سه شنبه , 5 تیر 1403 - 10:33 بعد از ظهر

راهنمای سفر به عمان

عمان شاید نزدیک ترین کشور به مفهوم سنتی شبه جزیره عربستان باشد.  پایتخت عمان مسقط نام دارد که با ساختمان‌ها و مناره‌های سفیدکاری‌شده‌اش، صدای اذان که از کوه‌های هاجر در نزدیکی آن در کل شهر طنین‌انداز می‌شود، مسقط یک شهر اسلامی است که تاریخچه‌ای قدیمی و طولانی دارد. در نزدیکی مسقط پایتخت عمان، با سفر به تپه‌های شنی موج‌دار شن‌های شرقی (که قبلاً به عنوان ماسه‌های وهیبا شناخته می‌شد)، یا دره‌های وسیع جبل شمس به دنیای دیگری منتقل شوید، در حالی که مکان‌های غواصی مشهور شبه جزیره مسندم غواصان را به خود جذب میکنند. عمان یکی از معدود کشورهایی است که هنوز از نظر گردشگری انبوه دست نخورده است. اگر قصد سفر به عمان را دارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید در این مقاله قصد داریم راهنمای سفر به عمان و مواردی که باید در طول سفر خود به عمان و پیش از آن مد نظر داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

سفر به عمان

جاذبه‌های طبیعی عمان

عمان سواحل مختلفی دارد، سواحلی آرام که با درخت‌های نخل پوشانده شده‌اند، همه روزه می‌توانید در این سواحل ماهیگیران محلی را مشاهده کنید که مشغول صید ماهی هستند.  روستاهای خشتی در میان مزارع وسیع خرما قرار دارند یا به کناره‌های دره‌های دور افتاده چسبیده‌اند.  زنجیره‌های پرتگاه کوه‌های سر به فلک کشیده با دره‌های پرشتاب و وادی‌های صخره‌ای شکل گرفته‌اند، در حالی که تپه‌های شنی و دشت‌های شنی بیابان‌های بزرگ داخلی تا دوردست‌ها کشیده شده‌اند. این مناظر بخش کلی عمان را تشکیل می‌دهند، اما عمان دنیای مدرن را پذیرفته است و در بخش‌هایی از این کشور جهان معاصر بسیار مشهود است، به ویژه در زرق و برق و شلوغی پایتخت این کشور یعنی مسقط، و در شهرهای در حال رشد مانند صلاله و صحار.

با وجود حرکت کشور عمان به سمت مدرنیته، بسیاری از نقاط دیگر کشور حس قدرتمندی از مکان و گذشته را حفظ کرده‌اند.  بازارهای شلوغ همچنان با پر از سر و صدای خریدارانی که بر سر کندر، جواهرات و غذا چانه می‌زنند.  قلعه‌های بلند و برج‌های دیده بانی در حال فروپاشی هنوز بر فراز شهرهایی که زمانی از عمان محافظت میکردند قرار دارند. بزها در کنار انبوه خانه‌های اُخرایی رنگ سرگردان هستند و خود عمانی‌های لباس سفید در میان نخل‌ها بی‌صدا می‌چرخند، مردم عمان پوشش محلی خود را حفظ کرده‌اند، لباس سفید بلند مردان و پوشش‌های رنگی زنان عمانی در اغلب شهر‌های عمان خصوصا شهر‌های سنتی تر مشهود است. به صورت کلی جاذبه های عمان هم جاذبه های طبیعی و هم جاذبه های تاریخی را در بر میگیرند.

جاذبه های عمان

تور گردشگری عمان

بیشتر بازدید‌ها از عمان از پایتخت این کشور یعنی مسقط آغاز می‌شوند، بیشتر شهر‌های عمان در حال حاضر شامل یک پراکندگی حومه‌ای بی‌نظیر هستند، هرچند یادآوری‌های جذاب از زمان‌های گذشته در منطقه تجاری پرجنب‌وجوش Muttrah موترا و محله تاریخی مسقط قدیم، محل کاخ سلطان و قلعه قدیمی پرتغالی‌ها مشهود است. این شهر همچنین دارای مجموعه‌ای جذاب از هتل‌های مجلل – از جمله برخی از به یاد ماندنی ترین موسسات به سبک عربی خلیج فارس – با دکوراسیون فوق العاده آراسته، سواحل شگفت انگیز، و مجموعه‌ای از بهترین رستوران‌ها و بارهای کشور است.

تور عمان

نیزوا nizwa

در داخل مسقط، کوه‌های تماشایی حجر غربی، به مرکزیت منطقه‌ای نیزوا، بدیده می‌شوند. نیزوا پایگاهی مناسب برای کشف جاذبه‌های بی‌شمار کوه‌های اطراف، از جمله جبل شمس (بلندترین قله عمان)، دهکده‌های سنتی دیدنی فلات سایق و رانندگی هیجان‌انگیز آفرود برای توریست‌ها است. از دیگر نقاط برجسته می‌توان به شهر سنتی و زیبای آجری الحمرا و روستای زیباتر مصفات العبرین اشاره کرد. اندکی دورتر، دو تا از جذاب‌ترین قلعه‌های کشور قرار دارند: باهلا، بزرگ‌ترین قلعه عمان و قلعه جبرین، که فضای داخلی آن کاملاً حفظ‌ شده است و بینش شگفت‌انگیزی از زندگی در عمان قدیم ارائه می‌دهد، شما می‌توانید در این قلعه شیوه سنتی زندگی مردم عمان را از نزدیک مشاهده کنید.

نیزوا

شمال مسقط در سایه حجر غربی، منطقه ساحلی ال باتینه قرار دارد که با نواری طولانی از سواحل و نخل احاطه شده است. مجموعه‌ای از شهرهای آرام در سواحل قرار گرفته‌اند، سوهار یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور عمان است، اگرچه یادآور فیزیکی کمی از گذشته طولانی و درخشان آن باقی مانده است. جاذبه اصلی در البطینه، رانندگی یک روزه در اطراف حلقه رستاق است که در سایه کوه‌ها از طریق قلعه‌های باشکوه نخل، رستاق و الحزم به داخل می‌پیچد و دسترسی به برخی از زیباترین نقاط عمان را فراهم می‌کند. وادی – از جمله وادی ابیض، وادی بنی خروس و وادی بنی عوف – در مسیر این رانندگی یک روزه قرار دارند. با توجه به اینکه مسیر این آفرود سواری کمی پیچیده و سخت است تنها افراد محلی اطلاعات کافی در این حوزه دارند به همین دلیل بهتر است برای رفتن به این مناطق و تجربه افرود سواری حتما از افراد محلی کمک بگیرید. برنامه آفرود سواری در عمان، در اغلب تور‌های سفر به عمان قرار دارد.

در انتهای شمالی عمان (که با بخش وسیعی از خاک امارات از بقیه کشور جدا شده است) شبه جزیره مسندم قرار دارد. اینجاست که برخی از چشمگیرترین مناظر سلطان نشین را خواهید دید، با کوه‌های هاجر که در آب‌های فوق دریایی خلیج عربی فرو می‌ریزند و دنباله‌ای تماشایی از خورها (آبدره ها) شیب دار را ایجاد می‌کنند در این بخش کشتی‌های تفریحی قرار دارند که شما می‌توانید برای بازدید از این مناطق از آن‌ها استفاده کنید.

شرقیه

Sharqiya شرقیه

در جنوب مسقط، منطقه Sharqiya شرقیه قرار دارد که دنیای کوچکی از عمان را با قلعه‌های تاریخی، دره‌های کوهستانی چشمگیر، تپه‌های شنی و سواحل لانه‌سازی لاک‌پشت در معرض دید عموم قرار می‌دهد . خط ساحلی هنوز تا حد زیادی دست نخورده به لطف شن و ماسه‌های دست نخورده، شهر تاریخی سور و ساحل تماشای لاک پشت در راس الجینز، جذابیت زیادی برای توریست‌ها دارند. شرقیه در عمان، بر روی کوه‌های ناهموار شرقی هاجر واقع شده است. در سمت دور کوه‌ها، بیشتر بازدیدکنندگان به سمت تپه‌های شنی باشکوه Wahiba Sands وهیبا می‌روند، در حالی که بازدید از شهرهای قدیمی ایبرا و جالان بنی بوعلی که در نزدیکی آن‌ها قرار دارند، نیز به اغلب گردشگران توصیه می‌شود این شهر‌ها بهترین معماری‌های آجری سنتی کشور عمان را در خود جای داده‌اند.

شرقیه

ظفار zafar

ظفار در گوشه جنوب غربی این کشور قرار دارد و تقریباً با هزار کیلومتر صحرای سنگی از بقیه عمان جدا شده است. در مرکز منطقه، شهر نیمه گرمسیری جذاب صلاله قرار دارد که به دلیل طغیان سالانه‌اش توسط باران‌های موسمی خریف معروف است، که طی آن تپه‌های اطراف سبزه‌ای سرسبز می‌شوند و آبشارهایی از آب به پایین کوه‌ها سرازیر می‌شوند و رودخانه‌های فصلی، صخره‌ها را ایجاد می‌کنند. استخرها و آبشارها – یکی از به یاد ماندنی ترین مناظر غیر محتمل عمان هستند. این شهر همچنین پایگاهی مناسب برای کوهنوردی به کوه‌های باشکوه ظفار و شن‌های بی‌پایان روب‌الخالی – آخرین مرز عمان است که از شمال تا ظفار و تا عربستان سعودی امتداد دارد.

تپه‌های بیابانی طلایی و سواحل با شن‌های نرم، دژهای قرن شانزدهمی و سوق‌های شلوغ، کوه‌های باشکوه و دره‌های بزرگ – پیشنهادات عمان متنوع، قابل دسترس و معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. چشم انداز بین المللی این کشور با فضای سنتی آن ترکیب می‌شود و بازدید از اینجا را به معرفی خوبی برای خاورمیانه تبدیل می‌کند، اگر به دنبال بازدید از شهری جذاب و دست نخورده در خاورمیانه هستید عمان بهترین انتخاب برای شما است. عمان نسبت به کشور دبی و قطر جمعیت کمتری دارد، بنابراین می‌توانید از شکوه طبیعی و گنجینه‌های فرهنگی آن لذت ببرید، بدون اینکه در زمان بازدید خود با انبوهی از بازدیدکنندگان مواجه شوید. عمان و دبی تقریبا نزدیک به هم هستند اما دو کشور کاملا متفاوت از نظر بافت و تاریخچه به شمار می روند.

ظفار

سلطان قابوس: پدر ملت

در سفر به عمان حتما عکس‌های سلطان قابوس را در اغلب مکان‌های عمومی شهر می‌بینید، تقریبا هیچ مکانی در عمان وجود ندارد که تصویری از سلطان قابوس در آن نصب نشده باشد.

، سلطان قابوس، چه در قاب مینیاتوری بالای پیشخوان مغازه‌ها، کافه‌ها و هتل‌ها باشد و چه بر روی بیلبوردهای بزرگ بر فراز بزرگراه‌های اصلی نقش بسته است. سلطان که در سال 1970 پس از برکناری پدرش به سلطنت رسید، بر تبدیل کشور عقب مانده و فقیرشده‌ای که به ارث برده بود به یک کشور مدرن مرفه نظارت کرد و هنوز بین مردم عمان محبوب است احترام مذهبی او بین مردم عمان حتی پس از رویدادهای پرآشوب بهار عربی در اوایل سال 2011 (و پیامدهای خفیف آنها در خود عمان) از بین نرفت. اگر به تاریخ کشور عمان علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم مقاله کشور عمان جواهر جهان را نیز مطالعه کنید.

سلطان قابوس

مسقط

مسقط که در امتداد خط ساحلی خلیج فارس قرار دارد، ظرافتی قدیمی را در خود جای داده است که در دیگر پایتخت‌های منطقه از بین رفته‌اند. به‌جای برج‌های بلند و پر زرق و برق و گروه‌های تور، ساختمان‌های کم ارتفاع و سفیدکاری شده را خواهید دید که دارای پنجره‌های عربی، گنبدهای نوک تیز و بالکن‌های ظریف هستند. با این حال، اجازه ندهید یکنواختی معماری شما را گول بزند – مسقط مجموعه‌ای از فعالیت‌های متنوع را در وسعت کم خود جای داده است، از جمله سواحل، سوق‌ها، یک مسجد باشکوه و نه یک، بلکه دو قلعه.

شهر قدیم شهری محصور در ساحل است، بندر طبیعی آن مشرف به قلعه‌های دوقلوی الجلالی و المیرانی است که هر دو توسط پرتغالی‌ها در قرن شانزدهم ساخته شده‌اند. بلوار ساحلی اصلی آن، یک قرنیز خوش منظره، به عنوان دروازه‌ای به بخش قدیمی شهر عمل می‌کند و مردم محلی را خواهید دید که با هم قدم می‌زنند تا از مناظر کنار آب و کافه‌ها لذت ببرند.

در مسیرهای تنگ و پرپیچ و خم منطقه، پیشنهاد میکنیم از بازار قدیمی و بازار ماهی فروشان عمان دیدن کنید که هر دو از بازارهای سنتی عمان هستند، این بازار‌ها شاید برای عکاسی جاذبه‌ای خاص نباشند اما زندگی مردم محلی در این بخش‌ها به صورت ملموس قابل مشاهده است بازار ماهی به طور خاص نگاهی جذاب به زندگی روزمره مردم عمانی است.

مسقط

این بازار پر از انبوه ماهی‌های نقره‌ای است که برخی از آن‌ها به کوتاهی انگشت کوچک دست هستند و برخی دیگر بلندتر از بازوی دست، و همچنین سبدهایی از میگوهای شفاف، خرچنگ‌های شکم رنگ پریده و اختاپوس‌های دراز. این بو می‌تواند کمی زیاد باشد، اما نگاهی نادر به زندگی روزمره مردم عمانی است.

مسقط

در غرب شهر قدیمی، مسجد جامع سلطان قابوس احتمالاً مهم ترین دستاورد معماری شهر است. این مکان که در سال 2001 تکمیل شد، عبادتگاه وسیعی است که گنبدهای مشبک و مناره‌های زیبای آن از سنگ مرمر سفید سردی که به نظر می‌رسد زیر نور خورشید قوی می‌درخشد، حجاری شده است.

فضای داخلی با تزئینات غنی شامل یک لوستر کریستالی عظیم، موزاییک‌های پیچیده و یک فرش دستباف وسیع است که تکمیل آن بیش از چهار سال به 600 بافنده زمان نیاز داشت.

مسقط

مسقط علاوه بر اینکه به عنوان دروازه عمان عمل می‌کند، جایی است که احتمالاً سفر خود را در آن به پایان می‌رسانید، پیشنهاد می‌کنیم چند روز را برای استراحت و لذت بردن از سواحل شهر و دریای فیروزه‌ای در برنامه سفر خود به عمان قرار دهید. سفر دریایی غروب خورشید را در امتداد ساحل در یک قایق چوبی سنتی در نظر بگیرید یا در آب‌های شفاف اطراف منطقه حفاظت شده جزیره دیمانیات غواصی کنید.

موقعیت نیزوا Nizwa

نیزوا در فاصله 90 دقیقه از مسقط پایتخت عمان قرار دارد، نیزوا یک دژ است که توسط یک واحه نخل در نزدیکی دامنه کوه‌های هاجر غربی احاطه شده است. نیزوا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای عمان است و زمانی پایتخت این کشور و مرکز حیاتی تعلیمات اسلامی برای بوده است. نیزوا در طول جنگ داخلی دهه 1950 میزبان رهبران متعصب بود. این شهر هنوز تا حدودی محافظه کار است، مردم نیزوا به پوشش محلی خود احترام زیادی می‌گذراند بنابراین بهتر است در طول سفر خود به این شهر حدود پوشش عرف مردم عمان را رعایت کنید.

نیزوا

قلعه نیزوا از نظر تاریخی و جغرافیایی در شهر خودنمایی می‌کند. اگرچه پایه‌های آن به قرن دوازدهم برمی‌گردد، اما بیشتر قلعه گسترده در قرن هفدهم ساخته شده است. این قلعه گسترده توسط دیوارهای عظیم و با صورت خالی احاطه شده است، اما برجسته ترین جنبه آن برج بلندی است که در بالای آن تاج‌های گوشه دار قرار گرفته است. اگر به بالای ده طبقه برج بروید، مناظر وسیعی از قسمت‌های سبز نخل‌های خرما و کوه‌های نازک که شهر را احاطه کرده‌اند، می‌بینید.

در سایه قلعه، سوق نیزوا یکی از قدیمی ترین سوق‌های عمان است. اگرچه حالن قدیمی آن در حال حاضر با تبدیل شدن این بخش به پاساژ تغییر کرده است اما همچنان یک بازار سنتی مملو از غرفه‌های کوچک است که عمدتاً میوه، سبزیجات و گوشت می‌فروشند، در این بازار تجارت کالاهای نقره رواج زیادی دارد. آهنگرهای عمانی به دلیل مهارت‌های خود شهرت جهانی دارند و صنعتگران این شهر در ساخت خنجارها – خنجرهای منحنی سنتی با دسته‌های پیچیده – تخصص دارند.

اگر می‌توانید، پیشنهاد می‌کنیم زمان بازدیدی نیز برای جمعه بازار دام نیزوا اختصاص دهید. از قبل از طلوع آفتاب، فروشندگان از اطراف این منطقه حیوانات خود را با پای پیاده یا کامیون می‌آورند و تا اواسط صبح، مملو از مردان ردای سفید، بزهای شلخته، گاوهای بداخلاق و گاه به گاه شتر است، افراد محلی برای خرید و فروش حیوانات زنده خود در روز‌های جمعه به این بازار مراجعه میکنند. اگر به دیدن حیوانات علاقه دارید بازدید از این بازار می‌تواند انتخاب مناسب و متفاوتی در طول سفر به عمان برای شما باشد.

نیزوا

خارج از نیزوا، روستاهای کوچک و دره بزرگ

نیزوا پایگاه خوبی برای کاوش در داخل کشور عمان است، شما حتی می‌توانید انتخاب کنید که در کوه‌ها اقامت کنید. در هر صورت، حداقل به دو روز زمان برای بازدید از نیزوا نیاز دارید تا تمام امکانات منطقه را ببینید: دژهای باشکوه، دهکده‌های کوچک و کوه‌های الحجر مجاور. اگر نمی‌خواهید به تنهایی وارد جاده‌های کوهستانی شیب‌دار و باریک شوید، بهتر است از تور‌های محلی استفاده کنید.

در نگاه اول، قلعه جابرین با همان دیوارهای باشکوه و ساختمانی مستحکم و ساده مانند خواهر نیزوا به نظر می‌رسد. اما این مکان در اصل یک خلوتگاه محققین بود و نه یک مکان نظامی، همانطور که با فضای داخلی مجلل، از جمله سقف‌های نقاشی شده، درهای چوبی پرآذین و پرده‌های پنجره سوراخ شده تفاوت این قلعه با سایر قلعه‌های نطامی عمان را نشان می‌دهند.

وادی غول

وادی غول

این قلعه که قدمت آن به سال 1000 بعد از میلاد باز می‌گردد، دارای دیوارهایی است که به طول 12 کیلومتر (7. 5 مایل) کشیده شده‌اند و مزارع سرسبز نخل را در بر می‌گیرند. این شهر همچنین به‌خاطر سفال‌هایش معروف است.

الحمرا کوچک که در پای بلندترین قله منطقه قرار دارد، از خانه‌های خشتی چند طبقه ساخته شده است که به نظر بی‌انتها می‌آیند، تا زمانی که متوجه شوید تعداد زیادی از آن‌ها پر از صفحات ماهواره هستند. به نظر می‌رسد مصفا به سمت کوه‌ها به‌طور نامطمئنی به صخره‌ای می‌چسبد که بالای دره‌ای انبوه از درختان نخل آویزان است. خانه‌های سنتی بلند و آجری را بهتر است از آن سوی دره عکاسی کنید، اما می‌توانید در خیابان‌های باریک و پرپیچ‌وخم نیز پرسه بزنید.

جبل شمس به نام «کوه خورشید» ترجمه می‌شود و وقتی از دامنه‌های بلندترین کوه منطقه بالا می‌روید، به راحتی می‌توان فهمید که چرا. دامنه‌های تند به طور پراکنده پوشیده از برس و چند درخت سرسخت است که از شکاف‌های باریک در سنگ رشد می‌کنند. این کوه عظمت خاصی با صورت طاس دارد، اما جاذبه اصلی اینجا وادی غول است.

کوه خورشید

Wadi Ghul که به عنوان گراند کانیون عمان شناخته می‌شود، یک شکاف عظیم است، از این قسمت قله‌های ناهموار و دوردست و بستر خشک رودخانه دور بسیار پایین تر قابل مشاهده هستند. توجه داشته باشید که این بخش هیچ شکافی ندارد به همین دلیل در زمان بازدید از آن باید بسیار مراقب باشید. چند راه برای تجربه کویر عمان وجود دارد که چهار ساعت با ماشین از پایتخت فاصله دارد. چادرهای پشمی مشکی، با دیوارهای پارچه‌ای راه راه و تخت‌خواب‌های راحت، یک سازش دلپذیر بین یک تجربه بدوی اصیل و یک خواب شبانه مناسب هستند.

بهترین زمان سفر به عمان

بهترین زمان برای سفر به عمان معمولا در طول زمستان بریتانیا، بین اکتبر و آوریل است.  این زمان از نظر آب و هوایی ایده آل است زیرا دما بین 24 تا 35 درجه سانتیگراد متغیر است، ژانویه و فوریه خنک ترین ماه‌ها هستند.  در تابستان، حتی دمای ساحل اغلب به 40 درجه سانتیگراد می‌رسد.

استثناء این قاعده صلاله است.  در اینجا خریف، یا فصل باران‌های موسمی، از ژوئن تا سپتامبر رخ می‌دهد و در این بخش دما سردتر است و اما کل منطقه به بهشتی سرسبز و سرسبز تبدیل شده است.  همچنین جشنواره رنگارنگ خریف در ژوئن/ژوئیه برگزار می‌شود: برنامه‌ای پرنشاط از موسیقی، رقص، فیلم و جشن.

سفر به عمان

رویداد دیگری که باید به آن توجه داشت ماه مبارک رمضان است، ماه مبارک روزه برای همه مسلماناناهمیت زیادی دارد.  زمان شروع و پایان ماه رمضان بستگی به ماه دارد. مسلمانان بین طلوع و غروب آفتاب از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات در اماکن عمومی پرهیز می‌کنند.  در طول این مدت، به طور کلی در هتل‌ها و رستوران‌ها مشروبات الکلی سرو نمی‌شود (البته گاهی اوقات برای سرویس اتاق و مینی بار استثنا قائل می‌شوند) و از گردشگران درخواست می‌شود از خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی (از جمله مناطق استخر هتل و سواحل) خودداری کنند.  برخی از تورها در این دوره اجرا بازدید از عمان را ارائه نمی‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کلی جاذبه‌های عمان و مسقط و نیز نیزوا مهم ترین شهر این کشور پس از مسقط را بررسی کردیم. اگر قصد سفر به عمان را دارید بهتر است از تور‌های سفر به عمان استفاده کنید. عمان مانند دبی و قطر مهاجران زیادی ندارد و سفر به صورت تکی به این کشور سخت و دشوار است.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

معروف ترین مناطق دیدنی عمان

عمان به دلیل موقعیت ایده آل خود در مسیر دریایی بین قاره‌های شرقی و غربی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *