سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:44 بعد از ظهر

سفر ارزان و ترفندهای آن

مراحل سفر ارزان
Cheap ways to travel

چگونه سفر ارزان داشته باشیم؟

تقریبا همه‌ی مردم سفر کردن را یکی از بهترین تفریحات ممکن می‌دانند، اما بسیاری از آن‌ها به دلیل مسائل مالی ترجیح می‌دهند که تفریحات دیگری را جایگزین کنند. آیا شما هم لیستی از مقاصدی که دوست دارید در زندگیتان حداقل یکبار ببینید دارید؟ در این متن به شما نشان می‌دهیم که با انجام ترفندهای ساده‌ می‌توانید سفر ارزان خود را شروع کنید و از ماجراجویی لذت ببرید.

سفر با یک کوله بجای چمدان:

شاید از این عنوان تعجب کرده باشید و با خود فکر کنید که چه ربطی به سفر ارزان دارد. اما تجربه‌ی گردشگران حرفه‌ای ثابت کرده است که سفر با کوله این امکان را به شما خواهد داد که راحت‌تر جا به جا شوید و مجبور نشوید برای حمل چمدان‌های سنگین خود از وسایل حمل ونقل گران‌تر استفاده کنید. دانستن این نکته حائز اهمیت است که استفاده از تاکسی در کشورهای دیگر معمولا بسیار گران تمام خواهد شد. همچنین اگر با کوله به سفر بروید احتمال اینکه وسایل اضافی و غیر ضروری بخرید کمتر است.

نکاتی برای سبک بودن بار سفر:

همانطور که بررسی کردیم، اگر بارتان سبک‌تر باشد سفرتان از جهات مختلف راحت‌تر خواهد شد. در ادامه به نکاتی در مورد جمع کردن بار سفر اشاره می‌کنیم.

  • لباس‌هایی را بردارید که فضای کمی را می‌گیرند و می‌توانید آن را در سینک بشورید.
  • لباس‌هایی که با هرچیزی ست می‌شوند را انتخاب کنید.
  • یک وعده‌ی غذایی فاسد نشدنی سبک، برای مواقع ضروری همراه خود داشته باشید.
  • لباس‌هایی که سریع خشک می‌شوند را در اولویت قرار دهید.
  • چند کیسه‌ی بزرگ و کوچک همراه داشته باشید.
  • از کیف کمری برای حمل پول‌ نقد خود و مدارک استفاده کنید.

پخش کردن منابع مالی در کیف‌های مختلف:

یکی از بهترین کارهایی که برای سفر ارزان می‌توانید انجام دهید و برای ایمنی پولتان هم مفید استT می‌تواند این باشد که پول نقد و کارت‌های اعتباریتان را در یک کیف یا جیب قرار ندهید. با این کار، اگر در مواقع اضطراری یکی از کارت‌هایتان را گم کردید، می‌توانید از باقی منابعتان استفاده کنید. همچنین انجام این ترفند باعث خواهد شد که با تمام کردن یکی از منابع مالی، اخطاری برای تمام کردن پولتان داشته باشید و برای خریدهای بعدی خود صرفه جویی نمایید.

بازدید از بازارهای محلی برای سفر ارزان:

معمولا در بازارهای محلی شهرهای مختلف، غذاهای خیابانی و بسیار خوشمزه‌ای را می‌توانید پیدا کنید که بسیار مقرون به صرفه هستند و از صرف غذا در رستوران‌های گران قیمت که ایده‌ای راجع به قیمت منوی آن‌ها ندارید، جلوگیری خواهد کرد. از دیگر مزایای این روش، خرید سوغاتی‌های کوچک و ارزان از مغازه‌های متنوع است. همچنین با این کار به اقتصاد مردم محلی منطقه‌‌ای که سفر کرده‌اید کمک خواهید کرد و در عوض، آن‌ها هم با خوشرویی بدرقه‌تان می‌کنند.

بازارهای محلی/ شنبه بازار باکرکوری استانبول:

مقصد بسیاری از مسافران ایرانی برای خارج از کشور، ترکیه است. بنابراین در این بخش با یکی از محبوب‌ترین بازارهای محلی استانبول به نام بازار باکرکوری آشنا می‌شوید. این مکان که در نزدیکی فرودگاه آتاتورک واقع شده، مملو از لباس‌ها، جواهرات و دیگر اجناس ارزان قیمت است، همچنین اگر می‌خواهید که از غذاهای خیابانی استانبول لذت ببرید، این منطقه به یکی از بهترین تجربه‌هایتان تبدیل خواهد شد. برای رزرو تور استانبول از آژانس سفرو کلیک کنید.

شنبه بازار باکرکوی
Bakırköy çarşı

زودتر به راه بیفتید:

برای اینکه خودتان را به فرودگاه، ترمینال یا ایستگاه قطار برسانید خوب است که زودتر به راه بیفتید تا از هزینه‌های لحظه آخری به دور باشید. برای مثال اگر هنگام سفر، حس کنید که ممکن است پروازتان را از دست دهید، به احتمال زیاد از تاکسی‌های گران قیمت این مسیر استفاده خواهید کرد، زیرا نرسیدن به تایم پرواز برایتان گران‌تر تمام خواهد شد. همچنین می‌توانید برای اطلاع از بهترین مقاصد برای اولین سفر خارجی کلیک کنید.

سفر ارزان در فصل کم‌مخاطب مقصد:

برای اینکه این مطلب برایتان جا بیفتد و انتخاب مناسبتری برای زمان سفرتان داشته باشید در این بخش به توضیح دو مفهوم گردشگری لوسیزن و های سیزن می‌پردازیم.

های سیزن/High Seasen مقاصد گردشگری:

های سیزن به فصلی گفته می‌شود که در آن، مقصد سفری در شلوغ‌ترین حالت خود قرار دارد و طبیعتا قیمت بلیط‌ها و اقامتگاه‌ها بیشتر از روزهای عادی هستند. برای مثال فصل های سیزن استانبول ترکیه، بهار و تابستان است.

لو سیزن/Low Seasen مقاصد گردشگری:

لو سیزن به فصلی گفته می‌شود که مقصد گردشگری مدنظرتان خلوت‌ترین ماه‌های خود را تجربه می‌کنند. در این فصل قیمت خدمات سفری مختلف ارزان‌تر خواهد بود. فصل لو سیزن دبی بهار و تابستان هستند.

دریافت بودجه‌ی سفر به شکل نقدی:

اگر می‌خواهید که سفر ارزانی داشته باشید، بهتر است بخشی از پولی که به شکل روزانه خرج خواهید کرد را نقدی دریافت کنید. این بودجه‌‌ی نقدی باعث خواهد شد که خرج کردن پولتان را بیشتر حس کنید و صرفه جویی بیشتری در انجام خریدها و خرج‌هایتان داشته باشید.

البته باید دقت کنید که اگر محل اقامتتان امن است، برای جلوگیری از دزدی، بیشتر پولتان را در هتل قرار دهید و پول اضافی‌ای همراه خود نداشته باشید، همچنین بهتر است که قبل از انتخاب مقصد گردشگری، وضعیت امنیت خیابان‌های آن را بررسی کنید و برای اولین تجارب سفریتان، شهرهای پرریسک را انتخاب نکنید.

استفاده از تاکسی‌های آنلاین:

در اکثر کشورهای جهان، می‌توانید اپ‌هایی را پیدا کنید که به وسیله‌ی آن‌ها می‌شود به سادگی و در کم‌ترین زمان، درخواست خودرو انجام داد. برای مثال در ایران تاکسی‌های آنلاین اسنپ و تپسی در دسترس هستند. استفاده از این برنامه‌های تلفنی در بعضی از شهرها ارزان‌تر از تاکسی یا وسایل حمل و نقل دیگر است، برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید، قبل از اینکه در خیابان‌های شهر تاکسی بگیرید، قیمت تاکسی‌های آنلاین مانند uber را بررسی کنید.

uber-driver تاکسی
uber-driver

به جای خرید کردن عکس بگیرید:

شاید برایتان سوال باشد که برخی از گردشگران، چگونه می‌توانند مدام در سفر باشند و از پس هزینه‌های آن بربیایند؟ یکی از جواب‌های سرراست برای این سوال، خرید نکردن است! کسانی که به شکل حرفه‌ای و دائمی به دنبال ماجراجویی هستند، از خریدن کردن پرهیز می‌کنند و به جای آن، سعی می‌کنند که ابزار عکاسی خود را بهبود ببخشند. تصاویری که خودتان به شکل شخصی و در حین سفر، ثبت می‌کنید ارزش بسیار زیادی دارند و بهتر از یک شیء می‌توانند خاطرات خوبتان را تداعی کنند.

برای سفر ارزان، بجای هتل از هاستل استفاده کنید:

هاستل‌ها اقامتگاه‌های خوابگاهی هستند که برای سفرهای ارزان بهترین گزینه می‌باشند، همچنین اگر فرد ماجراجویی هستید و به ارتباط گرفتن با آدم‌ها علاقه دارید، اقامت در هاستل باعث می‌شود که با افراد دیگر آشنا شوید و از سفرتان لذت بیشتری ببرید.

هزینه‌ی اقامت در هاستل بسیار کمتر از هتل است و بعضی از آن‌ها صبحانه‌ی رایگان هم ارائه می‌دهند.

از محله‌های توریستی شهر دور باشید!

هر شهری که برای سفر انتخاب می‌کنید، قطعا یک محله‌ی پر رفت و آمد و اصلی دارد که معمولا از تمامی نقاط شهر گران‌تر است. در این محلات، رستوران‌ها، هتل‌ها و مراکز خرید زیادی وجود دارند و به همین دلیل، اصلا مقرون به صرفه نیستند. برای مثال، در شهر استانبول ترکیه، میدان تسکیم، محوریت دارد و اگر بخواهید هتلی را در این منطقه رزرو کنید باید پول بیشتری را به نسبت هتل‌های منطقه‌ی شیشلی بپردازید.

سفر ارزان دور از میدان تکسیم
taksim

سخن آخر:

اگر در زمینه‌ی سفر کردن تازه کار هستید و می‌خواهید سفر ارزان را تمرین کنید، بهتر است که از مقاصد نزدیک و نام‌آشناتر شروع کنید. این مقاصد از جهات زیادی امن هستند و برای رسیدن به آن‌ها نیازی نیست که پول زیادی بپردازید. همچنین می‌توانید وعده‌های غذایی سبک و فاسد نشدنی‌ای را همراه خود بردارید و هزینه‌ی رستوران را حذف کنید. برای مشاهده‌ی ارزان‌ترین مقاصد خارجی کلیک نمایید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *