پنجشنبه , 24 خرداد 1403 - 11:39 بعد از ظهر

موزه‌های استانبول | بخش اول

اگر به دنبال شناخت فرهنگ و تمدن هر کشور یا قومی هستید باید در ابتدا تاریخ آن‌ها را بشناسید، آینده هر کشوری از گذشته آن نشئت میگیرد، بهترین محل برای آشنایی با گذشته ترکیه و شهر استانبول موزه‌های این شهر هستند. موزه‌های استانبول براساس اطلاعات و اقلامی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند به دسته‌های مختلفی طبقه بندی می‌شوند، در این مقاله تعدادی از بهترین و معروف ترین موزه‌های استانبول را بررسی خواهیم کرد. پیشنهاد میکنیم بازدید از این موزه‌ها را حتما در برنامه سفر خود قرار دهید.

موزه‌های استانبول | بخش اول

موزه‌های مهم استانبول

شهر استانبول بیش از هشتاد موزه فعال دارد که بازدید از همه‌ی آن‌ها در طول سفر غیر ممکن است، در ادامه تعدادی از مهم ترین موزه‌های ترکیه که بازدید از آن‌ها اولویت بیشتری نسبت به سایرین دارد را معرفی خواهیم کرد.

موزه فرش استانبول Istanbul Carpet Museum

در استانبول و سایر شهر‌های ترکیه، فرش مانند ایران اهمیت فراوانی دارد، در طول تاریخ فرش‌های مختلف و گران قیمتی در استانبول بافته شده‌اند، برخی نیز به پادشاهان عثمانی پیشکش شده‌اند همه‌ی این فرش‌ها در حال حاضر در موزه فرش استانبول نگهداری می‌شود. موزه فرش استانبول برای گردشگران اروپایی جذابیت بالایی دارد چرا که از گذشته تا به امروز بهترین فرش‌های دنیا در آسیا بافته و طراحی می‌شوند. موزه فرش استانبول در عمارتی قرار دارد که در قرن 18 به مسجد ایاصوفیه اضافه شده است.

موزه فرش استانبول برای اولین بار در 29 آوریل 1979 در هونکار کسری مسجد سلطان احمد افتتاح شد، اما پس از مدتی در بخش عمومی مسجد ایاصوفیه که بین سال‌های 1742 تا 1743 در قسمت شمالی ایاصوفیه ساخته شده بود، بازگشایی شد. این موزه به هنر فرش و قالی ترکیه اختصاص دارد و دارای یکی از غنی ترین مجموعه‌های فرش جهان است که شامل 806 فرش از قرن 14 تا 20 و 46 قالی است. این موزه به 3 بخش تقسیم شده است. بخش اول دارای فرش‌های اولیه دوران آناتولی و همچنین شناخته شده ترین نوع فرش ترکی است فرش‌هایی که از شهر اوشاک به این موزه آورده شده‌اند. در بخش دوم قالی‌ها و فرش‌های آناتولی مرکزی و شرقی مربوط به دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است و در بخش سوم با یک فرش بزرگ قرن هفدهم از مسجد سلیمانیه و یک فرش قرن 19 دیگر از مسجد آبی رو به رو خواهید شد که بسیار چشم نواز هستند. در کنار هر فرش راهنما قرار دارد و به شما در مورد هر فرش و نکات و رموزی که در طراحی آن نهفته است توضیح می‌دهد.

بخش اول در سالن غذاخوری سابق ساختمان قرار دارد، ساختمان موزه فرش در گذشته آشپزخانه اصلی ایاصوفیه بوده است. در این قسمت فرش‌هایی با طرح‌های انتزاعی و هندسی به نمایش گذاشته شده‌اند، این فرش‌ها به افتخار هالبین پسر نقاش آلمانی هالبین نام گذاری شده‌اند. هالبین در نقاشی‌های خود از فرش‌های ترکی استفاده می‌کرد و یکی از نفیس ترین فرش‌هایی که در این بخش قرار دارد فروش اوشاک است که متعلق به قرن 16-17 است.

موزه فرش استانبول Istanbul Carpet Museum

بخش دوم در قسمت آشپزخانه سرد ساختمان قرار دارد و در آن موتیف و قالیچه‌های مربوط به آناتولی شرقی و مرکزی نگهداری می‌شوند. طرح‌های به کار رفته در این موتیف‌ها شامل طرح‌های ستاره‌ای شکل مرکزی است که از محراب مساجد الهام گرفته شده‌اند.

بخش سوم  در نانوایی سابق عمارت قرار دارد، فرش‌های اوشاک که از مسجد سلیمانیه به این موزه آورده شده‌اند و فرش مربوط به مسجد آبی که به ترتیب مربوط به قرن 18 و 19 هستند در این بخش نگهداری می‌شوند. فرش‌هایی که در این بخش قرار دارند، ابعاد بزرگی دارند و عمدتا بزرگ تر از 8 متر هستند. فرش‌های ترکمنی، ایرانی، عثمانی و قفقازی در موزه فرش استانبول به نمایش گذاشته شده است که زیبایی فرهنگ‌های مختلف با قدمت طولانی در خاورمیانه را نشان می‌دهند.

آدرس موزه فرش استانبول: علمدار، اداره منطقه‌ای بنیادها، موزه فرش، مسجد سلطان احمد، 34122 حیاط/استانبول، ترکیه.

موزه باستان شناسی استانبول ISTANBUL ARCHAEOLOGICAL MUSEUM

موزه باستان شناسی استانبول بزرگترین موزه باستان شناسی در ترکیه است، جالب است بدانید در ترکیه به دلیل سابقه طولانی تاریخی و حکومت‌های متنوع موزه‌های باستان شناسی مختلفی در شهر‌های این کشور قرار دارند، اما موزه باستان شناسی استانبول کامل ترین، مهم ترین و معروف ترین موزه باستان شناسی ترکیه است. این موزه در منطقه امینونو (Eminönü) و در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد در نتیجه شما می‌توانید در کنار بازدید از کاخ توپکاپی از این موزه زیبا نیز دیدن کنید. در موزه باستان شناسی استانبول بیش از هزار شی تاریخی از دوره‌های مختلف نگهداری می‌شوند. این موزه به سه بخش مختلف تقسیم می‌شود: موزه باستان‌شناسی، موزه‌ شرق باستان و موزه‌ هنر اسلامی .

موزه باستان شناسی استانبول ISTANBUL ARCHAEOLOGICAL MUSEUM

بخش‌های متنوع موزه باستان شناسی استانبول

بخش باستان شناسی

بخش اصلی در قسمت باستان شناسی موزه تابوت‌های سنگی هستند که معمولا متعلق به خانواده سلطنتی صیدا هستندکه در حال حاضر در لبنان کنونی قرار دارد. عثمان حمدی در سال 1887 در طی حفاری این تابوت‌های سنگی را در لبنان پیدا کرد. دو مورد از عجیب ترین مجموعه این تابوت‌ها مجموعه زنان عزادار و تابوت‌های اسکندر هستند.

 بخش شرق باستان

بخش شرق باستان در سمت چپ درب اصلی ورودی ساختمان قرار دارد، در این قسمت اشیای متعلق به دوران پیش از اسلام که در سرتاسر حکومت عثمانی گردآوری شده‌اند نگهداری می‌شوند. موزه شرق باستان مهم ترین بخش در موزه باستان شناسی استانبول به شمار می‌رود. شما می‌توانید قدیمی ترین شعر عاشقانه جهان و قدیمی ترین پیمان صلح جهان را در بخش موزه شرق باستان استانبول ببینید.

بخش کاشی‌ها

آخرین بخش در ساختمان‌های موزه باستان شناسی استانبول غرفه‌ای است که در سال 1472 به دستور مهمت فاتح ساخته شد.  مجموعه‌ای عالی که در آن کاشی‌ها و سرامیک‌های تمدن‌های عثمانی، سلجوقی و آناتولی قابل نمایش هستند.  برخی از این قطعات متعلق به قرن 12 و برخی از جدیدترین آنها مربوط به اواخر قرن 20 هستند.

کاشی‌های ایزنیک که زمانی گرانبهاترین و خاص ترین کاشی‌های جهان بودند در این قسمت از موزه به نمایش در آمده‌اند.  این قسمت از موزه از دو موزه دیگر موزه‌های باستان شناسی استانبول کوچکتر است.

تاریخچه موزه باستان شناسی استانبول

مهمت فاتح تعدادی از آثار تاریخی دوران امپراتوری عثمانی را جمع آوری کرد و سپس در سال 1869 موزه‌ای برای نمایش این مجموعه به رهبری عثمان همدی بیگ ساخته شد.  این موزه «موزه امپراتوری» نام داشت و در کلیسای ایا ایرنه قرار داشت، زیرا ساختمانی برای موزه به طور خاص وجود نداشت و ساخته نشده بود.
عثمان همدی بیگ یک باستان شناس و نقاش بود که مسئولیت اداره موزه امپراتوری را از آغاز سال 1887 بر عهده گرفت. ساختمان موزه‌های باستان شناسی استانبول توسط معمار مشهور عثمان همدی طراحی شد که پس از آن مسئولیت رهبری آن موزه را بر عهده گرفت.

با گذشت سالها موزه استانبول موزه‌های باستان شناسی ساخته شد.  موزه کیوسک کاشیکاری در سال 1881 افتتاح شد و پس از آن موزه آثار باستانی شرقی در سال 1883 کار خود را آغاز کرد.

تاریخچه موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول یک موزه دو طبقه است که توسط عثمان همدی بیگ ساخته شد و سپس برای اولین بار در سال 1908 بازسازی شد. این ساختمان دارای طراحی سنتی است که شما را به دوران امپراتوری عثمانی می‌برد.  ساختمان اصلی متعلق به موزه باستان شناسی است که قبل از ادغام این سه موزه، موزه امپراتوری بوده است.

معماری ساختمان اصلی موزه باستان شناسی استانبول از سبک‌های رومی و یونانی الهام گرفته شده است.  قدمت برخی از قسمت‌های این موزه به سال 1472 برمی‌گردد. فقط ساختمان موزه‌ باستان‌شناسی اولیه یک مکان تاریخی محسوب می‌شود هر چند که باقی بخش‌ها نیز قدمتی تاریخی دارند اما جدیدتر ساخته شده‌اند. اکنون بیش از یک میلیون اثری که در این موزه به نمایش گذاشته در آمده‌اند.
موزه باستان شناسی استانبول یکی از جذاب ترین موزه‌های استانبول یکی از جذاب ترین موزه‌های این شهر است که همه شما را از تاریخ و فرهنگ این کشور آگاه می‌کند. حتی اگر با توراستانبول به این شهر رویایی سفر می‌کنید و برنامه‌هایی از طرف تور برای بازدید دارید، پیشنهاد میکنیم حتما زمانی را به صورت جداگانه برای بازدید از این موزه زیبا خالی کنید.

بیش از یک میلیون اثر در موزه باستان شناسی باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته شده است.  بیشتر این آثار مربوط به دوران پیش از تاریخ و عصر حکومت مصر و بین النهرین هستند.  در این موزه مجموعه بزرگی از کتیبه‌های نوشته شده به خط میخی یا سایر زبان‌های باستانی، مجسمه‌های باستانی، ستون‌های باستانی و… به نمایش در آمده‌اند. در حال حاضر موزه باستان شناسی استانبول یک موزه کلی است که از سه بخش موزه باستان شناسی، موزه شرق شناسی و موزه کاشی ها تشکیل شده است.

با ارزش ترین آثار باستانی موزه استانبول

پیش از این به قدیمی ترین شعر و پیمان عاشقانه جهان اشاره کردیم.  از دیگر اقلام گرانبهایی که ارزش دیدن در موزه‌های باستان شناسی استانبول را دارد، تابوت اسکندر است که یک تابوت باستانی است که با صحنه‌هایی از اسکندر کبیر پوشیده شده است و یکی از بزرگ ترین تابوت‌هایی است که در این موزه می‌بینید.  این تابوت شگفت انگیز متعلق به 400 سال قبل از میلاد است و می‌توانید آن را در بخش موزه باستان شناسی موزه باستان شناسی استانبول پیدا کنید.

با ارزش ترین آثار باستانی موزه استانبول

دسترسی و زمان بندی بازدید از موزه باستان شناسی استانبول

برای رفتن به موزه باستان شناسی استانبول، کافی است به محله سلطان احمد و سپس منطقه امینونو شهر استانبول بروید.

راه آسان تر برای رسیدن به این مجموعه موزه، استفاده از تراموا به سمت ایستگاه گلهنه است.  از ایستگاه تا موزه یک پیاده روی چند دقیقه‌ای کوتاه در انتظار شماست. زمان بازدید از موزه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر است.

موزه باستان شناسی استانبول قدیمی ترین موزه شهر استانبول است.  در این موزه میلیون‌ها اثر و اشیاء از تمدن‌های آشوری، بیزانسی، هیتی، یونانی، رومی، عثمانی و مصری به نمایش گذاشته شده است.  مطمئن شوید که در سفر به استانبول از این موزه خیره کننده دیدن کرده‌اید تا مروری بر تاریخ و فرهنگ غنی این شهر شگفت انگیز داشته باشید.

جاذبه‌های نزدیک به موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول در پارک گلهانه قرار دارد که یکی از جذاب ترین جاذبه‌های استانبول است.  کاخ توپکاپی، آب انبار باسیلیکا، و مسجد آبی (با نام مستعار مسجد سلطان احمد) برخی از جاذبه‌های نزدیک به موزه باستان شناسی استانبول هستند. شما توانید برای بازدید از این مکان‌ها در همان روزی که از موزه بازدید می‌کنید برنامه ریزی کنید.

جاذبه‌های نزدیک به موزه باستان شناسی استانبول

موزه هنرهای ترکی اسلامی Museum of Turkish and Islamic Arts

موزه هنرهای ترکی و اسلامی دارای وجه تمایز منحصر به فردی است، این موزه هم آخرین موزه افتتاح شده در دوران امپراتوری عثمانی و هم اولین موزه ترکیه است که آثار هنری ترکی و اسلامی را گرد هم می‌آورد.

پس از اعلام جمهوری ترکیه، این موزه به «موزه هنرهای ترکی و اسلامی» تغییر نام داد و در سال 1983 از خانه صدقه سلیمانیه به محل فعلی خود در کاخ ابراهیم پاشا منتقل شد.  این کاخ یکی از مهمترین بناهای معماری مدنی عثمانی قرن شانزدهم است.  این مکان در زمره مکان تاریخی معروف استانبول، هیپودروم، واقع شده است. کاخ ابراهیم پاشا توسط سلطان سلیمان اعظم در سال 1520 بازسازی شد و به داماد و وزیرش ابراهیم پاشا اعطا شد.

مجموعه‌های موزه هنرهای ترکی و اسلامی بسیار متنوع هستند و میزبان مجموعه وسیعی از آثار از نخستین دوره هنر اسلامی تا قرن بیستم هستند، از جمله آثاری از امویان، عباسیان، شمال آفریقا (موری)، اندلس، فاطمی. سلجوقیان، ایوبیان، ایلخانیان، ممالیک، تیموریان و صفویان، دوره‌های بیلیک و عثمانی و از کشورهای مختلف در دوران تمدن اسلامی.  علاوه بر این، آثار نگهداری شده مذهبی با بیان اینکه بیشتر آثار از کجا آمده است، این مجموعه را به یک گواهی تاریخی ارزشمند تبدیل کرده است.

بسیاری از بخش‌های موزه هنرهای ترکی و اسلامی به اندازه‌ای غنی هستند که می‌توانند به تنهایی یک موزه را تشکیل دهند؛ از جمله بخش‌ فرش، نسخه‌های خطی، چوب، شیشه، فلز، سرامیک و قوم‌نگاری .

موزه هنرهای ترکی اسلامی Museum of Turkish and Islamic Arts

بخش قوم نگاری موزه هنرهای ترکی و اسلامی مجموعه‌هایی را در خود جای داده است که شامل جنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی عثمانی از تاریخ جدیدتر، از قرن 18/19 تا نیمه اول قرن 20 است..  مجموعه “لباس زنان استانبول” و اقلام مختلف که زندگی مردم ترکیه را منعکس می‌کند، این بخش را به بخش جذابی تبدیل کرده‌اند.

از دیگر آثار ارزشمند این موزه می‌توان به سرامیک‌ها و نقش برجسته‌های گچی از ساختمان‌های سلجوقی و عثمانی که عمدتاً دیگر وجود ندارند، نقاشی‌های دیواری از کاخ‌ها در شهر سامرا، پایتخت معروف دوران عباسیان و ظروف سنگی رقه، اشاره کرد، بسیار از آثار چوبی موجود در این مجموعه نیز خاص و تک هستند،  بسیاری از کرکره‌های در و پنجره، تابوت‌ها و منبرهای کتاب نمونه‌های نادری از میراث دوران هنری ترکی اسلامی هستند.  علاوه بر این، این مجموعه غنی شامل اقلام جذاب دیگری از دوران عثمانی از جمله اقلام مختلف منبت کاری شده با مروارید، عاج و صدف لاک پشت و جلد قرآن خاتم کاری شده است.

موزه هنرهای ترکی اسلامی Museum of Turkish and Islamic Arts 1

موزه هنر مدرن استانبول Istanbul Museum of Modern Art

موزه هنر مدرن استانبول در سال 2004 به عنوان اولین موزه هنر مدرن و معاصر ترکیه تاسیس شد. این موزه میزبان طیف وسیعی از آثار هنری مدرن بین رشته‌ای است. موزه هنر مدرن استانبول مدرن با پذیرش یک چشم انداز جهانی، آثاری از هنر مدرن و معاصر، عکاسی، طراحی، معماری و رسانه‌های جدید را پیش روی شما قرار می‌دهد. این موزه که به عنوان واسطه‌ای در اشتراک هویت فرهنگی ترکیه با محیط هنر بین المللی عمل می‌کند، از هنرمندان در تولید و تلاش برای ایجاد مشارکت در خارج از کشور حمایت می‌کند. موزه هنر مدرن استانبول مدرن با آرزوی دسترسی به هنر برای عموم مردم، برنامه‌های آموزشی را برای علاقه مندان به هنر در تمام سنین از طریق برپایی مجموعه‌ها، نمایشگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی ارائه می‌کند.

ساعت بازدید از موزه هنر مدرن استانبول:  10:00 تا 18:00 است. دوشنبه‌ها نیز موزه تعطیل است قیمت بلیط موزه هنر مدرن

استانبول نیز 72 لیر است و آدرس موزه عبارت است از: منطقه بی‌اغلو، خیابان مشروطیت.

موزه هنر مدرن استانبول Istanbul Museum of Modern Art

سخن پایانی

استانبول یکی از داغ ترین مقاصد گردشگری برای گردشگران ایرانی در حال حاضر است، دلیل این امر کاملا مشخص است، استانبول تمام فاکتور‌هایی که برای کی سفر خوب مورد نیاز است را دارد، از هتل‌های متنوع تا کاخ‌ها، موزه‌ها و رستوران‌های مختلف در کنار خریدی به صرفه از برند‌های مختلف؛ تنوع بالای تورهای استانبول نیز سفر به این شهر را راحت کرده‌اند. در این مقاله معروف ترین موزه‌های استانبول که بازدید از آن‌ها بسیار رواج دارد را بررسی کردیم، اگر به تاریخ علاقه مند هستید و از دیدن آثار باستانی و حقایق تاریخی خوشحال می‌شوید حتما بازدید از این موزه‌ها را در برنامه سفر خود قرار دهید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *