شنبه , 2 تیر 1403 - 6:53 بعد از ظهر

قیمت گذاری تورها 

قیمت تور

صنعت گردشگری یکی از صنعت‌های نوپای امروزی‌ است که زیرشاخه‌های فراوانی را در خود جای داده و با توجه به طرفداران زیادی که دارد به شکل روزافزون بر تعداد شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند افزوده می‌شود. در دهه‌‌های گذشته، خدمات آژانس‌های مسافرتی بیشتر به تهیه‌ی آسان بلیط برای مشتریان محدود بوده است اما با گذشت زمان و پیشرفت امکانات رفاهی و تقاضای مسافران برای سفرهای از پیش برنامه‌ریزی شده و صرفه جویی در هزینه‌ها، مجموعه‌های مختلفی حیطه‌ی خدمات خود را گسترش دادند و به ارائه‌ی تورهای متنوع و پکیج‌های هیجان انگیز و وسوسه کننده مشغول شدند. در ادامه دلایل موثر بر قیمت گذاری و  ارزان یا گران بودن تورها را بررسی خواهیم کرد.

مقصد انتخابی و قیمت

همان‌طور که مشخص است در هر صنعتی، هر چقدر عرضه بیشتر شود، قیمت پایین‌تر خواهد آمد و همه‌ی تلاش مجموعه‌ها بر این است که با ارائه‌ی خدمات متفاوت یا آفرهای هیجان انگیز، مشتریان را برای خرید تورهای خود قانع کنند. اگر مقصدی که برای سفر خود انتخاب می‌کنید پر رفت و آمد و محبوب باشد، آژانس‌های زیادی آن را ارائه خواهند داد و سعی می‌کنند با پایین آوردن قیمت یا بالا بردن کیفیت خدمات، در میدان بازار رقابتی مقاصد پرطرفدار باقی بمانند. همچنین برای مشاهده قیمت تورهای داخلی و خارجی سفرو کلیک کنید.

زمان سفر

یکی از مهم‌ترین دلایلی که قیمت تورها را بالا یا پایین می‌آورد زمانی است که برای سفرتان انتخاب می‌کنید. مثلا در تابستان که مدارس تعطیل هستند و فصل سفر است قیمت تورها معمولا افزایش پیدا می‌کند. در صنعت گردشگری به زمان‌های پرطرفدار و گران‌تر های سیزن(High Season) و به فصول کم رفت و آمدتر لو سیزن(Low Season) می‌گویند. اگر می‌خواهید تجربه‌ی ارزان‌تری داشته باشید بهتر است که در فصول لوسیزن سفر کنید چرا که بلیط‌ها راحت‌تر پیدا می‌شوند و از غلغله بودن هتل‌ها خبری نیست.

وضع اقتصادی مردم مقصد انتخابی: اینکه در کشوری تورم شدید باشد یا مردم بومی چقدر از رفاه برخوردار هستند تاثیر مستقیمی روی قیمت هتل‌ها، خدمات شهری و وعده‌های غذایی خواهد داشت. برای مثال به دلیل بالا بودن سطح درآمد مردم اروپایی، هزینه‌ی سفر به فرانسه بیشتر از مالزی خواهد بود.

دور یا نزدیک بودن مقصد انتخابی

همان‌طور که مشخص است، هر چقدر سفر شما به منطقه‌ی دورتری باشد، هزینه‌هایی که باید بابت بلیط هواپیما بپردازید بیشتر خواهد بود. همچنین امکان پرواز مستقیم به بعضی از کشورها وجود ندارد و شما ناگزیر از توقف در یک کشور دیگر خواهید بود. طبیعتا تورهای این کشورها گران‌تر هستند و زمان بیشتری برای رسیدن به مقصد نیاز است. همچنین برای مطلب بهترین مقاصد اولین سفر خارجی کلیک کنید.

خدمات ارائه شده توسط آژانس‌های مسافرتی

مجموعه‌های گردشگری برای جلب مشتریان با هر درآمدی که دارند، معمولا خدمات خود را به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌کنند و طیف گسترده‌ای از خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی این دسته بندی‌ها خواهیم پرداخت.

وسیله‌ی حمل و نقل و قیمت

بعضی تورها به شکل زمینی برگزار می‌شوند و بعضی هوایی، اما همیشه تورهای زمینی به صرفه‌تر نیستند و در بعضی فصول خاص که تقاضای سفر به برخی مناطق کمتر می‌شود بلیط‌های هواپیماها به شدت کاهش پیدا می‌کنند و بهتر است قبل از اقدام برای خرید تور زمینی، قیمت تورهای هوایی را مقایسه کنید. برای مثال سفر به دبی در فصل‌های گرم سال حتی به شکل هوایی آنچنان گران نخواهد بود.

امکانات هتل و قیمت

هتل‌هایی که توسط آژانس‌های مسافرتی انتخاب می‌شوند طیف وسیعی را دربرمی‌گیرند و با توجه به بودجه‌ای که برای سفرتان درنظر دارید می‌توانید از هتل‌های دو، سه، چهار یا پنج ستاره استفاده کنید. هر هتلی امکانات خاص و منحصر به فردی دارد. بعضی از آن‌ها فقط سرو صبحانه را برعهده می‌گیرند اما هتل‌هایی هم هستند که با دریافت هزینه‌ی بیشتر وعده‌های غذایی دیگر را هم برای شما فراهم می‌کنند. برای مشاهده‌ی صفحه‌ی هتل‌های سفرو کلیک کنید.

امکانات هتل و قیمت

نوع بلیط

فرقی ندارد که قصد سفر هوایی یا زمینی را داشته باشید. همیشه برای بلیط‌هایی که می‌توانید تهیه کنید سطح امکانات و قیمت‌های متنوعی وجود دارد. در جدول زیر به عوامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط‌ اشاره کرده‌ایم.

قطار کوپه‌ای یا اتوبوسی بودن نوع پذیرایی و وعده‌های غذایی تندرو یا معمولی بودن
اتوبوس صندلی‌های معمولی یا تختخواب شو نوع پذیرایی و وعده‌های غذایی امکانات داخلی(مانیتور، شارژر و…)
هواپیما اکونومی، معمولی یا فرست کلس بودن نوع پذیرایی و وعده‌های غذایی سیستمی یا چارتری بودن

گشت‌های شهری

بعضی از تورها فقط بلیط، هتل و بیمه را شامل می‌شوند، اما بعضی از آن‌ها گشت‌های شهری را هم شامل می‌شوند و در صورت انتخاب این تورها، دیگر نیازی نیست که نگران حمل و نقل داخلی، یا ورودیه‌‌ی موزه‌ها باشید.

نوع پکیج انتخابی

آژانس‌های مسافرتی با توجه به نیازهای مشتریان، پکیج‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. این که تور انتخابی شما شامل هتل پنج ستاره، گشت شهری و پرواز درجه یک باشد طبیعتا نسبت به توری که هتل سه ستاره، بلیط و بیمه را شامل می‌شود گران‌تر خواهد بود. همچنین بعضی از تورها گشت شهری را به صورت آپشنال ارائه می‌دهند و طبیعتا هزینه‌ی جداگانه‌ای را دریافت می‌کنند. اگر اطلاعات کافی از مقصد خود دارید بهتر است که این هزینه‌ی اضافی را پرداخت نکنید.

سوالات متداول

چه تورهایی به صرفه هستند؟ اگر قصد سفر اقتصادی دارید و هزینه‌ها برایتان در اولویت هستند بهتر است از تورهای لحظه آخری استفاده کنید. همچنین به جزئیات خدمات تورها توجه کنید، تا در مقصد مجبور به پرداخت هزینه‌ی اضافه نشوید.

تورهای مسافرتی معمولا چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

خدمات تورها متنوع هستند و با توجه به مجموعه‌ی انتخابی شما کیفیت و نوع خدمات متفاوت خواهد بود. بعضی تورها شامل بلیط، هتل و بیمه می‌شوند و بعضی از آن‌ها وعده‌های غذایی و گشت شهری را هم دربرمی‌گیرند.

چگونه تور ارزان‌تری انتخاب کنیم؟

تاثیر زمان بر قیمت تورها خیلی بیشتر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. اگر می‌خواهید سفر ارزان‌تری را تجربه کنید بهتر است در فصول کم رفت و آمد و خلوت برای خرید تور مدنظرتان اقدام کنید. همچنین می‌توانید انتخابتان را از هتل به هاستل تغییر دهید. این کار باعث صرفه جویی چشم‌گیری در هزینه‌های شما خواهد شد.

تورهای چند روزه بخریم؟

شاید تصور کنید که همیشه تورهای کوتاه مدت‌تر ارزان‌تر هستند. اما اگر محدودیت زیادی از لحاظ بودجه ندارید. خوب است بدانید که هرچقدر تعداد روزهایی که در یک شهر می‌گذرانید بیشتر باشد از جهاتی برای شما به صرفه‌تر خواهد بود. چرا که هزینه‌ی بلیط در هر صورت به یک شکل است و در صورت پیدا کردن اقامتگاه قیمت مناسب، با صرف زمان بیشتر در یک شهر می‌توانید از جاذبه‌های بیشتری دیدن کنید.

برای یک سفر ارزان بهتر است کجا اقامت داشته باشیم؟

وقتی اسم سفر به میان می‌آید، مسئله‌ای که اکثر سفردوستان را از بابت هزینه‌ها نگران می‌کند هتل و اقامتگاه است. برای رفع این دغدغه به شما پیشنهاد می‌کنیم که از هاستل‌ها استفاده کنید. هاستل به اقامتگاه‌هایی گفته می‌شود که یک اتاق را به چند نفر اجاره می‌دهند، در واقع هرکس فقط هزینه‌ی تخت خوابش را پرداخت می‌کند و باقی امکانات اتاق به شکل مشترک است. هاستل‌‌ها باعث صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه‌های سفر شما می‌شوند.

سفر شخصی ارزان‌تر است یا سفر با تور؟

شاید در نگاه اول به نظر برسد که سفر شخصی کم هزینه‌تر است. اما خوب است بدانید که به دلیل قراردادهایی که آژانس‌های مسافرتی با هتل‌ها و ایرلاین‌ها دارند، هزینه‌‌های شما را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهند.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *