سه شنبه , 5 تیر 1403 - 10:40 بعد از ظهر

جواهرات پنهان در استانبول

در استانبول جواهرات پنهان زیادی وجود دارد، استانبول شهری است که می‌توانید دهه‌ها در آن زندگی کنید اما همچنان بخش‌هایی از این شهر جادویی را ندیده باشید، در استانبول مکان‌های توریستی زیادی وجود دارند و اغلب افراد براساس راهنمای تور لیدر یا افرادی که قبلا به استانبول سفر کرده‌اند از این مناطق بازدید می‌کنند، اما در کنار تمامی این مراکز توریستی و تاریخی استانبول جواهرات پنهانی زیادی در خود دارد که چندان شناخته شده نیستند. اگر می‌خواهید حس واقعی مردم استانبول و زندگی در این شهر را درک کنید پیشنهاد میکنیم به جای بازدید از مراکز بزرگ و موزه‌های مختلف استانبول از جواهرات پنهان استانبول دیدن کنید. در ادامه مقاله تعدادی از بهترین مکان‌ها که اغلب ناشناخته هستند و تنها مردم محلی از آن‌ها اطلاع دارند بررسی خواهیم کرد.

جواهرات پنهان در استانبول

15 جواهر پنهان در استانبول

اگر به دنبال تجربه‌ای منحصربه‌فرد و بی‌نظیر در استانبول هستید، تا پایان مقاله همراه ما باشید، مهم نیست اگر قبلا به استانبول سفر کرده باشید یا به تازگی برای این سفر آماده می‌شوید در این مقاله مکان‌های جدید و هیجان انگیزی را بررسی خواهیم کرد که مسلما در سفر خود به استانبول آن‌ها را ندیده‌اید.

15 جواهر پنهان در استانبول

 

محله کانلیکا Kanlıca

برای رسیدن به محله کانلیکا باید با کشتی بخش آسیایی استانبول بروید، محله کانلیکا فضای بسیار آرامی دارد و بهترین مکان برای گذراندن وقت و فرار از شلوغی استانبول است، اغلب افرادی که در این محله ساکن هستند مردم محلی هستند، در کانلیکا اغلب رستوران‌ها با بافت ساده انواع دسر و غذاهای سنتی ترکیه را طبخ میکنند و به دلیل اینکه این منطقه توریستی نیست معمولا این غذاها با قیمت خیلی مناسب تری نسبت به میدان تکسیم به فروش می‌رسند. محله کانلیکا در کنار ناشناخته بودن جذابیت‌های توریستی دارد که می‌وتانید در هنگام بازدید از این محله از آن‌ها نیز دیدن کنید. عمارت‌های چوبی تاریخی کنار آب، شنا در آب‌های آزاد تنگه بسفر، و پارک طبیعی خیره‌کننده میحرابات، همگی بخشی از صحنه جاذبه‌های محله کانلیکا هستند.

محله کانلیکا Kanlıca

بازار ماهی فروشان کادیکوی Kadıköy Fish Market

در بازار کادیکوی اغلب افراد محلی را می‌بینید که در حال خرید ماهی و سایر محصولات تازه از تولیدکنندگان هستند، بازار ماهی فروشان کادیکوی برخلاف اسم بازار تنها دارای ماهی نیست بلکه سایر محصولات کشاورزی مانند عسل، میوه و سبزیجات، پنیر، ترشی و زیتون نیز در این بازار به فروش می‌رسند، بازار ماهی فروشان کادیکوی در سمت آسیایی استانبول قرار دارد، بر همین اساس قیمت‌ها نسبت به سمت اروپایی استانبول در این بازار مناسب تر هستند. بازار ماهی فروشان کادیکوی مزایای دیگری نیز دارد: می‌توانید آغوش بادهای خنک را در طول کشتی سواری تجربه کنید و هنر‌های خیابانی بی‌نظیری را ببینید که در قسمت مشهور هستند. بازار ماهی فروشان کادیکوی مشابه بازار‌های محلی در شمال ایران است و شاید از نظر توریستی مکانی ساده و ابتدایی باشد اما حال و هوای زنده شهر و شور و حال مردم محلی در آن کاملا مشهود هستند.

بازار ماهی فروشان کادیکوی Kadıköy Fish Market

مسجد رستم پاشا Rostam Pasha Mosque

مسجد رستم پاشا یکی از بهترین جواهرات پنهان در استانبول است، شوهر محرمه سلطان این مسجد را به سفارش معمار سنان ساخته است. مسجد رستم پاشا باسایر طرح‌های Mimar Sinan معماری معمار سنان متفاوت است زیرا فضای داخلی مینیمالیستی دارد. مسجد رستم پاشا در قرن شانزدهم ساخته شده است، در حال حاضر یکی دیگر از جواهرات زیبایی استانبول در این مسجد نگهداری می‌شود، فرش‌های استانبول. مسجد رستم پاشا در حال حاضر تبدیل به موزه فرش شده است.

مسجد رستم پاشا Rostam Pasha Mosque

بویوک والیده Büyük Valide Han

مادر سلطان Büyük Valide Han بویوک والیده هان، بویوک والیده را در سال 1651 به عنوان یکی از مهم ترین هان ‌ها (فروشگاه‌ها و هتل ها) استانبول تأسیس کرد. با این حال، در سال 1567، این مکان به اولین چاپخانه در استانبول تبدیل شد. در صحن اصلی بویوک والیده مسجد شیعیان قرار دارد. همچنین در چند قدمی این بنا برخی از باشکوه ترین مساجد استانبول: نوروسمانیه، بیازیت، و ایاصوفیه قرار دارند. بویوک والیده یکی از معدود جواهرات پنهانی که در یک فیلم نمایش داده شد (اسکای فال – جیمز باند، 2012). پیشنهاد میکنیم در زمان بازدید از این بنا حتما یک دوربین برای ثبت مناظر شگفت انگیز به همراه داشته باشید و در کافه بویوک والیده چای بنوشید.

بویوک والیده Büyük Valide Han

بازار زنان (Kadınlar Pazarı)

روزی روزگاری، زنان انواع میوه‌هایی را که برای ثروتمندان «غیرقابل فروش» بودند از بازار امینونو جمع‌آوری می‌کردند و به اینجا می‌آوردند تا به زنان دیگر بفروشند. هنوز هم پ، انواع آجیل و میوه‌های خشک در این بازار در خارج از مسیر معمولی پیدا به فروش می‌رسند، این بازار به محله‌های فنر و بالات نزدیک است و می‌توانید بازدید از این بازار را دربرنامه تور بازدید از این محله‌ها در یک روز قرار دهید.

محله فنر و بالات Fener and Balat of Istanbul

محله فنر و بالات به عنوان بخشی از شهر قدیمی تاریخی استانبول در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این فهرست شامل ناحیه بالات و ناحیه فاتح می‌شود. در کرانه غربی شاخ طلایی، یک تکه عظیم از جواهرات پنهان استانبول قرار دارد، محله فنر و بالات.

زمانی که یهودیان از دست تفتیش عقاید مردم اسپانیا فرار کردند، در این منطقه ساکن شدند و به همین دلیل این محله به محله یهودیان استانبول نیز معروف است. همانطور که در اطراف قدم می‌زنید، از کالج ارتدوکس یونانی Phanar پانر دیدن کنید، یک مدرسه خصوصی که در سال 1454 تأسیس شد و مدرسه‌ای محبوب برای خانواده‌های یونانی در دوران عثمانی به شمار میرفت.

کلیساهای مختلفی در محله فنر و بالات قرار دارند: پاتریارک یونانی فنر. کلیسای سنت جورج. سبک نئوباروک کلیسای کلیسای آهنی بلغاری سنت استفان، کلیسای ارمنی Surp Hresdagabet متعلق به قرن شانزدهم.

کنیسه محله فنر و بالات کنیسه یانبول است که در قرن هجدهم ساخته شد و کنیسه اهریدا که در دهه 1430 ساخته شده است، در مجموعه دو کنیسه در این محله قرار دارند.

اگر بین ساعت 3 تا 8 بعدازظهراز محله فنر و بالات بازدید کنید، می‌توانید عتیقه‌های کمیاب را در فروشگاه حراج عتیقه فروشی (فنر آنتیک مزات) پیدا کنید. همچنین در Çıfıt Çarşısı (بازار چیفیت) عتیقه فروشی پیدا خواهید کرد. میخانه معروف آگورا در دهه 1890، در زمان امپراتوری عثمانی، در این محله تأسیس شده است و همچنان نیز فعال است. خیابان‌های سنگ‌فرش شده اطراف خانه‌های رنگارنگ تاریخی بالات مکان‌های عالی برای عکاسی هستند.

محله فنر و بالات Fener and Balat of Istanbul

قنات والنس (Bozdoğan Kemeri)

اگر به بناهای تاریخی مانند مسجد آبی علاقه دارید، قنات والنس یکی از جواهرات پنهانی در استانبول است که بازدید از آن را حتما به شما پیشنهاد میکنیم. قنات والنس در قرن چهارم توسط رومی‌ها ساخته شد و بازار زنان را احاطه کرده است. یک مخزن توزیع در نزدیکی ایاصوفیه وجود دارد. این قنات آب را به شهر می‌آورد و سپس در آب انبارهای زیرزمینی مانند آب انبار باسیلیکا ذخیره، آب ذخیره میشد. پس از سقوط قسطنطنیه، فاتح سلطان محمد سیستم قنات والنس را برای تامین آب کاخ‌های امپراتوری مانند کاخ توپکاپی تعمیر کرد.

قنات والنس (Bozdoğan Kemeri)

پارک اوتاگ تپه Otago Hill Park

مناظر خیره کننده این پارک را به یکی از دوست داشتنی ترین نخلستان‌های استانبول تبدیل کرده است. این نام از نیروهای ارتش عثمانی به نام OTAĞ گرفته شده است، امپراتور پس از اولین محاصره قسطنطنیه (استانبول) در سال 1391 می‌خواست کل تنگه بسفر را ببیند، به همین دلیل بر روی این تپه که در حال حاضر به پارک مشهور است رفت و کل تنگه بسفر را از بالای آن مشاهده کرد. هر چند که امروزه نیز تنگه بسفر از بالای اوتاگ تپه قابل مشاهده است اما ساختمان‌های بلند و امروزی مانع از دیدن کامل زیبایی تنگه بسفر می‌شوند. مردم محلی آن را Otağtepe می‌نامند، هیچ ورودی، کافه و رستورانی در اوتاگ تپه وجود ندارد. پارک‌های کودکان، پل‌ها، برکه‌ها و باغ گیاه شناسی با 15000 نوع گونه گیاهی در این پارک قرار دارند، در امتداد اوتاگ تپه در در انتهای ساحل بسفر، قلعه آناتولی وجود دارد که در آن کافه‌ها و رستوران‌های برای صرف غذا قرار دارند.

پارک اوتاگ تپه Otago Hill Park

جنگل بلگراد Istanbul Belgrade Forest

جنگل بلگراد یکی از بهترین جواهرات پنهان استانبول به دلیل تمرکز زیبایش بر طبیعت است. این جنگل یک منطقه جنگلی حفاظت شده در کنار دریای سیاه است که از آن به عنوان ریه‌های استانبول نیز یاد می‌شود. در منطقه سارییر، می‌توانید یکی از جواهرات پنهان در استانبول را خارج از مسیر اصلی شهر ببینید

جنگل بلگرادفرصت کمپ، پیاده روی در مسیرهای پیاده روی، دوچرخه سواری در کوهستان یا پیک نیک دارید. شما حتی می‌توانید از باربیکیو در این منطقه استفاده کنید، اما لطفا مراقب باشید که آتش سوزی در جنگل ایجاد نشود! نه تنها پارک طبیعی باتلاق و آب انبارهای تاریخی مختلفی در جنگل بلگراد وجود دارد. آبراه والنس از جنگل بلگراد می‌گذرد. توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید در جنگل بلگرادکمپ بزنید، توجه داشته باشید که انواع گونه‌های حیوانات وحشی در این جنگل سکونت دارند بااین حال اگر به کمپ زدن علاقه دارید می‌توانید در کنار تجربه‌ای جدید هزینه‌های سفر خود به استانبول را نیز کاهش دهید. در بهار، نشستن در زیر یکی از درختان شاه بلوط با لیوانی پر از چای و شیرینی‌های ترکی لذت بخش است.

جنگل بلگراد Istanbul Belgrade Forest

مسجد چاملیجا Chamlija Mosque

مسجد چاملیجا یکی از مکان‌هایی که اغلب توسط گردشگران مورد توجه قرار نمیگیرد و افراد کمی از آن بازدید میکنند، مسجد چاملیجا یکی از زیباترین مساجد ترکیه است. علاوه بر این، این بزرگترین مسجد در شهر استانبول است. با این حال، آنچه مسجد چاملیجا را به یک جواهر پنهان تبدیل می‌کند ماهیت مسجد نیست، بلکه گالری هنری، کتابخانه، بخش مراقبت از کودکان و موزه مسجد چاملیجا است. علاوه بر این، مسجد چاملیجا در کنار تپه Çamlıca کامیلکا قرار دارد. اگر به به منطقه اسکودار Üsküdar می‌روید، حتما سری به مسجد چاملیجا که توسط دو معمار طراحی شده است بزنید.

مسجد چاملیجا Chamlija Mosque

ساحیل Nevmekan Sahil

استانبول شهری فراتر از ساختمان‌ها و موزه‌های تاریخی است. استانبول یک شهر فوق العاده برای دوستداران کتاب شناسان است. اکنون یک فضای دانشگاهی جدید در منطقه Üsküdar در بخش آسیایی استانبول ایجاد شده است. این مکان به مجموعه کتابخانه جدید استانبول معروف است. این جواهر پنهان منحصربه‌فرد اغلب میزبان بازدیدکنندگان محلی‌ها است. 100000 کتاب در این کتابخانه عظیم قرار دارد80000 کتاب چاپ شده و بقیه دیجیتالی هستند.

به محض ورود، هنر معاصر را خواهید دید، دو کافه در دو طرف کتابخانه قرار دارند. در اغلب اوقات افرادی در حال برنامه ریزی برای سازماندهی سخنرانی هستند، بنابراین این مکان ممکن است محل ملاقات باهوش ترین ذهن‌ها باشد. این فضای کاملاً جدید بخشی از چهره همیشه در حال تغییر استانبول به مدرنیته است و در عین حال تاریخ را زنده نگه می‌دارد. این کتابخانه 24 ساعت باز است، بنابراین اگر نیمه‌شب در استانبول قدم می‌زنید و جایی برای رفتن ندارید، چرا از این کتابخانه شگفت‌انگیز دیدن نکنید؟

ساحیل Nevmekan Sahil

اسکله ببک Bebek Türkiye

ببک یکی از محله‌های زیبا در قسمت اروپایی استانبول است. حتی مردم محلی هم دوست دارند در تابستان از این محله دیدن کنند. اگر به استانبول سفر می‌کنید، ممکن است بخواهید از یک مغازه محلی بستنی بگیرید و در پارک استراحت کنید، محله ببک تمامی این امکانات را به صورت یکجا در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید جریان زندگی را در تنگه بسفر تماشا کنید. اگر وقت کافی دارید، وقتی به استانبول می‌روید، این محله نه تنها برای دیدن مناظر، بلکه برای صرف غذا نیز محل مناسبی است، اگر می‌خواهید خوراکی شیرینی را امتحان کنید، به یک پودینگ فروشی در این قسمت از شهر مراجعه کنید. اگر علاقه مند به کاوش بیشتر هستید، می‌توانید با قایق سواری تندرو به سمت آناتولی بروید تا جاذبه‌هایی مانند قلعه آناتولی و پارک اوتاگ تپه را نیز ببینید.

اسکله ببک Bebek Türkiye

آب انبار تئودوسیوس سیسترن Theodosius Cistern reservoir

این جاذبه نزدیک به موزه هنرهای ترکی و اسلامی و در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد. بیشتر گردشگران آنقدر مشغول بازدید از آب انبار باسیلیکا هستند که متوجه ورودی آب انبار تازه کشف شده تئودوسیوس در خیابان‌های پشتی نمی‌شوند.

آب انبار تئودوسیوس در زمره جواهرات پنهان تاریخی به حساب می‌آید زیرا این مکان تقریباً هزار سال قبل از ترکیه کنونی وجود داشته است. در سال 443، امپراتور تئودوسیوس دوم دستور ساخت این آب انبار را صادر کرد و اخیراً در سال 2010 دوباره کشف شده است. آب انبار تئودوسیوس سیسترن یکی دیگر از جاذبه‌های دوران بیزانس در استانبول است، آب انبار تئودوسیوس سیسترن دارای کف‌پوش‌های منحصربه‌فرد و تزئینات کورنتی است. در آب انبار تئودوسیوس سیسترننمایش‌های 10 دقیقه‌ای وجود دارد که شامل یک طرح 3 بعدی بر روی دیوارها، ستون‌ها و سقف‌ها می‌شود که آبراه‌های استانبول را به شما نشان می‌دهند. با وجود کوتاه بودن نمایش، آب انبار تئودوسیوس سیسترن زیبایی‌های طبیعی دارد که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند، نوع معماری این آب انبار و ساختار آن هزاران سال پیش عجیب و شگفت انگیز هستند.

آب انبار تئودوسیوس سیسترن Theodosius Cistern reservoir

مسجد زیرزمینی Yeraltı Camii

مسجد زیرزمینی Yeraltı Camii یکی از جاذبه‌های منحصر به فردی است که برای دیدن آن باید شجاع و نترس باشید.

قلعه گالاتا برای کنترل دسترسی به شاخ طلایی ایجاد شد، برای جلوگیری از تهاجم عثمانی‌ها، این قلعه یک سر زنجیره وسیعی را در تنگه بسفر نگه داشته بود. اگرچه قلعه دیگر آنجا نیست، اما دو اثر از آن باقی مانده است. اولی برج گالاتا است و دیگری این گوهر پنهان: مسجد زیرزمینی. بخشی از این زنجیره در موزه باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته شده است.

مسجد زیرزمینی یکی از جواهرات پنهان استانبول با حال و هوای مراقبه است. این محل زمانی زندان سابق در قلعه بیزانسی نیز بوده است، اگر تصمیم به کاوش در مسجد تاریک غار مانند را دارید، حتما مقبره دو شهید مقدس عرب خواهید دید که در اولین محاصره شهر در قرن هفتم جان باختند. چراغ‌های سبز یادگاری از زمانی است که سلطان مورات چهارم دستور داد این زیارتگاه برای شهدا ساخته شود. این محل می‌تواند یکی از آرام ترین جاذبه‌های استانبول بسته به دیدگاه برای شما باشد.

مسجد زیرزمینی Yeraltı Camii

کاروانسرا بازار بزرگ Istanbul Grand Bazaar Caravanserai

هانس کاروانسرا بازار بزرگ، در گذشته محلی بود که که بازرگانان می‌توانستند قبل از فروش کالاهای خود در آن استراحت کنند. هان بر اساس هنر مضمون بود.. این ساختمان دلربا ممکن است به یکی از نقاط مخفی مورد علاقه شما تبدیل شود. سردر مغازه‌ها به رنگ صورتی، آبنمای مرمرین، و درختان حال و هوای فتوژنیک به شما می‌دهند، در ادامه خیابان‌های سنگفرش پر زرق و برقی را خواهید دید، اگر بیشتر کاوش کنید، یک کافه جذاب در طبقه بالا وجود دارد. ممکن است بخواهید در حین لذت بردن از منظره شگفت انگیز، مقداری چای ترکی گرم یا آب انار تازه سفارش دهید. علاوه بر این می‌توانید صنعتگرانی را که تجارت خود را همچنان در این منطقه انجام می‌دهند، ببینید. کاروانسرا بازار بزرگ یکی از آن مکان‌های مخفی است که مردم محلی اغلب به آن میروند و گردشگری در آن دیده نمی‌شود، این مکان ارزش صرف وقت و دیدن را دارد چرا که اینجا انگار دنیای دیگری در استانبول در جریان است.

کاروانسرا بازار بزرگ Istanbul Grand Bazaar Caravanserai

سخن پایانی

استانبول شهری است که هرگز نمی‌خوابد، استانبول یک کلان شهر باستانی در آستانه مدرنیته است جایی که شرق با غرب به هم پیوند می‌خورند و تاریخ غنی به طور یکپارچه با مدرنیته در می‌آمیزد. استانبول معماری مسحورکننده، غذاهای لذیذ، و جواهرات نادیده‌ای که در هر گوشه‌ای منتظر کشف هستند شهری عجیب و تک در دنیا است، مکان‌های کمی در جهان به اندازه این گنجینه جهانی جذاب هستند. تور‌های استانبول شاید بازدید از این مناطق را در برنامه سفر خود نداشته باشند؛ به شما پیشنهاد میکنیم براساس علاقه خود به حداقل یکی از این جواهرات پنهان در استانبول سر بزنید مطمئن باشید از وقتی که گذاشتید پشیمان نمی‌شوید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *