شنبه , 2 تیر 1403 - 7:15 بعد از ظهر

چک لیست سفر به خارج از کشور

چک لیست سفر TRAVEL CHECK LIST

چک لیست سفر به خارج از کشور : داشتن چک لیست چه برای مسافرت های داخلی و چه برای مسافرت های خارجی می تواند فاکتور بسیار مهمی باشد. با وجود چک لیست دیگر قرار نیست چیزی را جا بگذارید و همین موضوع می تواند سفر را برای شما خاطره انگیز تر و بهتر کند. در این مقاله سعی کرده ایم تا به چک لیستی که در سفر به خارج از کشور مورد نیاز شما می شود، اشاره کنیم. این چک لیست ها می توانند به شما کمک زیادی کنند. در صورتی که شما نیز همواره با این مشکل در حال دست و پنجه نرم کردن هستید، بهتر است این مقاله را تا انتها با ما همراه باشید و پاسخ سوالات خودتان در زمینه نکات مهم در تهیه چک لیست، ویژگی های یک چک لیست مناسب و… را دریافت کنید.

 

دلایل اهمیت داشتن چک لیست

چه دلایلی وجود دارد که لازم است حتماً پیش از سفر خود، چک لیست تهیه کنید؟ این دلایل را در این قسمت توضیح داده ایم. مطمئناً زمانی که شما هم متوجه دلایل مربوط به این کار شوید، پیش از سفر رفتن ابتدا چک لیست خود را تهیه کرده و سپس طبق همان چک لیست شروع به جمع کردن وسایل خود می کنید.

عدم جا گذاشتن وسایل

زمانی که چک لیست داشته باشید، می توانید این مسئله را به خوبی مدیریت کنید ک هیچ کدام از وسایل خودتان را جا نگذارید. حتما برای شما نیز پیش آمده است که با عجله از خانه خارج شده اید و زمانی که در ماشین نشسته اید، تازه به یاد آورده اید که چند وسیله مهم را جا گذاشته اید. وقتی یک چک لیست مناسب برای خودتان داشته باشید، این موضوع کاملا حل خواهد شد و دیگر نیازی نیست تا نگران جا ماندن وسایل باشید.

دوری از استرس

رفتن به مسافرت های خارجی به خودی خود استرس زا می باشد. این مسئله زمانی که ندانید دقیقا چه چیزهایی را برداشته اید و چه چیزهایی را جا گذاشته اید، حتی شدیدتر نیز می شود. به همین خاطر هم توصیه می کنیم تا حتما از یک چک لیست اختصاصی و مناسب برای خودتان استفاده کنید.

مدیریت بار

بسیاری از مواقع این موضوع پیش می آید که پس از برداشتن تمامی وسایل به وسایل خود نگاه می کنید و می بینید که بار شما بیشتر از آن چیزی است که اجازه و توان حمل آن را داشته باشید. در این مواقع لازم است مجددا چمدان های خود را باز کنید و بررسی کنید که کدام یک از وسایل شما اضافی بوده و کدام یک را حتما لازم است تا در کنار خود داشته باشید. زمانی که این موارد را مطابق با چک لیست جمع کنید، دیگر نیازی به باز و بسته کردن چمدان و صرف وقت اضافی نیست، زیرا در همان زمان چک لیست نوشتن می توانید وسایلی که در اولویت های چندم قرار دارند را کنار بگذارید.

نحوه تهیه چک لیست

برای نوشتن چک لیست چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ زمانی که چک لیست را به صورت اصولی تهیه کرده باشید، می توانید با خیال راحت وسایل خود را جمع کنید. اما در صورتی که یک و یا چند مورد از اقدامات و نکاتی که گفته می شود را رعایت نکنید، مسلما نتیجه مطلوبی را نیز نخواهید گرفت. بسیاری از این نکات را احتمالا خودتان می دانید و بسیاری دیگر را نادیده گرفته اید و گمان کرده اید که اهمیت چندانی ندارد که بخواهید زمان خود را صرف آن کنید؛ اما این موضوع کاملا اشتباه است.

تعیین نوع سفر

اولین مورد برای تهیه کردن چک لیست مربوط به نوع سفر شما می شود. اینکه قرار است به عنوان یک سفر تفریحی به یک کشور خارجی بروید و یا قرار است تا برای بستن یک قرارداد کاری مسافرت بروید، اهمیت زیادی دارد. مسلما وسایلی که در یک سفر تفریحی و استراحتی می تواند مورد نیاز شما باشد، در یک سفر کاری که مدت زمان کوتاه تری دارد نیز لازم نخواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود تا با توجه به نوع سفری که در پیش دارید، اقدام به تهیه کردن چک لیست کنید.

تعیین مدت زمان سفر

مورد بعدی در خصوص مدت زمان سفری است که در پیش خواهید داشت. مدت زمان سفر شما می تواند از بین 3 روز تا 6 ماه و یا حتی یکسال نیز طول بکشد. هر قدر قرار باشد طولانی تر در سفر بمانید، وسایل بیشتری مورد نیاز شما خواهد بود. به طور مثال اگر قرار باشد تا برای یک هفته به سفر بروید، لازم نیست تا یادگاری و یا قاب عکس کسی که دوستش دارید را با خود ببرید، بلکه صرفا وسایل روزمره را با خود خواهید برد. این در حالی است که در مسافرت های طولانی مدت، برخی از وسایل را نیاز خواهید داشت و نباید به هیچ وجه از آنها غافل شوید.

چک لیست سفر به خارج از کشور

تعیین مقصد

مقصدی که قرار است به آن جا بروید نیز بر روی چک لیستی که تهیه می کنید، اهمیت به سزایی دارد. به طور مثال قرار است به یک کشور مسلمان بروید، مسلما لباس هایی که قرار است با خودتان بردارید، کاملا متفاوت از آن است که بخواهید به یک کشور اروپایی بروید. بنابراین به این نکته حتما دقت داشته باشید.

از سوی دیگر نیز کشور مقصد می تواند اهمیت داشته باشد. به طور مثال ممکن است خریدن لباس، محصولات آرایشی و… از آن کشور برایتان ارزان تر باشد و وسایل ضروری تری را بتوانید با خودتان بردارید. بنابراین حتما به این موضوع توجه داشته باشید که به کدام کشور قرار است بروید.

تعیین آب و هوا

منطقه ای که به آن سفر می کنید و همچنین فصلی که قرار است در آن سفر کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور مثال لباس ها و همچنین وسایل ضروری مربوط به فصل تابستان و مناطق گرم و استوایی کاملا متفاوت از فصل زمستان و کشورهای سردسیر است. بنابراین حتما آب و هوای منطقه و فصلی که قرار است به سفر بروید را در نظر داشته باشید.

چک لیست سفر به خارج از کشور

اما چک لیست سفر به خارج از کشور شامل چه مواردی می شود؟ این موارد به صورت کلی و عمومی مطرح می شوند، شما نیز می توانید با توجه به وسایلی که دارید و همچنین با توجه به زمان و مقصد سفرتان، این موارد را خصوصی سازی کنید. برای درک بهتر این موضوع می توانید به ادامه مطلب توجه کنید.

لباس ها

معمولا اولین بخشی از بار مسافران که به ذهن مسافر می رسد تا جمع کند، مربوط به لباس ها می شود. سعی کنید در چک لیست خود حتما بخش لباس ها را ذکر کرده و به صورت جزئی نیز آن ها را بنویسید. به طور مثال بخش لباس ها می توانند شامل چند دسته باشند. لباس های رسمی مربوط به جلسات کاری، لباس های مهمانی، لباس های اسپرت و راحتی برای پیاده روی، ورزش و گشت و گذار در شهر، لباس های مربوط به ساحل و تفریحاتی همچون استخر، لباس زیر و لباس خواب.

چک لیست سفر به خارج از کشور
Checklist for travelling abroad

این موارد را باید به طور حتم در چک لیست خود ذکر کنید تا متوجه شوید که از هر کدام از آن ها قرار است چه مقدار با خودتان داشته باشید. فراموش نکنید که حجم معینی از بار را می توانید در چمدان خود حمل کنید، بنابراین تعداد لباس ها را کمتر کرده و مواردی که به طور قطع مورد نیاز شما خواهند بود را بردارید.

مواد آرایشی و بهداشتی

بسیاری از افراد گمان می کنند که صرفا خانم ها نیاز به مواد آرایشی و بهداشتی دارند. این موضوع در حالی است که حتی آقایان نیز باید لوازم بهداشتی مخصوص به خود را داشته باشند. اگر شامپو و یا صابون مخصوصی را استفاده می کنید، حتما آن را با خودتان به همراه داشته باشید. در غیر این صورت بهتر است از هر کدام از لوازم آرایشی و بهداشتی خود تنها به اندازه ای که نیاز دارید بردارید.

به طور مثال در خصوص لوازم آرایش سعی کنید تا از پک های سایه و رژلب که دارای تنوع بیشتری بوده و کم جا تر نیز هستند استفاده کنید. این کار سبب می شود تا با حجم کمتری از لوازم آرایش، رنگ های بیشتری را در اختیار داشته باشید.

لوازم شخصی

بخش مهم بعدی مربوط به لوازم شخصی می شود. لوازم شخصی را به هیچ وجه نباید از قلم بیاندازید، زیرا ممکن است در طول سفر فکرتان کاملا درگیر این موضوع شود و نتوانید آن طور که باید و شاید از سفر خود لذت ببرید. لوازم شخصی شامل حوله، مسواک، خمیر دندان، صابون های مخصوص، کرم های مخصوص صورت، پدهای بهداشتی و… می شود. این وسایل جای زیادی نمی گیرند، اما کاربردهای زیادی دارند و نباید آن ها را جا بگذارید.

اکسسوری ها

عینک، انواع زیور آلات، ساعت، کمربندها و… می توانند همگی در رده اکسسوری ها طبقه بندی شوند. شاید برای آقایان صرفا چند عدد کمربند و ساعت کافی باشد؛ اما مسلما خانم ها نیاز به اکسسوری های بیشتری برای استایل خودشان دارند. این اکسسوری ها می توانند شامل دستبندها، گردنبندها، ساعت، انگشتر، پابند و… باشند. از بین تمامی زیورآلاتی که دارید سعی کنید مواردی را انتخاب کرده و همه آن ها را با خود نبرید.

چک لیست سفر به خارج از کشور
accessory for travelling abroad

چند نکته مهم در هنگام انتخاب اکسسوری ها لازم است در نظر داشته باشید. اولا آن که چند اکسسوری مخصوص استفاده روزمره، استفاده های کاری در صورت لزوم و استفاده در میهمانی ها با خود داشته باشید. حدالامکان سعی کنید تا از اکسسوری های گران قیمت استفاده نکنید، زیرا احتمال گم شدن آن ها وجود دارد و همین موضوع می تواند دردسر ساز شود.

لوازم دیجیتالی

امروزه بدون تلفن همراه، لپ تاپ و دیگر وسایل دیجیتالی نمی توانید به خوبی از پس کارهای روزمره خود بربیایید. به همین دلیل نیز نباید این وسایل را از قلم بیاندازید. برداشتن لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه، شارژر مخصوص هر کدام، هندزفری، ایرپاد و… می تواند جزو مهم ترین کارهایی باشد که لازم است انجام دهید تا بتوانید در تمام طول مدت سفر خودتان به راحتی به کارهایتان نیز رسیدگی کنید.

مدارک شناسایی

داشتن مدارک شناسایی از جمله مهم ترین مواردی است که نباید فراموش کنید. مدارک شناسایی که در سفر به خارج از کشور نیاز دارید شامل پاسپورت، ویزا، کارت ملی و شناسنامه شما می شود. از شناسنامه و کارت ملی ممکن است بهره چندانی نبرید، اما همراه داشتن آن ها باعث می شود تا بتوانید هرچه بهتر و ساده تر در مواقع لازم همچون چک اوت پرواز، کار خود را انجام دهید.

نقشه راهنما

بسیاری از افرادی که به یک کشور دیگر سفر می کنند، به قصد بازدید از مکان های دیدنی آن شهر می روند. در چنین مواقعی نیاز است تا حتما یک نقشه راهنما را نیز با خودشان به همراه داشته باشند. البته امروزه افراد سعی می کنند تا نقشه های مورد نیاز خودشان را در تلفن همراهشان داشته باشند.

چک لیست سفر به خارج از کشور
map for travelling abroad

با این حال بهتر است حتما یک نقشه اضافی در صورت همراه نداشتن، گم شدن و یا به سرقت رفتن تلفن همراه خود داشته باشید.

دفترچه یادداشت

می توانید از یک دفترچه یادداشت کوچک برای چند هدف مختلف استفاده کنید. اولا آن که سفرهای تفریحی مدت زمان مشخصی دارند و نمی توانید هر زمان که دوست دارید به سفر بروید و برگردید، بلکه لازم است تا حتما بر طبق یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده به تمامی کارهای خودتان برسید و تمامی مکان هایی که دوست دارید را ببینید.

این دفترچه یادداشت علاوه بر آن که می تواند برای برنامه ریزی روزانه شما مناسب باشد، می تواند برای یادداشت کردن آدرس هتل، تلفن های ضروری و… نیز کاربرد داشته باشد. بنابراین سعی کنید تا حتما از یک دفترچه یادداشت مناسب استفاده کرده و آن را همواره با خود به همراه داشته باشید.

سوالات متداول

آیا می توانیم چک لیست سفر به خارج را خودمان تهیه کنیم؟

بله به راحتی می توانید با توجه به نکات مهم، چک لیست سفر به خارج را خودتان تهیه کنید.

آیا چک لیست سفر به خارج از کشور در فصل های مختلف متفاوت است؟

با توجه به زمانی که قرار است به سفر روید، چک لیست های متفاوتی نیز خواهید داشت.

آیا تهیه چک لیست می تواند کمک کننده باشد؟

با تهیه کردن چک لیست می توانید در زمان، انرژی و هزینه ای که بابت بار پرداخت می کنید، صرفه جویی نمایید.

کلام پایانی

متوجه شدید که چک لیست چه برای سفرهای داخلی و چه برای سفرهای خارجی می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. اینکه چگونه یک چک لیست مناسب تهیه کنید و یا آن که چک لیست مربوط به سفرهای خارجی چه مؤلفه هایی دارد را نیز در این مقاله بیان کردیم. برای آن که بتوانید هرچه بهتر و بیشتر در خصوص این موضوعات اطلاعات کسب کنید، می توانید دیگر مقالات موجود در سایت را مطالعه نمایید. اگر گمان می کنید که پیشنهادی در جهت ارائه خدمات بهتر دارید نیز می توانید آن را با ما در میان گذاشته و به ما در این زمینه کمک کنید. ( لیست آفرهای سفرو ایرانیان رو مشاهده نمایید )

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *