شنبه , 2 تیر 1403 - 8:38 بعد از ظهر

جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بی اوغلو

استانبول شهری عجیب در دل تاریخ است، نمی‌توان شهری مانند استانبول در جهان را پیدا کرد که این چنین در طول تاریخ تغییر کرده باشد، بی اوغلو یکی از محله‌های قدیمی استانبول است که سابقه‌ای هزاران ساله دارد، بی اوغلو در طول تاریخ بارها مورد خسارت قرار گرفته و میزبان افرادی چون تاجران اروپایی و دزد‌های استانبول در برهه‌های مختلف زمانی بوده است، تاریخ شگفت انگیز استانبول در بی اوغلو نمایان است، جایی که تاریخ و فرهنگ در هم تنیده شده و محله‌ای متفاوت را ایجاد کرده‌اند. اگر کنجکاو هستید که در مورد تمام گنجینه‌های پنهان و تاریخ غنی‌ای که این منطقه دارد مطلع شوید در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با جاذبه‌های دیدنی و مکان‌های گردشگری محله بی اوغلو در سمت اروپایی استانبول آشنا شوید، مواردی که اغلب ناشناخته هستند و در طول زمان فراموش شده‌اند و تنها تعداد معدودی از آن‌ها همچنان مورد توجه قرار دارند.

جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بی اوغلو

مکان‌های دیدنی بی اوغلو

محله‌ها، موزه‌ها، رستوران‌ها و خیابان‌های مختلفی در محله بی اوغلو قرار دارند، برخی از آن‌ها تاریخی چندصد ساله را در خود جای داده‌اند، تعدادی از کاخ‌های معروف استانبول نیز در محله بی اوغلو قرار دارد. گشت و گذار در منطقه بی اوغلو یکی از مواردی است که نباید در سفر به استانبول از آن غافل شوید در این محله انواع تفریحات در کنار هم قرار دارند که می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم و هیجان زده کنند.

خیابان استقلال Esteghlal St

تا قرن نوزدهم، خیابان‌ استقلال امروزی سنگ‌فرش شده بود و با نام Grand Rue De Pera شناخته می‌شدند. دولت ترکیه نام این خیابان را به «خیابان استقلال» تغییر داد این خیابان در حال حاضر نیز با نام خیابان استقلال شناخته می‌شود.

این خیابان محل مناسبی برای پیاده روی است، در گذشته خیابان استقلال محل تجمع روشنفکران عثمانی و اروپایی بوده است. پس شاید تعجبی نداشته باشد که همچنان نیز میزبان جشنواره فیلم استانبول و انواع اعتراضات، راهپیمایی‌ها و رویدادهای دیگر باشد. ساختمان‌های تاریخی که در دو طرف خیابان استقلال قرار داردند مربوط به امپراتوری عثمانی هستند. برخی از این ساختمان‌ها در حال حاضر به عنوان رستوران‌، کافه‌های جذاب، فروشگاه‌های شگفت‌انگیز، گالری‌های هنری، و کتابفروشی‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

اگر به بناهای تاریخی علاقه دارید، ممکن است بخواهید از انواع کنیسه‌ها، کلیساهای جامع و کنسولگری‌ها در امتداد خیابان دیدن کنید. از طرف دیگر، ممکن است بخواهید از بازار معروف ماهی فروشان استانبول نیز دیدن کنید در انتهای خیابان استقلال در مرکز، میدان گالاتاسرای با دروازه‌ای معروف رو به روی شما قرار دارد. علاوه بر این موارد خیابان استقلال به دلیل تراموا تاریخی که هنوز کار می‌کند در بین گردشگران مشهور است، اغلب گردشگران تنها برای اینکه از ترموا قدیمی خیابان استقلال استفاده کنند راهی این خیابان می‌شوند.

خیابان استقلال Esteghlal St

محله جهانگیر و چوکورکوما Jahangir and Chukurkuma

روزنامه گاردین این مناطق را به عنوان یکی از پنج منطقه برتر برای زندگی در استانبول معرفی کرده است. شاید به این دلیل است که این محله‌ها حال و هوای مشابهی با مونت مارتر پاریس دارند. اوج مد در این نقاط، خیابان‌های بوهمی است، منتخبی از نویسندگان، بازیگران و هنرمندان در این محله‌ها زندگی میکنند. محله جهانگیر و چوکورکوما در بی اوغلو واقع شده‌اند، این محله‌ها به تنهایی نیز به عنوان یک جاذبه در استانبول شناخته می‌شوند هر چند که زیر مجموعه محله بی اوغلو هستند.

یکی از جاذبه‌های اصلی محله جهانگیر و چوکورکوما موزه معصومیت است. مستند معروف Kedi درباره گربه‌های خیابانی در محله جهانگیر فیلمبرداری شده است. در چوکورکوا، مجموعه‌ای از مغازه‌های عتیقه فروشی و همچنین معماری آلمانی قرن نوزدهمی را خواهید دید. تاریخچه ساخت این خیابان‌ها به دوران معمار معروف امپراتوری عثمانی، معمار سینان برمی گردد.

محله جهانگیر و چوکورکوما Jahangir and Chukurkuma

برج گالاتا Galata Kulesi

برج گالاتا، یکی از دیدنی‌های اصلی در محله بی اوغلو است، در فاصله چند قدمی بزرگترین کنیسه در ترکیه، کنیسه Neve Shalom، برج معروفی قرار دارد که زمانی بلندترین ساختمان در قسطنطنیه بوده است. گفته می‌شود برج گالاتا جایی است که هزارفن احمد چلبی بال‌های مصنوعی خود را ساخت و پرواز کرد. یک رستوران در طبقه بالای برج گالاتا قرار دارد که منظره‌ای جذاب رو به دریای سیاه و مرمره پیش روی شما قرار می‌دهد.

اگر از این برج دیدن کنید، خط افق باشکوه استانبول – از مسجد آبی (Sultanahmet cami)، ایاصوفیه، آب انبار باسیلیکا، پل گالاتا در شاخ طلایی تا کاخ شگفت انگیز دولما باغچه، را خواهید دید. شما منظره‌ای پانوراما از تمام شهر، از قسمت اروپایی تا آسیایی خواهید داشت که برای قرن‌ها تخیل مردمان جهان را مجذوب خود کرده است.

موزه رحمی‌ام کوچ Rahmi M. Koch Museum

مردی که در سال 2013 بیشترین مالیات را در ترکیه پرداخت و یکی از موفق ترین تاجران ترکیه بود، تصمیم گرفت موزه خود را در استانبول افتتاح کند. الهام بخش اودر ساخت این موزه، بازدید از موزه هنری فورد بود.

در سال 1991، او یک ساختمان متروکه را خریدری کرد و آن را به نام خود نامگذاری کرد. در حال حاضر، موزه بر صنعت، حمل و نقل و ارتباطات متمرکز شده است. موقعیت موزه در محوطه تاریخی قرار دارد که زمانی میزبان کشتی‌های تجاری در زمان سلطنت سلطان احمد سوم (1703-1730) بوده است. این موزه عمدتاً بر اساس منتخبی از اقلام از مجموعه شخصی رحمی‌ام کوچ ایجاد شده است.

موزه رحمی‌ام کوچ Rahmi M. Koch Museum

موزه پرا Pera Museum

اگر به هنر علاقه مند هستید، حمتا سری به موزا پرا بزنید، این گالری که در سال 2005 توسط بنیاد کیراچ تأسیس شد، هنوز در سال‌های اولیه قعالیت خود در مقایسه با سایر موزه‌های استانبول قرار دارد، هر چند که در حال حاضر هویتی قوی دارد. این موزه بر پابه شرق شناسی در هنر قرن 19 تمرکز دارد. با این حال، مضامین دیگری نیز در این موزه به نمایشگاه درآمده‌اند، مانند وزن‌ها و پیمانه‌های آناتولی، کاشی‌ها و سرامیک‌های کوتاهیا و البته آثار هنرمند مشهور عثمان حمدی بی. موزه پرا در حال حاضر با بسیاری از گالری‌های دیگر همکاری میکند تا آثاری از هنرمندان مشهور بین المللی و هنرمندان ترکیه را به نمایش بگذارد. در تمامی کشورها هنر خود را به عنوان موضوع اصلی تمرکز بر هویت ملی نشان می‌دهد. موزه پرا در یکی از خیابان‌های فرعی متعدد خیابان استقلال و نزدیک میدان تقسیم قرار دارد.

موزه پرا Pera Museum

میدان تقسیم و مجسمه جمهوری Taksim Square and Republic Statue

این نقطه که به نام یک آب انبار نامگذاری شده است، به دوران سلطان محمود گوژپشت (دهه 1730) برمی گردد. خیابان بلند عابر پیاده خیابان استقلال، اینجا به پایان می‌رسد. اگرچه این منطقه ساختمان‌های بسیار شگفت‌انگیزی دارد، اما این مکان به خاطر تظاهرات، رژه‌ها رویداد‌های مختلف و تفریحات شبانه معروف است. در میدان تقسیم. مردمانی را خواهید دید که در شب سال نو برای استقبال از سال جدید در این محل جمع می‌شوند

مجسمه جمهوری توسط مجسمه ساز ایتالیایی، پیترو کانونیکا، با سرمایه مردم ساخته شده است. این مجمسه پدر بنیانگذار ترکیه را به تصویر می‌کشد. میدان تقسیم و مجسمه جمهوری “محل ملاقات” در بین مردم محلی نامیده می‌شود که در آن مردم محلی قبل از بازدید از یکی از مغازه‌ها یا رستوران‌های متعدد در این منطقه با دوستان خود ملاقات می‌کنند.

میدان تقسیم و مجسمه جمهوری Taksim Square and Republic Statue

گذرگاه گل Çiçek Pasajı

این ساختمان زیبا که به نام «گذرگاه گل» ترجمه شده است، در محوطه قدیمی تئاتر نائوم قرار دارد، قبل از اینکه پاریس این فرصت را پیدا کند، این تئاتر میزبان «Il Trovatore» وردی بوده است. گذرگاه گل یکی از محل‌های مورد علاقه سلاطین عثمانی بود. پس از آتش سوزی، این نقطه به شکل فعلی بازسازی شده است.

در روزهای ابتدایی به آن گذرگاه هریستکی می‌گفتند. پس از انقلاب روسیه در سال 1917، زنان فقیر روسیه در این مکان تاریخی گل می‌فروختند. از این رو نام به گذرگاه گل تغییر کرد. این روزها، این گذرگاه میزبان مغازه‌ها، کافه‌ها و بارهای شیک است..

اقامتگاه گالاتا مولوی Galata Mevlevihanesi

اقامتگاه گالاتا مولوی گاهی اوقات به عنوان یک موزه نیز معرفی می‌شود. اقامتگاه گالاتا مولوی بیشتر شبیه یک بنای مذهبی تاریخی است که می‌توانید برای دیدن دراویش در حال چرخش از آن دیدن کنید، مراسم‌های مربوط به صوفیان و انواع ساز‌های صوفی در این اقامتگاه‌ها قرار دارند. این راسته عرفانی به نام شاعر مولانا نامگذاری شده است، اقامتگاه گالاتا مولوی در قرن سیزدهم تأسیس شده است، صوفیان در اوایل جمهوری به دلیل ارتباط مذهبی برای مدت کوتاهی ممنوع الکار شدند، اما این لژ باقی ماند.

اقامتگاه گالاتا مولوی Galata Mevlevihanesi

کلیسای سنت آنتوان Aziz Antoine Kilisesi

کلیسای سنت آنتونی پادوآ بزرگترین کلیسای جامع کاتولیک در ترکیه است که در خیابان استقلال واقع شده است و با توجه به معماری شگفت انگیزی که دارد اغلب توریست‌ها به سمت خود جلب میکند. خارج از اوقات نماز، افراد می‌توانند از کلیسای سنت آنتوان بازدید کنند. همچنین می‌توانید در مراسمی که به زبان‌های ترکی، لهستانی، انگلیسی و ایتالیایی در این کلیسا که در حال احضر به عنوان مسجد فعالیت میکند برگزار می‌شود شرکت کنید.

کلیسای سنت آنتوان جامعه ایتالیایی در استانبول ساخته شده است وترکیبی از سبک نئوگوتیک ونیزی و سبک توسکانی-لمبارد است شاید به همین دلیل است که پاپ جان بیست و سوم قبل از اینکه پاپ شود، 10 سال در این کلیسای متعالی موعظه کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال‌های اخیر یک شیاد ترک اقدام به فروش این مکان تاریخی کرد.

موزه هنرهای مدرن استانبول İstanbul Modern Sanat Müzesi

مکانی دیگر در محله بی اوغلو برای طرفداران هنر، موزه هنرهای مدرن استانبول است. تمرکز موزه هنرهای مدرن استانبول بر هنرمندان ترکیه است. این ساختمان در محل یک انبار دریایی سابق واقع شده است و طبقه پایین آن شامل یک سینما، نمایشگاه‌های موقت و یک کتابخانه است، طبقات بالایی دارای مجموعه‌های دائمی، فضاهایی برای برنامه‌های آموزشی، یک فروشگاه هدیه و یک رستوران هستند. این مجموعه‌ها آثار هنرمندان جدیدتر و قدیمی تر، مانند عبدالمجید دوم – آخرین خلیفه امپراتوری عثمانی را در خود جای داده‌اند.

موزه هنرهای مدرن استانبول İstanbul Modern Sanat Müzesi

کلیسای ارتدوکس یونانی هاگیا تریادا Ayia Triada Kilisesi Hagia Triada

قدمت کلیسای ارتدوکس یونانی هاگیا تریادا (تثلیث مقدس) است که تاسیس آن به سال 1880 برمی‌گردد. این کلیسای هنوز در حال استفاده است و برجسته‌ترین زیارتگاه ارتدوکس یونانی در استانبول محسوب می‌شود. کلیسای ارتدوکس یونانی هاگیا تریادا اولین کلیسای گنبدی بود که پس از تبدیل شدن قسطنطنیه به استانبول در سال 1453 ساخته شد.

در داخل کلیسای ارتدوکس یونانی هاگیا تریادا، منتخبی از نقاشی‌های باشکوه ساکلاریوس مگاکلیس قرار داده شده است. سنگ مرمر نیز توسط الکساندروس کریکلیس طراحی شده‌اند. اگر بتوانید به محراب وارد شوید، می‌توانید فضای روحانی آن را تصور کنید شاید تلفیق معماری سبک نئوباروک با نمای نئوگوتیک سبب بروز چنین احساسی در افراد می‌شود.

موزه معصومیت Masumiyet Müzesi

موزه معصومیت، هم نام کتاب اورهان پاموک، اولین برنده جایزه نوبل ترکیه است. اگرچه بر اساس یک داستان تخیلی ساخته شده است، اما برنده جایزه موزه سال اروپا در سال 2014 شده است. این مجموعه بر اساس زندگی در مردم مرفه استانبول بین دهه 1970 تا 2000 ایجاد شده است. موزه معصومیت در محله‌ها‌ای قرار دارد که به دلیل داشتن عتیقه فروشی‌های متعدد معروف هستند. اگرچه این کتاب در سال 2008 منتشر شد، اما موزه در سال 2012 تأسیس شد. لازم نیست رمان را خوانده باشید تا با موزه معصومیت آشنا شوید. تنها چیزی که نیاز دارید یک ذهن کنجکاو و میل به درک زندگی در استانبول است.

موزه معصومیت Masumiyet Müzesi

تور غذایی میدان تقسیم Taksim meydanı yemek turu

اگر می‌خواهید کوچه پس کوچه‌های تقسیم و بی اوغلو را کشف کنید، هیچ راهی بهتر از یک تور آشپزی به رهبری یک فرد محلی وجود ندارد. تور غذای عصرانه تکسیم از ساعت 18 از میدان تقسیم شروع می‌شود وشما را با 7 فروشگاه غذاهای خوشمزه و آشنا میکند و سپس در انتهای خیابان استقلال در نزدیکی تراموا به پایان می‌رسد. در این تور غذایی می‌توانید با مردم محلی معاشرت کنید و بهترین غذاهای خیابانی استانبول ، غذاهای ویژه از جنوب شرقی آناتولی و دسرهای سنتی استانبول را امتحان کنید. اگر می‌خواهید در میان شلوغی‌های مردم محلی استانبول باشید، این تور به شما این فرصت را می‌دهد تا زندگی عصرانه اصیل استانبول را تجربه کنید.

تور غذایی میدان تقسیم Taksim meydanı yemek turu

مینیاتورک MiniaTurk

اگر وقت زیادی ندارید و می‌خواهید به «نقاط داغ فرهنگی» بروید، اولین مقصد شما در استانبول باید ب مینیاتورک اشد. ترجمه تحت اللفظی، مینیاتورک به معنای ترک کوچک است. این نام به این دلیل بر روی این موزه گذاشته شده است، مینیاتورک شامل مدل‌های مینیاتوری از محبوب ترین و تاریخی ترین نقاط توریستی ترکیه است.

این مدل‌ها در مقیاس 1: 25 ایجاد شده‌اند و شامل حدود 135 مدل در فضای 15000 متر مربع است. مینیاتورک یکی از بزرگترین پارک‌های مینیاتوری جهان است. مینیاتورک شامل مدل‌هایی از استانبول، آناتولی و خارج از ترکیه مانند پل موستاراست. همچنین ساختارهایی از تاریخ استانبول در مینیاتورک دیده می‌شوند. مینیاتورک را به عنوان فضایی با داشتن زمین بازی بزرگ با باغ‌های مخصوص کودکان، رستوران‌ها، سالن‌های نمایشگاه، قطار، کشتی و داشتن درخت افسانه ‌ای معرفی میکنند.

اگرچه مینیاتورک از نظر منطقه‌ای همچنان در بی اوغلو و در مرکز شهر است، اما کمی از خیابان استقلال، میدان تقسیم فاصله دارد.

مینیاتورک MiniaTurk

کاموندو مردیونلری Kamondo Mardionleri

در فاصله کوتاهی از استانبول مدرن، پلکانی را خواهید دید که ممکن است طرفداران جیمز باند آن را بشناسند. این پلکان به سبک نئوباروک/هنر نو توسط آبراهام سالومان کاموندو در حالی ساخته شد که نوه‌هایش در دهه 1850 برای رسیدن به مدرسه تلاش می‌کردند از تپه بالا بروند.

ریشه این خانواده به زمان فرار از دست تفتیش عقاید اسپانیا در سال 1492 برمی گردد. اگرچه امپراتوری عثمانی یهودیان را که از اسپانیا اخراج شده بودند پذیرفت، خانواده کاموندو ابتدا به ونیز نقل مکان کردند. نسل‌های بعدی پس از تسلط اتریش در ونیز در سال 1798 به استانبول نقل مکان کردند. آنها یک بانک تأسیس کردند و در منطقه گالاتا زندگی کردند. این خانواده آنقدر خوب عمل کردند که مهمترین بانکداران در دوران امپراتوری عثمانی بودند. پس جای تعجب نیست که این راه پله وویویدا و خیابان بنکس را به هم متصل می‌کند. متأسفانه این خانواده در هولوکاست در جنگ جهانی دوم کشته شدند. کاموندو مردیونلری یکی از کمک‌های درخشان آن‌ها به استانبول است.

کاموندو مردیونلری Kamondo Mardionleri

هتل پرا پالاس Pera Palace Otel

ظاهراً آگاتا کریستی کتاب «قتل در قطار سریع السیر شرق» را در اینجا نوشته است. شخصیت‌های ارنست همینگوی و گراهام گرین نیز ظاهراً در اینجا شکل گرفته‌اند، هتل پرا پالاس. این هتل ترکیبی از موزه و هتل است.

این نقطه با توجه به تاریخچه‌ای که دارد یکی از مجلل ترین نقاط شهر به حساب می‌آید. هتل پرا پالاس توسط خانواده اسایان در سال 1892 ساخته شد، افراد ارمنی عثمانی، از کاخ پرا برای میزبانی از مسافران قطار سریع السیر شرق استفاده کردند. به عبارت دیگر، این هتل قدیمی ترین هتل اروپایی در ترکیه است. این ساختمان تحت حفاظت دولت ترکیه قرار دارد. اتاق 101 هتل پرا پالاس محل اقامت آتاتورک بوده است.

هتل پرا پالاس Pera Palace Otel

خیابان نوی زاده Navizade St

اگر اولین بار است که به محله بی اوغلو می‌روید، ممکن است از زندگی شبانه در بی اوغلو کمی بترسید. با این حال، منطقه بی اوغلو حال و هوای اروپایی دارد. این مکان مملو از بارها و کلوب‌های تاریخی است، اگر دوست دارید شبی خوب را در استانبول سپری کنید این منطقه بهترین انتخاب برای شما است. لذتی که در این خیابان معروف است با تمام استانبول قابل مقایسه نیست.

سخنان پایانی

استانبول شهری شگفت انگیز با محله‌های بسیار متفاوتی است که گشت و گذار در آن‌ها شما را با برهه‌های تاریخی مختلف آشنا میکند. امیدواریم این لیست به شما کمک کرده باشد تا مکان‌ها و جاذب‌های مهمی که در محله بی اوغلو و تقسیم قرار دارند را شناخته باشید و برای سفر خود به استانبول برای دیدن آن‌ها برنامه کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *