سه شنبه , 5 تیر 1403 - 9:12 بعد از ظهر

کلاس های پروازی هواپیما به چه معناست؟

کلاس های پرواز

هنگامی که میخواهید با هواپیما سفر کنید، تفاوت هایی در نوع خدماتی که طول سفر دریافت میکنید وجود دارد که کلاس های پروازی بیانگر این موضوع هستند.

معمولا دو عامل اصلی وجود دارد که در خدماتی که در طول سفر خود دریافت میکنید تاثیر گذار است:

  • مسافت پرواز

معمولا خدماتی که در طول پرواز دریافت میکنید، از جمله نوع نوشیدنی ها ، میان وعده ها و وعده های اصلی بر اساس ساعتی که شما در پرواز قرار دارید تعیین می‌شود، به طور مثال در پرواز های داخلی به علت کوتاه بودن مسیر پرواز، پذیرایی وعده های اصلی به صورت نهار یا شام همراه با سرو آب میوه است.

  • نوع کلاس بلیط پروازتان

در هواپیما های مسافر بری معمولا بلیط های پرواز در چهار سطح به فروش میرسند که این سطح بندی ، کیفیت پرواز شما و راحتی شما را در طول پرواز تعیین میکنند; به طور مثال نوع صندلی که استفاده میکنید یا خدماتی که در طول پرواز دریافت میکنید. بستگی به کلاس پروازی شما دارد. برای رزرو تور دبی کلیک کنید.

انواع کلاس های پروازی

انواع کلاس های پروازی

اکونومی کلاس

اکونومی کلاس

ارزان ترین نوع پرواز هایی که شامل صندلی های استاندارد و سرویس غذای محدود میباشد را به عنوان پرواز اکونومی میشناسیم.

خدمات اکونومی کلاس:

بیایید با پرتقاضا ترین و ابتدایی ترین کلاس پرواز شروع کنیم یعنی پرواز اکونومی کلاس یا همان پرواز اقتصادی، اکثر ایرلاین‌های معروف دنیا، این نوع کلاس پروازی را ارائه می‌دهند.

البته امکانات آن کمتر از کلاس های بالاتر است و سایز صندلی های  آن هم کوچک تر است. اگر با ایر لاین های ارزان و معمولی سفر کنید باید برای دریافت هر غذا و نوشیدنی که در طول پرواز دریافت می‌کنید، به صورت جدا پول بپردازید. اگر با یک ایرلاین گران تر و بهتر سفر کنید، معمولا در یک پرواز کوتاه مدت، نوشیدنی و میان وعده دریافت خواهید کرد. در پرواز های طولانی مدت برخی از ایرلاین های هوایی، کیت های رفاهی ساده که محتوای آن شامل مسواک، دستمال مرطوب و غیره است را در اختیار شما قرار میدهند.

ویژگی های صندلی کلاس اکونومی چیست ؟

در هواپیما هایی که مسافت های طولانی را طی میکنند معمول است که یک مانیتور برای سرگرم شدن در طول پرواز، جلوی صندلی شما باشد.

پریمیوم اکونومی کلاس

پریمیوم اکونومی کلاس

در نوع کلاس پریمیوم خدماتی که دریافت میکنید تقریبا مثل همان اکونومی کلاس میباشد. اما با کمی تفاوت، مثلا صندلیها بزرگتر و راحت تر هستند.

خدمات پریمیوم اکونومی کلاس: اگر کمی فضای بیشتری میخواهید، یا این که نمیتوانید پرواز بیزینس کلاس داشته باشید، میتوانید از پرواز پریمیوم اکونومی کلاس استفاده کنید . این نوع کلاس عموما فقط در پرواز های متوسط و طولانی در دسترس است. به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات بلیط های بیزینس کلاس به دلیل تخفیفاتی که ایرلاین ها میگذارند; ممکن است قیمت پایین تری نسبت به اکونومی یا پریمیوم داشته باشند. خدماتی که شما در کلاس اکونومی پریموم دریافت میکنید به ایرلاینی که پرواز را از آن رزرو میکنید مربوط است. گاهی اوقات ممکن است تفاوت زیادی در دریافت خدمات با پرواز اکونومی کلاس وجود نداشته باشد. ممکن است نهایت تفاوت آن در کیفیت ظروفی که در آن غذا سرو میشود، یا نوشیدنی و نوع خوش آمد گویی پرسنل، باشد. گاهی پرواز اکونومی کلاس در برخی از پرواز ها و ایر لاین ها وجود ندارد . پس نتیجه میگیریم که به صورت کلی خدماتی که در این کلاس دریافت میکنید یا خدماتی هستند که در اکونومی کلاس هم دریافت میکنید یا کمی بهتر هستند.

بیزینس کلاس

بیزینس کلاس

در این نوع کلاس، درواقع شما صندلی و خدمات بهتری را دریافت میکنید که در ادامه هر کدام از این کلاس ها را به شکل مجزا به شما آموزش میدهیم.

خدمات بیزینس کلاس:

اگر در یک پرواز طولانی با بیزینس کلاس پرواز کرده باشید; برای دفعه بعد اگر با کلاس های ارزان قیمت تر سفر کنید برای همیشه راحتی که با بیزینس کلاس داشتید در ذهنتان میماند. اما خدمات پرواز های بیزینس کلاس در همه ایرلاین ها یکسان نمیباشد. امکانات و خدماتی که دریافت میکنید نه تنها به طول مسیری که پرواز میکنید، بلکه به ایرلاینی هم که با آن پرواز میکنید. بستگی دارد. همچنین برای مطالعه مطلب لوکسترین هواپیماهای مسافربری کلیک کنید.

چه انتظاری از پرواز های بیزینس کلاس میتوان داشت؟

یکی از اولین دلایلی که مردم به سمت پرواز های بیزینس کلاس میروند، صندلی های راحت آن است. صندلی هایی که این امکان را به آنها میدهد که دراز بکشند و تا مقصد استراحت کنند. اما با این اوصاف، هنوز برخی از خطوط هوایی وجود دارند که حتی در پرواز های طولانی بیزینس کلاس هم، گاهی ممکن است صندلی شما شبیه به پروازهای اکونومی باشد.

وعده های غذایی در پرواز بیزینس کلاس چگونه است؟ معمولا یک سینی غذا دریافت میکنید که ممکن است مشابه سینی باشد که در پرواز اکونومی پریمیوم به شما ارائه می‌دهند.

آیا در پرواز های بیزینس کلاس امکان سرو دو وعده غذایی وجود دارد ؟” style=”fancy”]زمان هایی که در سفر طولانی مدت، هنگام سرو غذا یا هنگام سرو شام وارد هواپیما میشوید، امکان دریافت دو وعده غذایی برای شما وجود دارد.

نوشیدنی های بیزینس کلاس به چه صورت سرو میشوند؟” style=”fancy”]معمولا یک نوشیدنی قبل از پرواز دریافت میکنید و در حین پرواز این امکان ر ا دارید که از بین چند نوشیدنی انتخاب مدنظرتان را انجام دهید. البته که انتخاب هایی که دارید از پریمیوم کلاس بهتر است.

فرست کلاس

فرست کلاس

ویژگی پروازهای فرست کلاس به این صورت است که صندلی ها بزرگ تر از بیزینس است و شما خدمات بهتر و بیشتری را دریافت میکنید و همچنین کابین های فرست کلاس معمولا شخصی سازی شده هستند و مسافر در آن فضای شخصی بیشتری دارد.

خدمات فرست کلاس:

خب رسیدیم به درجه یک ترین کلاس پروازی، در حال حاضر خیلی از ایرلاین ها، تلاش خود را میکنند که کیفیت پروازهای بیزینس کلاس را بیشتر کنند و از لحاظ کیفیت با رقبای خود رقابت می‌کنند. صندلی های فرست کلاس در برخی از ایرلاین ها مثل سنگاپور، امارات و قطر که در برخی از هواپیماهای خود سوئیت های اختصاصی بزرگی را ارائه میدهند، تفاوت چندانی با بیزینس کلاس ندارد. اما در برخی از ایرلاین ها امکاناتی که در فرست کلاس ارائه میشود از بیزینس کلاس متفاوت است. به زبان ساده شما در پرواز های فرست کلاس، صندلی هلای بسیار راحت تری دارید و میتوانید تا آخر سفر از داشتن فضای آزاد جلوی پاهای خود لذت ببرید. نکته قابل توجه در رابطه با فرست کلاس و بیزینس کلاس ها، این است که هنگام چک-این (check-in) در فرودگاه، گاهی اوقات لاین افرادی که بلیط فرست کلاس دارند جداست و با توجه به کم بودن تعداد مسافران، این موضوع باعث میشود که در وقت افرادی که بلیط فرست کلاس دارند; صرفه جویی شود. گاهی اوقات هم مسافران فرست کلاس هم در یک خطوط همراه با دیگر کلاس ها چک-این (check-in) میکنند. از دیگر ویژگی های این کلاس پروازی، دسترسی به سالن های استراحت، سالن های غذا، ماساژ، یا سوئیت هایی که شبیه به هتل هستند می‌باشد. البته این موضوع برای ایرلاین هایی مثل امارات یا قطر بیشتر صدق میکند. از دیگر امکانات فرست کلاس میتوان به ترنسفر فرودگاهی اشاره کرد.

لوکس‌ترین فرست کلس:

راجع به این که کدام ایرلاین کابین فرست کلس بهتری دارد به یک اجماع کلی نرسیده اند. اما با توجه به شواهد و قراین میتوانیم فرست کلس الاتحاد را یکی از بهترین های این موضوع بدانیم. در کابین فرست کلس الاتحاد هرچیزی را که برای یک پرواز خوب به آن احتیاج دارید را در اختیارتان قرار میدهند. از امکانات ویژه‌ی آن می‌توانیم به مبل، صندلی تخت خواب شو بسیار راحت، تلویزیون و پک های بهداشتی اشاره کنیم. ایرلاین بعدی که باید در لیست بهترین فرست کلس ها قرارشان دهیم، سنگاپور است. در بخش لوکس این ایرلاین می‌توانید امکانات منحصر به فردی را دریافت نمایید و خیالتان از پرواز راحت راحت باشد. امکانات آن شامل تخت خواب بزرگ و راحت، سرویس چای، پک بهداشتی، پرنسل حرفه ای میشود.

بهترین انتخاب برای خرید کلاس مسافرتی : اگر برایتان هزینه‌ای که قرار است برای بلیط بپردازید، آنچنان تفاوتی ندارد، بهتر است که بلیط فرست کلاس را رزرو نمایید.

آیا تمامی کلاس های پروازی در تمام نقاط جهان یکسان است؟

بله همانطور که گفتیم شما میتوانید این چهار کلاس پروازی را در همه ایرلاین های جهان دریافت کنید. منتها ممکن است جزئیات آنها متفاوت باشد.

سخن پایانی:

با توجه به مطالبی که بررسی کریدم، اگر بودجه‌ای که در دسترستان است، محدودیتی ندارد، بهتر است که پروازهای فرست کلاس را تجربه کنید، اما اگر می‌خواهید به شکل مقرون به صرفه سفرتان را انجام دهید، کلاس پروازی اکونومی مناسب شماست. همچنین برای رزرو انواع بلیط‌های مسافرتی و مشاهده قیمت تورهای سفرو می‌توانید کلیک کنید.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

قدیمی ترین کشورهای جهان را بشناسید | 9 تمدن کهن

بیایید به تاریخ بنگریم در بین صدها کشور جهان چگونه می توانیم بفهمیم اولین تمدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *