شنبه , 2 تیر 1403 - 6:52 بعد از ظهر

استانبول اروپایی یا آسیایی؟ کدام یک برای سفر بهتر است؟

European or Asian Istanbul?
بخش استانبول اروپایی یا آسیایی؟

استانبول اروپایی یا آسیایی؟ استانبول در حقیقت تنها شهری در دنیا است که نیمی از آن در قاره اروپا و نیمی دیگر از آن در قاره آسیا قرار دارد. این موضوع می تواند یکی از جذابیت های این شهر باشد. به سادگی می توانید در دو سوی پلی که این دو قسمت را به هم وصل می کند، سبک های زندگی متفاوتی را ببینید. در ادامه در خصوص ویژگی های هر کدام از بخش های اروپایی و آسیایی استانبول و همچنین تفاوت هایی که در سبک زندگی این دو بخش وجود دارند، صحبت خواهیم کرد. با استفاده از این مسئله می توانید به سادگی این دو قسمت از شهر را درک کنید.

استانبول اروپایی یا آسیایی بهتر است؟

برای آن که بدانیم استانبول اروپایی یا آسیایی بهتر است، لازم است تفاوت های این دو قسمت از شهر را بدانیم. قسمت شرقی مربوط به بخش آسیایی و قسمت غربی مربوط به بخش اروپایی می شود.

  • میزان جمعیت

اولین مورد میزان جمعیتی است که در دو بخش از این شهر وجود دارند. برخلاف تصور عموم مردم، بخش آسیایی خلوت تر بوده و جمعیت کمتری نسبت به بخش اروپایی دارد. در بخش آسیایی سکون جمعیت به صورت محله به محله است و و تقریبا افراد یک محله یکدیگر را می شناسند. جمعیت بخش آسیایی به حدود 5 میلیون نفر می رسد.

این موضوع در حالی است که در بخش اروپایی شهر استانبول جمعیتی حدود 10 میلیون نفر سکونت دارند. این موضوع سبب شده است که نه تنها خیابان های شلوغی در این کشور وجود داشته باشد، بلکه حتی کوچه ها نیز شلوغ باشند.

  • اماکن باستانی و دیدنی

اگر با تور استانبول به سفر رفته باشید، متوجه می شوید که بیشتر اماکن باستانی و تاریخی شهر استانبول در بخش اروپایی آن متمرکز شده اند. این موضوع به معنای نبود امکان باستانی در قسمت شرق نیست. اما مسلما به دلیل تمرکز بیشتر این مکان ها در بخش اروپایی، بخش اعظمی از زمان تورهای گردشگری نیز در بخش اروپایی صرف می شود.

در صورتی که زمان کافی داشته باشید، می توانید خودتان به بخش آسیایی رفته و از مکان های باستانی که کمتر شناخته شده هستند، دیدن نمایید.

European or Asian Istanbul?

  • امکانات تفریحی و رفاهی

استانبول یک شهر توریستی است. همین موضوع باعث می شود تا کافه ها، رستوران ها، هتل ها، مراکز تفریحی و گردشی و… زیادی در آن وجود داشته باشد. گفتیم که تمرکز بناهای تاریخی و دیدنی در بخش اروپایی این شهر بیشتر است، به همین خاطر تمرکز این امکانات تفریحی و رفاهی نیز در بخش اروپایی می باشد.

  • آب و هوا

حتی آب و هوا نیز در دو بخش شقی و غربی این شهر با هم متفاوت هستند. استانبول اروپایی یا آسیایی دارای آب و هوا و شرایط اقلیمی متفاوتی هستند. به همین خاطر نیز گفته می شود که اگر نسبت به آب و هوای خاصی حساسیت دارید، بهتر است حتما این موضوع را در نظر بگیرید. بخش اروپایی شهر استانبول از سطح دریا بالاتر است. همین مسئله سبب می شود تا دمای آن چند درجه پایین تر بوده و زمستان های سردتری نیز داشته باشد. این موضوع در مورد بخش شرقی کاملا متفاوت است. بخش شرقی دارای آب و هوای گرم تری است و همین مسئله نیز سبب می شود تا زمستان های معتدل تری نیز داشته باشد.

  • سرمایه گذاری و مشاغل

در بخش اروپایی به طور کلی آسمان خراش های بیشتر، شرکت های متعددتر و بیشتر و همچنین فضاهای اداری و کاری بیشتری را می بینید. بیشتر شرکت های بین المللی استانبول در این بخش مستقر شده اند و به همین خاطر نیز گفته می شود که در بخش اروپایی، کار بیشتری وجود دارد.

  • تفریحات شبانه

تفریحات شبانه یکی از مهم ترین موارد و جاذبه های گردشگری یک شهر به حساب می آید. به همین خاطر نیز معمولا افرادی که قصد دارند تا تور استانبول را رزرو کنند، ترجیح می دهند تا بخشی از استانبول را برای اقامت و تفریح انتخاب کنند که دارای تفریحات شبانه مناسب و خوبی باشد.

در بخش اروپایی استانبول می توانید تفریحات شبانه خوبی را در کلاب ها، دیسکوها و… پیدا کنید. این در صورتی است که در بخش آسیایی چنین مواردی کمتر وجود دارد.

  • حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ دنیا می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. حمل و نقل عمومی معمولا شامل خطوط مترو، اتوبوس و تاکسی می شود. در شهر استانبول بیشترین استفاده از خطوط اتوبوس و مترو است. تعداد خطوط اتوبوس در بخش اروپایی بیشتر است و تعداد خطوط مترو در بخش آسیایی بیشتر دیده می شود.

  • اماکن عمومی و فرهنگی

این موضوع شاید برای شما که به عنوان مسافر و گردشگر به استانبول سفر می کنید اهمیت زیادی نداشته باشد. با این حال بد نیست بدانید که اماکن مهم همچون آنتن شبکه های تلویزیونی و همچنین دانشگاه ها غالبا در بخش اروپا متمرکز شده اند. این در حالی است که این موارد در بخش آسیایی کمتر هستند. باشگاه های ورزشی بیشتر و حتی فرودگاه بین المللی نیز در بخش اروپایی وجود دارند.

  • فضای مناسب گردش

تا اینجا متوجه شدید که بیشتر امکانات در بخش اروپایی متمرکز شده اند. این در حالی است که فضای مناسب گردش های شبانه، پیاده روی، خط ساحلی مناسب و… همگی در بخش آسیایی واقع شده اند.

European or Asian Istanbul?

آژانس مسافرتی سفر و ایرانیان

آژانس گردشگری سفر و ایرانیان یکی از بهترین آژانس های مسافرتی است که در زمینه تورهای داخلی و خارجی در حال فعالیت می باشد. برگزاری تور استانبول نیز در این آژانس صورت می گیرد. به همین دلیل است که شاید پاسخ به این سوال که استانبول اروپایی یا آسیایی بهتر است، را کارشناسان و تورلیدرهای این آژانس بتوانند بدهند.

در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه رزرو تورهای گردشگری داشته باشید و یا آن که بخواهید تا هر نوع تور گردشگری دیگری را رزرو کنید، می توانید به سایت مچموعه سفر و ایرانیان مراجعه کرده و اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. فراموش نکنید که اطلاعات لازم در این خصوص می تواند به شما کمک کند که هرچه بهتر و ساده تر تصمیم نهایی خود را بگیرید.

یکی دیگر از مولفه های مهم در خصوص این آژانس گردشگری مربوط به خدمات ارائه شده توسط مجموعه و همچنین تعرفه های بسیار مناسب تعیین شده برای این خدمات است. در این مجموعه پکیج های خدماتی به شکلی تعیین شده اند تا تمامی افراد با تمامی درآمدها بتوانند تور گردشگری مناسب خود را رزرو کنند.

استانبول اروپایی یا آسیایی؟

کلام پایانی

در پاسخ به این سوال که استانبول اروپایی یا آسیایی بهتر است، سعی کردیم تا نکات مهم را بیان کنیم. هر کدام از این بخش ها و نکات سبب می شوند تا شما آشنایی بیشتری با این شهر را پیدا کنید. تفاوتی هم ندارد که بخواهید تور استانبول را رزرو کنید و به این شهر بروید و یا آن که بخواهید در این شهر ساکن وید، زیرا در هر دو صورت این اطلاعات برای شما مفید خواهند بود. با تمامی این مسائل به شما توصیه می کنیم تا حتما برای کسب اطلاعات دقیق تر و جامع تر، با کارشناسان ما در مجموعه سفر و ایرانیان صحبت کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *