محله سلطان احمد به موزه برسید، ابتدا می‌توانید با تراموا به کاباتاس بروید. از کاباتاس می‌توانید سوار اتوبوس‌هایی شوید که به سمت امیرگان می‌روند.

هزینه ورودی موزه ساکیپ سابانچی

موزه نظامی استانبول Istanbul Military Museum

موزه نظامی استانبول با موقعیت عالی خود متمایز است. این موزه در فاصله چند قدمی منطقه تکسیم، حربیه و شیشلی قرار دارد، جایی که بیشترین هتل‌های پنج ستاره استانبول در آن قرار دارند، مکانی است که بازدید از آن به دوست داران تاریخ پیشنهاد میشود. استانبول که قدمت تاریخی آن به 2700 سال قبل از میلاد، جایگاه مهمی در تاریخ جهان دارد. در دوران امپراتوری روم، بیزانس و عثمانی، استانبول شاهد تحولاتی بوده است که تاریخ جهان را تغییر داده‌اند. شما می‌توانید این وقایع را در موزه نظامی استانبول دنبال کنید.

تاریخ موزه نظامی استانبول

تاریخچه موزه نظامی استانبول به قرن نوزدهم باز می‌گردد. عبدالحمید دوم، یکی از آخرین سلاطین عثمانی، در سال 1862 یک مدرسه نظامی به نام مکتب حربیه تأسیس کرد. موزه نظامی امروز در این بنای تاریخی کار می‌کند. با این حال، تاریخ موزه‌شناسی نظامی در استانبول در واقع به گذشته بازمی‌گردد.

پس از تسخیر قسطنطنیه توسط ترکها، کلیسای ایا ایرنه به اسلحه خانه‌ای به نام سبحانه Cebehane تبدیل شد. در این مکان سلاح‌ها و تجهیزات جنگی با ارزشی ذخیره می‌شد. سبحانه مطابق با اصلاحات نظامی در دوره سلطان احمد سوم به عنوان دارالاسلیها (خانه سلاح) تنظیم شد. دارالاسلیحه همچنین مکانی بود که در آن اسلحه به بازدیدکنندگان کاخ نمایش داده می‌شدند. در سال 1846 بود که دارالاسلیها به یک موزه تبدیل شد. احمد فتحی پاشا، مارشال توپخانه، ایا ایرنه را به یک مرکز نمایشگاهی تبدیل کرد و مجموعه مستقر در آنجا به نام موزه همایون (موزه امپراتوری) نامیده شد.

موزه نظامی استانبول از سال 1846 تا 1940 در ایا ایرنه به فعالیت خود ادامه داد اما این مجموعه در جنگ جهانی دوم به آناتولی منتقل شد تا آسیبی نبیند. اگرچه ترکیه در جنگ جهانی دوم شرکت نداشت، اما اقداماتی برای مقابله با خطر حمله به استانبول انجام شد. پس از جنگ، این مجموعه در سال 1949 به استانبول منتقل شد.

با این حال، سالن تربیت بدنی آکادمی نظامی که تا سال 1959 به عنوان مرکز نمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای مجموعه کافی نبود. بنابراین تصمیم گرفته شد که ساختمان مکتب حربیه (آکادمی نظامی) تنها به عنوان موزه نظامی استانبول مورد استفاده قرار گیرد که فضایی بزرگ تر داشت.

این بنا توسط پروفسور دکتر نزیه الدم، یکی از مهمترین معماران ترکیه بازسازی شد. این موزه پس از بازسازی در 10 فوریه 1993 افتتاح شد. با توسعه گردشگری استانبول در 30 سال گذشته، این موزه به مکانی پر طرفدار در میان مراکز توریستی و هتل‌های مجلل تبدیل شده است.

موزه نظامی استانبول Istanbul Military Museum

تکامل سلاح ها

سلاح‌ها یکی از مهمترین عناصر در تعیین قدرت کشورها در طول تاریخ بوده است. تغییرات در فناوری تسلیحات، بسیاری از تغییرات اساسی در تاریخ را نیز توضیح می‌دهد. به عنوان مثال، استدلال می‌شود که با پیشرفت گلوله‌های توپ که می‌تواند دیوارهای عظیم را خراب کند، عثمانی‌ها توانستند قسطنطنیه را تصرف کنند و نقش بزرگی در ورود به دوره‌ای متفاوت از تاریخ داشتند. در نتیجه باید تاریخ نظامی را دانست تا بتوان تاریخ جهان را درک کرد. موزه نظامی استانبول میزبان مجموعه قابل توجهی از سلاح‌های ساخته شده از قرن 15 تا تاریخ معاصر است. اگر در مورد تکامل سلاح‌ها کنجکاو هستید، حتما باید از این موزه دیدن کنید.

مجموعه موزه نظامی استانبول

مجموعه موزه نظامی استانبول میزبان سلاح‌هایی است که در دوره عثمانی استفاده می‌شدند. تنوع سلاح‌های به نمایش گذاشته شده در این موزه، آن را به یکی از دقیق ترین موزه‌های نظامی در جهان تبدیل کرده است.

این موزه شامل 5000 قطعه است که در بازه‌های زمانی مختلف از 1400 به بعد تا تاریخ معاصر ساخته شده‌اند. اگرچه سلاح‌ها قطعات ضروری موزه هستند، اما در موزه جلیقه، زره، سپر، کلاه ایمنی، چادر، بنر و اشیاء مختلف که در ارتباط با جنگ و تاریخ نظامی استانبول هستند نیز به نمایش درآمده‌اند.

27 نمایشگاه در موزه نظامی استانبول در محلی که به نام Harbiye Askeri Muzesi شناخته می‌شود، وجود دارند. با توجه به اینکه بسیاری از نمایشگاه‌ها شامل مجموعه‌های تاریخی می‌شوند، نمایشگاه‌های خاصی وجود دارند که برای رویدادهای مهم تاریخی مانند جنگ جهانی اول، نبرد گالیپولی و جنگ استقلال ترکیه طراحی شده‌اند.

مجموعه موزه نظامی استانبول

بخش‌های مختلف موزه نظامی استانبول

بخش ورودی

بخش ورودی به شما ایده‌ای درباره نحوه بازدید از موزه نظامی استانبول می‌دهد. می‌توانید ساختار موزه و سالن‌های نمایشگاه را در مدل کوچک موجود در این بخش ببینید. همچنین می‌توانید مدل‌هایی از آثار برجسته را از هر نمایشگاه مشاهده کنید و بر اساس علایق خود برنامه‌ریزی کنید تا از کدام قسمت‌های موزه نظامی استانبول دیدن کنید.

بخش معرفی

بخش معرفی اطلاعاتی در مورد تاریخچه موزه نظامی به شما می‌دهد. از اطلاعات موجود در این بخش اینجا در مورد آنچه موزه می‌خواهد به بازدیدکنندگان خود ارائه دهد اطلاعات کاملی بدست آورید.

بخش سلاح‌های تیراندازی

در Shooting Weapons Room می‌توانید آثاری در مورد تیر و کمان ببینید. در این بخش به طور کلی تیرها، کمان‌ها، اهداف، تجهیزات کمان کشی ساخته شده بین قرن 17 تا 19 قرار دارند.

بخش سواری

بخش سواری نکات زیادی در مورد تاریخ عثمانی به شما ارائه می‌دهد. اسب‌ها برای سلاطین اهمیت زیادی داشتند و مسئول اصطبل‌ها در کاخ قدرت مهمی داشتند. سربازان سواره ستون فقرات ارتش را برای ترک‌هایی که از سنت عشایری آمده بودند تشکیل می‌دادند. به همین دلیل اسب سواری در سبک زندگی ترک‌ها اهمیت حیاتی داشت.

همچنین می‌توانید تجهیزات سواره نظام ساخته شده در قرن 19 و 20 را مشاهده کنید. زین‌های آلمانی و انگلیسی – که در آن زمان‌ها تقاضای زیادی داشتند – در این بخش جای دارند.

بخش‌های مختلف موزه نظامی استانبول

بخش فاتح و یاووز

بخش فاتح و یاووز به معرفی دو سلطان در اوج امپراتوری عثمانی می‌پردازد. در این بخش که به معرفی محمد دوم (فاتح) و سلیم اول (یاووز)، دو سلطان تأثیرگذار در میدان‌های نبرد می‌پردازد، می‌توانید اطلاعات کاملی در مرود ارتش عثمانی کسب کنید.

این بخش همچنین شامل چند تصویر متحرک در مورد تسخیر قسطنطنیه است. فتح استانبول تحولی اساسی در تاریخ عثمانی بود. در طول محاصره قسطنطنیه، کشتی‌ها از طریق خشکی به شاخ طلایی آورده شدند. بنابراین، زنجیره دفاعی معروف بیزانس دور زده شد، این بخش همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد این رویداد است.

سلاح‌های لبه دار و بخش دفاع

Edged Weapons and Defense Room دارای مصنوعات هیجان انگیزی برای دوستداران تاریخ است. سلاح‌هایی مانند شمشیر و نیزه ساخت اروپا را در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید. در بخش دفاع تجهیزات مختلفی مانند کلاه ایمنی، سرپناه و سپر وجود دارند که بیشتر در اروپای قرون وسطی ساخته شده‌اند. این سلاح‌ها حدودا بین قرن 14 تا 16 تولید شده‌اند.

بخش توپ و سلاح‌های گرم

بخش توپ و سلاح گرم دارای مدل‌های متنوع سلاح گرم و توپ تفنگ‌ها و گلوله‌های توپ تولید شده بین قرن‌های 15 و 20 است. تفنگ، تپانچه، چاشنی و تجهیزات تفنگ، ساخت امپراتوری عثمانی و اروپا، در بخش اسلحه گرم به نمایش گذاشته شده‌اند. مدل‌های توپ چوبی و فلزی امپراتوری عثمانی نیز در بخش کانن به نمایش گذاشته شده‌اند.

اتاق سومالی – بوسنی-کوزوو

اتاق سومالی-بوسنی-کوزوو بخشی است که در آن پرچم‌ها و یونیفورم سربازان ترک در خارج از کشور به نمایش گذاشته می‌شود. سربازان ترک در سازمان ملل و ناتو هنوز نقش فعالی در بسیاری از نقاط جهان دارند.

اتاق لباس نظامی

اتاق لباس نظامی بخشی است که منعکس کننده تغییر ارتش عثمانی در طول 600 سال است. در این بخش می‌توانید درباره دوره کلاسیک ارتش عثمانی اطلاعات کاملی به دست آوردید و همچنین شاهد مدرن شدن آن از دهه 1700 باشید.

مهمترین عنصر دوره کلاسیک در ارتش عثمانی، جنیچرها بودند. این پیاده نظام‌های زبده به گسترش عثمانی در طول 300 سال کمک کردند. غرب زدگی در ارتش عثمانی پس از دهه 1700 آغاز شد، نوسازی ارتش عثمانی در دوره محمود دوم سرعت گرفت.

بخش‌های مختلف موزه نظامی استانبول 1

اتاق چادر

اتاق چادرها نماد چادرهایی است که از قرن هفدهم در ارتش استفاده می‌شد. چادرها مانند اسب‌ها بخش مهمی از تاریخ ترکیه بودند. ترک‌های مهاجر از آسیای مرکزی سال‌ها قبل از ساکن شدن در چادر زندگی می‌کردند. این که فرش‌های ترکی در جهان بسیار معروف هستند به زندگی عشایری مربوط می‌شود. برای توده‌هایی که در چادر زندگی می‌کردند و دائماً در حال مهاجرت بودند، فرش به عنوان بدنه اصلی چادر بود.

گروه موسیقی مهتر عثمانی در موزه نظامی استانبول

در موزه نظامی استانبول می‌توان گروه موسیقی ارتش جنیچر را تماشا کرد. گروه ارتش که وظیفه انگیزه دادن به یانچی‌ها را در حین پیشروی در میدان جنگ بر عهده داشتند. گروه جنیچر Janissary که با صدای طبل و سازهای بادی موسیقی بسیار بالایی می‌سازند، شور و شوق را در بینندگان برمی انگیزد. شما می‌توانید هر روز بین ساعت 15 تا 16 در سالن آتاتورک گروه موسیقی نظامی به نام تیم مهتر را تماشا کنید. هزینه ورودی موزه نظامی استانبول 200 لیر ترکیه است

دسترسی به موزه نظامی استانبول

برای اینکه از محله سلطان احمد به موزه نظامی استانبول برسید، می‌توانید با تراموا به سمت کاباتاس بروید و با فونیکولار به میدان تقسیم برسید. از میدان تقسیم با تاکسی 5 دقیقه و با اتوبوس 10 دقیقه تا موزه نظامی استانبول فاصله است

موزه نظامی بسیار نزدیک به نیسانتاسی، یکی از مهم ترین مناطق خرید استانبول است. حتی می‌توانید با پای پیاده از هتل‌های اطراف میدان تقسیم، ماکا و شیشلی به موزه نظامی استانبول برسید.

کسانی که در سمت آسیایی استانبول هستند می‌توانند با کشتی به بشیکتاش یا کاباتاس بیایند و به موزه نظامی برسند. دسترسی به میدان تکسیم از این دو منطقه بسیار آسان است. موزه نظامی استانبول گنجینه‌ای پنهان برای کسانی است که به تاریخ جنگ و توسعه سلاح در تاریخ علاقه مند هستند. به همین دلیل یکی از بهترین موزه‌های استانبول به شمار می‌رود.

ساعات کار موزه نظامی استانبول

ساعات کاری موزه نظامی استانبول بین 09:00 صبح تا 16:30 عصر است. همچنین توجه داشته باشید که موزه روزهای دوشنبه تعطیل است.

دسترسی به موزه نظامی استانبول

سخن پایانی

در این مقاله نیز تعدادی دیگر از معروف ترین موزه های استانبول که آٍثار مهم و تاریخی را در خود جای داده اند بررسی کردیم بازدید از موزه های استانبول به شما کمک میکند تا با فرهنگ غنی و تاریخچه طولانی این شهر در طول قرن ها آشنا شوید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *