شنبه , 2 تیر 1403 - 7:16 بعد از ظهر

دریای سیاه (Black Sea) | 7 واقعیت شگفت انگیز دریای سیاه

دریای سیاه نه فقط به دلیل رنگ یا ماهیت بدون اکسیژن اش، بلکه برای حقایقی که در خود پنهان کرده تا سال ها شبیه به یک افسانه بود. دریانوردانی که در دوران باستان از این دریا عبور می کردند، معتقد بودند که دریای سیاه یکی از سخت ترین دریاها برای عبور کشتی محسوب می شود. واقعیت های شگفت انگیز زیادی درباره دریای سیاه وجود دارد که کمتر کسی آن را می داند. در این مقاله از سفررو ایرانیان همه چیز درباره دریای سیاه (Black Sea) و حقایق آن را برای شما آشکار می کنیم. همراه ما بمانید.

برای رزور تور استانبول کلیک کنید.

دریای سیاه
Black Sea

علت نامگذاری دریای سیاه چیست؟

دریای سیاه در گذشته های نسبتا دور تنها یک دریاچه آب شیرین بود. دریاچه ای که چگونگی تبدیل شدن آن به دریاچه آب های شور هنوز هم برای زمین شناسان یک معما است! شواهد نشان می دهد که شکستن تنگه بسفر مهم ترین علت راه یافتن این دریا به دریای مدیترانه بود. از آن زمان تا به امروز حدود 7000 سال می گذرد.

فرضیه های زیادی درباره علت نامگذاری دریای سیاه وجود دارد که برخی از آن ها به واقعیت نزدیک تر است. اینکه امکان دیدن عمق بیش از نیم متری این دریا وجود ندارد، یکی از دلایل سیاه نامیدن دریا است. برخی می گویند که کلمه «آکسینو» اصلی ترین منشا نامگذاری این دریا است. این کلمه در زبان یونانی معانی مترادفی با غیر مهمان نواز بودن یا نامهربان بودن دارد.

یکی از جغرافی دان های معروف جهان معتقد بود که سیاه نامیدن این دریا مربوط به قرن اول میلادی است و از آن زمان نشأت می گیرد. با فتح آناتولی توسط عثمانی ها باید نامی برای دریای تاریک یا سیاه انتخاب می شد. در آن زمان عثمانی ها نام “Mare Maggiore” را برای دریا برگزیدند. نامی که معنی آن «دریای بزرگ» بود.

علت نامگذاری دریای سیاه چیست؟
What is the reason for naming the Black Sea?

کارا دنیز (kara) یکی از قدیمی ترین نام های دریا سیاه بود

ترک ها برای ترجمه نامی انتخاب شده، واژه “kara” یا کارا را انتخاب کردند. «کارا دنیز» نامی بود که در نهایت برای این دریا انتخاب شد. هر چند در ابتدا کلمه کارا «بزرگ» ترجمه می شد، اما با گذشت زمان اوکراینی ها، روس ها و حتی بلغارها واژه «تاریک» را برای معنی کارا در نظر گرفتند.

آخرین افسانه درباره علت نامگذاری دریای سیاه مربوط به عثمانی ها است که نقاط اصلی جغرافیا را با رنگ ها مشخص می کردند. آن ها رنگ قرمز، سیاه و سفید را برای تعیین این نقاط انتخاب می کردند. دریای جنوب را دریای سرخ می نامیدند و دریای شمال را دریای سیاه.

دریای سیاه در مجاورت ترابزون یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای سفر قرار گرفته است.


نحوه نامگذاری دریای سیاه در طول تاریخ

تاریخچه black Sea درست مانند رنگ واقعی این دریا مملو از افسانه ها و حکایت های اسررآمیز است. این دریا در هر دوره از تاریخ توسط ملیت های مختلف نامگذاری شده و در دوره های بعد این نام تغییر پیدا کرده است.

  • رومی ها نام Marea Neagra را برای این دریا انتخاب کردند.
  • روسی ها این دریا را Chyornoye نامیدند.
  • یونانی ها نام های Euxeinos Pontos و Pontos Axeinos را برگزیده بودند.
  • ترک ها به این دریا Karadeniz می گفتند.
نحوه نامگذاری دریای سیاه در طول تاریخ
How to name the Black Sea
  • اوکراینی ها دریای سیاه را Chorne نام نهاده بودند.
  • Pontos Axeinos به معنی دریای غیر مهمان نواز یکی دیگر از این نام ها است.
  • بعد از استعمار یونانی ها دریای غیر مهمان نواز به دریای مهمان نواز Euxeinos Pontos تبدیل شد.

عمق دریای سیاه چقدر است؟

بزرگ ترین دریاچه مرومکتیک جهان دریای سیاه است که عمقی بیش از 2212 متر دارد و رودخانه های دنیستر، دنیپر، دانوب و باگ جنوبی را به هم متصل می کند. این دریا از طریق سه دریای دیگر در نهایت به دریای اژه، کرت و دریای مدیترانه راه می یابد. ابتدا از تنگه بسفر عبور می کند و با گذشت از دریای مرمره و تنگه دادانل این مسیر را طی می کند.

عمق دریای سیاه چقدر است؟
The depth of the Black Sea

دریا سیاه به عنوان بزرگ ترین دریاچه جهان از نظر داشتن لایه های آبی مجزا (مرومکتیک) شناخته می شود.


7 واقعیت شگفت انگیز دریا سیاه (black Sea)

واقعیت شگفت انگیز اول

در قرن سیزدهم و زمانی که مارکوپولو سفر خود را به جاده ابریشم شروع کرد، بیش از 1000 سال از وجود دریای سیاه می گذشت. مارکوپولو پس از بازگشت از چین از این دریا برای دیدن قسطنطنیه عبور کرد.

واقعیت شگفت انگیز دوم

نشانه هایی از حقیقی بودن افسانه طوفان گیلگمش یا طوفان نوح که بر اثر آن جریان آب عظیمی وارد آب شیرین دریای سیاه شد، وجود دارد. افسانه ای که در کتاب مقدس به آن اشاره شده است. با توجه به فرضیه ها افسانه گیلگمش مربوط به آخرین عصر یخبندان است.

واقعیت شگفت انگیز سوم

بر اساس نظریه های علمی دریای سیاه سمی است. در عمق 150+ متر دریای سیاه بیش از 92 درصد سولفید هیدروژن وجود دارد. عنصری سمی که باعث عدم حیات در لایه های زیرین آب سیاه می شود.

7 amazing facts about the black sea
7 amazing facts about the black sea

واقعیت شگفت انگیز چهارم

هیچ اکسیژنی در آب های دریای تاریک وجود ندارد. در حقیقت آب این دریا عاری از اکسیژن بوده و در اعماق این دریا یعنی لایه های زیرین آب هیچ اکسیژنی نیست. با توجه به عدم اکسیژن به ویژه در اعماق این دریا، موجودات زنده نادری در آب های سطحی این دریا زندگی می کنند. بارندگی ها و رودخانه هایی که به دریا سیاه می ریزند، آب شیرین نسبتا کمی را به این دریا منتقل می کنند.

واقعیت شگفت انگیز پنجم

سطح آب دریا سیاه ثابت، بدون جزر و مد است. شنا در این دریا شباهت زیادی به شنا در یک دریای مرده دارد. ثابت بودن سطح آب باعث عدم وجود جزر و مد و در نتیجه عدم وجود نوسانات آب می شود. آیا می‌توان در این دریا شنا کرد؟ ابهام بزرگی که پاسخ آن مثبت است! شنا به سبکی متفاوت.

واقعیت شگفت انگیز ششم

آیا در لایه های زیرین دریا سیاه مرده وجود دارد؟ هر چند که ممکن است پاسخ این سوال کمی ترسناک به نظر برسد، اما شواهد نشان می دهند که مردگان در لایه های زیرین دریا وجود دارند. هنوز هم با گذشت صدها سال از وقایع مهم تاریخی، می توان شاهد وجود اجسام، کشتی ها و اجساد مردگان، حتی طناب ها و دیگر مواد تجزیه پذیر بود.

واقعیت شگفت انگیز هفتم

همسایگی دریا سیاه با جزایز عجیب و غریب، پر رمز و راز یکی دیگر از حقایقی است که باید به آن اشاره کرد. جزیره مار یکی از پرآوازه ترین و البته معروف ترین جزایر دریای تاریک در نزدیک دلتای دانوب است. جزیره ای مملو از پوشش های خاص گیاهی و البته جانوری است.


دریای سیاه کجاست؟

دریای سیاه در همسایگی کشور ترکیه (از جنوب) بین قاره آسیا و قاره اروپا قرار گرفته است. این دریا از جنوب به بزرگ ترین بخش ترکیه (آسیای کوچک یا صغیر) همان آناتولی محدود می شود. از شمال به دشت اروپای شرقی، از شرق به کوه های قفقاز و از غرب با بالکان همسایه است.

Where is the Black Sea?
Where is the Black Sea?

کشورهایی که با دریای سیاه مرز مشترک یا خطوط ساحلی مشترک دارند، عبارت اند از: رومانی، بلغارستان، گرجستان، روسیه و اوکراین. ترتیب بندی مرز خطوط ساحلی این کشورها با black Sea برخلاف جهت عقربه های ساعت است.

درباره ی sa_zargarian

مطلب پیشنهادی

ترابزون | راهنمای سفر به سرسبزترین شهر ترکیه

در بین بهترین شهرهای ترکیه قطعا باید از ترابزون (Trabzon یا طرابزون) هم نام برد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *