سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:14 بعد از ظهر

گالاتاپورت استانبول

گالاتاپورت استانبول یکی از محله‌های محبوب استانبول برای گرشگران و افرادی است که به دنبال اقامت دائم در استانبول هستند. استانبول از جمله شهرهایی است که به واسطه گردشگران زیاد در طول سال دائما در حال گسترش و نوسازی است، حتی در برخی از‌بخش‌های استانبول مناطق توریستی جدید در حین بازسازی ایجاد می‌شوند، یکی از این مناطق مدرن و لوکس گالاتا پورت است، هر چند که پروژه ساخت کامل گالاتا پورت به دلیل شیوع کرونا چند سال به تعویق افتاد و تنها قسمت‌هایی از آن به صورت کامل تکمیل شده است، اما همین قسمت‌ها ساختاری بسیار مدرن و لوکس دارند و به دلیل برند‌های لوکس موجود در این منطقه گردشگران زیادی هر ساله از گالاتا پورت بازدید میکنند و برای خرید ملک در آن اقدام میکنند. در ادامه مقاله گالاتا پورت و امکانات موجود در این منطقه مدرن را بررسی خواهیم کرد.

گالاتاپورت استانبول

تاریخچه منطقه گالاتا پورت استانبول

گالاتاپورت در واقع بندری 200 ساله است که در پروژه تاسیس قرار است پس از سال‌ها در منطقه کاراکوی مجددا راه اندازی شود. ساخت و ساز پروژه گالاتاپورت از سال 2015 آغاز شده است، در پروژه گالاتاپورت با بودجه‌ای در حدود پروژه ۱. ۵ میلیارد یورو، قرار بود تا بندر تاریخی کاراکوی به یک بندر تفریحی در کلاس جهانی تبدیل شود، این امر در سال 2021 محقق شد. گالاتاپروت در اصل بزرگ‌ترین پروژه ساحلی در جهان است.

طراحی به کاررفته در معماری گالاتاپورت از آب انبارهای باستانی استانبول الهام گرفته شده است، این الهام در‌بخش‌های داخلی ترمینال و ستون‌های گرد ترمینال زیر زمینی قابل مشاهده هستند.

استانبول شهری است که در سراسر جهان به خاطر ثروت‌های تاریخی و فرهنگی، غذاهای لذیذ، فضای پر جنب و جوش و مناظر بی‌نظیرش شناخته می‌شود. گالاتاپورت به عنوان یک منطقه تاریخی جایگاه مهمی در تاریخ شهر استانبول دارد، به همین دلیل در سال‌های اخیر احیا شده و تجربه‌ای منحصر به فرد را در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد.

تاریخچه منطقه گالاتا پورت استانبول

علت نام گذاری گالاتاپورت چیست؟

تلفظ نام گالاتاپورت برای افراد سخت و دشوار است به همین دلیل اغلب افراد به دنبال دلیل نام گذاری این منطقه لوکس در بندر استانبول هستند، ممکن است قبلا در ارتباط با برج گالاتا اطلاعاتی شنیده باشید، این برج برای قرن‌ها به عنوان بلندترین برج دست ساز جهان در استانبول قرار داشته است تا سال 1960 که برج‌های بلندی در جهان ساخته شدند. برج گالاتا هنوز هم به عنوان یکی از نماد‌های استانبول به شمار می‌آید، این برج در سال 1348 در زمان گسترش مستعمرات جنوا در‌بخش قدیمی شهر ساخته شد.

گالاتا، یکی از مناطق تاریخی و فرهنگی غنی و توریستی بی‌اوغلو، منطبق با قسمت پایین بی‌اوغلو بین آزاپکاپی، کاراکوی، توپانه و برج گالاتا است. نام منطقه گالاتا از کلمه یونانی “گالا” به معنی “شیر” گرفته شده است و به دلیل وجود خیابان‌های باریک توریستی، مغازه‌ها، کافه‌ها، بارها و رستوران‌های معروف در بین گردشگران محبوب است.

گالاتا زمانی شهری مهم در قرون وسطا بود، بعد‌ها و در جریان فتح قسطنطنیه گالاتا به تصرف دولت عثمانی درآمد. هنوز هم از بالای برج گالاتا اسکله کاراکوی و کل‌بخش گالاتاپورت قابل دیدن هستند. پروژه نوین‌سازی گالاتاپورت نیز بر اساس نام برج و براساس پیشینه تاریخی این قسمت از استانبول به نام گالاتاپورت نام گذاری شده است.

علت نام گذاری گالاتاپورت چیست؟

پروژه ساخت گالاتا پورت استانبول

گالاتاپورت در استانبول یکی از پروژه‌های بزرگ توسعه شهری در غالب ایجاد مجتمع بندری است، این پروژه در مساحتی به وسعت ۴۰۰۰۰۰ متر مربع ساخته شده است که برابر با 53 زمین فوتبال است.

گالاتاپورت استانبول یکی از مهم‌ترین پروژه‌های بندری در جهان به شمار می‌رود، بندر تفریحی منحصربه‌فرد گالاتاپورت در خط ساحلی 1. 2 کیلومتری تنگه بسفرقرار دارد، هر سال در حدود 26 میلیون نفر از گالاتاپورت بازدید میکنند بخشی از این مسافران با کروز 5/1 نفر و 25 میلیون بازدید کننده نیز از سایر مناطق استانبول به گالاتاپورت سفر میکنند.

یک هتل منحصر به فرد، کافه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌های برند، دفاتر کار و دو موزه هنری مهم از جمله جاذبه‌هایی هستند که در پروژه ساخت گالاتاپورت ایجاد شده‌اند. در اکتبر ۲۰۲۱ اولین کشتی از بلغارستان در سواحل گالاتاپورت لنگر انداخت و این بندر رسما فعال شد.

پروژه ساخت گالاتا پورت استانبول

جاذبه‌های گالاتاپورت در استانبول

در ساخت پروژه گالاتاپورت تلاش شده است تا فضای مناسب برای گردشگرانی که از ترمینال زیرزمینی به استانبول می‌آیند و افرادی که برای بازدید به این محل می‌آیند فراهم شود، در این فضا کافه‌ها و رستوران‌های بندری و ساحلی مختلفی قرار دارد، بهره مندی از فروشگاه‌های برند‌های لوکس و معتبر و رستوران‌های بین المللی در گالاتاپورت نیز یکی از نقاط قوت این پروژه به شمار می‌رود.

از جمله مکان‌های تاریخی در گالاتاپورت می‌توان به برج گالاتا، کولدیبی، خیابان گالیپ دده منتهی به خیابان استقلال و گالاتا مولوی هانسی در انتها، ساختمان تاریخی بیمارستان بریتانیا، ساختمان تاریخی زندان بریتانیا، پله‌های کاموندا در نزدیکی خیابان بانکالار، موزه بانک عثمانی آراپ، مسجد، کلیسای سن پیر و پل و کنیسه نیو شالوم اشاره کرد.

اولین ترمینال زیرزمینی کروز جهان

گالاتاپورت استانبول، به عنوان “بندر اصلی”  کشور با داشتن یک بندر کروز در سطح جهانی، تحرک را برای گردشگری کروز در یک جغرافیای وسیع از حوزه مدیترانه تا دریای سیاه به ارمغان می‌آورد.  خط ساحلی منحصربه‌فرد کاراکوی که سال‌ها دسترسی به آن بسته شده است، به لطف ترمینال زیرزمینی با سیستم پوششی ویژه که الهام‌بخش پروژه‌های مشابه در جهان شده است، در حال تبدیل شدن به یکی از خاص‌ترین مسیرهای پیاده‌روی شهری است که برای اولین بار در دنیا اجرا شده است. به لطف سیستم پوششی ویژه‌ای که منطقه متصل و منطقه امنیتی (ISPS) را زمانی که کشتی در بندر وجود دارد از هم جدا می‌کند، خط ساحلی با ایجاد یک منطقه پیوند موقت برای دسترسی باز می‌ماند.

طراحی ترمینال برای ارائه یک تجربه زیبا و منحصر به فرد برای 25 میلیون بازدیدکننده مورد انتظار، از جمله 7 میلیون گردشگر خارجی و 1. 5 میلیون مسافر کشتی کروز در نظر گرفته شده است، ترمینال زیر زمینی گالاتاپورت که به عنوان بخشی از پروژه گالاتاپورت استانبول ساخته شده بود، مطابق با استانداردهای جهانی تکمیل شده و تمامی تراکنش‌های ترمینال، عملیات کنترل چمدان و پاسپورت به زیر زمین منتقل شده است، طراحی اتوبان مستقر در گالاتاپورت استانبول تضمین می‌کند که تمام جابجایی مسافران و عملکردهای ترمینال به درستی در داخل فضا برنامه‌ریزی شده است و در عین حال فرصتی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا تجربه‌ای زیبا و منحصر به فرد داشته باشند.  در پروژه گالاتاپورت استانبول، رویکردی معاصر برای انعکاس اهمیت تاریخی بندر و بافت فرهنگی نواحی اطراف مانند کاراکوی و بی‌اوغلو به کار گرفته شد.  این پروژه در منطقه کاراکوی واقع شده است که امتداد شبه جزیره تاریخی استانبول است.

اولین ترمینال زیرزمینی کروز جهان

مراکز خرید

در گالاتاپورت فروشگاه‌های متعددی برای خرید ایجاد شده‌اند در این فروشگاه‌ها می‌توانید اجناسی با قیمت‌هایم ناسب تا برند‌های لوکس را پیدا کنید، به دنبال هر چه که باشید از لباس و کفش تا جواهرات، کتاب، لوازم منزل و منسوجات پارچه‌ای و چوبی همه در فروشگاه‌های برند و سایر فروشگاه‌های گالاتاپورت موجود هستند. اگر به دنبال خرید کالایی خاص یا فروشگاه خاصی هستید می‌توانید از اپلیکیشن همراه گالاتاپورت استفاده کنید. این اپلیکیشن به شما کمک میکند تا به سرعت محل مد نظرتان را پیدا کنید علاوه بر این به کمک نقشه را‌های دسترسی به فروشگاه مورد نظر را نیز به شما ارائه می‌دهد. به کمک این اپلیکیشن می‌توانید از خدمات جست و جوی خودرو و وای فای رایگان نیز استفاده کنید.

رستوران و کافه‌ها

فرصت صرف غذا و استراحت در فضای خاص و ساحلی منطقه گالاتاپورت که همیشه زنده است، امکان ایجاد رستوران، کافه و بار‌های مختلفی را در این منطقه فراهم کرده است. شما می‌توانید بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌های با کیفیت و لوکس استانبول را در خیابان مومهنه و خیابان‌های پشت آن پیدا کنید، به خصوص که از ساحل کاراکوی به سمت توپنه رستوران‌ها و کافه‌ها بیشتر هستند.  به همین ترتیب، کافه‌ها و رستوران‌های با کیفیتی در پایین برج گالاتا قرار دارند.

مراکز هنری و فرهنگی

این پروژه فوق العاده که در مجموع شامل دو موزه، موزه هنرهای زیبای نقاشی و مجسمه‌سازی استانبول مدرن و موزه هنرهای زیبای معمار سینان است، بسیاری از دوستداران فرهنگ و هنر را به خود جذب می‌کند. مجموعه اصلی و نمایشگاه‌های موقت، موزه هنر مدرن استانبول که در منطقه وسیعی در کنار ساحل در کاراکوی واقع شده است، محبوب‌ترین و متمایزترین موزه از نظر هنر مدرن در ترکیه است، در این موزه آثار زیبایی به نمایش گذاشته می‌شود از هنر‌های اویل قرن یستم در ترکیه تا به امروز. این موزه‌ها در گالاتاپورت استانبول که از نظر موقعیت مکانی در نقطه بسیار حساسی است قرار دارند، به همین دلیل به مرکز توجه علاقه مندان به هنر تبدیل شده است.  اگر به نقاشی و مجسمه‌سازی نیز علاقه دارید، حتما از موزه‌های ایجاد شده در گالاتاپورت دیدن کنید.

جاذبه‌های تاریخی گالاتاپورت

موزه بانک عثمانی

موزه بانک عثمانی، واقع در خیابان بانکالار به سمت کاراکوی، یکی از موزه‌هایی است که جالب‌ترین مجموعه آرشیو رسمی در ترکیه را دارد.  اسکناس‌های دوران عثمانی، دستورالعمل‌های مقامات و پادشاهان عثمانی، نامه های دولت عثمانی به سران کشور های دیگر و مقامات داخلی و عکس‌های شعب بانک در این موزه به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، این نمایشگاه متشکل از 6000 عکس گردآوری شده از پرونده‌های ثبتی کارکنان بانک، منبعی تاریخی است که ارزش دیدن را دارد.

پل گالاتا

پل گالاتا به طول 490 متر که در ورودی شاخ طلایی قرار دارد و کاراکوی و امینونو را به هم متصل می‌کند، پل گالاتا یکی از نماد‌های مشهور شهر استانبول است، در روی این پل ماهیگیران مشغول ماهیگیری هستند و رستوران‌های زیر پل به فروش ماهی‌های مختلف و لذیذ مشهور هستند. قدم زدن بر روی پل گالاتا در عصر خنک تابستان هر گردشگری را به سمت این پل زیبا جذب می‌کند.

مسجد آراپ

مسجد آراپ، واقع در خیابان کالیون در منطقه گالاتا، توسط راهبان دومینیکن در اوایل قرن چهاردهم به عنوان کلیساهای سن پائولو و سن دومنیکو ساخته شد و بعداً به مسجد تبدیل شد. معماری مسجد آراپ به سبک گوتیک است و برج مربع شکل کلیسای قدیمی به مناره تبدیل شده است.  مسجد آراپ که در بارها مرمت شده است یکی از تنها مساجد استانبول است که از نظر معماری شباهتی به مسجد ندارد.

برج گالاتا

برج گالاتا با سقف مخروطی شکل خارق‌العاده‌اش که کلاه جادوگری بر سر دارد، یکی از پربازدیدترین مکان‌ها و مهمترین نمادهای استانبول است.  تماشای منظره پانورامای 360 درجه استانبول از برج گالاتا با ارتفاع 72 متر که قدمت آن به قرن ششم و دوره جنوا باز می‌گردد لذتی وصف ناپذیر به همراه دارد. قدمت برج گالاتا همان طور که اشاره کردیم به حدود 200 سال قبل باز می‌گردد و از این نظر نیز یکی از جاذبه‌های تاریخی مهم در این منطقه و شهر استانبول به شمار می‌آید.

برج گالاتا

تفرجگاه بندری

شما می‌توانید توسط کانال زیر زمینی ایجاد شده از بندر گالاتاپورت به خط ساحلی به طول 1500 متر بروید و از منظره اطراف بسفره و امکان بومی این منطقه دیدن کنید. معماری زیبا و هوای فوق العاده عالی این منطقه گردشگران را به بازدید از آن ترغیب میکند. اگر از عاشقان بندر و هوای ساحل هستید حتما سری به این تفرجگاه بندری بزنید.

آژانس مسافرتی سفر و ایرانیان

آژانس گردشگری سفر و ایرانیان از جمله آژانس‌های مسافرتی فعال در حوزه تورهای داخلی و خارجی در ایران است، یکی از حوزه‌های فعالیت این آژانس برگذاری تورهای استانبول است. اگر در ارتباط با شرایط سفر به استانبول یا امکانات استانبول سوالی دارید کارشناسان ما با توجه به سابقه و توانایی خود می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند و شما را راهنمایی کنید.

اگر به مشاوره در حوزه رزرو توراستانبول نیاز دارید می‌توانید به سایت آژانس مسافرتی سفر و ایرانیان مراجعه کنید، داشتن اطلاعات کافی به شما کمک میکند تا تجربه بهتر و کامل تری از سفر خود به استانبول داشته باشید. در آژانس مسافرتی سفر و ایرانیان پیکج‌های خدمات مختلفی برای تور استانبول در نطر گرفته شده‌اند تا تمامی افراد بتوانند با هر سطح درآمدی تور مناسب خود را رزرو کنید و سفری لذت‌بخش به استانبول داشته باشید.

تفرجگاه بندری

سخن پایانی

گالاتاپورت یکی از مناطق جدید و تازه تاسیس در استانبول است، با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که در طراحی این منطقه به کار برده شده است و رستوران‌ها و کافه‌ها در کنار تفرجگاه بندری و برند‌های لوکس و مدرن، گالاتاپورت یکی از مقاصد اصلی گردشگران برای بازدید و تفریح است. تورهای استانبول معمولا بازدید از این منطقه را در برنامه روزانه خود قرار می‌دهند.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *