شنبه , 2 تیر 1403 - 8:51 بعد از ظهر

گرجستان یا ارمنستان برای سفر بهتر است؟

گرجستان یا ارمنستان

گرجستان یا ارمنستان

مهاجرت و سفر کردن به اقصی نقاط دنیا جز علایق بیشتر افراد است. شناخت کافی از مکان ها، زبان، واحد پول و مناطق اقامتی و گردشگری کشور در نظر گرفته شده برای مهاجرت یا سفر، یک اصل محسوب می شود. یعنی قبل از سفر کردن یا مهاجرت باید یک سری اطلاعات خاص در این موارد کسب کرد. آگاهی از این موارد می تواند به راحتی کار در کشور مقصد کمک کند. ما در ادامه راجع به اینکه کشور گرجستان برای سفر بهتر است یا ارمنستان و راجع به هر کدام از ان کشورها توضیحاتی را ارائه می کنیم. ما در سفروایرانیان در کنار شما هستیم تا با خیالی راحت به بهترین نقاط دنیا سفر نمایید.

بررسی سیستم حکومیتی گرجستان و ارمنستان

بررسی سیستم حکومیتی گرجستان و ارمنستان

در بررسی سفر به گرجستان یا ارمنستان ابتدا سیستم حکومیتی این دو کشور را بررسی خواهیم کرد تا بهتر با این موضوع آشنایی پیدا کنید.

معرفی کشور گرجستان و سیستم حکومتی آن

در ابتدا باید گفت نام انگلیسی این کشور Georgia می باشد. پایتخت کشور گرجستان شهر تفلیس است. این کشور در قاره آسیا و بین دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته است. آب و هوای کشور گرجستان نیمه گرمسیری بوده و تقریبا متعادل می باشد. نوع حکومت این کشور جمهوری بوده و پارلمان بالاترین مرجع قانونی این کشور است. رئیس جمهور در این کشور، رئیس قوه مجریه و فرمانده کل قوا است. یعنی تمامی لایحه‌ها پس از امضای رئیس جمهور ابلاغ می‌شود.

قوه قضاییه هم یکی از ارکان اصلی این کشور بوده و قانون اساسی عالی ‌ترین قانون در این کشور به حساب می آید.

معرفی کشور ارمنستان و سیستم حکومتی آن

ارمنستان یکی از کشور های همسایه ایران بوده که به دلیل نزدیکی به ایران، انتخاب مسافران و مهاجران در موقعیت های مختلف می باشد. البته به غیر از این، یکی دیگر از دلایل، ارزانی قیمت در این کشور و داشتن امکانات رفاهی بالا می باشد. نام ارمنستان از نام هایک که بنیان گذار این قوم است، گرفته شده است. اولین بار نام ارمنیا در کتیبه داریوش اول دیده شده که به مرور زمان، به ارمنستان کنونی تغییر یافته است. دولت این کشور و حکومت آن هم مثل گرجستان، جمهوری می باشد. از نظر جغرافیایی این کشور در قاره آسیا، در بین دریای سیاه و خزر واقع شده که به عنوان پل ارتباطی بین ایران و اروپا محسوب می شود. آب و هوای ارمنستان آب و هوایی معتدل و نسبتا پرباران است. دین این کشور هم مسیحیت بوده و مردم پیرو ارتدوکس هستند.

گفتنی است که زبان اصلی مردم این سرزمین ارمنی بوده که خود این زبان، به دو زیر شاخه ارمنی شرقی و ارمنی غربی تقسیم می شود که تنها تفاوت آن ها با هم، در تلفظ‌ های آن می باشد. ارمنستان کشور بسیار با فرهنگ است که مهاجرانی از کشور های اروپایی و روسیه را در خود جای داده است.

بررسی واحد پولی گرجستان و ارمنستان

از آنجایی که دغدغه خیلی از افراد هنگام سفر بررسی هزینه های سفر به واحد کشوری است که قصد سفر به آنجا را دارند. در این بخش به بررسی واحد پولی گرجستان و ارمنستان می پردازیم.

واحد پول گرجستان

گفتنی است که واحد پول کشور گرجستان، لاری نام دارد که با 15600 تومان ایرانی در زمان نوشتن این مقاله برابری می کند. دین مردم گرجستان اغلب مسیحی بوده و آن ها پیرو ارتدوکس هستند. از لحاظ مهمان نوازی هم بسیار مهربان بوده و با توریست ها رفتار خوبی دارند.

واحد پول ارمنستان

واحد اصلی پول این کشور درام است که از کلمه عربی درهم گرفته شده است. سکه ‌های رایج در این کشور، از ده درام تا پانصد درام می باشد، اما اسکناس‌ها از هزار درام شروع شده و تا بیست هزار درام رونق دارند. هر یک درام ارمنستان، در زمان نوشتن این مقاله با 105 تومان ایران برابری می کند.

بهترین شهرهای گرجستان و ارمنستان برای سفر

در این بخش شهرهای مهم هر دو کشور را به همراه توضیحاتی مختصر در مورد هر کدام به شما معرفی خواهیم کرد تا در تصمیم گیری به شما بهتر کمک کرده باشیم. سفروایرانیان آماده ارائه تورهای مسافرتی به تمامی شهرهای معرفی شده در این بخش به شما هموطنان عزیز است.

مهمترین شهرهای کشور گرجستان

کشور گرجستان هم مثل دیگر کشور های دنیا شهر های مختلف با طبیعت های زیبا و مناطق جذاب گردشگری را در خود جای داده است. ما در ادامه چند شهر از این کشور را معرفی می کنیم. با این معرفی می توان متوجه شد که گرجستان برای سفر بهتر است یا ارمنستان. این شهر ها عبارتند از:

 • شهر تفلیس
Tbilisi city

تفلیس که بزرگ ترین شهر و پایتخت گرجستان می باشد، در واقع یک کلمه قفقازی است که معنای گرمی می دهد. گرمی هم به دلیل وجود چشمه های آب گرم فراوان در این کشور است. شهر تفلیس تا کنون حدود بیست و نه بار ویران و باز سازی شده است. ترکیب قدیمی شهر با خیابان های سنگ فرش مارپیچ و ترکیبی از معماری نئو کلاسیک می باشد.

 • شهر تلاوی
Telavi city

شهر تلاوی یکی از مهم ترین شهر ها در شرق این کشور است. شهر تلاوی که خالی از سکنه می باشد، یکی از مهم ترین مکان ها برای مورخان بوده است، زیرا بناهای تاریخی بسیاری را در خود دارد. شهر تلاوی مناسب ترين مکان برای سفر کردن در فصل پاييز است .این شهر در گذشته با نام کاختی مشهور بوده است که بعد از ویران شدن توسط عباس یکم، به نام تلاوی نام گذاری شده است. شهر کاختی دارای تاکستان های فراوان انگور بوده و جشن های انگور چینی و شراب گیری برای گردش گران مناسب بوده است. این شهر جز مهم ترین شهر های گردشگری در این کشور است.

 • شهر باتومی
Batumi city

باتومی شهری بندری بوده که در جنوب غربی گرجستان قرار گرفته است. به این شهر مروارید دریای سیاه نیز می گفتند. این شهر باغ گیاه شناسی زیبایی دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می طلبد. نمای تاریخی و ساختمان ‌های بالکن ‌دار این شهر، مورد توجه تاریخ نگاران قرار گرفته است. آب و هوای باتومی به دلیل جریان های هوایی دریای سیاه، اغلب بارش عمده باران در اکثر فصول سال را دارد که باعث شده این شهر جز مرطوب ‌ترین و پر بارش ترین شهر گرجستان باشد.

 • شهر کوتائیسی
Kutaisi city

شهر کوتائیسی که سومین شهر بزرگ کشور گرجستان است، دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب بوده و به نوبه خود، بهترین جایگاه را در زمینه صنعت و تولید دارد.

شهر‌های مهم ارمنستان

ارمنستان مثل دیگر کشورها شهر های مختلفی دارد. کشور ارمنستان، یازده استان داشته و هر کدام شهر هایی را در خود جای داده اند. ما راجع به چند شهر این کشور صحبت می کنیم. این شهر ها عبارتند از:

 • شهر ایروان
Yerevan city

شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان است. این شهر در امتداد رود هرازدان قرار گرفته است. شهر ایروان به عنوان پایتخت جهانی کتاب نیز انتخاب شده است.

 • شهر گیومری در کشور ارمنستان
Gyumri city

دومین شهر پرجمعیت ارمنستان شهر گیومری می باشد. این شهر در حدود صد و بیست و شش کیلومتری ایروان قرار گرفته است و نام آن بارها تغییر یافته است.

 • شهر اِچمیادزین یا اجمیاتزین
Echmiadzin city

این شهر یک مکان مهم در کشور ارمنستان می باشد که مرکز کلیسایی ارمنیان و مکانی بسیار مقدس برای مردم این کشور است. باید گفت که کل مردم ارامنه در این شهر زندگی می‌کنند. به باور مردم، حضرت عیسی خود در این شهر از آسمان به زمین فرود آمده است.

بررسی جاذبه های دیدنی ارمنستان و گرجستان

شاید یکی از مهمترین دلایل سفر به کشورهای دیگر دیدن جاذبه های زیبای آن کشور باشد. در این بخش مهمترین جاذبه های دیدنی گرجستان و ارمنستان را به شما معرفی خواهیم کرد.

جاذبه های دیدنی کشور گرجستان

از مهمترین جاذبه های دیدنی کشور گرجستان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • خیابان روستاولی

خیابان روستاولی یکی از خیابان های دیدنی شهر تفلیس بوده که در مرکز شهر قرار داشته و تئاتر اپرای گرجستان و موزه ملی در این خیابان می باشد.

 • مجسمه کارتلیس ددا
Kartlis Deda statue

جاذبه دیدنی و مجسمه کارتلیس ددا که درست در نزدیکی قلعه ناریکالا شهر تفلیس بوده که یک شمشیر و جام را نگه داشته است، بیست متر ارتفاع داشته و نماد کل کشور تفلیس است.

 • پارک رایک

پارک رایک هم یکی از فضا های تفریحی شهر تفلیس است که شامل استخر ها، چشمه ‌ها و یک صفحه شطرنج غول ‌پیکر می باشد. این پارک هم به همین دلایل مورد توجه بیشتر گردشگران است.

 • برج ساعت

برج ساعت که یکی از ساختمان ‌های جدید پایتخت گرجستان و همان شهر تفلیس است، توسط Rezo Gabriadze که عروسک‌ گردان و نمایشنامه‌ نویس بوده، ساخته شده است. این برج به این صورت ساخته شده که در هر ساعت، یک فرشته از در بالای برج، بیرون می‌آید و با چکش، زنگ را به صدا در آورده و در ظهر و ساعت هفت غروب هم، می‌توانید یک نمایش عروسکی به نام چرخه زندگی را در این برج تماشا کنید.

 • پل صلح

یکی از اولین سازه‌ های مدرن تفلیس بوده که پلی از استیل و شیشه ساخته شده است. این بنا توسطMichele De Lucchi طرح ریزی شده که بسیار هم زیبا می باشد.

جاذبه‌های دیدنی کشور ارمنستان

این کشور جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بسیاری دارد که ما در این جا چند کدام از آن ها را نام می بریم. این مکان ها عبارتند از:

 • میدان آزادی

میدان آزادی روبروی پارک اپرای ایروان قرار گرفته است. این میدان در حال حاضر یک منطقه خرید و محلی برای قدم زدن عابران محسوب می شود. در این میدان، یک پیانو چمنی، یک گیتار بزرگ و مجسمه برنزی آهنگساز معروف ارمنی را می توان مشاهده کرد. حوضچه این میدان هم در زمستان یک پیست اسکی بوده و گردشگران زیادی را در فصل زمستان به سمت خود می کشاند.

 • خیابان شمالی ایروان

خیابان شمالی ایروان خیابانی برای عابران پیاده است که در مرکز کنتورن واقع شده است. طول این خیابان چهار صد و پنجاه متر و عرض آن بیست و هفت متر می باشد. این خیابان ساختمان ‌های مسکونی مجلل، فروشگاه ‌های مختلف و کلوپ ‌های شبانه را در خود جای داده است.

 • خیابان آبوویان

این خیابان که یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر ایروان است، از سمت میدان مرکزی به مجسمه خاچاتور آبوویان که یک نویسنده است، منتهی می‌شود. این خیابان به نام همین نویسنده ساخته شده است. این خیابان موسسه های آموزشی بسیار و فروشگاه های مختلفی را در خود جای داده است.

 • دژ اربونی

دژ اربونی یکی از قدیمی ‌ترین قلعه ‌هایی است که قدمت آن به هفتصد و هشتاد و دو سال قبل از میلاد بر می‌گردد. قلعه اربونی توسط آرگیشتی اول ساخته شده و آن را برای ایجاد ترس در میان دشمنان خود، اربونی به معنای قلعه خون نام گذاری کرده است. این قلعه مثلثی شکل ساخته شده و تالارهای درونی آن رنگ بندی مختلفی دارد.

 • معبد گارنی
Garni Temple

معبد گارنی در دل کوه ‌ها قرار گرفته است و تنها یادگار ارمنستان پیش از مسیحیت است. زیرا بعد از ورود مسیحیت به ارمنستان بنای مدیریتی بیشتر کلیساها بر مهر پرستی واقع شد. این معبد در سی و شش کیلومتری ایروان و در روستای گارنی قرار دارد.

 • صومعه گغارد

صومعه گغارد یکی از با شکوه ‌ترین دیدنی های ارمنستان است که اطراف ایروان قرار گرفته است. این بنا در دل کوه تراشیده شده است و جز لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این صومعه در دو دوره مختلف توسط خاندان زاکاریان که از خانواده‌ های سلطنتی ارمنستان بودند و در دوره دوم توسط خاندان پروشیان ساخته شده است خاندان زاکاریان بنای بیرونی را ساخته و خاندان پروشیان درون بنا را ساخته اند. گغارد به معنای سر نیزه است و به داستان به صلیب کشیدن حضرت مسیح اشاره دارد.

در نهایت گرجستان برای سفر بهتر است یا ارمنستان

کشور های گرجستان و ارمنستان فاصله کمی با ایران دارند. معمول ترین مسیر برای رسیدن به گرجستان عبور از ترکیه و مرز بازرگان می باشد. فاصله تهران تا بازرگان دویست و نود کیلومتر است. برای سفر به ارمنستان هم، فاصله این شهر از تهران را با اتوبوس بیست و دو ساعت راه است. فاصله تهران تا شهر ایروان هزار و صد و چهل و هشت کیلومتر می باشد.

از لحاظ شرایط آب و هوایی کشور ارمنستان جز کشورهای سرد است. کشور گرجستان هم از لحاظ آب و هوایی نیمه بوده و رطوبت بالایی دارد. بنا براین بهتر زمان برای سفر به گرجستان تمام ایام سال بوده و بهترین زمان برای سفر به ایروان فصل بهار و تابستان می باشد.

باید گفت که هر دو کشور گرجستان و ارمنستان کشورهای به نسبت ارزانی هستند و نباید نگران هزینه های سفر و مهاجرت به این دو کشور باشید. با توجه به این که گرجستان و ارمنستان هر دو جز کشور های ارزان قیمت هستند و بسته به هزینه های خود می توانید یک کشور را انتخاب کنید.

مطالب پیشنهادی : تور تفلیستور باتومیتور ترکیبی تفلیس + باتومی

سوالات متداول

آیا شهر تفلیس کلیسای بزرگی هم دارد؟

باید گفت که کلیسای جامع تثلیث تفلیس، بزرگ ترین کلیسای اعظم شهر تفلیس و کشور گرجستان می باشد که برای مسیحیان ارزش بالایی دارد.

آیا غذا های طبخ شده در این کشورها حلال است و مسلمانان می توانند از آنها استفاده کنند؟

شما می توانید برای خوردن غذاهای حلال و سازگار با خودتان، به رستوران هایی مراجعه کنید که غذاهای ایرانی در انجا طبخ می کنند.

آیا حمل داروی کدئین در کشور ارمنستان جرم است؟

باید گفت که حمل داروی کدئین در کشور ارمنستان جرم بوده و به عنوان مخدر حساب می شود. در هنگام سفر به این کشور، به این نکته توجه کنید.

نتیجه نهایی

گفتیم که سفر کردن به کشورهای مختلف چه برای مهاجرت و چه برای تفریح، جز علاقه مندی افراد بوده و نیاز به کسب آگاهی و اطلاعات کافی دارد. شما می توانید برای کسب آگاهی نسبت به دو کشور ارمنستان و گرجستان به سایت ما مراجعه کنید. شما با این طالاعات می توانید انتخابی دقیق برای سفر یا مهاجرت داشته باشید. مشاوران ما به صورت بیست و چهار ساعته آماده کمک رسانی به مشتریان خود می باشند.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

باتومی بهتر است یا تفلیس؟

باتومی بهتر است یا تفلیس ؟ این سوالی است که اکثر علاقه مندان به سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *